Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Šikana v práci. Nevíme, co dělat.

Šikana v práci. Nevíme, co dělat.

Řešíme s kolegyní nepříjemnou situaci, která nám začíná přerůstat přes hlavu a nevíme, jak z toho ven. Pracujeme v jednom polostátním podniku, administrativní pozice, v kanceláři jsme jen my dvě. Spolu si rozumíme, žádné problémy mezi námi nejsou, vyjdeme si vstříc, pomáháme si.

Problém je v naší přímé nadřízené. Je to paní, která je již v důchodu, ale stále pracuje. Bohužel, je velmi konfliktní, a když má „svůj den“, dokáže nám v práci udělat doslova peklo. Tohle její chování se stupňuje, ač my se snažíme konfliktům zamezit a kolikrát na ni radši vůbec nereagujeme, jen aby se nějaká situace zbytečně nevyhrotila.

Tahle naše taktika na ni ale stejně neplatí. Dovoluje si čím dál ví a v posledních týdnech její slovní agresivita nabírá na razanci. Výkřiky „drž hubu“ nebo „jste obě krávy“ už párkrát zazněly. I když jsme nikdy nechtěly si na ni stěžovat, už jsme to nevydržely a informovaly o jejím chování nadřízeného o stupeň výš. Nicméně nic se nestalo. On pokrčil rameny, sdělil nám, že nás chápe, že ví, jak je to s ní těžké a poradil nám, ať s ní pokud možno komunikujeme co nejméně. Je nám jasné, že se mu do žádného řešení této situace nechce.

Takže jsme v tom zůstaly samy. Obě jsme v předdůchodovém věku, takže možnost odejít a hledat jinou práci prakticky nepřichází v úvahu. Navíc práce nás obě baví, umíme ji a kdyby nebylo té agresivní šéfové, nic by nám nechybělo.

Přemýšlíme, co můžeme dělat dál. Jít si stěžovat ještě výš, tzn. až na ředitelství a tím vlastně „žalovat“ nejen na naši přímou nadřízenou, ale taky na toho, který je nadřízený jí a odmítl ze své pozice věc řešit? Máme strach, aby se to neobrátilo proti nám.

Necítíme se v práci teď dobře, útoky šéfové se stupňují jak v intervalech, tak co se agresivity týká. Když se ohradíme, je jedno, jestli razantně nebo asertivně, nebo radši mlčíme, nepomůže to. Za dva dny na nás nastoupí znovu. Vyhledává si záminky, zaútočí i při zcela nevinném dotazu. Těžko se to popisuje, ale připadá nám jako blázen.

Nemáte někdo podobnou zkušenost s takovým člověkem, případně se situací v zaměstnání? Nenapadá vás, jak tu strašnou ženskou jednou pro vždy nějak usadit, srovnat, aby si uvědomila, že nejsme žádné onuce ani hromosvod pro její nálady?   

Hana a Zuza


28.5.2020   Rubrika:   |   Komentářů 19   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Šikana v práci. Nevíme, co dělat.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
paniinka
paniinka - 29.5.2020 8:53

V dnešní době je slyšet ze všech stran kritika na zaměstnavatele, ať už jsou o pozici výš, nebo jsou páni podnikatelé .
Hrubé nadávky, až vulgární, deptání nesmyslnými příkazy, manipulace s výplatou , ve smyslu odebrání prémií, či osob. hodnocení.
Ano, s tím se setkávají zaměstnanci, kteří vydělávají jemu peníze! Kde berou tu drzost tito lidé takto se chovat ?
Vytrácí se slušnost člověka k člověku .

 
Linda
Linda - 29.5.2020 7:19

Pri sve nature bych ji parkrat ignorovala, pak by nasi nastoupila rec tela (tim nemyslim rovnou facku, ale treba velice podivny pohled typu stahnout si bryle a uvalit na ni neverici pohled pod) a dalsi stadium by asi byla verbalni odpoved. At uz ji rici primo at se kroti a nebo sarkasticky. I kdyz to dole zminovane nahrani na telefon neni spatny napad, ja bych to nahravala tak aby me videla - proste stisknout tlacitko a az by si vylila dusicku tak ji ledove rici ze doufam ze vi co jsem prave udelala ja a ze to hodlam pouzit. ........ musim se priznat ,ze pracuji v ruznych technickych odvetvich, nejvice s chlapy. Vyslechla jsem si ledacos, obcas na moji adresu a obcas panove zapomenou ,ze jsem pritomna...obcas to prejdu , obcas jim odpovim a obcas se pripomenu.....ale NIKDY jsem nemusela resit takovyhle typ komunikace smajlik - 66...to neni sikana, to je naprosto obycejne hulvatstvi -pani vedouci si nevidi do huby!!!

 
sallie
sallie - 28.5.2020 20:16

výkřiky drž hubu a jste krávy bych nahrála na telefon, a šla s tím znovu za šéfem - že bu´dto to bude řešit, nebo půjdete výš / na policii.

Tohle není normální chování, není to ani hulvátství, paní je zřejmě magor bez sociálních zábran. Může být bipolární, může být alkoholik, může zobat (či přestala zobat) nějaké léky, mohlo jí hrábnout hormonálně (přechod). Jako je vcelku jedno, co se stalo jí, problém je v tom, že když se to nebude řešit, může se to stupňovat a dojít i k fyzickému napadení, takoví lidé postupně ztratí jakékoliv zábrany.

S takovou osobou jsem se setkala, dodnes nevím, co to bylo, že se z přátelské, vtipné ženy, která mi do života hodně dala, stala osoba, které jsem se vyhýbala a pokud hrozilo, že jí potkám, tak jsem nosila pepřák. Ona osoba dělala velmi divné věci - najednou třeba "neuměla" udělat něco, co před tím dělala leta bravurně - úplně jako kdyby měla poškozený mozek nebo byla po mrtvici. Pak třeba poměrně agresivně sexuálně obtěžovala studentku na výpomoc (ač si nemyslím, že by byla homosexuální) - prostě jí fakt hráblo.... A protože z doby, než jí hráblo, měla spoustu přátel, tak jsme se jí snažili pomoci a přijít na to, co se to stalo, a je to marný. Už jsem jí asi tři roky neviděla a musím říct, že můj život má úplně jinou kvalitu, když se nemusím bát, kde na mě vyskočí a jestli bude hystericky veselá, nebo mi bude sprostě nadávat a vyhrožovat.

 
Arna
Arna - 28.5.2020 19:22

Na hrubý pytel hrubá záplata. Jednejte s ní stejně. A pokud by se jí to nelibilo, učíte se přece od ní, starší a zkušenější.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76867.
    Archiv anket.