Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Zajímal by mě váš názor na rodinné vánoční oslavy. Pro mě jsou spojeny s nejbližšími lidmi, doma jsme je vždycky slavili s rodiči a o svátcích jsme pak navštěvovali prarodiče. Ale Štědrý den jsme byli jenom já, brácha, máma a táta.

Ráno jsme s tátou zdobili stromeček, maminka chystala polévku, salát, kapra, k obědu jsme pojedli něco lehkého a šli všichni ven, nejčastěji k blízkému ryníku nakrmit kačenky. Po návratu mamka usmažila kapra, já jsem prostírala, a pak jsme si všichni užili hezký večer s koledami, dárky a samozřejmě i pohádkami v televizi. Všechno bylo vždycky v krásné atmosféře, v klidu.

Teď mě čekají první Vánoce s mým přítelem. Bydlíme spolu od května, hezky jsme si zařídili pronajatý byt a já se začala pomalu chystat na Vánoce. Těšila jsem se, že napeču trochu cukroví, udělám výzdobu, pak stromeček a slavnostní večeři. A že si naše první společné Vánoce užijeme spolu a o svátcích pak postupně navšívíme oboje naše rodiče.

Jenže jsem narazila. Když jsem tuhle představu řekla příteli, prohlásil, že to nemůže svojí mámě udělat, že u nich se na Štědrý večer schází celá širší rodina a je samozřejmé, že tam přijdeme i my. Abyste měli představu. V bytě rodičů mého přítele tedy bude: Matka, otec, oboje prarodiče, přítelova sestra s manželem a čtyřletým synem, tchynina ovdovělá sestra, aby nebyla sama a my dva.

Představa takovéhle sešlosti na Štědrý večer mě děsí. Podle mě to musí být strašný zmatek, jen nachystat kafe pro všechny, jídlo, navíc se to bude odehrávat v klasickém třípokojovém bytě, vůbec si neumím představit, kam si tam všichni posedáme. Jaká může být vánoční atmosféra v takovém chaosu? Navíc i když je to partnerova rodina, viděla jsem je jen párkrát v životě, vnitřně necítím, že bych mezi ně patřila, tenhle pocit možná přijde časem, ale teď to mám takhle. Jestli budu nucená tam jít, tak mi to bude připadat, jako když mi někdo ukradl Vánoce.

Já si je chci užít u nás doma, s naším salátem a kaprem, cukrovím a svítícím stromečkem. Mí rodiče to respektují a těší se, že je na první svátek navštívíme. Nenaléhají, abychom přišli k nim, chápou, že chceme být sami.

Přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá. Je to prý jejich tradice, kterou dodržují co si pamatuje. A pokud bychom nepřišli, všichni by se smrtelně urazili a okamžitě by věděli, že na vině jsem já a mohlo by se to otočit proti mně.

Co mám dělat? Já tam jít nechci. Už mě napadlo, že tedy strávíme Vánoce každý zvlášt u své rodiny, ale to je přece také postavené na hlavu. Jsme pár, žijeme spolu, já teď navíc čekám miminko, měli bychom fungovat jako rodina a tvořit si vlastní tradice.

Jaký je váš názor na tuhle situaci?

Adriana


29.11.2016   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 151   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Arna
Arna - 29.11.2016 9:26

Ono se totiž může stát, že příští vánoce bude ta banda trvat na tom, že jsou to přece vnoučátka první vánoce, tak chtějí aby jste zas byli pohromadě,... Bóže, hrůza, žádné svátky klidu. Připomíná mi to film Sám doma.

 
Arna
Arna - 29.11.2016 9:23

Naskakují mi pupínky jen z představy té ohromné sešlosti, rozhodni se jak chceš, já bych trávila svátky raději sama s partnerem. Jednou se už v té parnerově rodině musí vzbouřit a narušit tradice. Pochybuji že to všem vyhovuje, jen se bojí ozvat.

