Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vánoce, svátky klidu a pohody. To bych ale nesměla být blbá.

Vánoce, svátky klidu a pohody. To bych ale nesměla být blbá.

V souvislosti se slavením Vánoc často slýchávám radu ve stylu „jaký si to uděláš, takový to máš“. Ani nevíte, jak ráda bych si to udělala po svém a měla Vánoce přesně podle svých představ. Jenže to u nás není tak jednoduché a já už toho začínám mít docela dost.

Při padá mi, že jsem v předvánočním a vánočním období něco jako otrok své rodiny a přemýšlím, do jaké míry si to způsobuju sama a do jaké s tím vlastně nemůžu reálně nic udělat.

Je mi dvaapadesát let, mám dvě dospělé děti, jednou vnouče a na částečnou starost i mé rodiče, kterým už zdraví neslouží tak, jak by mělo. A kromě toho k nám na Vánoce pravidelně jezdí ještě manželova ovdovělá maminka, která vlastně kromě nás nikoho jiného blízkého nemá.

A tak se pro mne předvánoční čas odvíjí několik posledních let podle předem daného scénáře, který nejsem schopná změnit, protože na mne všichni spoléhají. A já si připadám jako štvanec.

Začíná to nakupováním dárků. Ne, že bychom si dávali nějaké drahé dary, ale nějakou drobností se vzájemně potěšíme. A já každoročně nakupuju dárky nejen za sebe, ale i za manžela, za moje rodiče a za tchyni. Všichni mi dají peníze s tím, ať za ně dárky nakoupím, že vím nejlíp, co by komu udělalo radost a oni by koupili nějakou blbost. Navíc pro rodiče je už pohyb po obchodech dost namáhavý. Předloni jsem zkusila tenhle jejich požadavek odstřelit tím, že na takové lítání opravdu nemám kdy a ať tedy dají jako dárek ty peníze a dotyčný si za ně koupí sám, co bude chtít. Udělalo se to tak, ale bylo to pak pod stromečkem hodně rozpačité, na peníze místo dárků nejsme nikdo zvyklý. A tak se opět zavedl osvědčený model – Máňa to oběhá, ona je šikovná.

Cukroví – to je taky kapitola. Pečení mě baví, opravdu. Peču ráda, mám radost, že moje cukroví chutná a je oblíbené. A tak peču doslova jako velkokapacitní cukrárna. Velkou krabici oběma svým dětem, menší našim a tchyni, střední nám. Loni jsem poprvé cítila, že to tak nejde. Nejenom, že to strašně leze do peněz a všichni tu krabici s cukrovím ode mne považují za dárek, ale bylo toho už prostě moc. Asi je to věkem, nevím, nějak už nevydržím, co dřív. Takže ty nastavované noci se na mně docela podepsaly, utahaná jsem byla hodně. Letos jsem řekla, že cukroví nebude, že udělám jen pár kousků pro nás a pro ty, kdo přijdou na návštěvu a okamžitě mi jako odpověď přišly protažené a zklamané obličeje. Takže jsem nakonec stejně vyměkla, a i když toho nebudu péct tolik jako jindy, krabici každému připravím.

Samotné trávení Štědrého dne a svátků, to je poslední hřebíček do mé „rakve“. Na Štědrý den už dopoledne přiveze manžel moje rodiče a jeho maminku, všichni pak společně večeříme, přičemž zůstávají až do druhého dne na sváteční oběd, na který přijdou obě naše děti se svými partnery a teď už i s vnučkou, které jsou dva roky. Popisovat ten kolotoč s přípravou svátečních jídel a s úlohou hostitelky asi nemá smysl, určitě si to dokážete představit.

Když je za námi konečně Štědrý den a první svátek a všichni zase odjedou a já uklidím, doslova padnu za vlast a ten druhý sváteční den nedělám nic. Plácnu sebou k televizi, koukám na pohádky a k jídlu konzumujeme zbytky z předchozího dne. To je pro mne ten nejhezčí den z celých Vánoc. Ne ten, kdy se sejde celá rodina a všichni jsme pospolu, což by mělo asi být to nejkrásnější, ale ten, kdy mám všechny z dosahu, a nikdo po mě nic nechce. Stydím se za to, že to takto cítím, ale nemůžu si pomoci.

