Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Konec školy, začátek prázdnin a jak to chodí po světě.

Konec školy, začátek prázdnin a jak to chodí po světě.

Konec června je tady a to znamená tři věci – za prvé konec školních povinností, za druhé vysvědčeni a za třetí sladkou dobu letních prázdnin a nicnedělání. Jak tyto tři akce chodí po světě jsem se zeptala čtenářek Šťastných žen a teď můžete porovnávat, kde by vaše ratolesti žily nejraději.

Dánská povinná školní docházka začíná 0.třídou v 6 letech a končí 9.třídou písemnými a ústními zkouškami ze skoro všech předmětů. Pokud si žák není jistý, kam dál a nebo pokud z nějakého důvodů nesložil závěrečné zkoušky má možnost navštěvovat 10.třídu, což je zhruba opakování látky za poslední 3 roky. Letní prázdniny jsou 6,5 tydne, začínají první víkend po Sankt Hans což je 24.června (něco jako české pálení čarodějnic, pravda o něco později než jsme zvyklí) a končí v polovině srpna. Další prázdniny jsou podzimní ve 42.týdnu, pak vánoční obvykle v termínu 22.12. – 2.1., zimní prázdniny v 7.týdnu, týden na velikonoce a několik křesťanských svátků na jaře ,kdy je obvykle volno jeden den. Ve škole se známkuje až od třetího stupně základní školy, což je od 7.třídy. Vysvědčení se jmenuje karakter blad a je spíš orientační než závazné. Právě proto, že známky mají spíše orientační charakter tak nelze na základní škole propadnout. Na střední škole má student možnost buď opakovat poslední půlrok, a nebo přejít na jiné, méně náročné, studium. Třídní schůzky na základních školách se konají začátkem školního roku pro celou třídu, a pak dvakrát během školního roku (v listopadu a únoru ) individuálně. Na středních školách většinou třídní schůzky nejsou – škola není povinností rodičů, ale studentů a každý studující je sám zodpovědný za svoje studium. A to se týká jak docházky, tak studijních výsledků. Ale tato filosofie má kořeny ve věku studentů, kdy 90% už během 1.ročníku dosáhne 18 let.

V Itálii začíná povinná školní docházka v 6 letech. Letní prázdniny jsou zde neuvěřitelné 3 měsíce, v termínu od poloviny června do poloviny září. Na Sicílii letos začínaly 12.června a začátek dalšího školního roku oznámí Ministrestvo školství prostřednictvím médií začátkem září. Ovšem toto dlouhé volno je tvrdě zaplaceno chozením do školy po zbytek roku každý týden od pondělí do soboty. Hodnocení ve školách je pro neitala krapátko nelogické, inu jiný kraj jiný mrav. Stupnice se pohybuje v rozmezí 10-1, kdy 10 je za excelentní znalosti a dostává se ve zcela výjimečných situacích a z nějakého neznámého důvodů vše od 4 dolů stojí za starou belu. Pětka je považována za nedostatečnou i když ještě to jakž takž jde. Tudíž v praxi může žák být rád pouze za známky od 9-6. Navíc žáci jsou hodnoceni průměrem tudíž ač třeba ze zkoušeni mají fantastickou 8, riskuji. že pokud z jednoho písemného testu dostanou jenom 2, tak výsledná známka za školní rok je pouhá 5 a jsou rádi že jsou rádi.

V USA začíná povinná školní docházka po završení 5.roku posledním rokem školky (Kindergarten). Předškola (preschool) naopak povinná není. Školní hodnocení je zde poměrně komplikované. Na prvním stupni (1.-3.třída) se hodnotí 4,3,2,1 nejlepší je 4 což znamená kompletní znalosti bez pomocí , 3 frekventované rozumí faktu, konceptu, začíná být v aplikování znalosti samostaný, 2 limitovane porozuměni faktu, konceptu, potřebuje opakovat, 1 potřebuje časté opakování a pomoc. Čtení se navíc hodnotí slovné - průměr, nadprůměr, podprůměr. Od 4.třídy se hodnotí A,B,C,D,F a může se přidat +(=trošku lepší než samotná známka znamená) a nebo naopak – (=trošku horší než známka znamená). Výjímečně se může písemná práce ohodnotit A+++ (triple plus - nedává se na vysvědčeni) což znamená, že je to velmi dobře. Žák může propadnout, ale je to spíše takový “strašák” pro děti na základní škole.

