Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Zajímal by mě váš názor na rodinné vánoční oslavy. Pro mě jsou spojeny s nejbližšími lidmi, doma jsme je vždycky slavili s rodiči a o svátcích jsme pak navštěvovali prarodiče. Ale Štědrý den jsme byli jenom já, brácha, máma a táta.

Ráno jsme s tátou zdobili stromeček, maminka chystala polévku, salát, kapra, k obědu jsme pojedli něco lehkého a šli všichni ven, nejčastěji k blízkému ryníku nakrmit kačenky. Po návratu mamka usmažila kapra, já jsem prostírala, a pak jsme si všichni užili hezký večer s koledami, dárky a samozřejmě i pohádkami v televizi. Všechno bylo vždycky v krásné atmosféře, v klidu.

Teď mě čekají první Vánoce s mým přítelem. Bydlíme spolu od května, hezky jsme si zařídili pronajatý byt a já se začala pomalu chystat na Vánoce. Těšila jsem se, že napeču trochu cukroví, udělám výzdobu, pak stromeček a slavnostní večeři. A že si naše první společné Vánoce užijeme spolu a o svátcích pak postupně navšívíme oboje naše rodiče.

Jenže jsem narazila. Když jsem tuhle představu řekla příteli, prohlásil, že to nemůže svojí mámě udělat, že u nich se na Štědrý večer schází celá širší rodina a je samozřejmé, že tam přijdeme i my. Abyste měli představu. V bytě rodičů mého přítele tedy bude: Matka, otec, oboje prarodiče, přítelova sestra s manželem a čtyřletým synem, tchynina ovdovělá sestra, aby nebyla sama a my dva.

Představa takovéhle sešlosti na Štědrý večer mě děsí. Podle mě to musí být strašný zmatek, jen nachystat kafe pro všechny, jídlo, navíc se to bude odehrávat v klasickém třípokojovém bytě, vůbec si neumím představit, kam si tam všichni posedáme. Jaká může být vánoční atmosféra v takovém chaosu? Navíc i když je to partnerova rodina, viděla jsem je jen párkrát v životě, vnitřně necítím, že bych mezi ně patřila, tenhle pocit možná přijde časem, ale teď to mám takhle. Jestli budu nucená tam jít, tak mi to bude připadat, jako když mi někdo ukradl Vánoce.

Já si je chci užít u nás doma, s naším salátem a kaprem, cukrovím a svítícím stromečkem. Mí rodiče to respektují a těší se, že je na první svátek navštívíme. Nenaléhají, abychom přišli k nim, chápou, že chceme být sami.

Přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá. Je to prý jejich tradice, kterou dodržují co si pamatuje. A pokud bychom nepřišli, všichni by se smrtelně urazili a okamžitě by věděli, že na vině jsem já a mohlo by se to otočit proti mně.

Co mám dělat? Já tam jít nechci. Už mě napadlo, že tedy strávíme Vánoce každý zvlášt u své rodiny, ale to je přece také postavené na hlavu. Jsme pár, žijeme spolu, já teď navíc čekám miminko, měli bychom fungovat jako rodina a tvořit si vlastní tradice.

Jaký je váš názor na tuhle situaci?

Adriana


29.11.2016   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 151   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Kozoroh18
Kozoroh18 - 30.11.2016 9:27

rychenza - ale jak se píše on na té sešlosti trvá, Adriana
píše, že ,,viděla jsem je jen párkrát v životě, vnitřně necítím, že bych mezi ně patřila, tenhle pocit možná přijde časem,,

je evidentě znát, že to bude pro ní trauma.

možná se pletu

 
tornado-lou
tornado-lou - 30.11.2016 9:27

Bety: A když nemuže byt po mým, tak nebude ani po tvým a ne a ne a ne. smajlik - 66 chování tříletýho batolete a ne dvou dospělých lidí.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 30.11.2016 9:24

asi se půjdeme podívat za Ježíškem k vnučce. Nevyžadovala bych to a nejsem k tomu tlačená. Jen padl návrh. Chtějí se jít projít aby měl ježíšek čas to pod stromeček narovnat. Tak jsem jen řekla nechte ji pak u mne projděte se ještě s Derilkem doma to vše narovnejte a pak přijdem.
Dcera bydlí 300 m. vedle to je 10min chůze s prohlídkou vánočních výzdob sousedů.
Malá dcera ta bude ráda trávit štědrý den s přítelem kde bydlí, zda pojedou za jeho rodičema vůbec mne to nezajímá. Jen vím, žepo dlouhé době letos neslouží a bude celý ŠD doma.

