Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...že to možná ani netušíš! Kdysi jsme měli jedny z nejpřísnějších potravinářských norem na světě, dnes nám říkají odpadkový koš Evropské unie. V r. 1992 byly staré normy zrušeny, protože : “v nových podmínkách se bude každý výrobce přirozeně snažit uplatnit na trhu vysokou kvalitou svých výrobků“. Tak to viděli naši odpovědní činitelé. Jak to dopadlo v praxi?

Ačkoli již existují vynikající testovací metody, kontroly samozřejmě nepostihnou všechno. Potraviny se v posledním desetiletí padělají častěji než peníze. Normy navíc povolují mnohem nižší procento deklarovaného produktu (např. maso je ještě považováno za maso, obsahuje-li alespoň 50% masa). Norma totiž za maso považuje „poživatelné části živočichů určené k lidské výživě“ a umožňuje přidávání různých levnějších přísad a „obohacení“ (co je to ve skutečnosti, se dočtete dále). Malý příklad: koupíte-li výrobek z vepřového masa, může kromě vepřového obsahovat ještě hovězí, koňské, drůbeží, klokaní a dokonce i potkaní či hlemýždě! To prokázala testovací metoda „Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay“ používaná v Evropské unii. Ovšem protože „peníze jsou teprve až na prvním místě“, výrobci se snaží šetřit různým způsobem a my pak nakupujeme velice „zajímavé“ potraviny, jejichž chuť mnohdy ani nepoznáme. Uveďme si zde nějaké příklady:

Dnes je běžné, že potraviny obsahují přísady čili aditiva. Původně to byly hlavně konzervanty, dnes kromě oblíbených „éček“ aditiva zahrnují rovněž zvířecí zbytky, soju, škrob, vodu a dokonce písek a podobné materiály. Populární technická sůl (na solení silnic) v potravinách dovezených z Polska, nebo metanol v lihovinách z poslední doby nejsou jediná „vylepšení“ potravin.

Masné výrobky se „obohacují“ tzv. separátem, což je to, co se ze živočicha dá ještě „vytěžit“. Příklad: Kuřeti se odříznou křídla, stehna a prsní řízky. Kostra, kůže, tuk a ledviny přijdou do separátoru, který z nich vyrobí kaši. Přidá se barvivo a máte kuřecí párky. Podvádí i obaly: levný druh masa se vydává za dražší, třeba za zvěřinu. Platí to i o oleji nebo vínu. Proč je uzené maso, zejména šunka, levnější, než syrové? Obsahuje až 50% vody - a máte tu novinku: tzv, „křehčené maso“.

Máte radost, že se mléko a jogurt v ledničce nekazí? Jsou z mléčného substrátu plného chemikálií (konzervantů). Bělost se vylepšuje mletou křídou. Kousky ovoce v jogurtu před bakteriemi ochrání ozáření. Radiací se „ošetřují“ i vejce. Má se tak zničit salmonela. Nové kmeny těchto bakterií jsou však vůči radiaci imunní. Vy také? Majonéza, tatarská omáčka a vaječné těstoviny se už vyrábějí bez použití žloutku.

Divíte se, jak se dnešní chléb hrozně drolí? Jíte tzv. „recyklovaný“ chléb, jaký norma povoluje. Ztvrdlý chléb se stáhne z prodejny, rozemele, rozmočí a přidá do těsta. Vyhláška povoluje „malé procento“ což někdy činí až 50%. Mouka se už nenechá uležet před zpracováním, místo toho se do ní přidávají urychlovače a ustalovače. Divíte se, jak rychle chléb dnes „chytí plíseň? Spory plísně nejspíš obsahoval už zmíněný recyklovaný tvrdý chléb.

Připadá vám kečup nějak řídký a po rajčatech moc nechutná? Byl vyroben z jablek a červené řepy. Myslíte, že džus je šťáva vymačkaná z pomeranče? Džus se vyrábí z koncentrátu. Z pomerančů se vylisuje šťáva a odpařováním se zahustí na 4-6ti násobnou koncentraci. Koncentrát koupí výrobce, přidá vodu, případně i dužinu. Někdy se ovšem dužina propere pod tlakem vodou a znovu se vylisuje. Přidá se sacharóza, silice, kyselina, barvivo a další přísady. To je tzv. pulp wash – koncentrát, z něhož se také vyrábí džus.

Připadá vám, že káva dřív tak nějak chutnala lépe? Možná se nemýlíte. Do pražené kávy se přidává cikorka, ječmen, žito, oplodí kávovníku (slupky), sójové boby další instantní rostlinné materiály. I u čokolády se švindluje. Kakaové máslo se nahradí jiným rostlinným tukem.