Na středních školách (High school), když student dostane F z jednoho předmětu musí přes léto složit opravnou zkoušku. Pokud získá F z vice předmětů nedostane diplom, který znamená úspěšné ukončení střední školy a musí udělat celou školu znovu během léta (summer school).Po získání diplomu je možno pokračovat ve studiu na vysoké škole (college). Pravidla pro opravné zkoušky a vůbec pro střední školy se liší v každém státu a každý stát má svá specifická pravidla jak ohledně docházky tak ohledně známkování a opravných zkoušek.

Známkování na základních školách je každý trimestr, říká se mu report čard. Za zajímavé považuji, že se předává dětem v zalepené obálce pro rodiče. Není to předávaní před celou třídou, aby všichni věděli, kdo je dobrý a špatný. Děti mezi sebou neví, jak se který učí a všichni mají pocit, že jsou nejlepší. Ani učitelé nesmějí před dětmi veřejné mluvit /hodnotit prospěch druhých dětí. Rodičovská konference se koná jednou do roka, pokud je individuálně potřeba větší spolupráce mezi domovem a školou, je možno sjednat si více schůzek. Školy jsou soukromé (většinou katolické) a státní, v obou je velice přísně hlídaná docházka, školné se platí i ve státních školách,ale není přehnané vysoké. Školné v katolických soukromých školách se pohybuje ročně přibližně kolem 4000$.

Prázdniny se liší podle distriktu, jejich délka je stejná pro celé USA, ale termín je nezávazný a školy si ho samy určují. Ve státě Illinois letos začínaly 5. června a končí 24. srpna, což odpovídá 76 dnům volna. Další hlavní prázdniny jsou zimní prázdniny od 23.prosince do 6.ledna a jarní prázdniny od 26.do 30. března.

V Kanadě je známkovací systém velice podobný americkému. Prázdniny, jak jejich délka tak termín se liší v každé provincii, zhruba lze říci, že žáci si užívají volna 2 měsíce v létě v termínu červenec-srpen, 2 týdny o vánočních prázdninách (winter break) a 2 týdny jarních prázdnin (midwinter break). Školní docházka je zde povinná od 6 do 16 let. Tak zvaná "předškola" (Preschool) je něco jako poslední rok školky/ přípravka na školu, je pro děti ve věku od 5 do 6 let. Mladší děti mohou již od 3 let navštěvovat mateřskou školku (Kindergarten), aby si zvykly na kolektiv.

V Belgii jsou prázdniny stejně dlouhé jako v Čechách, tedy červenec a srpen a školy jsou tu jak katolické tak obyčejné státní. Klasifikační rád se od příštího školního roku mění a tudíž jeho hodnoty nebyly dodavatelce informací zatím známé.

Za povšimnuti ve Španělsku stojí katolické školy označené velikým křižem, po chodbách tam pobíhají jeptišky. A samozřejmě i zde jsou vedle státních i soukromé základní školy,které jsou i na zdejší poměry dost drahé a i přesto se rodiče perou o umístěni svých dětí právě tam.Tyto školy přijdou okolo 900 euro měsíčně. Prázdniny jsou i zde 3 měsíce a to zhruba v termínu 15.6. – 15.9., ovšem pouze pro první stupeň, což je 1.-3. třída. V současné době uvažuje vláda o jejich zkrácení. I zde se známkuje stupnicí od nejlepší 10 do nejhorší 1.


V Irsku začíná školní docházka ve 4 letech. Pokud rodiče z jakéhokoliv důvodů požádají o odklad, musí platit školku na daný rok. První 2 týdny mají malí školáci školu od 9-12hodin a pak už jako zbytek školy denně od 9-14.00hodin. Na prvním stupni (1.-5.třída) se “známkuje” hvězdičkami, na druhém stupni velkými písmeny A,B,C,atd. a i zde je možno upřesnit hodnocení plusem nebo mínusem u daného písmene. Letní prázdniny jsou v termínu červenec-srpen, v říjnu v období Halloweenu je týden volna, 2 týdny na vánoce, týden v březnu jarní prázdniny, 2 týdny na velikonoce a poměrně často je zde Bank Holiday, většinou pondělí, kdy jak instituce, tak školy mají volno.