No a teď bych měla přijít i o tuhle svojí jedinou vánoční pohodu. Dcera se mě zeptala, zda mám mezi svátky dovolenou a já neprozřetelně řekla, že ano. A ona, aniž by se mě zeptala, jestli nemáme sami nějaké plány, zcela automaticky prohlásila, že to je fajn, že jim kamarádi nabídli strávit Silvestra na Šumavě na jejich chalupě, prý pojedou už na druhý svátek a těch pár dní si užijí lyžovačku. A že nám tady nechá malou Adélku (vnučka) rovnou už od toho prvního svátku, kdy přijdou na oběd, aby se pak stihli v klidu sbalit. A přijedou si pro ni na Nový rok odpoledne.

A já teď nevím. Vnučka je moje zlatíčko, moc ji miluju, ale je to dvouleté neposedné batole, stačí mi, když ji občas mám na půl dne nebo na celý den a jsem z ní utahaná. Neumím si představit mít ji tady celý týden, navíc po tom mém předvánočním zápřahu. Vlastně bych neměla šanci si vůbec odpočinout, což jsem měla v plánu. Dceři jsem řekla, že s tím hlídáním zatím nevím, koukala na mě trochu nevěřícně a prý jí mám dát co nejdřív vědět, aby si mohli udělat plán.

A teď mi řekněte. Jsem blbá? Jsem tak hodná a obětavá, že to hraničí se zdravým rozumem? Víte, co mi řekla moje kolegyně a kamarádka v jedné osobě? „Že se na to nevyprdneš, sama lítáš kolem všech, zajišťuješ jim hezké Vánoce s veškerým komfortem. A kdo připraví co tobě, kromě hromady špinavého nádobí? Nikdo nic. Nebuď blbá, všem letos suše oznam, že rušíš Vánoce a udělej je jen takové, jak bys chtěla ty sama, bez ohledu na všechny ostatní.“

V hloubi duše vím, že má pravdu. Jenže mám asi problém s tím vzepřením se, oznámit rodině najednou, že všechno bude jinak, než na co byli zvyklí. Jenže pravda je, že kdybych si odpustila ten předvánoční a vánoční kolotoč, mohla bych si pak asi v klidu užívat to hlídání vnučky, protože bych nebyla utahaná.

Omlouvám se za román, jestli jste dočetli až sem, prosím, řekněte mi váš názor a taky jak to máte o Vánocích v rámci vaší rodiny zařízeno vy?

Marie


3.12.2013   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 73   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vánoce, svátky klidu a pohody. To bych ale nesměla být blbá.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-126
kareta
kareta - 3.12.2013 19:32

aa11: kamarádka je o 10 let mladší jak Marie ale taky se zapřáhla do potahu a táhne. Dobrovolně. Když vyjmenuje ty činnosti, co provozuje, tak si říkám, jestli ta tradice vůbec stojí za to. Nikdo by mne nepřinutil se takto "obětovat". Kdykoliv na mne kdokoliv něco takového zkusí, tak se doslechne ode mne, že fakt ne, nechci, protože se mi nechce, protože to nemám ráda a vím, že jsme hrozná a v podstatě mi je jedno, co si o tom druzí myslí. Já jim taky nekecám do toho, jak mají žít.smajlik - 67smajlik - 67

 
aa11
aa11 - 3.12.2013 19:22

Taky neumím říkat NE, a to jsem o 3 roky starší :-) Každá rada drahá .... :-( Všichni si na ten "servis" zvykli a nepřijde jim, jak je pro vás náročné. Rodiče si zaslouží, abychom se o ně aspoň takto starali, ale sama to všechno zvládnout nemůžete. Asi bych zapojila do příprav manžela a "mladé" (i když pracují a mají toho taky dost). A nebo na to jděte jinak: Kupte pro sebe a manžela (případně i pro vnučku) vánoční pobyt někde na horách a máte vystaráno :-) A když nebudete vědět, jak to všem podat, tak prostě řekněte, že jste pobyt vyhrála a bude :-) smajlik - 45

 
TULI
TULI - 3.12.2013 19:20

kareta: taky dobre - pect v lednu - no jo - vyjimka potvrzuje pravidlo ? a nebo jak se to rikalo ?? smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34

 
kareta
kareta - 3.12.2013 19:07

TULI: já salát nerada...smajlik - 26smajlik - 26 Vaření mne nezmáhá, baví mne, ale bramborový saláty na Vánoce mi nechutnají. Klidně je udělám v lednu, únoru, ale v prosinci jsem zablokovaná...před 10 lety jsem začala péct cukroví až v lednusmajlik - 68 Odmítala jsme chodit do obchodu, protože jsem šílela z koled a doma si pouštěla heavy metal...na zředění. Prostě se mi zhnusilo to povinné veselí a žrádlo a bojkotuju to. Duch vánoc není ve smaženým jídle a majonéze. Já mám ráda klid, zimu, a protože se válíme, tak nepotřebuju kalorický příjem dřevorubce. Připomnělo mi to, že si musím koupit lyže!!!smajlik - 75