 
Bety
Bety - 30.11.2016 9:04

"Přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá. Je to prý jejich tradice, kterou dodržují co si pamatuje. A pokud bychom nepřišli, všichni by se smrtelně urazili a okamžitě by věděli, že na vině jsem já a mohlo by se to otočit proti mně."
Tak kdyby ničemu jinému, tak už kvůli tomuhle bych tam nešla. Ona přece může říct to samé? Že jejich tradice je přesně opačná, že se smrtelně urazí a otočí se to proti němu?
Za sebe můžu říct, že jsme nikdy nebyli u ani jedněch rodičů na Štědrý den - nejen kvůli tomu, aby se jedna či druhá strana neurazila nebo jí to nebylo líto, ale jako nová rodina jsme si přáli mít Štědrý den pro sebe.

 
rychenza
rychenza - 30.11.2016 4:49

1) Proc tady vsichni predpokladaji, ze on je darebak, co si ji nechce vzit a mysli na zadni kolecka? Co je to za nesmysl? Co kdyz se nechce vdavat ona? Opravdu ne kazda zenska sni o bilych satech a nejake svatbe. Ja jsem se nikdy vdavat nechtela a taky jsem se nevdala - i kdyz jsme spolu 20 let a mu muz by si me vzal okamzite, kdybych chtela.
2) Proc tady vsichni predpokladaji, ze on je mamanek, ktery neumi mamince rict ne? Co kdyz ma tahle rodinna setkani rad a tesi se na ne? Po Vanocich uz se takhle behem svatku nesejdou.
3) Proc tady vsichni predpokladaji, ze to jen on prosazuje sve zajmy? Prosazuji je snad oba dva a oba citove vydiraji toho druheho. Museji se holt naucit delat kompromisy, vsak ono jim to dojde.

Adriano - nevis o cem takove Vanoce, jake tvuj partner popisuje jsou. Je proto na hlavu padle je okamzite zavrhnout. Vyzkousela bych to letos, nechala se obsluhovat a videla bych. Pokud bych nebyla spokojena a nelibilo by se mi to, druhy den bych partnerovi oznamila, ze to bylo naposledy a uz nadale takhle Vanoce travit nehodlam. A dala bych si opravdu zalezet, aby to pochopil a aby ho ani nenapadlo pristi rok po me neco takoveho zadat.

 
kubikm
kubikm - 29.11.2016 23:15

a ještě jedna věc
jako malé dítě bych nepobrala, proč jedna babka...druhá babka...a stromeček a ježíšek je takový debil, že něco dá nám, a něco k nim...a to právě už moji rodiče vyřešili
prostě dítě...domov...dárky....
a pokud by se chtěl někdo prsit s dárkama? tak na narozky nebo svátek....ale prostě ne vánoce

 
kubikm
kubikm - 29.11.2016 22:47

kareta: no přesně...nikdy nebyl žádný konflikt
a taky třeba děti od mala tam měli obě babičky...jeden děd holt byl už mrtvý...ale i 1 dědečka
na dárcích jsme se domluvili, žádné orgie...jak se někdy příbuzní předhánějí....