.

ČR

 

Dánsko

(od 7.třídy)

Itálie

USA

(1.-3.třída)

USA *

(od 4.třídy)

Kanada

Irsko

Umí Bůh a učitel, výjimečně žák, pokud ví něco co ti dva nevěděli

1*

12

10

 

A+

A+

Výborná znalost (event. s drobnými chybami)

1

10

9

4

A (100-90)

A

 

 

 

 

 

A- / B+

A- / B+

Dobrá prezentace, žák pochytil pointu, ale provádí chyby

2

7

8

3

B (89-80)

B

 

 

 

 

 

B- / C+

B- / C+

Průměrná prezentace, žák pochytil pointu, ale provádí velké chyby

3

4

7

2

C (79-70)

C

 

 

 

 

 

C-/D+

C-/D+

Podprůměrná prezentace, žák pochytil minimální pointu,

4

02

6-5

1

D (69-60)

D

Žák je schopen prezentovat, ale nechápe základní souvislosti

5

00

4-3

 

 

E

Nulové vědomosti 

 

-3

2-1

 

F (59 a níže)

F

*V USA se hodnotí /uděluji písmena podle procent splnění úkolů a hranice mezi kdy to ještě je za A a od kolika % je to až za B atd. se liší škola od školy, stát od státu. Navíc ke každému hodnocení je připojeno písemné vysvětlení nebo diagram, takže výše zmiňovaná report čard = vysvědčeni může mít i několik stránek. Některé základní školy nehodnotí totální neznalost písmenem F, ale mají rozdělen stupeň neznalosti vice písmeny, napr. U, I.

Za informace a trpělivost s mými dotazy děkuji čtenářkám TULI, Gorawen, Monyk, mariquita, Dagra a YHX.



 

Linda


25.6.2012   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 35   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Konec školy, začátek prázdnin a jak to chodí po světě.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
Gorawen
Gorawen - 25.6.2012 14:55

loupak:ty schuzky to mame stejne nejpozdeji si muzes dat termin 19:30 h. jinak na zacatku roku je jedna takova vseobecna co se bude ucit, takove seznameni s ucitelem a pak pred Vanoci uz osobni jak si vede atd...Synek se uci dobre po prazdninach jde do 4te (ve 3ti tride delal uz matematiku pro 4tou i cteni pro 4tou nejak si sami vsimli, ze to ucivo pro 3ti je pro nej malo...) Dost casto je testuji delaji testy na compsmajlik - 22, odpovidaji na otazky atd...Synek o znamkach ostatnich nevi, vubec ho to nezajima, neresi to to spis resi s klukama mimozemske civilizace, roboty apod...smajlik - 31smajlik - 58

 
Haninka
Haninka - 25.6.2012 14:45

Jarča*: svačiny nedělám, ty mají ještě letos ve škole. II. stupeň máme v jiné budově, tam už mi to nastane smajlik - 76

 
loupák
loupák - 25.6.2012 14:13

Gorawen:Třeba náš synek(2.třída)má celkem přehled o svých nejbližších kamarádech jak se kdo učí a řekla bych,že je to celkem flegmouš,ale takovýhle věci ho zajímajísmajlik - 26...už v první třídě jsme si my rodiče ve škole odhlasovali,že tř.schůzky budou individuální,takže 2x do roka napíše učitelka termíny schůzek a podle toho jaký čas ti vyhovuje(př.od po- čt 12-19 hod.)si zaškrtneš....samozřejmě,když je nějaký problém,učitelka hned volá,nebo napíše do žk mimořádnou konzultaci,což se nám zatím nestalosmajlik - 42

 
Gorawen
Gorawen - 25.6.2012 13:50

loupak: 10:54 ja mam pocit, ze ty deti znamky ostatnich opravdu moc nezajimaji to neni tak, ze ve skole jsou jednickari a Ti ostatni nekde vzadu...To vysvedceni dostanou na konci vyucovani ve zlute obalce a uc. detem tvrdi, ze se na to maji podivat az doma, ale mas pravdu v tom, ze vetsina deti se na to mrkne uz v autobuse...smajlik - 58
...........
Linda: smajlik - 47 dobra prace...smajlik - 47
Zaujalo me to Spanelsko 900 euro mesicne - hodne drahe, mit 3 deti skolniho vekusmajlik - 66
...........
Vsem detem pekne prazdniny...smajlik - 62smajlik - 62smajlik - 62

