Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Zajímal by mne názor žen, které už jsou babičkami. A nejen těch, samozřejmě. Chtěla bych vědět. Jestli mám opravdu velká očekávání a jestli názor, že v rodině si máme pomáhat, je špatný. Jde o mou mámu, která mne jako babička svých vnoučat dost zklamala.

Máme dvě děti, dvouletá dvojčata. Obě jsou holčičky. Když se narodily, byla moje máma naprosto nadšená, několikrát v týdnu jezdila na návštěvu a dost mi s nimi pomáhala, třeba s večerním koupáním a krmením. Vypadalo to, že je tou nejúžasnější babičkou na světě. Jenže teď se to nějak změnilo.

Máma šla před půl rokem do důchodu a já jsem si říkala, že teď si začne vnoučat užívat ještě víc. Bohužel, není to tak. Její frekvence návštěv se poněkud snížila, i když tak dvakrát v týdnu zaskočí, to je pravda. Dcerky ji milují, i ona je, v tomhle ohledu nemůžu říct ani slovo.

Zklamala mne ale její reakce na mou prosbu o pomoc. Manžel přišel o práci a hned si našel jinou, bohužel, o dost méně placenou. Vycházíme jen tak tak a já jsem se rozhodla nastoupit do práce, zatím na zkrácený úvazek šest hodin, zaměstnavatel mi naštěstí vyšel vstříc. Problém je s umístěním dětí do školky. Jesle u nás nejsou, státní školka je beznadějně plná a soukromá, kde by mi holky vzaly, je zase hodně drahá. I jen na jedno dítě je to darda (cca 8 000 měsíčně), natož pro dvě. Prakticky bych vydělávala jen na tu školku a to by pak nemělo cenu ani do té práce chodit.

Zeptala jsem se mámy, jestli by byla ochotná své vnučky hlídat, než se dostanou do státní školky, což by bylo až od září na přes rok. Vysvětlila jsem jí naši situaci a nutnost, abych šla do práce. Přiznám se, že jsem tak nějak automaticky očekávala, že řekne ano. Neřekla. Naopak, prý se na každodenní hlídání dvou takhle malých dětí necítí a ať se nezlobím. Nárazově ano, ale pravidelně denně tímto způsobem suplovat školku nechce a nebude.

Zklamalo mě to moc. Máma je aktivní, zdravá, není to žádná stařenka. Žije sama, je rozvedená, stará se jen sama o sebe, času má hromadu. Nechápu, že je pro ni tak těžké pochopit, že dneska je taková doba a my mladí s dětmi to vůbec nemáme jednoduché. Jsem na ni naštvaná, i manžel má vztek. Jeho máma by nám hlídala ráda, ale chodí ještě do práce, tak nemůže.

Co si o téhle situaci myslíte? Jak byste se zachovaly vy jako babičky? Pomohly byste svým dětem, nebo byste je v tom nechaly plácat? Já to pořád nemůžu nějak rozdýchat.

Adéla


21.4.2015   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 288   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Piafka
Piafka - 22.4.2015 14:37

orinka: zapomněla jsi na diskriminované, ti to mají stejně :)

 
orinka
orinka - 22.4.2015 14:34

a ze všeho nejlíp jsou na tom restituentismajlik - 98 ti jsou zajištěni bez prácesmajlik - 68

 
Piafka
Piafka - 22.4.2015 14:32

Verera: tak někdo pracuje rád, někdo nerad. Ale to s rodičovstvím přímo nesouvisí. Prostě je taková doba, že se oba rodičové musí něčím uživit. A čím déle jsi doma s dětmi, tím je ten opakovaný start potom kostrbatější. Není to ani moc závislé na schopnostech, prostě nálepka matka s dětmi není u zaměstnavatele populární. Dlouhou rodičovskou se to jen vystupňovalo.

 
Piafka
Piafka - 22.4.2015 14:27

Bellana: a jinak k tomu myslet předem: to je právě to, co vede spoustu lidí k odkládání mateřství a menšímu počtu potomků a čemu se vy starší často divíte a svádíte to na lenost a kdovíco dalšího. Nikdo se o nás totiž opravdu nestará a ani starat nebude. Důchodu se naše generace pravděpodobně ani nedožije.

 
Verera
Verera - 22.4.2015 14:24

Taky nevidím nic tak úžasného na tom chodit do práce. Možná pokud má člověk nějakou tvůrčí práci, která ho naplňuje, ale takových nebude většina.

PEGG: Pokud se chlapeček cítí odstrčený, protože ho máme nachává dlouho ve školce, je na jejich vztahu něco špatně a dřívějším vyzvedávání by se to nespravilo. Já jsme musela naopak dceru důrazně upozornit, že paní učitelka chce jít domů a zítra je taky den. Jinak by ve šloce asi i nocovala.

Přijímání do školek dětí matek na mateřské: Ono jde asi o to, jestli se školka považuje za vzdělávací zařízení nebo hlídání dětí. Asi převážil názor, že to první, pak opravdu je diskriminace, že se dítě nemůže vzdělávat jen proto, že má malého sourozence. Kdyby to bylo hlídání, pak by měly mít přednost děti zaměstnaných matek.

