Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

„Babička“ seřezala moje dítě. Může si to dovolit?

„Babička“ seřezala moje dítě. Může si to dovolit?

Milé ženy, zajímal by mne váš názor na následující situaci. Já jsem z toho totiž v šoku a patrně nejsem schopná reálně a objektivně uvažovat. Hned v úvodu bych asi měla vysvětlit ty uvozovky u slova babička v nadpisu. Jedná se o druhou manželku mého tchána, oženil se s ní před dvěma lety. A teď k věci.

Máme čtyřletého syna, který je normální kluk. Občas zlobí a lumpačí, občas je roztomilý. Asi jako každé jiné dítě. Žádný extrém. Pravda, někdy dokáže pěkně vytočit, hlavně svou neposedností a touhou neustále něco podnikat a vymýšlet. Musíme být prakticky pořád ve střehu, protože se stává, že ho napadne něco, čím by si mohl ublížit, nebo něco zničit.

Jak jsem psala v úvodu, tchán je podruhé ženatý, první žena mu zemřela před osmi lety. Moje maminka už je taky po smrti, takže náš syn prakticky neměl babičku, což mi bylo líto. Proto jsem velmi uvítala tchánovu novou ženu, která se mi jevila jako velmi příjemná a inteligentní dáma. Jenže teď se stalo něco, co mne docela vykolejilo. Manžela nikoli, ten to bere jinak.

Tento víkend se nám tchán s tchyní nabídli, že vezmou Jiříka (našeho syna) na víkend na chalupu. Udělalo se hezky a oni se chystali tam poprvé po zimě vyrazit. Jejich nabídku jsme uvítali a rozhodli se využít víkend k vymalování dětského pokoje.

V neděli večer nám tchánovci syna přivezli a zastavili se ještě na kafe. Při té příležitosti nám tchyně sdělila, že byla nucena dát synovi vařečkou přes zadek. Málem jsem se zakuckala kafem. Pochopila bych nějaké třepnutí, jestli už moc zlobil, ale použití vařečky už považuji za pořádný výprask a nemůžu si pomoct, podle mne ona na něco takového nemá právo.

Co se prý stalo: Pracovali na zahradě a Jirka jim chtěl pomáhat. Tak ho nechali něco někde okopávat, aby se zabavil a chvíli bylo všechno v pořádku. Jenže pak prý začal Jirka zlobit a provokovat a schválně házel vypletou trávu zpět na záhonky a bavil se, jak se babička rozčiluje. Děda byl v té době zrovna někde v kůlně. Babička tvrdí, že byla trpělivá, ale vadilo jí to, protože Jirka vůbec neposlouchal. Když prý už asi po desáté záhon vyčistila a Jiřík to tam naházel zpátky, dostala vztek, chytla ho za límec, zatáhla do kuchyně a nalískala mu vařečkou, až má modřiny na zadečku. To byl asi i důvod, proč nám o tom řekli, beztak bychom to zjistili.

babičkaHodně důrazně jsem se proti takovému jednání ohradila, protože to považuji za zcela neadekvátní. Ano, Jirka zlobil, nějaký trest si zasloužil, ale seřezat ho kvůli tomu až do modřin, to je na mne moc. Ještě tu neděli jsem se jak s tchyní tak s tchánem pohádala, nakonec i s manželem, který mi řekl, že zbytečně vyšiluju. Podle něj se klukovi prdlajs stalo, aspoň si prý bude pamatovat, že ničit práci někoho jiného se nedělá.

Já vím, že má svým způsobem pravdu, uznávám, že kluk opravdu zlobil a provokoval, sama dobře vím, co dokáže a jak mi někdy doslova tečou nervy. Přesto si myslím, že tchynin zákrok byl neadekvátní a nepřiměřený a že na něco takového neměla právo. Moc by mne zajímaly vaše názory na tuto situaci. Kdyby se jednalo o vaše dítě, považovaly byste to, že vám v podstatě „cizí“ ženská seřeže dítě do modřin, za normální?

