Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Zajímal by mě váš názor na rodinné vánoční oslavy. Pro mě jsou spojeny s nejbližšími lidmi, doma jsme je vždycky slavili s rodiči a o svátcích jsme pak navštěvovali prarodiče. Ale Štědrý den jsme byli jenom já, brácha, máma a táta.

Ráno jsme s tátou zdobili stromeček, maminka chystala polévku, salát, kapra, k obědu jsme pojedli něco lehkého a šli všichni ven, nejčastěji k blízkému ryníku nakrmit kačenky. Po návratu mamka usmažila kapra, já jsem prostírala, a pak jsme si všichni užili hezký večer s koledami, dárky a samozřejmě i pohádkami v televizi. Všechno bylo vždycky v krásné atmosféře, v klidu.

Teď mě čekají první Vánoce s mým přítelem. Bydlíme spolu od května, hezky jsme si zařídili pronajatý byt a já se začala pomalu chystat na Vánoce. Těšila jsem se, že napeču trochu cukroví, udělám výzdobu, pak stromeček a slavnostní večeři. A že si naše první společné Vánoce užijeme spolu a o svátcích pak postupně navšívíme oboje naše rodiče.

Jenže jsem narazila. Když jsem tuhle představu řekla příteli, prohlásil, že to nemůže svojí mámě udělat, že u nich se na Štědrý večer schází celá širší rodina a je samozřejmé, že tam přijdeme i my. Abyste měli představu. V bytě rodičů mého přítele tedy bude: Matka, otec, oboje prarodiče, přítelova sestra s manželem a čtyřletým synem, tchynina ovdovělá sestra, aby nebyla sama a my dva.

Představa takovéhle sešlosti na Štědrý večer mě děsí. Podle mě to musí být strašný zmatek, jen nachystat kafe pro všechny, jídlo, navíc se to bude odehrávat v klasickém třípokojovém bytě, vůbec si neumím představit, kam si tam všichni posedáme. Jaká může být vánoční atmosféra v takovém chaosu? Navíc i když je to partnerova rodina, viděla jsem je jen párkrát v životě, vnitřně necítím, že bych mezi ně patřila, tenhle pocit možná přijde časem, ale teď to mám takhle. Jestli budu nucená tam jít, tak mi to bude připadat, jako když mi někdo ukradl Vánoce.

Já si je chci užít u nás doma, s naším salátem a kaprem, cukrovím a svítícím stromečkem. Mí rodiče to respektují a těší se, že je na první svátek navštívíme. Nenaléhají, abychom přišli k nim, chápou, že chceme být sami.

Přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá. Je to prý jejich tradice, kterou dodržují co si pamatuje. A pokud bychom nepřišli, všichni by se smrtelně urazili a okamžitě by věděli, že na vině jsem já a mohlo by se to otočit proti mně.

Co mám dělat? Já tam jít nechci. Už mě napadlo, že tedy strávíme Vánoce každý zvlášt u své rodiny, ale to je přece také postavené na hlavu. Jsme pár, žijeme spolu, já teď navíc čekám miminko, měli bychom fungovat jako rodina a tvořit si vlastní tradice.

Jaký je váš názor na tuhle situaci?

Adriana


29.11.2016   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 151   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Arna
Arna - 29.11.2016 15:08

smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68Vánoce u Hujerůsmajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
Arna
Arna - 29.11.2016 15:07

Pokud přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá, co když by stejná sešlost byla tradičně i u rodičů Adriany? A které rodině by se to nemohlo udělat? Které dát přednost? Proč poprvé jít zrovna do této rodiny a ne do tamté? Ale tamta by se urazila! Ale tato by se také urazila!
A teď babo raď. smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
orinka
orinka - 29.11.2016 14:58

A přesně takhle si představuju teror Vánoc.smajlik - 42 Proč se lidi nenechají dělat to, co se jim líbí a proč je okolí nutí se přetvařovat? Co je to za chlapa, který tahá těhotnou partnerku tam, kam se jí ani trochu nechce? To má být štědrovečerní zážitek, takové citové vydírání? Děkuju pěkně. Každý má o Vánocích svou vlastní představu. Ne nadarmo se zpívá Tichá noc, svatá noc. Jít třeba na půlnoční, radovat se z příchodu Jezulátka....prostě mít v sobě ten klid, povznést se nad všední starosti. A ne se cpát kaprem, salátem, společensky klábosit a přitom dávat pozor na jazyk, aby se člověk všem u stolu zachoval. Já bych trvala na svém a zůstala doma. Není zapotřebí se někde předvádět jen kvůli společenské povinnosti. Kdo mě má rád ví, že mi velká společnost vadí a vyhovuje mi komornější prostředí. Vánoce podle pisatelky jsou masová akce u neznámých lidí a pro mě by to bylo utrpení. Zatím to není žádná rodina, svatba nebyla.