 
mam-ča
mam-ča - 29.11.2016 9:07

Pominu skutečnost, že vlastně žádná rodina nejste. (Omlouvám se, ale nesezdaní budoucí rodiče mi způsobují kopřivku).
Ale pokud Ti to nevadí a do téhle rodiny díky budoucímu potomkovi hodláš patřit a partnera si udržet, tak Ti nezbyde, než se přizpůsobit rodinným zvyklostem.
A nebo Ti status "svobodné matky" vadí, a pak jdi bez výčitek slavit Štědrý den se svými rodiči.
Vždyť jsi svobodná holka, tak se můžeš (zatím) svobodně rozhodovat.
Až se Ti ovšem narodí dítko, bude to společné vnouče obojích rodičů. Pak už se budeš rozhodovat nejen za sebe, ale budeš muset vzít v potaz i názor otce dítěte.
Ale Vánoční svátky trvají tři dny, tak s dítětem můžete příští rok trávit Štědrý den doma, a pak v následujících dvou dnech navštívit každý den jedny rodiče.
Dělá to tak většina párů.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 29.11.2016 9:06

tak si udělejte pěkné odpoledne pojezte večeři k obědu,rozdejte si dárky a protože nejste svoji a jak je vidět chyběli byjste u svých blízkých, oslavte to každý se svou rodinou. Kdyby měli takové přání i tvoji rodiče, že tam máte přijít tak jak by to dopadlo, šel by s tebou a nebo by jsi musela k nim? Pak aby se nikdo neurazil museli by jste zůstat doma.
Nebo pozvat rodiče k sobě.
Začátek ústupků.

 
PEGG
PEGG - 29.11.2016 8:46

Pentlička - 29.11.2016 8:10 právě proto, že to je den jako každý jiný, nechápu, proč je tak důležité, aby bylo pospolu co nejvíc lidí, aby z toho byl večer plný hemžení a žádné pohody, protože ať mi nikdo netvrdí, že se v deseti lidech dá prožít klidný večer. Nehledě na únavu hostitelky, která je nejvíc šťastná, když všichni vypadnou.

 
Jarča*
Jarča* - 29.11.2016 8:32

Pentlička: smajlik - 47

 
Jarča*
Jarča* - 29.11.2016 8:32

tornado-lou: taky dobrá varianta:-)

 
PEGG
PEGG - 29.11.2016 8:16

No nevím, možná by byla maminka ráda, kdyby měla o dva lidi míň, ale sama se to bojí navrhnout, protože by byla za sobce. Musí to pro ni být děsný záhul. Osobně mi přijde nefér, pokud je někdo do něčeho nucen. Moje ségra je manipulátor a každý rok mě přemlouvá ať přijedu na štědrý večer k nim, bydlím jen s dcerou, syn má svoji rodinu, ale statečně odolávám. Jak my si užijeme pohodový večer. V klidu koukáme na pohádku, což je při větším počtu lidí, prakticky nemožné.
Dost by mě zajímalo, jestli to není naopak, mamince by to bylo jedno, ale přítel si neumí představit, že nebude "doma" jenže "doma" už má jindesmajlik - 26
Já bych na vašem místě trvala na svém. Zvláště, když čekáte mimino, tak už jste nová rodina.

 
Pentlička
Pentlička - 29.11.2016 8:10

Nikdy jsem nechápala, proč se ze Štědrého večera dělá taková věda. Je to den stejný jako všecky ostatní, má stejně hodin. Někteří lidé jsou jako pomatení, Vánoce berou jako vrchol svého života a jak neprobíhají podle jejich scénáře, tak se hroutí. Zažila jsem Vánoce, kdy jsem byla úplně sama, Vánoce s rodiči, Vánoce jen s mým manželem, s manželem a dětmi, s širokou rodinou, s dospělými dětmi. Všecko jsem to přežila v pohodě a žádné trauma jsem nikdy neměla. Adrianě bych poradila, ať přestane hysterčit, podívá se na to racionálně a jde slavit se svým klukem k jeho rodině. Druhý den můžou jít k jejím rodičům a na Štěpána můžou být jen spolu sami. O co jde?