Klára


27.3.2012   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 125   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - „Babička“ seřezala moje dítě. Může si to dovolit?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-134
sharon
sharon - 27.3.2012 10:33

aniž bych si přečetla názory tak ti napíšu ...ano aspoň si to bude pamatovat, pokud je kluk rozjivenej a ve 4 letech neposlechne tak si na prdel zaslouží- nevím jestli jsou ty modřiny tak strašný, neviděla jsem je, ale vím co ve 4 letech divoch dokáže ( v tom věku máme vnuka) a dostal ve třech letech od dědy na prdel až se prohnul.....když mu řekne třikrát nechoď do kaluží a on s lišáckým pohledem na dědka tam vleze tak prostě bez varování dostal........
myslím, že z toho děláš tragedii...a vždycky říkám jen do hlavy ne !!!

 
sharon
sharon - 27.3.2012 10:29

aniž bych si přečetla názory tak ti napíšu ...ano aspoň si to bude pamatovat, pokud je kluk rozjivenej a ve 4 letech neposlechne tak si na prdel zaslouží- nevím jestli jsou ty modřiny tak strašný, neviděla jsem je, ale vím co ve 4 letech divoch dokáže ( v tom věku máme vnuka) a dostal ve třech letech od dědy na prdel až se prohnul.....když mu řekne třikrát nechoď do kaluží a on s lišáckým pohledem na dědka tam vleze tak prostě bez varování dostal........
myslím, že z toho děláš tragedii...a vždycky říkám jen do hlavy ne !!!

 
Juana
Juana - 27.3.2012 10:23

Ajajaj, Klára je evidentně moderní matka, která raději vysvětluje a přesvědčuje jako moje sestra. Ta má díky tomu doma dva zpovykané parchantíky, kteří si vyskakují a vynucují všechno šíleným řevem a jsou absolutně nezvladatelní. Naše matka už jim taky párkrát musela jednu plesknout, protože to, co prováděli, nebylo už snesitelné. Na to jí drzý fracek řekl, že "děti se nebijou a že to řekne rodičům".
Já být v kůži té babičky, tak bych mu jednu flákla mnohem dřív. Chlapec evidentně nemá žádné hranice, protože mu doma všechno dovolí. Ano, vařečka je trochu moc, to uznávám, ale ono je dobře, že mu někdo ukázal, že mu všechno neprojde.

 
Renee
Renee - 27.3.2012 10:14

Tak takového zpovykance bych už nikdy nehlídala smajlik - 66

 
Bellana
Bellana - 27.3.2012 10:08

Já bych kluka neseřezala, ale musel by to uklidit. Vím, že by mě poslechl, mám to vyzkoušené na synovci, který dělal psí kusy, protože to byl jediný způsob, jak na sebe upozornit a přimět rodiče a prarodiče, aby se mu věnovali.
Jen nechápu, že se čtyřleté dítě nudí. To teď roste taková divná generace, že jí musejí dospělí vymýšlet zábavu? To od svých dětí a jejich kamarádů neznám. Kdyby mi babička seřezala čtyřleté dítě, které jí dělalo naschvály, vadilo by mi to a v ústraní bych si to s ní vyříkala. Syna bych nelitovala, ať si hoch zvyká, že není středem světa a že platí zákon akce a reakce. Čtyřleté dítě už není žádné mimino, už by měl být dost vychovaný a vědět, co se smí, co se nesmí a kde jsou hranice. Zvlášť když teď ženy jsou s dětmi doma do čtyř let právě proto, aby měly na tu výchovu dost času.

 
Viv :o)
Viv :o) - 27.3.2012 10:03

Za naschval a provokaci si vyprask podle mne zaslouzi. Kdo hlida, ten urcuje mantinely, mluvim o rodinnych prislusnicich (a ze druha zena tchana, svatbou, uz rodinnym prislusnikem je, ne ze ne...), kterym Jirika sverujete. Mozna nemusel mit modriny, ale v zasade za takove chovani je proplesk, podle mne, na miste.