 
Kassy
Kassy - 25.6.2012 13:24

Ťapina: Já jsem končila gympl před 10 lety a v dějepise jsme se dostali k zběžnému projetí Korejské války. O dění v československu 50. let ani slovo. Zato druhou světovou jsme brali půl roku a museli detailně znát všechny velké bitvy smajlik - 36

A jinak si myslím, že slovní hodnocení není špatná věc, řekne mnohem víc o schopnostech a hlavně pokrocích dítěte než jen známka. Nejlepší je podle mě kombinace obojího - známka se slovním zdůvodněním, proč zrovna taková, co dítě umí a co neumí, kde potřebuje víc zabrat a kde pomoct nebo podpořit.

 
PEGG
PEGG - 25.6.2012 13:11

Lindo smajlik - 47 to ti muselo dát práce - moc hezkésmajlik - 61
Mě zaujalo, že v Irsku začíná škola v 9 hodin. To by se mi taky líbilo. Je fakt,že dneska už jsou děti velké a může mi to být jedno, ale když si vzpomenu na ta ránasmajlik - 76jak nechtěly z postele.

 
Ťapina
Ťapina - 25.6.2012 13:05

Almega: K novodobým dějinám se v našem školství dostaly ročníky, kterým bylo potřeba ty dějiny důkladně politicky podat. Těsně po revoluci, kdy jsem chodila na druhý stupeň já,se taky končilo první světovou válkou.

 
sharon
sharon - 25.6.2012 12:56

loupák: to se nedá nic dělat za nás to bylo zrovna tak , byla sice náhradní školka ale děcka do ní nechtěli a maminka pracovala a tchýně neměla nějak zájem ( pohodlná).., tak jsem se museli střídat s dovolenou.....mě to neotravuje....docela se těším, hlídali jsme půl roku než dostal školku tak to zvládnu i teďsmajlik - 68

 
loupák
loupák - 25.6.2012 12:35

sharon:smajlik - 76to máš pravdu,je mi to každý rok blbí,že musím malýho někam přes to léto šoupat....naštěstí mám segru učitelku,tak to odnese ona,ale dobrovolněsmajlik - 42smajlik - 81

 
sharon
sharon - 25.6.2012 11:36

super článek Lindo, pěkné prázdniny všem jak dětem tak rodičůmsmajlik - 62.....jen my prarodiče budem blahem bez sebesmajlik - 60 z hlídání díky zavřeným školkám, ale i na to se těším.....smajlik - 68smajlik - 47

 
loupák
loupák - 25.6.2012 10:54

smajlik - 47teda takhle to pěkně a srozumitelně sesumírovat,klobouk dolů Lindosmajlik - 105....já bych si z každý země vybrala něcosmajlik - 58 o tom prospěchu v USA,že děti ve třídě nevědí jak se kdo učí,je těžko k uvěření,děti jsou zvědavý všude na světě,tak si to mezy sebou určitě řeknousmajlik - 26...jinak s tím Španělskem mě to taky praštilo do oka jak píše Vererasmajlik - 71...

 
PEGG
PEGG - 25.6.2012 10:46

Almega - 25.6.2012 9:32 - smajlik - 47 no já si myslím, že dnešní problém s maturitami se odvíjí právě od neexistence stejných osnov už na základce, pak chtějí srovnávat nesrovnatelné. Chudák dítě, které se přestěhuje v půli roku, to z toho musí být úplný blázen. smajlik - 76
A prázdniny jsou odměna hlavně pro rodičesmajlik - 68

 
TULI
TULI - 25.6.2012 10:29

LINDOO - jsi dobra - jak jsi to zvladla smajlik - 47

ale stejne je to blazinec , a nejlepsi v CESKU - 1 AZ 5 smajlik - 47

 
Verera
Verera - 25.6.2012 10:15

Pardon, tam měl být tenhle smajlík smajlik - 6. Asi síla zvyku smajlik - 34

 
Verera
Verera - 25.6.2012 10:15

Fakt se ve Španělsku platí měsíčně 900 EUR za dítě a je tam nával? smajlik - 34Kolik je tam plat?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.