Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Maturita levou zadní

Maturita levou zadní

Letos poprvé budou všechna dítka střední školou povinná skládat zkoušku z dospělosti, která bude pro všechny stejná. Zda by maturita měla být státní, či nikoli, nemá smysl řešit. Otázka, která však zůstává, je, jak ji mládež zvládne. Studenti mají totiž velké obavy, a to zejména z matematiky a jazyků.

Již na podzim si studenti vyzkoušeli, jak budou při státní zkoušce úspěšní. Podle očekávání dopadli nejlépe gymnazisté, nejhůře pak studenti odborných učilišť s maturitou. Maturitní generálka se uskutečnila v polovině října loňského roku. Absolvovalo ji 94 000 studentů na 1 225 středních školách. Po vyhodnocení generálky se ukázalo, že třetina studentů neprošla. Podle ministra školství Josefa Dobeše se ve výsledcích odrazilo to, že studenti ještě neprobrali látku čtvrtého ročníku, nezačali se na maturitu pořádně učit a také jim chyběla ta pravá motivace.

"U maturitní generálky jsem si zkusil v těžší verzi test z českého jazyka, angličtiny a matematiky. Nejvíc jsem se bál výsledku z angličtiny, protože ta mi přišla nejtěžší. Nakonec jsem ji napsal nejlépe, na 90 procent," zhodnotil své výsledky pro idnes.cz maturant Dominik Vítek ze sušického gymnázia s tím, že na test z angličtiny by podle něho měli studenti dostat alespoň patnáct minut navíc.*

Z cizích jazyků měli žáci největší potíže s němčinou. K té se přihlásilo 22 procent maturantů, 39 procent z nich by ale zkoušku nesložilo úspěšně. U angličtiny, kterou si žáci volili nejčastěji (72 procent), by neuspělo zhruba 34 procent maturantů, vyplývá ze zprávy ministerstva školství.

maturita levou zadníŘešení pro budoucí maturanty

A právě obava z cizích jazyků je hned po matematice na žebříčku největších studentských strašáků. A není se čemu divit. Ačkoli se jazyky na školách učí již od základní školy, jejich úroveň je spíše horší, jak vyplývá i z výzkumu ISEA. Jak tedy přípravu na maturitu zvládnout? Řešením je pravidelné doučování, hodiny konverzace s rodilým mluvčím, jazyková škola nebo jazykový kurz v zahraničí. A právě ten je podle Karla Klusáka, bývalého pedagoga a majitele CK INTACT, tím nejefektivnějším řešením. Pobyt v cizině totiž rozmluví i méně pilné žáky. Těm nic jiného nezbude, pokud si budou chtít popovídat s novými přáteli.

Možností, jak se vypravit do ciziny, se nabízí více. V dnešní době jsou mnohé školy zapojeny do výměnných programů či umožňují studentům delší pobyt v rodině. Kromě toho si lze vybrat ze široké nabídky jazykových kurzů cestovních kanceláří. „Zájem o jazykové kurzy pro děti a mládež v zahraničí v posledním roce stoupl. Rodiče si uvědomují, že jazykový kurz v zahraničí pomůže jejich dětem hravě složit maturitu z cizího jazyka a otevře jim dveře ke studiu na vysněné vysoké škole. A na zahraniční stáže se dostanou jen vysokoškoláci s dobrou znalostí cizího jazyka,“ potvrzuje trend Karel Klusák a jedním dechem dodává: „Pokud tedy někdo uvažuje o letním  jazykovém kurzu v zahraničí, neměl by váhat s objednávkou, léto bývá vyprodané na mnoha školách už na začátku května. V tomto odvětví žádné last minute ceny nejsou."

Studium jazyků v cizině má mnoho výhod. Hlavní je, že člověk užívá cizí řeč neustále. Mluví v hodinách s lektory, povídá si se spolužáky, kteří pocházejí z různých zemí, a také musí komunikovat s rodinou, u níž bydlí. Díky tomu se například žák během měsíčního pobytu v zahraničí naučí tolik, co by se učil rok na jazykové škole v Česku.

Podceňovat výsledky maturity se nevyplácí, neboť mnoho vysokých škol bude dle jejich výsledků vybírat uchazeče o studium. A s horší známkou se budou studenti dostávat na VŠ hůře.

 

Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Bc. Lenka Pohořelská


4.5.2011   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 19   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Maturita levou zadní

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
myše
myše - 4.5.2011 8:28

Když dneska chce být každý manažérem....
Práce rukama mladým nevoní smajlik - 55

 
sevenofnine
sevenofnine - 4.5.2011 8:28

PEGG: nene ,nebudeme mít všechny maturanty, ale vysokoškolsky vzdělané uklízečky ... to je vize našeho školství, uáááááá grrrrrrr. Mě zůstává vždycky rozum stát jak se snažíme dohánět zahraničí tam kde oni sami se z toho snaží dostat ...

 
Almega
Almega - 4.5.2011 8:12

PEGG: Naprostý souhlas!!! Podle mě mají nejvyyšší úroveň vzdělání 8-letá gymnázia.Maturity na učňácích byly vždy na nižší úrovni a bralo se to tak,že ti učni s maturitou budou dělat např. nadřízené těm obyč vyučeným...Nevím,proč vůbec někdo chce rušit něco,co se osvědčilo a zavádět novoty,které jsou jasně mimo a za pár let se to bude zase vracet na to,co bývalo a ještě s humbukem,že jde o naprostou převratnou novinku!!! Takhle se plýtvá našimi penězi!!!

 
PEGG
PEGG - 4.5.2011 7:54

Nemám nic proti státní maturitě, jen nevím co na tom stálo tolik peněz a trvalo tak dlouho a nakonec je z toho jen spousta papírování a úroveň vzdělání rapidně klesá.Myslím si, že maturita by měla být výsadou středních škol a na učilištích by se měly skládat závěrečné zkoušky z oboru. Takhle mají sice maturitu,ale nakonec neumí ani řemeslo a úroveň jejich vzdělání dost pokulhává. Bohužel to máme v rodině, chlapec se vyučil kuchařem, udělal si maturitu a je bez práce. Vařit on přece nepůjde(ani to moc neumí) když má maturitu,nejraději by někam jako recepční nebo do cestovky,ale jelikož neumí pořádně žádný jazyk(ač maturoval z angličtiny) tak ho na takové místo nikdo nevezme. Nemůže pochopit,že je na trhu práce spousta středoškoláků s daleko většími znalostmi, tak proč by si měli vybrat zrovna jeho. Je to dost smutné. Přece kdo je šikovný na hlavu,ať jde studovat, kdo je šikovný na ruce, ať se jde vyučit a oba budou prospěšní a dobří ve svém oboru. Přece není ostuda, když je někdo dobrý řemeslník a nikoho nezajímá, jestli základkou sotva prolezl, prostě umí něco jiného. Takhle budeme mít samé maturanty,ale nemá vám kdo opravit střechu. smajlik - 76

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.