Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Zajímal by mne názor žen, které už jsou babičkami. A nejen těch, samozřejmě. Chtěla bych vědět. Jestli mám opravdu velká očekávání a jestli názor, že v rodině si máme pomáhat, je špatný. Jde o mou mámu, která mne jako babička svých vnoučat dost zklamala.

Máme dvě děti, dvouletá dvojčata. Obě jsou holčičky. Když se narodily, byla moje máma naprosto nadšená, několikrát v týdnu jezdila na návštěvu a dost mi s nimi pomáhala, třeba s večerním koupáním a krmením. Vypadalo to, že je tou nejúžasnější babičkou na světě. Jenže teď se to nějak změnilo.

Máma šla před půl rokem do důchodu a já jsem si říkala, že teď si začne vnoučat užívat ještě víc. Bohužel, není to tak. Její frekvence návštěv se poněkud snížila, i když tak dvakrát v týdnu zaskočí, to je pravda. Dcerky ji milují, i ona je, v tomhle ohledu nemůžu říct ani slovo.

Zklamala mne ale její reakce na mou prosbu o pomoc. Manžel přišel o práci a hned si našel jinou, bohužel, o dost méně placenou. Vycházíme jen tak tak a já jsem se rozhodla nastoupit do práce, zatím na zkrácený úvazek šest hodin, zaměstnavatel mi naštěstí vyšel vstříc. Problém je s umístěním dětí do školky. Jesle u nás nejsou, státní školka je beznadějně plná a soukromá, kde by mi holky vzaly, je zase hodně drahá. I jen na jedno dítě je to darda (cca 8 000 měsíčně), natož pro dvě. Prakticky bych vydělávala jen na tu školku a to by pak nemělo cenu ani do té práce chodit.

Zeptala jsem se mámy, jestli by byla ochotná své vnučky hlídat, než se dostanou do státní školky, což by bylo až od září na přes rok. Vysvětlila jsem jí naši situaci a nutnost, abych šla do práce. Přiznám se, že jsem tak nějak automaticky očekávala, že řekne ano. Neřekla. Naopak, prý se na každodenní hlídání dvou takhle malých dětí necítí a ať se nezlobím. Nárazově ano, ale pravidelně denně tímto způsobem suplovat školku nechce a nebude.

Zklamalo mě to moc. Máma je aktivní, zdravá, není to žádná stařenka. Žije sama, je rozvedená, stará se jen sama o sebe, času má hromadu. Nechápu, že je pro ni tak těžké pochopit, že dneska je taková doba a my mladí s dětmi to vůbec nemáme jednoduché. Jsem na ni naštvaná, i manžel má vztek. Jeho máma by nám hlídala ráda, ale chodí ještě do práce, tak nemůže.

Co si o téhle situaci myslíte? Jak byste se zachovaly vy jako babičky? Pomohly byste svým dětem, nebo byste je v tom nechaly plácat? Já to pořád nemůžu nějak rozdýchat.

Adéla


21.4.2015   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 288   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
tornado-lou
tornado-lou - 22.4.2015 14:01

Piafka: + mě třeba připadá, že jsou moje děti doma štastný. teda byly, dokud byly malý, nejstaršímu je teď 4,5 a teď už by ho to doma opravdu nebavilo. ale z toho co vidím na nich si myslím, že před druhým rokem je brzo dávat je na celý den každý den do školky. dvouleťák si chodi pohrát na dvě dopoledne v týdnu do miniškolky, zvládá to, je spokojenej, ale myslím, že víc už by pro něj bylo moc. (a já sama váhám, jestli to pro mě je pomoc, nebo spíš zátěž. než je ráno všecky obleču, vypravím do školek, vrátím se, starám se o mimino a před polednem pro něho zase letím, někdy si říkám, že by bylo jednodušší kdyby byl prostě doma.)
+ já si společnost svých dětí užívám a jsem s nima ráda. samozřejmě ne celý den a každý den, máme slabší chvilky, pochopitelně, ale většinou jsem vážne ráda, že můžu byt s nima. a su vděčná, že tu možnost mám. opravdu bych nechtěla strkat tříměsíční dítě chuvě nebo roční do jeslí. fakt ne.