 
Piafka
Piafka - 29.11.2016 8:04

My jsme od tohoto způsobu slavení Štědrého dne upustili postupně. Vyzkoušela jsem si několikrát variantu, že u nás byla celá manželova rodina (uf), potom část rodiny (to celkem šlo), potom my asi jednou nebo dvakrát u tchánovců a už to tak nechceme ani jeden. Máme děti, chceme si to užít s nimi, tchýně je generál a prostě a jednoduše (a to asi platí pro každého): když je člověk doma, tak si to udělá po svém a cítí se jako doma, když je u rodičů partnera, tak se prostě cítí jako na návštěvě a musí se chtě-nechtě přizpůsobit, brát ohledy, ledacos skousnout. Rodinu navštívíme v dalších dnech a jsme spokojení.

 
tornado-lou
tornado-lou - 29.11.2016 7:53

Jarča*: prave naopak. :-) Letos se vyprdnete na jedny i druhy rodice i na cely vanoce a jedte nekam. Pristi rok jedte i smiminem k pribuznym. Bude tam tolik lidi, ze ti ho treba i nekdo pochova a ty se najis obema rukama. Nebo ho vezmou na prochazku a ty si lehnes. A kdyby bylo nejhur, tak se na dite vzdycky muzes vymluvit a odejit brzosmajlik - 42
No kazdopadne holka, uz nikdy nebude jenom po tvym. Musite se domluvit. Ale takovahle domluva se dela v zari-rijnu, aby to vsichni stihli vydychat. A ne koncem listopadu.

 
Ivi
Ivi - 29.11.2016 7:53

Zatím jsi nic jiného než doma s rodiči nezkusila. A tvůj přítel asi také ne. Viděla bych to na dohodu a kompromis jak píšou děvčata a pokud by přítel trval na svém, tak navrhnout, že tedy letos s tvojí rodinou, příští rok s mojí. A myslím, že poté si bez hádání nastolíte svoje vlastní zvyky a obyčeje a rodiče z obou stran budete navštěvovat až o vánočních svátcích. Ale na tvém místě bych to předem nekompromisně neodmítala, spíš bych k tomu přistupovala s očekáváním nového. Líbit se ti takové trávení svátků nemusí, ale také může, dokud jsi to nezkusila, tak to nevíš.

 
Jarča*
Jarča* - 29.11.2016 7:39

Mělo být: jako doma s rodiči....

 
Jarča*
Jarča* - 29.11.2016 7:38

Holka, vidím to na kompromis. Stejně už žádné vánoce nebudou doma jako s rodiči, každý partner si přináší svoje, a ať budou lepší nebo horší, každopádně budou jiné. Jak už tu zaznělo, zkuste si s přítelem sednout a probrat to. Asi by nemělo cenu, aby seděl s tebou sám u stromečku otrávený a v duchu byl u svojí rodiny. Naději na změnu vidím v tom, že čekáš miminko. Tak bych to asi pojala tak, že bych s ním letos s trávila štědrý večer u jeho rodiny, s tím, že příští rok, až budete 3, si už budete dělat svoje vánoce v úzkém rodiném kruhu. A třebas to s nimi nakonec nebude tak špatné.
Linda: ono se to radí viď?smajlik - 16smajlik - 56

 
Linda
Linda - 29.11.2016 6:50

Mam to podobne a resime to obrok = jeden rok "cirkus" s manzelovou rodinou (manzel, ja, nasi 3 psy, dcera, druha dcera se psem, manzelovi rodice, manzelova sestra s 2 detma 8+6 roku, manzelova teticka se stryckem), slavime to sice v domecku, ale velikosti takovy vetsi 3+1. Pripravuji se na to psychicky cely prosinec, trvam na tom ,ze pojedeme po rozdani darku domu at je jakekoliv pocasi a pak se z toho do noveho roku vzpamatovavam. Ale aspon nemusim na zadnou rodinou slezinu zbytek vanocsmajlik - 47. A dalsi rok slavime doma sami s dcerama a event. pokud dorazi nejaky skoro zetacek, ale pak me ceka rodinna slezina u nas nejaky jiny den, letos to bude 28.
Jednou jste partneri a nemuze byt po tvem, zbyva kompromis. Takze bud vymyslis nejaky komprommis, nebo bude jeden z vas mastvany a nebo holt skoncis tam co ja a to jeden rok cirkus s rodinou a jeden rok klidek doma . Pokud nekdo vymysli nejakou dalsi moznost velice rada si ji vyslechnu

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127751.
Archiv anket.