Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Zajímal by mne názor žen, které už jsou babičkami. A nejen těch, samozřejmě. Chtěla bych vědět. Jestli mám opravdu velká očekávání a jestli názor, že v rodině si máme pomáhat, je špatný. Jde o mou mámu, která mne jako babička svých vnoučat dost zklamala.

Máme dvě děti, dvouletá dvojčata. Obě jsou holčičky. Když se narodily, byla moje máma naprosto nadšená, několikrát v týdnu jezdila na návštěvu a dost mi s nimi pomáhala, třeba s večerním koupáním a krmením. Vypadalo to, že je tou nejúžasnější babičkou na světě. Jenže teď se to nějak změnilo.

Máma šla před půl rokem do důchodu a já jsem si říkala, že teď si začne vnoučat užívat ještě víc. Bohužel, není to tak. Její frekvence návštěv se poněkud snížila, i když tak dvakrát v týdnu zaskočí, to je pravda. Dcerky ji milují, i ona je, v tomhle ohledu nemůžu říct ani slovo.

Zklamala mne ale její reakce na mou prosbu o pomoc. Manžel přišel o práci a hned si našel jinou, bohužel, o dost méně placenou. Vycházíme jen tak tak a já jsem se rozhodla nastoupit do práce, zatím na zkrácený úvazek šest hodin, zaměstnavatel mi naštěstí vyšel vstříc. Problém je s umístěním dětí do školky. Jesle u nás nejsou, státní školka je beznadějně plná a soukromá, kde by mi holky vzaly, je zase hodně drahá. I jen na jedno dítě je to darda (cca 8 000 měsíčně), natož pro dvě. Prakticky bych vydělávala jen na tu školku a to by pak nemělo cenu ani do té práce chodit.

Zeptala jsem se mámy, jestli by byla ochotná své vnučky hlídat, než se dostanou do státní školky, což by bylo až od září na přes rok. Vysvětlila jsem jí naši situaci a nutnost, abych šla do práce. Přiznám se, že jsem tak nějak automaticky očekávala, že řekne ano. Neřekla. Naopak, prý se na každodenní hlídání dvou takhle malých dětí necítí a ať se nezlobím. Nárazově ano, ale pravidelně denně tímto způsobem suplovat školku nechce a nebude.

Zklamalo mě to moc. Máma je aktivní, zdravá, není to žádná stařenka. Žije sama, je rozvedená, stará se jen sama o sebe, času má hromadu. Nechápu, že je pro ni tak těžké pochopit, že dneska je taková doba a my mladí s dětmi to vůbec nemáme jednoduché. Jsem na ni naštvaná, i manžel má vztek. Jeho máma by nám hlídala ráda, ale chodí ještě do práce, tak nemůže.

Co si o téhle situaci myslíte? Jak byste se zachovaly vy jako babičky? Pomohly byste svým dětem, nebo byste je v tom nechaly plácat? Já to pořád nemůžu nějak rozdýchat.

Adéla


21.4.2015   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 288   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Léthé
Léthé - 26.4.2015 8:50

Co se mého hlídání vnoučat týče, hlídala a hlídám pouze když byla nějaká krizovka. Nemoc, nebo když mým kindrharantům opravdu teče do bot. Vnoučata mám ráda a myslím si že ony zase mají rádi mě. Nejvíc je miluji když od nás odcházejísmajlik - 31. Být u nás je pro ně vždy takový malý svátek. Prostě podle mého názoru, prarodiče jsou od toho aby rozmazlovali, nic nezakazovali. U nás kindroši mohou vše, dokonce i jíst v postelismajlik - 16 a koukat do noci na televizi, koupí se jim, na co si jen vzpomenou i nevzpomenou…no a uznejte, co by z takto vychovaných dětí vyrostlo? Jasně….rozmazlení parchantismajlik - 36. A právě proto, vychovávat musí rodiče a je určitě mnohem snadnější napravit „chybnou výchovu“ která se koná jednou za 14 dnů, než skoro každý den.

 
Léthé
Léthé - 26.4.2015 8:36

Haninka:Vzpomínám si na svou kolegyni, která se s matkou smířila snad až na její smrtelné posteli. Nerozuměly si spolu, nesnášela jí. Mou kolegyni vychovávala babička, neb se matce a otci, který jí pak brzo utekl, zrovna „do krámu“ nehodila. Byla to podle ní sobecká mrcha, viděno očima dítěte. Nakonec to dopadlo tak, že k matce jezdila ještě jako menší občas na víkend. Jako větší pak matku odmítala a starala o babičku než zemřela, o své matce nechtěla ani slyšet. Pro ní byla babička její „pravá“ maminka a ne biologická matka. Smutné, ale i toto je život.

 
Haninka
Haninka - 25.4.2015 22:27

Hanča: je zvláštní, že mě vlastně hlídala babička s dědou (z matčiny strany) od mého půlroku do šesti let, máma šla v mém půlroce do práce a když mi byly dva roky, dostali podnikový byt, jenže byli mladí a malé děcko se jim asi moc nehodilo, tak jsem zůstala u babi s dědou. Když jsem chodila do školy, tak jsem k nim jezdila často na víkendy a skoro na celé prázdniny, v 18 se s ní znovu nastěhovala (to už děda nebyl). No a moje máma? Hlídací? Ani náhodou, jen když jsem si s mimčem dodělávala školu, tak jednou za měsíc pohlídala, ale jinak skoro vůbec.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 25.4.2015 21:51

Léthé - 25.4.2015 8:31
devce za co by jsi se omlouvala, napsala jsi to tak jak jsi to citila, neda se vice nez souhlasit.