Také koření se „pančuje“ Přidává se do něj barvivo, škrob, dokonce i rozemletá zemina nebo písek. Mletá paprika se falšuje přidáním sušené mleté mrkve nebo dokonce práškem z cihel.

Místo pravého medu se rovněž prodává med, který se vyrábí tak, že včelař včely krmí cukrem a cukr zpracovaný včelami stáčí jako med. Za med se vydává i sacharózový sirup. Med z Asie navíc často obsahuje antibiotika.

Máte rádi biopotraviny? Někdy se za něj vydává opraná běžná zelenina.

Aspoň jedna dobrá zpráva: naše normy pro pitnou vodu z vodovodu dosud patří k nejpřísnějším na světě, takže voda z vodovodu je často kvalitnější, než tzv. balená voda. Byl totiž u nás dokonce zaznamenán a stíhán případ, kdy „výrobce“ stáčel balenou vodu na záchodě.

Tolik asi o podvodech v potravinářství. Ne, že by se u nás neprodávaly i kvalitní potraviny. Prodávají. Ale jejich cena je výrazně vyšší. Vysoká cena ovšem nezaručuje kvalitu. Kdo chce žít zdravě, má tedy co studovat a nejen na etiketách. Tak dobrou chuť!

  

Zdroj: magazín 21.století, č.8, str. 39-41, srpen 2012

Více se dočtete na www.svet-potravin.cz

a www.foodnet.cz

Gargamel


12.12.2012   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 38   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-40
sqwela
sqwela - 12.12.2012 11:59

nahelli: no jejdan, na hollandii jsem zapomněla smajlik - 72 a to ji přitom taky občas kupuji! ale co se týče jiných výrobků, ne jen mléčných, tak např. uzeninu už raději nekupuji žádnou, nevěřím tomu.

 
PEGG
PEGG - 12.12.2012 11:59

sqwela - 12.12.2012 11:36 smajlik - 47
sqwela - 12.12.2012 11:39smajlik - 47
Souhlasím. Kde máme 8hodinovou pracovní dobu? Já si teda stěžovat nemůžu, máme solidního šéfa, který ctí osobní volno. Znám spoustu lidí, kteří makají 10 i více hodin, jsou na telefonu 24 hodin 7 dní v týdnu a ještě musí být rádi, že mají práci a o nějakých nadstandartních platech se mluvit nedásmajlik - 66

 
anhelli
anhelli - 12.12.2012 11:57

Nez jsem to odeslala, tak jste me s Hollandii predbehly smajlik - 68

 
anhelli
anhelli - 12.12.2012 11:56

sqwela:
A co Hollandie? Podle me je to dobry jogurt a ani neni tak drahy. Obzvlast kdyz koupis velke baleni. Nebo si kup jogurtovac, sezen dobre mleko a muzes vyrabet jogurty doma. To neni slozita operace.
Jinak dobra vec je podivat se po okoli, jestli u vas neni nejaky akcni zemedelec, co chova kravy a mlecne vyrobky si rozvazi na vlastni triko. Takto funguje treba mlekozfarmy.cz (a konecne zahrnuli do rozvozovych tras i Pardubice smajlik - 81 ) nebo jsem jeste slysela o nekom snad z okoli Jaromere. Mlekozfarmy.cz ma vyrobky skvele a ani ne drahe.

 
sqwela
sqwela - 12.12.2012 11:53

Angua: OK, na hollandii jsem zapomněla.taky ji občas kupuji smajlik - 58

 
Angua
Angua - 12.12.2012 11:51

sqwela: v obchodě - třeba hollandia, jihočeský...

 
Angua
Angua - 12.12.2012 11:50

PEGG: no, to je přesně to, chce to číst etikety ;) A čím míň toho je ve složení, tím líp. Šunku si dělám doma sama, dětem tu z obchodu dávám vyjímečně, kvůli dusičnanům (mmch. ty se používaly vždycky, i za těch tolik vychvalovaných komunistických dob. Bez nich by neměla tak krásně růžovou barvu)

 
sqwela
sqwela - 12.12.2012 11:48

Angua: ale kde ty "čistě vyrobené" jogurty kupuješ, krom zdravé výživy, kde jsou poněkud drahé?