 
Ivča+3
Ivča+3 - 3.12.2013 19:05

smajlik - 76 chybička se vloudila smajlik - 66

 
Ivča+3
Ivča+3 - 3.12.2013 19:04

No Marie, jak sis je naučila, takový je máš. Aneb jaký si to uděláš, takový to máš. Jestli chceš z tohoto otroctví vyváznout, budeš se muset naučit říkat NE anebo požádat o pomoc. Já si vždy na vánoce připadám jako štvanec, ale protože máme malé děti a stromek nám nosí Ježíšek. A zkrátka jsme se rozhodli, že 25. nepřijímáme žádné návštěvy a ani nikam nejezdíme, zavedli jsme to tak, at se to někomu líbí nebo ne a užíváme si dárků, pohádek a vánoční pohody (do té doby cizí slovo :). Však další den je taky den.

 
Ivča+3
Ivča+3 - 3.12.2013 19:04

No Marie, jak sis je naučila, takový je máš. Aneb jaký si to uděláš, takový to máš. Jestli chceš z tohoto otroctví vyváznout, budeš se muset naučit říkat NE anebo požádat o pomoc. Já si vždy na vánoce připadám jako štvanec, ale protože máme malé děti a stromek nám nosí Ježíšek. A zkrátka jsme se rozhodli, že 25. nepřijímáme žádné návštěvy a ani nikam nejezdíme, zavedli jsme to tak, at se to někomu líbí nebo ne a užíváme si dárků, pohádek a vánoční pohody (do té doby cizí slovo :). Však další den je taky den.

 
Ivča+3
Ivča+3 - 3.12.2013 19:03

No Marie, jak sis je naučila, takový je máš. Aneb jaký si to uděláš, takový to máš. Jestli chceš z tohoto otroctví vyváznout, budeš se muset naučit říkat NE anebo požádat o pomoc. Já si vždy na vánoce připadám jako štvanec, ale protože máme malé děti a stromek nám nosí Ježíšek. A zkrátka jsme se rozhodli, že 25. nepřijímáme žádné návštěvy a ani nikam nejezdíme, zavedli jsme to tak, at se to někomu líbí nebo ne a užíváme si dárků, pohádek a vánoční pohody (do té doby cizí slovo :). Však další den je taky den.

 
Hanča
Hanča - 3.12.2013 19:03

tak my se scházíme na vánoce u matky, je nás kolem dvaceti, ale prostě každá udělá me něco, aspoň nádobí po sobě umyjeme, aby máma nemusela, ale zase na druhou stranu ji tam většinou na vánoční prázdniny zůstávají 4 vnoučata

 
Hanča
Hanča - 3.12.2013 19:01

tak my se scházíme na vánoce u matky, je nás kolem dvaceti, ale prostě každá udělá me něco, aspoň nádobí po sobě umyjeme, aby máma nemusela, ale zase na druhou stranu ji tam většinou na vánoční prázdniny zůstávají 4 vnoučata

 
TULI
TULI - 3.12.2013 18:55

Vikina: to jsi vymyslela hezky smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5 ne jen to smazeni smajlik - 34ale i pyzamovy den ..... a hezky si odpocinout u pohadek s oriskama smajlik - 47

 
TULI
TULI - 3.12.2013 18:53

sorry lasagne --lasane smajlik - 72

 
TULI
TULI - 3.12.2013 18:53

kareta: 13.24 - ale ten brambor. se muze nachystat uz 23 rano a pak 24. 12 vecer pridat jen majoneza

ja jsem kolikrat varila pro 15. lidi i vice- smajlik - 68staci si to naplanovat dopredu .....

treba 25. na obed delam lasdagne pro tech 15 lidi .... ragu atd si pripravim 2 dny driv a necham odpocivat v lednici ...smajlik - 64smajlik - 64

 
TULI
TULI - 3.12.2013 18:38

HABADEJ - super, super, super smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5

 
TULI
TULI - 3.12.2013 18:27

necetla jsem dalsi odpovedi -ale to ti nikdo nic nepomuze ? jako tvoje dcera a nebo nevesta - neco pripravit k jidlu oni doma ....
a nebo varit, pomoct umyt nacko atd ...

rodice a tchynka s tchanem - ti maji pravo sedet a odpocivat ..ale ti mladi ?? prece nejsi OTROK ???smajlik - 42

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-126
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.