 
kareta
kareta - 29.11.2016 22:37

kubikm: tohle zní pohodově, nenásilněsmajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 29.11.2016 21:26

na stará kolena, kdy my dávno rodiče nemáme to funguje tak
na štědrý večer se sejdeme v 17 00 -u dcery: dcera, její 2 děti, rozvedený otec dětí , se kterým vycházejí dobře, a jeho maminka, co je vdova a byla by sama
muž udělá salát, já řízky, tchýně rybí polévku a kapříka pro 3 lidi, zbytek rybu nejí
dcera s dětmi dělají pečívka
potom přijde ježíšek....no a potom se rozejdeme....
takhle to funguje asi 12 let
obdobně slavíme jmeniny mého muže + vnuka...a i jejich narozky....mají je cca stejně
domluvíme se, co kdo donese...pohoda a klídek
takže se to prostě dá, když se lidi domluví a nedělají si nachvály

 
kubikm
kubikm - 29.11.2016 21:18

Jaguška: smajlik - 47přesně to jsem říkala
Štědrý den doma...jsou nová rodina, čekají malé...a na můj dotaz, proč se neberou mi došla zpráva, že svobodná matka má delší dovolenou..jak romské....
a další 2 dny u každých rodičů....

 
Piafka
Piafka - 29.11.2016 21:09

Jaguška: tak je to z mého pohledu nejlepší pro všechny...

 
Jaguška
Jaguška - 29.11.2016 20:53

Nečetla jsem všechny reakce. Uvedu příklad z naší rodiny - jaké si to uděláš, takové to máš. Jsem stará baba a dcera před lety řešila stejný problém. Tchýně chtěla, aby mladí byli na Štědrý den u nich. I když je tchýně generál, moje dcera jí slušně řekla, že by to jejím rodičům (tedy nám) bylo líto a že přijdou na Hod boží k nim a na Štěpána k nám. Tchýně na to kupodivu přistoupila i s početným příbuzenstvem. Naši mladí jsou spolu 24 let, vnukovi je 22 let, vnučce 20 let a všechno funguje včetně vánočních návštěv.
Adrianě bych také doporučila domluvu, navíc by mohla argumentovat svým těhotenstvím, že by toho bylo v tak početné společnosti na ni moc.

 
sharon
sharon - 29.11.2016 20:07

tornado-lou: přesně tak smajlik - 47.....k tomu není třeba žádné málem filozofické litánie......smajlik - 76

 
tornado-lou
tornado-lou - 29.11.2016 19:19

krasaka: to o tom, že by se všichni urazili může být jen pitomej argument, kterej použil, když už mu všechny rozumný došly. taky to může být tak, že tu sešlost má fakt rád. jinak by se z toho právě pokusil vyvlíct. ale neudělal to, možná tam fakt chce.
Ivi: třeba by přistoupil na to, že si dají doma večeři a tam přijdou jen na dárky a na stromeček. nebo se potkají na vánoční procházce, předají dárky, vypijí svařák a pak pujdou k vlastní večeři a stromečku. nevím, jak je to daleko, třeba by to šlo
a nebo bych se na to podívala tak, že takhle budu mít celý příbuzenstvo z krku najednou za pár hodin a od 25 ten božský klid o který adriana tolik stojí. podle mě lepší než obíhat jeden den rodiče, druhý den babičky a třetí den sourozence. za sebe bych se ovšem na tradice vybodla. teď jsou naposledy dva, příští rok budou mít mimino, který bude maličký a bude mu jedno že je štědrej den a klidně se poblije i při pohádce. a pár let to bude tak. ani podle ní, ani podle něj, ale podle malýho. adaptabilita smajlik - 16 smajlik - 42smajlik - 30

 
Ivi
Ivi - 29.11.2016 19:04

tornado-lou: 29.11.2016 18:57 Máš naprostou pravdu, domluva je základ! Adriana chce nové tradice podle sebe, ale nikde není ani zmínka o tom, že by vyšla partnerovi trochu vstříc. Dost se tu objevuje v příspěvcích, že jeho matinka poručila, ale to se nikde nepíše, to může být stupidní předpoklad. Co když on ty sešlosti má rád? Co když se mu ten společenský ruch líbí a je v něm ve svém živlu a Vánoce ve dvou mu připadají jako bezbřehá nuda?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.