 
kubikm
kubikm - 25.4.2015 20:54

Léthé: jo přesně

 
Hanča
Hanča - 25.4.2015 20:02

Haninka: no moje děti s babi bydlí, hlídací byla dle potřeby, protože jsme bydleli v jednom baráku, ale já zase při mateřský vyvařovala pro obě rodiny a i moji babi, pomáhala na zahradě, pak jsem se odstěhovala a měla další děti a babi si pro ně dost často jezdila, ale sama tvrdila, že děti to jsou tak do 6 let, jak vlezou do školy, tak už moc o to nestojí, já sama se snažím si taky vnuka vzít, jak to jde, mám práci, kam si ho v klidu můžu vzít, není nad zkrácený úvazek


jin ak do školky u nás chodí i děti maminek, který jsou doma, nepracují

 
Haninka
Haninka - 25.4.2015 17:25

Alča38: matka Ti ublizila tím, že nehlidala TVOJE dítě??? Ublížila jen sama sobě tím, že přišla o zážitky s vnučkou a samozřejmě Tvoji dceři, ale Tobě? Mí rodiče taky nejsou hlídací, mám tři děti, dvě už dospělé a jednoho v pubertě. Jsou to jejich jediná vnoučata a s největší pravděpodobnosti jiná mít nebudou. Manželi o rodiče byli naopak hlídací a všechna vnoučata s nimi mají dodnes (babi už zemřela) fajn vztah. K naším jezdí jen proto, ze musí či ze se to sluší. Jaké si to uděláš....

 
sharon
sharon - 25.4.2015 16:13

Alča38: četla sis to po sobě ?.....až jednou prohlásí tvá dcera že tě za něco nenávidí......smajlik - 63

 
Alča39
Alča39 - 25.4.2015 14:29

mé dceři je 12let a moje máma i když není v duchodu svou vnučku hlídala asi 5krát za těch jejich 12let,ona muj svuj život a potřebuje si odpočivat atd...také je sama,víkendy mívá volné a myslím si,že by ji to prospělo soi občas vnučku k sobě na pár hodin vzít,nemluvě o prázdninách neb přece nemá dovolenou na to aby se musela o někoho starat,nenávidím ji za to.moc mi tim ublížila,dcerka ji má ráda,ale moc se ji k babi samé nechce.mám bratra a u toho si myslím,že by ho moje matka i znovu porodila ,odlišná výchova,odstrčenost...mám tchýni a ta hlídala i když chodívala do práce a to bydlí mimo naše město a nikdy neřekla ne.samozřejmě , že ve 12ti letech už dítě nepotřebuje toliko hlídání ale nejde přece jen o to hlídání,že|???smajlik - 97

 
Piafka
Piafka - 25.4.2015 13:47

Hanča: tak to je super, tady je to opravdu skoro do čtyř let beznadějný, matky jsou doma většinou rok zadarmo nebo to musí řešit soukromými školkami a různě to pytlíkují, jak se dá. Mnohdy ani nejde o přivýdělek, jen o udržení místa, protože při soukromé školce toho z výplaty jde většina na tu školku. Záleží tu úplně na všem - i na tom, v jakém měsíci v roce se dítě narodilo. Nepřijatých dětí je třeba letos skoro 2000 z celkově 4900 přihlášených (cca).

 
Hanča
Hanča - 25.4.2015 10:31

Piafka: Krkonoše, mně tu vzali i vnuka, který tu ani neměl trvalý bydliště a měli třídu jen z děti do tří let

 
Léthé
Léthé - 25.4.2015 8:31

Kozoroh18: Máš pravdu. Omlouvám sesmajlik - 97. Bylo to z plic, ne od srdce. Navíc je to osobní a měla bych se ovládat. Nas*alo mě to. Znám totiž osůbku, moc chtěla miminko, i když už první chodil do školy. Jenže pak zjistila, že jí na mateřské již hrabe. Potřebovala hlídat, aby mohla chodit "mezi lidi" někam na zkrácený úvazek…nepotřebovali peníze. Ona potřebovala VOLNO. Roční dítě pomalu nastěhované ke svým nemocným rodičům. Nejdřív ve dne, pak i v noci, kdy její manžel měl noční. Jak to dopadlo ? Jak jinak. Rozvod. Ona chtěla žít. Dnes je již husa blbá rozvedená a na antidepresivu, neb jí došlo že šlápla do lejna. Takže HO*NO hlídatsmajlik - 82. Máš dítě, starej se a nebudeš mít čas na roupy. Čím víc času žena má, tím je to nebezpečnější…..hlavně pak pro ty děti. Dospělí se s tím časem jakž tak srovnají, ale děti které ona s tímto rozdělila si to ponesou celý život. Takže tak….omlouvám se…klídek…klídek…jdu se uklidnitsmajlik - 53.

 
Piafka
Piafka - 24.4.2015 21:20

kareta: V jaké části ČR berou školky od dvou let??? Tady je problém dostat dítě do školky i ve 3,5 letech.

 
mariena
mariena - 24.4.2015 21:09

Haninka: kareta: Linda: monyk: Mám v těch letech trochu guláš a připadá mi to už dávno,zvlášť když se podívám na ty svoje "dětičky",co na mě koukají jako na ubohou starou matičku a chtějí o mě pečovat.Musím přiznat,že občas to potřebuju.Prostě léta letísmajlik - 26

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 24.4.2015 20:52

Léthé - 24.4.2015 17:15

ty se uklidnujes a ja se smajlik - 34

to je od plic, to neni od srdce

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146972.
Archiv anket.