 
PEGG
PEGG - 22.4.2015 13:59

Piafka - 22.4.2015 13:40 osobně taky nechápu, na co je celé slavné plánování, když odpovědní nevědí, že když jsou silné ročníky, že za pár let budou zas, jak ve školkách, tak ve školách. Ne, to se zrušila spousta školek, majetek se rozkradl, budovy zchátraly a teď ze sebe budou dělat hrdiny, když někde nějakou novou za hříšné peníze otevřou.
A co je bezvadného na tom být tři roky doma? Možná právě to, že nám už se to nikdy nestane. S prvním jsem šla do práce po dvou letech, syn šel do jeslí a už bych to neudělala. On je zrovna to dítě, které kolektiv nikdy nemuselo a trpěl on i já. S dcerou jsem byla doma 3,5 roku a kdyby to šlo, dala bych si to ještě jednou. A taky jsme měli hluboko do kapsy. Ale právě s odstupem času vím, že peníze jsou sice potřeba, ale obětovat kvůli nim čas strávený s dětmi, mi za to nestojí.smajlik - 105

 
Piafka
Piafka - 22.4.2015 13:40

sharon: že technické vymoženosti existují neznamená, že na ně každý má a že je používá.
Ne, nikdo mě nenutil mít dvě děti. Mezi prvním a druhým jsem chodila do práce, ale to máš jedno, v součtu je to prostě 6 let v domácnosti. Ale ať mi stát dá možnost je uživit, aniž by z toho jednoho z rodičů muselo klepnout.
Rozsah rodičovské dovolené u nás tomuto příliš nepomáhá. Proto se vás starších ptám, co vám na tom přijde tak bezvadného, být s jedním dítětem 3 roky doma.
PEGG: to vím, já už při dítěti do práce chodila. Nevyplatí se to proto, že náš stát neplní v tomto ohledu svoji funkci a nestará se dostatečné množství školek, o jeslích ani nemluvě.

 
PEGG
PEGG - 22.4.2015 13:13

tornado-lou - 22.4.2015 12:45smajlik - 47

 
PEGG
PEGG - 22.4.2015 13:07

Piafka - 22.4.2015 12:47 víš ono je to tím, že už jsme z toho dávno vypadly. Ale pokud mohu soudit podle sebe, už nikdy bych do práce nepospíchala. Ta doba, kdy jsem byla s dětmi doma se už nikdy nevrátí a chodit každý den do práce a doma mít druhou šichtu není taky žádný med. Protože pokud už ty děti máš, tak práce kolem nich zůstane i když chodíš do práce. Je to složité a u každého jiné. A jak píše tornado-lou - 22.4.2015 12:45 - někdy se to chození do práce ani finančně nevyplatí. Je třeba dobře zvážit všechna pro a proti. smajlik - 105

 
sharon
sharon - 22.4.2015 13:00

Piafka: hrdinky ....smajlik - 68 tak tomu se musím zasmát......

mě se líbí jak se pokaždé hodnotí ta doba kdy kdo žil - hodnotí se tak jak se to pisatelkám hodí......
a mikrovlny, skleničky a jiné jsou holá fakta....to jsme psala já a stojím si za tím.....
navíc vás někdo nutí mít dvě, tři děti posobě ???.......nás taky nikdo nenutil....já taky v roce 70 denně vařila, nakupovala ve frontách a manžela měla v práci až přišel tak jsem šla já uklízet....a stíhaly jsme všechno, mě přijde že dnešní mladé nestíhají a jsou pořád unavené i s jedním děckem - vidím to kolem sebe a slyším ty maminy za barákem na pískovišti.....nevztahuj to na sebe...
z nás nemluví moudro ale životní zkušenosti......
a když se zmíním že za komančů bylo líp tak jsem komunistická svině....smajlik - 68smajlik - 26

 
Piafka
Piafka - 22.4.2015 12:47

Co vám všem starším připadá úžasného na dlouhé rodičovské dovolené? Při dvou dětech je ženská doma třeba i 6 let, dejme tomu s malou pauzou, rodičovská je placená, ale výdaje z poloviny rozhodně nepokryje. Pro zaměstnavatele je tento časový úsek naprosto šílený, pokud se nejedná o nějakou univerzální profesi typu zdravotní sestra. Mnohá by šla raději pracovat, aby pomohla manželovi se splácením bydlení nebo prostě s vyděláváním na běžné živobytí, ne na nějaké nepotřebné blbosti, jak tu často zmiňujete. Jesle téměř nejsou. Se státními školkami je to víc než kritické. Návrat do zaměstnání je pak o to těžší, že byla tak dlouhá pauza. Zaměstnavatel předpokládá, že děti budou často nemocné, nezřídka jde o návrat na horší pracovní pozici za méně peněz, pokud se vůbec návrat koná.
Argumentovat skleničkami a mikrovlnnou troubou - ne každá matka skleničky kupuje, protože jsou nekřesťansky drahé a často nedobré. V mém okolí většina denně vaří, nakupuje, uklízí, chodí s dětmi ven a má manžela do večera v práci.
Vám všem, co tady tak moudře mluvíte, nikdo nikdy nepomohl, byty jste si pořídiliy také za plnou tržní cenu a z vlastní kapsy, případně jste se zadlužily až do konce života, s dětmi jste byly stále a pořád bez jakékoliv pauzy a myšlenka na to, že by vám mohla někdy pohlídat babička vás za celou dobu rodičovství ani jednou nenapadla. Z práce jste se také vracely v sedm večer, do toho jste stíhaly tisíce aktivit a ani to, že vám manžela během produktivního věku třikrát vyhodili z práce vás neodradilo od myšlenky, že budete s dětmi doma prostě co nejdéle, protože jste matky-hrdinky a lepší cesta neexistuje. Stačí se přece uskrovnit.