 
sharon
sharon - 29.11.2016 14:38

proč zmatek když jsou na to zvyklí........další vánoce už si třeba zařídíš podle svého , nebo až budou děti................mě osobně by se to líbilo ....i když tě chápu.....smajlik - 45

 
kubikm
kubikm - 29.11.2016 13:48

Adriano, jaký si to uděláš, tak to budeš mít už navždy v této společnosti
vysvětli příteli...mimochodem, proč si tě nevzal? Ostatní vás nebudou respektovat, když nejste rodina....
doporučuju
tichou malou svatbu
svůj Štědrý den
a celorodinná oslava svatby + vánoc 25 + 26...jak se domluvíte....
tak si zvyknou se s vám scházet až o dalších svátcích
smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
Linda
Linda - 29.11.2016 13:16

Bellana: to by se mi libilo taky a ani k tomu nepotrebuji velky dum, pravda v garsonce bych to nedelala smajlik - 16: Ale jak pises SVOJE lidi!!! Ja travim Stedry vecer s lidmi, kteri o me vedi moje krestni jmeno, ja jsem pro ne ta +1 jak se pise na oficialnich pozvankach na akce, kam se neslusi prijit sam. Ja nejsem svagrova nebo snacha, nebo neter, ja jsem ta ktera prijde s jejich synem / bratrem/ synovcem. Ja bych bez nich prezila a oni beze mne taky, rozdil je ze ja to rikam nahlas kdezto oni si to jenom mysli. Jenze manzel trva nas slezine, na velke rodine atd. Navic manzelova rodine je pomerne hlucna, oni komunikuji prekrikovanim, do toho jeci deti ja chci ja chci, samozrejme moje psy to v klidu nenecha, takze nakonec se dozvim, ze nasi psi delali nejvetsi bordel (no delali, nejsou hlusi smajlik - 42)....a neni z toho cesty ven. jo muzu se rozvest, to je samozrejme taky reseni a asi jediny jak se nestykat s manzelovou rodinou smajlik - 26

Pokud pritel zakladetelky chce velou slezinu k vuli mamince, tak ma Andriana sanci na nejaky kompromis a zacit svoji vlastni tradici jako zacinajici rodina. Pokud chce pritel na rodinnou slezinu protoze jemu se to libi a povazuje to za jedine spravne slaveni stedreho dne, tak Adriana nema sanci. Budou se dohadovat, budou vymyslet kompromisy a nakonec to bud vzda a bude se muset zamilovast do tohoto druhu oslavy a nebo holt kazdym rokem jeden z nich se bude muset zapirat a pretvarovat, jako je to u nas. Minuly rok jsem ja pretrpela 10 hodin (a ano pocitam hodiny kolik jeste zbyva nez budu moci zmizet) a letos bude skripat zuby manzel, jelikoz jsme doma sami dva a vypada to ze prijedou obe dcery, jeslti dorazi i skoro zetackove a nebo budou slavit u svych rodicu zatim netusim.

 
Ivi
Ivi - 29.11.2016 13:01

Linda: Ono je těžko moudře radit, poradit si musí každý sám. Každý máme toleranci a tvrdohlavost a komunikaci nastavenou jinak. U nás taky rodiče chtěli, abychom na Štědrý den byli s nimi (tchánovi dost urputně). Dokud jsme neměli dítě, trávili jsme tenhle den na střídačku. Jakmile se nám narodil malý, přijíždívali babičky a dědové o svátcích. Naši na Boží hod, tchánovi na Štěpána. Později jsme jezdili my, na Boží hod k našim, na Štěpána k tchánovcům. Bývala bych si návštěvy u tchánů odpustila, ale nebylo by to fér vůči mužovi, který se také chtěl vidět se svými blízkými. Jeden den se dá vydržet. Když zemřeli dědové, jezdili jsme dokonce na Štědrý den jak k mé mamince, tak ke tchýni, takže jsme ho asi deset let trávili hlavně na silnici (ovšem babičky byly šťastné, že jsme měli štědrodenní oběd a večeři a my si našli zábavu ve sledování ozdobených venkovních stromečků). Letos maminka zemřela a s tchýní bude o vánocích mužův bratr, tak pojedeme až na Boží hod. Každý si to musí nastavit podle své aktuální situace a možností. Ale hádat se kvůli tomu nemá cenu, domluvený kompromis je nejlepší řešení. A univerzální dobrá rada podle mě neexistuje.