 
Stanik
Stanik - 27.3.2012 9:52

no kdybych si tohle jako mala dovolila, taky bych dostala vejbuch. Akorat mozna ne vareckou, to jsme dostavali az jako vetsi. A ze by nas nechal nekdo takhle prudit a obtezovat neexistovalo, dvakrat se napomenulo a potreti plesklo. Myslime, ze rozmazlenost dnesnich deticek nezna mezi, neznaji zadne hranice , nic.. kdybych napr. prisla ze skoly, ze mi ucitelka jednu lipla, nikdo by do skoly neletel, ale pridal by druhou, protoze apni ucitelka jiste vedela proc to dela. Dnes deti neuznavaji zadnou autoritu, matky jim dovoli vse a pak se divime, ze to speje, kam to speje.

 
ola
ola - 27.3.2012 9:16

osobne se mi vubec nelibi, ze Klara mluvi o pani jako o "cizi zenske", i kdyz to neni vlastni babicka, tak to babicka je a patri do rodiny. Jak pisou ostatni - obe zeny by si mely ujasnit pravidla, ale kdyz nekdo hlida dite, ma za nej odpovednost a mne by po hlave tedy take neskakal, ode me by dostal take, kdyby nerespektoval domluvy...

 
mam-ča
mam-ča - 27.3.2012 9:16

Asi tady hraje roli i generační rozdíl. Já bych takového nevychovaného spratka za podobné schválnosti taky propleskla (tedy bez modřin, ale hned - žádné hledání vařečky) a je jedno, jestli to udělala "nevlastní babička" nebo "cizí ženská".
Až budeš mít Kláro z Jiříka normálního vychovaného kluka, který bude reagovat na NE, budeš ho moct dát na hlídání komukoliv. Pokud ovšem bude vědět, že maminka ztrestá každého, kdo se na Jiříčka jen křivě podívá, není daleko doba, kdy propleskne on Tebe.
Ale je to Tvoje volba. Budeš-li kluka neoprávněně chránit, zbytečně zničíš veškeré vztahy v rodině a budeš na všechno sama. Píšeš, že manžel z toho nedělá vědu.
Děda s "babičkou" se pak už budou bát vzít si ho kamkoliv.

 
sevenofnine
sevenofnine - 27.3.2012 9:12

no vzít si 4letého zdravého živějšího kluka na chatu kde hodlám celý den pracovat (první víkend po zimě) je teda dost šílenej nápad (to jste si ho mohli nechat doma a vymalovat s ním, vyšlo by to na stejno). Co tam asi tak měl celý den sám dělat? A pokud autorka píše, že třepnutí po zadku je v pořádku tak asi až takový nezbeda nebude aby ho bylo nutno seřezat za to, že se nudí.

 
Verera
Verera - 27.3.2012 9:07

Asi se tam sešlo víc faktorů, těžko takhle bez detailů hodnotit- možná babičku nenapadlo, že dítě se nudí a je na čase vymyslet nějakou jinou činnost, možná se ale snažila a kluka bavilo dělat naschvály.
Pokud babička nikdy děti neměla nebo je to už dávno, co měla u sebe malé dítě, určité věci jí nedojdou.

Já jsem v podstatě proti bití dětí, ale jsou jisté výjimky- pokud dítě dělá naschvály a zcela záměrně nereaguje na domluvu ani jiné, tak dojde i na výprask. To už je totiž měření sil a pokud prcek vyhraje, bude čím dál hůř. Potřebuje dostat jasný signál, že tohle mu neprojde.

Určitě bych babičku (pokud vše jinak vyhovuje), kvůli tomuhle nezatracovala. Je to i tvoje chyba. Nedomluvily jste se předem, co považuješ za přijatelné, případně co na kluka platí. Co bys v takovém případě dělala ty? Zvládla bys ho bez problémů? Pokud ano, tak poraď jak na to. Pokud ne, bylo na čase, aby někdo zasáhl, jinak se budeš časem hodně divit, co to máš doma.

A jak mluvíš přes synem o babičce? Pokud ho někomu dáváš na hlídání, nesmí cítit, že máte nějaké rozpory. Děti se instinktivně snaží chránit rodiče, pokud doma slyší něco o babizně, dělají schválnosti, protože mamika tu paní nemá ráda, ony mají rády maminku, takže pokud té paní něco provedou, bude maminka ráda (přesně tyhle pocity si pamatuju ve stejné situaci ze svého dětství). Pro děti je všechno dobré nebo zlé, nechápou ještě složitosti vztahů.

