Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Když to prarodiče nezvládnou

Když to prarodiče nezvládnou

Zajímal by mne názor jak maminek malých dětí, tak i babiček. Každý postřeh a zkušenost jsou pro mne hodně důležité. Jde totiž o mou malou dcerku, která je ještě opravdu malinká a některé věci nedokáže rozumově pochopit. A já jí je patrně nedokážu nějak srozumitelně vysvětlit.

Jsem svobodná matka. Bývalý přítel mne opustil v podstatě hned poté, co jsem mu oznámila, že jsem těhotná.  Narodila se mi dceruška, které jsou teď čtyři roky. Za celou dobu svého otce neviděla, ani jeho rodiče, své prarodiče. Sice jsem jim o narození vnučky dala zprávu a několikrát je zvala na návštěvu, ale nikdy neprojevili zájem. Svého biologického otce má dcera zapsaného v rodném listě i na ni platí alimenty, ale to je vše. Smířila jsem se s tím, že on a jeho rodina o malou nejeví zájem, poplakala si kvůli tomu a život šel dál.

Před rokem a půl jsem se seznámila s mužem, který má v péči sedmiletého chlapečka. Je vdovec, jeho žena před čtyřmi lety zahynula při nehodě. Svého syna od té doby vychovává sám za vydatné pomoci svých rodičů, kteří si ho berou téměř každý víkend, vlastně na střídačku s rodiči jeho zemřelé ženy.

Se současným přítelem jsme si vyloženě sedli. Rozumíme si, je nám spolu fajn, vážíme si jeden druhého. Asi je to tím, že máme oba za sebou nelehké životní zkušenosti.  Problém je v přístupu jeho rodičů k mé dceři. Až mne z toho mrazí. Oni ji úplně ignorují, když k nám přijdou nebo když přijdeme my k nim, tak svému vnukovi vždycky něco přinesou, třeba čokoládu, nějakou hračku apod., Viktorce nedají nikdy nic. Berou ji v podstatě jen jaksi na vědomí, že existuje, občas, aby se neřeklo, s ní utrousí nějaké to slovíčko.

Zpočátku jsem si myslela, že se to časem obrousí, ale není to tak. Na podzim jsme se s přítelem a jeho synem sestěhovali do jednoho bytu, začali jsme fungovat jako úplná rodina, plánujeme svatbu, chtěla bych, aby dcera měla přítelovo příjmení. On s tím problém nemá. V budoucnu bychom chtěli své děti vzájemně adoptovat, ale na to je ještě dost času.

Mí rodiče se k Petříkovi chovají moc hezky, okamžitě ho přijali za svého a od chvíle, kdy jsem jim oba kluky představila, je berou jako rodinné příslušníky. Místo jednoho vnoučete teď prostě mají dvě.

Viktorka si však začíná ten rozdíl v chování babiček a dědů uvědomovat. Vidí ten rozdíl, když přijdeme k našim a když jsme u těch druhých. Už se mě i zeptala, proč ji nová babička nemá ráda. Nechce k nim chodit, když přijdou oni k nám, tak se drží stranou, jen vidím, jak závistivě pozoruje svého nevlastního brášku, který si užívá pozornost ze strany svých prarodičů.

když to prarodiče nezvládnouPřítel je z toho taky rozpačitý, několikrát na toto téma s rodiči mluvil, ale oni na svém chování nevidí nic špatného. Jak řekli: „Krev není voda a Petřík je prostě jejich.“ Nechápou, nebo spíš vůbec nechtějí připustit, že svým chováním ubližují malé holčičce, která je logicky z toho dost zmatená.

Já vím, že nemůžu nikoho nutit, aby miloval mé dítě. Přesto mne ten jejich chladný a odtažitý přístup k mé dceři dost šokuje. Oni se tak chovají i ke mně, nevím, možná žárlí, že už pro svého syna a vnuka nejsou ti jediní, které potřebují.

Co myslíte, že by bylo nejlepší v mém případě udělat? A jak mám co nejsrozumitelněji vysvětlit čtyřletému dítěti, že ji babička s dědou nemají rádi, protože není jejich, když druzí prarodiče Petříka rádi mají, ačkoli taky není jejich?  

Lucie


8.2.2012   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 38   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Když to prarodiče nezvládnou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-38
loupák
loupák - 8.2.2012 7:58

A ještě horší je,brát ,,vlastní,, vnouče jako ,,nevlastní,,smajlik - 65...můj manžel je ze tří sourozenců,on jako prvorozený,pak má bratra a nejmladší sestru....než měla děti jejich sestra(jak říká tchýně s tchánem vymodlená ,,holčička,,)tak naše děti celkem braly,dokonce od manželova bratra pořád hlídaly...teď mají konečně vlastní vnoučata,jak říkají,protože od dcery jsou vlastní a od synů nevlastní....tak asi taksmajlik - 37...vím jak ti je,koukat se na to jak jednomu prarodiče dávají a druhému ne,ale věř mi,že s tím se nedá nic dělat,¨lásku si nemůžeš vynutit a když oni to tak necítí,už se to bohužel nezměnísmajlik - 26...taky jsem zkoušela jim to nějak vysvětlit,že to ostatní vnoučata mrzí,když k nim přijedou třeba na vánoce a ,,vlastní,, tam mají kupu dárku a ostatní jen čokoládu(a to si opravdu nedělám srandu),začali jsme to řešit tak,že tam jezdíme jen když tam není jejich dcera,aby děti netrpěly,jinak se to nedá a jim to tak bohužel i vyhovujesmajlik - 26....manžela to taky mrzí,občas si do nich rýpne,ale je to zbytečný,jsou to jeho rodiče a nechce to nějak radikálněji řešit...u mě už oni dávno zkončili,stýkám se s nima jen při oslavách z povinnosti a je mi fajn...co oči nevidí...smajlik - 58...tobě bych radila udělat to samé,nestýkat se s nima,když oni tě berou jako cizí,chovej se k nim stejně....smajlik - 61