 
tornado-lou
tornado-lou - 22.4.2015 12:45

PEGG: 12:35 tak tak. radím dobře počítat. zdánlivě sice bude víc peněz, ale náklady taky stoupnou. minimálně dojíždění, jídlo mimo domov, oblečení do práce. ale i další skrytý výdaje

 
tornado-lou
tornado-lou - 22.4.2015 12:37

Moniiik: oni si totiz nejlip pohraji prave odpoledne. Dopol je vsechno to vzdelavani a organizovana cinnost a odpo si muzou hrat po svym.
Jinak unas je to taky tak. Vyzvedavala sem vcera decko kolem pul ctvrte, domu sme dosli v sest. Zajimalo by me kdy dojdeme dneska.

 
PEGG
PEGG - 22.4.2015 12:35

Vrátila bych se k tématu. Je opravdu tak nutné, aby máma od dvou malých dětí musela do práce? Vždyť té práce kolem malých dětí je spousta, žádná dovolená to určitě není. Je třeba si uvědomit, že ta práce z větší části zůstane, jen se její zajištění přesune na večerní hodiny. Stojí to za těch pár peněz? Není lepší se trochu uskromnit? Toho chození do práce tě milá Adélko čeká ještě do důchodu ještě několik desítek let, proč se ochudit o těch pár let, kdy nemusíš? A to myslím naprosto upřímně, nespěchej. smajlik - 105

 
PEGG
PEGG - 22.4.2015 12:25

Moniiik - 22.4.2015 12:18 smajlik - 68 tak to je jinásmajlik - 105

 
Moniiik
Moniiik - 22.4.2015 12:25

Nicmene my tu muzeme Adele krasne radit moznosti privydelku a reseni, ale nevim, zda zrovna toto cist chtela smajlik - 26
Ono ji ale asi nic jineho nezbyde.

Jo Adelo, chodila jsem taky jeden cas na odpoledni zkracenou, takze treba az kdyz byl manzel doma, tak jsem sla treba od peti do desiti apod.
Da se to. Jen clovek musi holt shanet.
Cist inzeraty s nabidkami prace, shanet, obvolavat.
Nekdy najde neco co vyhovuje min, nekdy vic. Dobry je na tom to, ze nejsi samozivitelka, takze pokud by byla nejaka prace neunosna, muzes se na ni vykaslat a zkusit jinou...
Jsou treba uklidy domacnosti, ruzna vypomoc, roznos letaku jak tu nekdo psal apod. Spousta veci se da delat o vikendu.

 
Moniiik
Moniiik - 22.4.2015 12:19

PEGG: Jinak teda kdyz pak chci uz odjet, tak samozrejme dam detem na vyber, zda chteji jet se mnou nebo jit pesky a hadej co si asi vyberou smajlik - 68
Ani jedna skolka neni bliz nez 10km.

 
Moniiik
Moniiik - 22.4.2015 12:18

PEGG: Jo, prave ze "ucitelka" se se mnou vykecava a jeji a moje deti spolecne lumpaci smajlik - 68
Ona je mistni, takze tam pak za ni jeste prijde starsi dcera skolniho veku a blbne s tema mensima a tak nejak jsme vsichni spokojeny.
Ve statni by to asi tak neslo.

 
Moniiik
Moniiik - 22.4.2015 12:13

sharon: 12:04 Tak ses mela zapojit a ne cekat v satne smajlik - 68

Nam zase v te jedne skolce prave deti vybehnou ven a tam si vetsina hraje a nemuzeme je pak dostat domu.
Ony jsou spolu od rana a nevyhrajou si dost, ze si jeste musi spolecne hrat po skolce smajlik - 68
Ale tak my toho zase vyuzijeme matky, ze tam pokecame.
Taky si docela vychazime vstric, ze si treba i vzajemne deti vyzvedneme apod.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 138462.
Archiv anket.