Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Všechno, co byste měli vědět i chřipce

Všechno, co byste měli vědět i chřipce

Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. Je to obecně rozšířený omyl. Za nachlazení označujeme běžně se vyskytující příznaky: rýmu, škrábání v krku a zvýšenou teplotu. I když je také způsobují viry, od chřipky se nachlazení výrazně liší. Angína, přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí. Je tedy zřejmé, že lidový výraz "mám chřipku" je zavádějící, i když asi každý pochopí, co máte na mysli.

Co na to slovník?
Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Má výrazné celkové příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Jak ji poznat?
Stejně jako ne každé nachlazení je chřipka, musíme si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, avšak ve skutečnosti znamenají zcela jiný problém. Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný u onemocnění horních cest dýchacích, ale i nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. Myslete na to, když při zdánlivé chřipce ani po několika dnech neklesá teplota a nepřichází úleva. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Kde se vzala?
Typicky česky znějící slovo "chřipka" má pravděpodobně svůj původ ve staročeském slově "chřípěti", které označovalo chraptění nebo sípání. Zajímavý je i další osud slova. Ruská podoba základu "chrip" byla přibližně v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení "grippe". Odtud se slovo vrátilo zpět do ruštiny a polštiny. Dnes v ruštině najdete slovo "grip" a v polštině "grypa". Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako "influenza". Tento název vychází z latinského označení "influere" – vtékat, vlévat se. Souvislost chřipky a "tečení" si lze vysvětlovat jakoby rozlévající se epidemií.

Obvyklý průběh chřipky

Průběh onemocnění závisí na věku nemocného, jeho celkové odolnosti a případné další přidružené chorobě. Záleží i na samotném viru. Nejtěžší průběh má chřipka způsobená virem typu A, infekce typem B mívá naproti tomu obvykle mírnější průběh. Virus C u dospělých lidí nemoc prakticky nezpůsobuje. U dětí se projevuje jen lehkou rýmou a škrábáním v krku.

Začátek chřipky, 1. den

  • vysoká horečkou (38 až 40 °C), doprovázená zimnicí a třesavkou
  • přidávají se silné bolesti hlavy, často spojené i se světloplachostí a ztuhlostí šíje
  • časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou
  • výrazná únava ztěžující vykonávat běžné denní činnosti

      Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

      Následující 1 až 2 dny
      Nastupují klasické příznaky z postižení dýchacích cest: rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Kašel se postupně zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

      Další průběh chřipky

      • za 3 nebo 4 dny obvykle vymizí teploty, únava, bolest hlavy a svalů
      • týden až 10 dní trvají rýma a kašel
      • i měsíc po onemocnění se může v různé míře projevovat zvýšená únavnost a slabost

          Na co dát pozor?
          Je třeba dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém. Pokud se při zdánlivé chřipce nedostaví za několik dnů pokles teplot a úleva, mějte na paměti následující: Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

          www.chripka.cz

        • Převzatý článek


          8.1.2015   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 19   |   Vytisknout

          Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

           

          Diskuse ke článku - Všechno, co byste měli vědět i chřipce

          Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
          Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
          Portico
          Portico - 15.2.2015 11:32

          Tak já mám vždy klasickej nástup - začne mě bolet tělo, cítím se unavená a slabá a na druhý den už většinou ležím s horečkou, která obvykle trvá tři dny a pak klesá. Z preparátu beru Wobenzym a pokud mám kašel tak ACC.

           
          isabela.krasna
          isabela.krasna - 30.1.2015 13:30

          Zdravím, když vidím, jak to řádí, nasadila jsem si pro jistotu tyto produkty: http://www.cinskamedicinatiens.cz/cinskelecitelstvi/0/0/3//9/0/?hledatjak=2&slovo=ch%C5%99ipka. Mám s nimi výborné zkušenosti, ať už s Vápníkem, který v současné době v tom, co přijímáme obecně chybí, tak i s Chitosanem, Cordycepsem, atd. Takže v období chřipek je užívání jasná volba!

           
          Elise
          Elise - 20.1.2015 14:31

          Tak dadko, podobnou zkušenost mám i já. Já osobně si nikdy moc nestěžuji, když mě chřipka skolí, poněvadž horečka jednou za čas pro "zdravého člověka" je zdravá:) Člověk ze sebe dostane většinu těch bakterií a posílí si imunitu lépe než jakýmkoliv preparátem. Jednou jsem ovšem taky takhle lehla a horečka se držela několik dní, pak mi bylo řečeno, že mám klasickou bronchitidu a nakonec jsem skončila se zápalem plic. Ale zpět k článku... Je škoda, že zde není, jak se ze chřipky vyléčit. Já osobně beru Wobenzym, piju hodně zázvoru s citrónem a když už to jo nejde, tak si loupnu i ten Paralen. Jinak samozřejmě ležím, potím se a dávám si ledovou sprchu.

           
          dadka
          dadka - 8.1.2015 0:41

          Chřipku jsem naposledy měla snad před deseti lety, ale pořádnou. V noci mě roztřásla zima, začala bolet hlava a horečka vyskočila pomalu na 40 stupňů. Bylo mně tak špatně, že jsem volala obvodní lékařce, že se k ní stavím až další den. Nemohla jsem ani vylézt z postele, jak mně bolely všechny klouby a hlava. Dostala jsem ATB, ale horeřčka neustupovala a když jem opět dorazila k lékařce, tak mě poslouchala na plicích a poslala mě na RTG, kde byl nález. Promarodila jsem celý měsíc a opravdu jem byla ráda, že můžu ležet a spát, jak mně bylo blbě.

           

          Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
          Sponzori

          Prohledej


          Výherci v soutěžích

          Soutěže na Soutez.cz

            Anketa

            Covid

            Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

            Celkem hlasovalo 77050.
            Archiv anket.