Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Brněnská Stará radnice a pověst o Brněnském draku a kolu

Brněnská Stará radnice a pověst o Brněnském draku a kolu

Brněnský Zelný trh je tradiční městskou tržnicí s neopakovatelnou atmosférou, kde se prodává zejména ovoce, zelenina a květiny. Ze Zelného trhu odbočíte do Radniční ulice a zanedlouho dojdete k Staré radnici s věží. Stará radnice patří mezi nejstarší budovy ve městě a její jádro je z poloviny 13. století. Je komplexem budov s věží, který byl v průběhu staletí mnohokrát přestavován a upravován. Stará radnice byla sídlem městské správy a právě odtud byl řízen chod celého města po dobu více než šesti set let, až do roku 1935.

Pozdně gotický kamenný portál radnice z roku 1511 pochází od A. Pilgrama. Podíváte-li se na tento portál pozorně, zjistíte, že prostřední věžička je ohnuta. Podle legendy prý stavitel vížku ohnul, poněvadž nedostal zaplaceno za svoji práci. My se ale spíše držíme verze, že se jedná o stavební hříčku pozdní gotiky. Z věže radnice je pěkný výhled na historickou zástavbu města. Je odtud taky pěkný pohled na obě brněnské dominanty, chrám sv. Petra a Pavla na návrší Petrov a na hrad Špilberk. Radniční věž je přístupná veřejnosti v období od května do září, denně. V budově Staré radnice je umístěna expozice Stálé akvarijní výstavy, nádherný svět pestrobarevných akvarijních rybiček a dalších vodních živočichů. Tuto expozici spravuje brněnská zoo a je zde otevřeno celoročně a denně.

V průchodu Staré radnice visí Brněnský drak, který je snad nejznámější raritou města a je s ním spojeno i několik pověstí. Jedna z nejznámějších pověstí vypráví o tom, že se drak usídlil na řece Svratce a škodil projíždějícím kupcům. Až jeden z nich na něj vyzrál tak, že mu nastražil kůži z telete vycpanou vápnem. Drak kůži spolkl a napil se vody z řeky, což byl jeho konec. Pověst je to pěkná, i když skutečnost je daleko prostší. Bájného draka, vlastně nilského krokodýla, údajně daroval Brnu jistý kupec. Podle druhé verze krokodýla daroval Brnu v roce 1608 sám král Matyáš, bratr císaře Rudolfa II. Tak si tedy vyberte verzi, která se vám bude více líbit.

V průchodu radnice je ještě zavěšeno Brněnské kolo. I k tomuto kolu se váže pověst, která vypráví, že lednický kolář J. Birk se vsadil, že za dvanáct hodin porazí strom, z jeho dřeva vyrobí kolo vozu a dokutálí je z Lednice do Brna. Sázku vyhrál a kolo již zůstalo v Brně.

 

http://www.litery.cz

Jiří Glet


29.5.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 16   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Brněnská Stará radnice a pověst o Brněnském draku a kolu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Bridgetj
Bridgetj - 29.5.2009 7:36

Jo jo, copak naše Brno a jeho drak. Akorát mu nějaké hovado urvalo prsty.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.