 
Piafka
Piafka - 22.4.2015 14:22

tornado-lou: No, on je to celkem podstatný detail, ta výplata, byť i při polovičním úvazku.

 
PEGG
PEGG - 22.4.2015 14:21

tornado-lou - 22.4.2015 14:01 smajlik - 61
Starost o tři takhle malé děti je záhul,smekámsmajlik - 105 a to co píšeš mě taky vždycky napadne, když vidím maminku s kočárkem, jak vleče ráno dítě do školky. Že je musí ráno vzbudit (naše děti určitě) nakrmit, ustrojit a dovléct do školky, tak to bych se z toho celé dopoledne vzpamatovávala.smajlik - 68 To bych je raději měla doma. Ale ono hodně taky záleží na každém dítěti, jestli potřebuje kolektiv nebo ne. Naše děti jsou celá já, já nikoho nepotřebovala a zůstalo mi to do teď. Když neuvidím živáčka celý den, tak mi to je jedno. smajlik - 68 Nejsem samotář, chodím mezi lidi, mám spoustu kamarádů, ale vždycky a všude se mi jako dítěti strašně stýskalo.

 
Piafka
Piafka - 22.4.2015 14:19

Bellana: neříkám na pět dní v týdnu, myslím obecně.
Ti, kteří na tohle myslí, jsou právě ti, kterým vaše generace vyčítá málo dětí v rodině.
Tohle je debata vedená ve zbytečných extrémech.
Podotýkám, že sama mám pracující babičky a střídám se skoro výhradně s manželem. Šlo mi jen o to, přiblížit vám problémy, které třeba za vás nebyly tak výrazné, jako jsou dnes. No, evidentně se mi to ani v jednom případě nepovedlo.

 
tornado-lou
tornado-lou - 22.4.2015 14:15

Piafka: tři měsíce je běžná doba třeba v usa. dá se to natáhnout na 6měsíců, ale pak se jde do práce. 6měsíců má tuším holandsko. rok má francie, rok má slovinsko..... a to, že matky tak brzo do práce chodí, neznamená, že jim to třeba není líto.

 
sharon
sharon - 22.4.2015 14:12

Bellana: smajlik - 47

 
tornado-lou
tornado-lou - 22.4.2015 14:11

Piafka: A teď mě řekni, co je tak skvělýho na chození do práce, kromě toho, že jednou za měsíc dostaneš výplatu. co je tak skvělýho na židli v callcentru někde v openspace? co je tak zábavnýho na tom každý den zaúčtovat štos faktur? mateřské se vyčítá, že je to pakárna a stereotyp, ale v každé práci je to občas pakárna a stereotyp.

 
sharon
sharon - 22.4.2015 14:11

Piafka: ano, za nás se stát staral......byla státní školka , jesle , byly státní byty., každý měl práci a někdo i dvě...smajlik - 26....a každá svobodná matka měla všude přednost .....
dnes se holt musíte starat vy .....je nová doba!.......

 
Piafka
Piafka - 22.4.2015 14:09

tornado-lou: to jsou ale dva extrémy - tříměsíční dítě chůvě nebo tři roky doma. Pro dítě je to asi fajn, být tři roky s maminkou, ale po existenční stránce a po stránce možnosti návratu do práce je to prostě strašně dlouho.

 
Bellana
Bellana - 22.4.2015 14:08

Piafka: Fakt mě ani na vteřinu nenapadlo, že bych mamince dala děti hlídat pět dnů v týdnu po dobu roku a půl. Opravdu ne. To, že mi občas pohlídala děti, když byly v rekonvalescenci, jsem od ní považovala za velkou pomoc a jsem jí za to pořád vděčná. Ale čerstvě nemocné dítě bych jí taky nestrčila. Stejně bych se v práci na nic nesoustředila, musela bych myslet na to, že nejsem u svého dítěte, které mě potřebuje.
A k té hypotéce - je nepochybně těžké splácet hypotéku při rodičovské. O tom není sporu. To ale každý ví, než to dítě má a má možnost pořídit si takovou nemovitost, kterou je schopen utáhnout z jednoho platu. Prostě je třeba myslet předem. Není třeba mít všechno tip ťop od začátku. Něco lze i odložit. Spoléhat na to, že své problémy přenesu na bedra někoho jiného, je nedospělé. Lze to omluvit jen v případě fakt velkého průšvihu - delší nemoc, úraz, týrání, alkoholismus, narkomanie. To pak je spoléhání na to, že rodiče pomohou, logické. Ale v běžném životě to má být jen třešínka na dortu.

 
tornado-lou
tornado-lou - 22.4.2015 14:08

ale samozřejmě je fakt, že model 3 roky na 100% doma a od 3 na 100% do práce je blbý. chtělo by to něco pozvolnějšího. dejme tomu od roka na dvě dopoledne za týden, od dvou let na dva dny za týden, od čtyř let denně od osmi do dvou..... to je takový hezky plán návratu do práce, který je velice babyfriendly smajlik - 68smajlik - 42
teď jen přesvědčit zaměstnavatele a najít alternativní možnosti hlídání.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127554.
Archiv anket.