 
Saturninka
Saturninka - 8.2.2012 7:24

No fuj, přítelovy rodiče. A ostatní překlepy a nedoklepy si voprafte samy/ismajlik - 14.

 
Saturninka
Saturninka - 8.2.2012 7:23

Já a můj syn jsme měli vlastně štěstí, že ho rodiče mého partnera přijali bez podmínek, od 6ti let k nim jezdil na prázdniny a nedal na ně dopustit, jednu dobu je měl radši, než vlastní prarodiče :-). A vztah nevlastních prarodičů k mému synovi se nezměni lani p oté, co se nám nerodila dcerka, tedy jejich vlastní vnouče. Obě děti mají rádi a vždy jim dávali stejně.

Zkusila bych pozvat přítelovi rodiče na návštěvu a současně i své rodiče. Bez přítomnosti dětí a partnera. A pak bych začala nabízet kafe, čaj, něco na zub jen těm svým rodičům a jen s nimi bych se bavila..... Deset, patnáct minut, pak bych se otočila na ty druhé a snažila se jim vysvětlit, že přesně TAKHLE se cítí ta malá holčina v jejich přítomnosti. Přesně takhle přehlížená a cizí.
Možná by pomohlo, i kdyby Lucčiny rodiče dali najevo těm druhým, že jejich vnuk je u nich vítaný..., prostě taková debata mezi dospělými.

 
caira
caira - 8.2.2012 6:50

Mně se moc líbí názor Modroočky.
Myslím, že největší váhu bude mít slovo vnuka! Pokud on rozdělí čokoládu, on řekne: Viki pojď k nám, prostě když se on sám nebude holky stranit, pochopí i prarodiče, že ona je součástí synovo a vnukovo života.
A pokud to prarodiče nezvládnou, pa vidím jediné řešení: aby se stýkali s vnukem mimo dosah Viktorky, protože jí přece nikdo nechce ubližovat. A mimo dosah je tedy mimo váš domov.

 
Alice.
Alice. - 8.2.2012 4:05

Tohle si bude se svými rodiči muset vyřídit tvůj partner. Mě by takové chování hodně mrzelo a asi bych se ditancovala a na návštěvy nejezdila, jestli to dcera cítí negativně, tak bych jí tomu nevystavovala...jako matka bych chránila své ditě. Ne, krev není voda, ale vy budete s jejich synem tvořit rodinu a oni by to měli akceptovat. Myslím, že partner si bude muset trochu víc dupnout.

 
rychlonožka
rychlonožka - 8.2.2012 2:21

Koukám se na to z pozice prarodiče, protože už v té pozici jsem. A napadá mě-dokázala bych já dát oběma dětem stejně a neupřednostňovat "to svoje dítě"? Asi málokdo dokáže vzít na vědomí fakt, že má měřit rovným dílem. A nedokáží to ani mnozí rodiče u dvou vlastních dětí. Buďte Lucko rádi, že vy dva s přítelem to dokážete, není asi takových párů mnoho. V případě prarodičů bude asi lépe, aby přítel se synem jezdili na návštěvu k nim radši než oni k vám a vy si s dcerkou udělejte hezký společný den, kdy nebudete dohánět resty v domácnosti, ale prostě z ní vypadnete někam do kina, cukrárny, na návětěvu, na výlet....Prarodiče bohužel zapomínají, že jednou, až budou přestárlí a dcerka velká, budou šťastní za jakoukoli vaši pomoc. Nebo snad to bude jejich syn, kdo zaběhne uklidit, vyprat, nakoupit a uvařit?

 
modroočka
modroočka - 8.2.2012 0:46

A taky by bylo primo, kdyby malý pravnuk rozpůlil čokoládu a dal půlku své nevl. sestřičce. Ihned před babi s dědou.

 
modroočka
modroočka - 8.2.2012 0:44

To není jen, že nebyla přijata Tvoje dcera, ... jeho rodičové nepřijmuli ani Tebe. Pravá láska přijímá člověka i s tím, co k němu patří.
Ty jsi jen "pomocná ruka" jejich syna. A ještě k tomu máš další přívažek - dceru. smajlik - 36
Osobně bych omezila návštěvy u přítelových rodičů. Netrápila bych dceru tím, že existují rozdíly... Snažila bych se o vytvoření nové rodiny - Ty, Tvůj přítel a Vaše 2 děti.
Absence pravnuka by mohla zapracovat ve Váš prospěch. A také ukázat, jak kvalitní a "vyspělí" lidé jste. Což se bohužel o všech prarodičích říci nedá. smajlik - 45

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-38
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 420702.
Archiv anket.