Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Prostírání slavnostní tabule: na co si dát pozor

Prostírání slavnostní tabule: na co si dát pozor

prostiraniProstřít na stůl umí přeci už děti ve školce, tak co by na tom mohlo být složitého? Odpověď není zcela jednoznačná, připravit stůl na běžné jídlo opravdu umí i malé dítě. Se slavnostní nebo sváteční tabulí je to ovšem trochu jinak, ta dokáže zamotat hlavu i těm nejzkušenějším.

Než se pustíte do prostírání stolu na svatbu či oslavu, měli byste si osvěžit základní pravidla stolničení. Vyvarujete se tak obvyklých chyb a ušetříte si horké chvilky. Tyto znalosti se vám budou hodit i při pořádání akcí, kde za vás prostírá personál cateringové firmy. Možná pochybení odhalíte hned a hosté přijdou k perfektně prostřené tabuli.

Jak se liší sváteční tabule od běžné?

Při běžném prostírání na stole chybí velké dekorace a není třeba klást takový důraz na barevné ladění ubrusu, ubrousků a nádobí. Neklade se ani důraz na jednotný typ sklenic. Celkově bude tabule pro všední jídla méně bohatá a spíše prakticky založená. Na stole však nesmí chybět ubrousek, jedna sada příborů a případně sklenice na vodu. Uprostřed stolu může být váza s květinami nebo ošatka s pečivem a kořenky se solí a pepřem, případně jiná dochucovadla.

Oproti tomu se sváteční tabulí si dáte víc práce a přípravě věnujete více času. Čím významnější událost se chystá, tím slavnostnější je prostírání. Veškeré části by měly ladit a navzájem do sebe zapadat. Ubrus, ubrousky i nádobí tvoří jeden celek i s ostatní výzdobou v místnosti. Dekorace na stole by měla celkový dojem jen podtrhovat. Dekorace nesmí v žádném případě na stole překážet a ani nesmí být příliš vysoká, aby na sebe stolovníci pohodlně viděli.

Sklenice na přípitek a vodu mohou být na stole přítomny, ale dbejte na to, aby byly všechny ze stejné sady, jinak by výsledek vypadal spíše komicky než slavnostně.

Na stůl prostřete několik typů příborů, i zde by měly být jednotlivé kusy vždy ze stejné sady. Bývá přítomen podkladový talíř, na který se pokládají talíře s jednotlivými chody. Jak jinak než z jedné sady, jako je zbytek talířů.

Na co myslet předem

prostiraniNež se pustíte do samotného prostírání, věnujte trochu času teoretické přípravě. Předem budete jistě vědět, kolik lidí přijde.Ohlídejte si, že máte dostatek stejného nádobí i příborů.Počtu hostů uzpůsobte počet stolů, velikost a jejich rozvržení v prostoru.Na základě počtu stolů zajistěte i dostatek ubrusů a dekorací.

S velikostí stolů souvisí i již zmiňované dekorace, pokud je stůl tak akorát velký pro hosty, s dekorací to nepřehánějte a možná si ji i odpuste.Nutné je, aby měli hosté dostatek místa na ruce a cítili se u stolu pohodlně.

Předem znáte i menu, které budete podávat. Přizpůsobte mu tedy celkové ladění tabule. Pokud se chystáte podávat pokrmy, které si žádají speciální příbory, lze je jíst hůlkami nebo si budou hosté potřebovat opláchnout prsty v misce s vodou, myslete na to při rozvrhování prostoru na stole.

Ke každé příležitosti se hodí jiný druh prostírání a je nutné to při plánování zvážit. V žádném případě se nebojte požádat o pomoc profesionály. Kromě toho, že si u nich můžete nechat jídlo uvařit, lze si u nich zapůjčit i nádobí a další nezbytnosti pro zvládnutí celé akce.

Komerční článek


1.11.2018   Rubrika:   |   Komentářů 16   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Prostírání slavnostní tabule: na co si dát pozor

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
YXH
YXH - 7.11.2018 14:39

tak na slavnostni prilezitosti bud jit do restaurace nebo rentovat vse od odborniku. smajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-16
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 433750.
Archiv anket.