Aťuž si myslíš cokoli, pokud kluka ještě babičce chceš někdy dát, rozhodně ho teď nelituj. Dostal výprask za schválnosti, tak toho využij, vůbec mu neuškodí, když jistí, že se mu v takovém případě může taky stát něco nepříjemného a maminka ho nehodlá chránit. Příštěuž si dá pozor.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 27.3.2012 9:01

já jsem za článku pochopila, že Klára je ráda, že mají babičku, malej že zlobil Klára uznává, ale zarazila ji ta vařečka a modřiny možná už na prvním společným výletě.
Mít vnouče na hlídání a stále mu říkat to nedělej, to nesmíš, počkej až to dodělám. Tak se nedivím, že malej na sebe upozorňoval. To byl jeho výkřik jsem tu a tak si se mnou pohrajte.


 
Křeček
Křeček - 27.3.2012 8:55

No dobře, modřiny by mít nemusel, ale za takové chování bych ho seřezala taky

 
Almega
Almega - 27.3.2012 8:52

Je pravda,že 4 leté dítko je ještě malé,ale nějaký rozum už má,snad i výchovu,tak by neměl ani v neznámém prostředí nějak zvlášť vyvádět.Babička asi již nemá tu trpělivost,pozapomněla,že dítě není pes,který by měl poslechnout okamžitě a střelhbitě (zpravidla též napoprvé neposlechne...),a nevhodné chování dítěte,které si jen zkoušelo pro něj novou činnost,vyhodnotila jako "zlobení" a šup,následoval trest...Tak se to dříve dělalo běžně.Naše generace byla "zvyklá" na výprasky,kolikrát jsme si na tělocviku ukazovali jelita a modřiny na zádech,na nohou i na rukou,jak se rodiče vyřádili na nás po třídních schůzkách....Nyní stačí modřina a už se děsíme sociálky a pod. Možná je dítě více náchylné ke tvoření modřin (jako např. já...) a tak naplácání vařečkou nemuselo být až tak silné.Je zapotřebí se s babičkou sejít v klidu,bez dítka, a vše probrat,aby se vyjasnila stanoviska.Byla by škoda se rozejít jen kvůli jednomu potrestání nafurt!

 
medved
medved - 27.3.2012 8:52

z článku mám pocit, že klára by si hlavně měla ujasnit, jestli je paní babička nebo cizí ženská. smajlik - 67 babička když hlídá, cizí ženská když nařeže smajlik - 55

myslím, že to prarodiče vzali za špatný konec...vzít si dítě na chalupu, kde plánuju makat do úmoru, to je prostě špatný nápad....kluk se nudil, tak provokoval....okopávání čtyřleté dítě fakt dlouho bavit nebude smajlik - 66 ostatně i rodiče měli vědět, že to tak bude a kluka vůbec s nima nepouštět....když už nemají rozum prarodiče, tak rodiče by ho mít mohli.....na druhou stranu když už ho svěří, tak musí počítat s tím, že každý dospělý bude uplatňovat výchovné metody dle svého gusta. takže prostestovat Klára sice může, ale to je tak jediné co může :-)

na druhou stranu je fakt, že já mám taky takovou "babičku" a svoje děti jí nehodlám na hlídání svěřit nikdy mimo jiné proto, že mi líčila, jak mydlí svoje vlastní vnoučata když dle jejího názoru zlobí (mmch, tak vzorné a vychované děti jako ty vnoučata, to aby člověk pohledal)...ovšem u ní se přidává taky to, že obecně děti nesnáší a její oblíbené téma hovoru je, že děti nikdy neměla mít a jaký je s nima vopruz smajlik - 65...takže já mám jasno, téhle osobě děti nesvěřím.....i ty se musíš rozhodnout, jestli to budeš brát za jednorázový úlet nebo za něco co se potenciálně může opakovat a co nechceš dopustit.....tvoje volba.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-134
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.