 
annie
annie - 29.11.2016 12:57

Ajaj... tohle v bleděrůžovém jsem zažívala já.
Bydleli jsme první rok s mým přítelem, nynějším manželem a já jsem se těšila na první společné vánoce.
Moje polovička nic moc proti neměla, ovšem tcháni to prožívali dost.
Já jsem jim totiž odvedla synka z domu, co oni sami na Ježíška? Tak jsem to tchýni slušně vysvětlila, že jsou to naše první vánoce, moc se na ně těšíme, a že se s nimi uvidíme rádi na některý nadcházející sváteční den...
Tchýně třepala bradičkou, slzela, dojímala, odvolávala se na účtu k rodičům, až si to u svého syna vybrečela. Dost jsem vyletěla, nakonec jsem se s tím smířila, celý den uklízela, chystala, abych se vyhnula tchýniným poznámkám.
Tcháni přišli z kostelíčka ze mše, usadili se a do půlnoci seděli a já jsem lítala jako blázen.
Druhý rok se situace opakovala. Tak jsem muži řekla:" když můžou tvoji rodiče, tak zavolám mamku s bráchou - dobrých lidí se všude vejde dost..."
Manžel sice nebyl extra nadšený, ale nakonec souhlasil. Ale tcháni, jak se to dozvěděli, tak svoji návštěvu odvolali a já jsem potom poslouchala dost dlouho, že preferuji svoji rodinu...

Mj. autorce radím, aby si s mužem ujasnila pravidla už teď, nebo bude tchýni poslouchat do konce života, včetně jejího budoucího dítěte.

 
Piafka
Piafka - 29.11.2016 12:46

Bellana: A to slovo "svoje" je právě podstatné. Pokud to skřípe, tak to takhle bohužel nefunguje. Jinak ale chápu, souhlasím a závidím :). Já si myslím, že podobnou ideu, jakou jsi tak pěkně popsala, má více z nás. Ale naplnit ji je těžké.

 
Bellana
Bellana - 29.11.2016 12:42

Kdybych měla velký dům, sezvu na celé Vánoce obě děti s rodinami, obě babičky a třeba i bratra s jeho přítelkyní a udělám pořádné velké veselé Vánoce. Vůbec by mi nevadilo smažit a vařit a péct a mít tam zmatek a šrumec a spoustu štěbetání. Pak bych aspoň nemusela nikam jet a mohla bych relaxovat, až se všichni po Štěpánu vrátí domů. Ale manžel nemá Vánoce rád, snacha chce mít Štědrý den jen ve dvou, a tak se mi děti sjedou jen na Boží hod. Dokud žil tchán, tak nám na Štědrý den chodili manželovi rodiče. Děti byly nespokojené, když místo k nám jeli ke švagrové. To si ale dovolili jen dvakrátsmajlik - 2. Prostě Vánoce ve dvou pro mě jsou takové zbytečné, jen další den v řadě. Stromeček, purpura, kapr, salát, cukroví, ty mi Vánoce nedělají, když kolem sebe nemám "svoje" lidi.

 
PEGG
PEGG - 29.11.2016 12:41

Ať je to jak chce, mně přijde velmi sobecké, někoho do něčeho nutit, ať je to štědrý den, nebo obyčejný víkend. Proč si sakra někdo pořád přivlastňuje právo, rozhodovat o něčím životě? Dneska, po letitých zkušenostech bych se zasekla i kdybych měla zůstat doma sama. Pán si musí rozmyslet co mu je bližší, jestli ty, nebo široká rodina. A maminka, pokud není manipulátor, to určitě pochopí. Nedělejte z tchyní monstra, všechny takové nejsou!

 
PEGG
PEGG - 29.11.2016 12:31

Piafka - 29.11.2016 10:26smajlik - 47

 
Piafka
Piafka - 29.11.2016 12:31

Linda: Na druhou stranu proč ne - proč nenavrhnout dětem, že budete radši doma a muž ať se rozhodne, jak uzná za vhodný...u nás to naštěstí dětma skončilo, sám muž uznal, že mu vyhovuje ten klid doma a že už je nás moc a každej si to chce dělat po svým, babička do všeho zasahuje a pak je z takových sešlostí jen chaos a nespokojenost...ale jinak tvoje pocity úplně chápu, protože jsem to tak několik let měla taky...

 
Linda
Linda - 29.11.2016 12:23

Tak jsem cekala nejake moudro, radu .... a prd, seslo se tu jenom milion teorii. Z vlastni zkusenosti - pokud partner je ochotny napr stridat roky (tenhle rok u nasich a pristi u tvych rodicu) nebo stedry den doma a pak 25.+26. navstevy, tak ma zenska vyhrano. Ovsem sakra co delat v pripade, pokud partner tvrdi, ze proste cela rodinna seslost je to nejlepsi reseni na svete. To ze partnerka dosud travila Stedry vecer pouze s rodici a nezna vyhody a nadheru velke rodinne seslosti neni jeho vina. Nechape / nechce chapat, ze pro partnerku je takova seslost psychicka i fyzicka katastrofa - co delat pak? Prece se nebudou rozchazet k vuli jednomu veceru v roce???? To je moje situace påoslednich zhruba 10 roku a neni cesty z toho ven. Uz jsem dosla i do stadia, ze radsi budu sedet doma sama a on at slavi s rodinkou, ale nemuzu postavit vlastni deti pred takovou volbu smajlik - 26

 
Piafka
Piafka - 29.11.2016 12:16

hrosinka72: smajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 124945.
Archiv anket.