 
Angua
Angua - 12.12.2012 11:45

sqwela: radikály jsou velmi krátce "žijící" molekuly, ionty atd. Jsou velmi reaktivní, takže v potravině opravdu nevydrží 2 dny do doby než si ji koupím a sním. V jogurtech konzervanty nejsou, co by tam dělaly? Stačí, když je výroba jogurtu dostatečně čistá, tzn. nedojde ke kontaminaci. Potom kyselina mléčná, která vzniká rozkladem laktózy při vzniku jogurtu bohatě stačí k tomu, aby jogurt "zakonzervovala".

 
sqwela
sqwela - 12.12.2012 11:39

PEGG: 10:45. já bych si i zavařovala, zahrádku mám a pěstuji ledacos, ale kde na to mám brát čas? přes týden tvrdnu v práci od nevidím do nevidím, do toho musím (pod pohrůžkou vyhazovu) studovat angličtinu a o víkendech v sezóně, kdy by se mělo zavařovat, se staráme o zmíněnou zahradu a ovoce, zeleninu..já bych zavařovala klidně, jenže dřív se dělalo od 6-14h a byl klid, ale dneska?

 
sqwela
sqwela - 12.12.2012 11:36

Angua: s tou radiací je to trochu jinak..záření projde, nezůstane, ale stopy zanechá. Štěpí molekuly na tzv. radikály (dnes hojně používané slovo), které vznikají buďto působením UV, nebo RTG, či ionizujícím zářením a jsou škodlivé (např, i působením mikrovln v dnes tolik oblíbené mikrovlnce), takže ozářením vajíčka a zničením případné salmonely se zničí i některé zdravé - normální molekuly a vznikají pro tělo škodlivé, reaktivní částice - radikály. Takže jakékoliv ozařování je škodlivé a to velmi!
Další věc - jak chceš poznat v dnešní době kvalitní výrobky? Když i např. u extra virgine olivový olej, stojící 90kč / 250ml se zjistilo, že jde o rafinací získaný odpadní ole a nikoli extra panenský, jak deklaroval výrobcej, který je pro přípravu pokrmů zcela nevhodný a levný rozhodně není..dnes se šidí a lže úplně všude a nedá se orientovat v potravinách vůbec.
..v kvalitním, bílém jogurtu nejsou konzervanty? a kde se takový dá koupit? pokud člověk nežije ve městě s min. 50ti tis. obyvateli, tak asi dost těžko najde obchody se zdravou výživou, kde by eventuelně mohl koupit i kvalitní jogurty apod. u nás máme takové obchody 3 a jeden 120ml jogurt koupím za 25kč.když má člověk 2 děti a chce jim jogurty dopřát víckrát v týdnu, tak běžně vydělávající člověk si to nemůže dovolit. jde do marketu a zaslouží si také kvalitní věc a ne šmejd!

 
PEGG
PEGG - 12.12.2012 11:01

Angua - 12.12.2012 9:13 když já nevím jak poznám kvalitní potravinu, Znamená to pro mě stát u regálu a číst a číst. Rozhodně nekupuji ty podezřele levné věci, u nás mají mlsné huby a nikdo by to nejedl,smajlik - 68 ale ani šunka od soukromníka není záruka. smajlik - 26

 
PEGG
PEGG - 12.12.2012 10:45

IVUSKA 56 - 12.12.2012 8:40 smajlik - 47 na druhou stranu je fakt, že jsme si spoustu jídla produkovali sami. Králíci, prasátko, kachny, krůty a prakticky veškerou potřebnou zeleninu a ovoce. Všechno se zavářelo, aby bylo na zimusmajlik - 26 Ono každá doba má své přednosti a zápory. Spíš bych řekla, že teď jsou lidé víc naštvaní všeobecně a tak brbláme na všechno. No a jižní ovoce stejně není chuťově dobré, dozrává to v kontejnerech a i o jeho přínosu na naše zdraví dost silně pochybujismajlik - 66

 
Angua
Angua - 12.12.2012 9:13

Kristova noho, tady někdo plácá pátý přes devátý. Směšujete povolené metody (kupř. ozařování potravin - mmch, žádný záření na ozářený potravině nezbyte, proto je dotaz jsme-li odolní proti radiaci hodně mimo) a porušování platných předpisů potkaní maso nebo metanol ve výrobcích). Kupujte si kvalitní výrobky a ne levný sra*ky a nemusíte psát podobný bláboly. Čím míň položek je ve složení, tím líp. Ve vepřový kýtě z výseku asi potkaní prsíčka nenajdete, to samé v kvalitním bílém jogurtu nejsou ani konzervanty ani křída.

 
Almega
Almega - 12.12.2012 9:02

Tuhle jsem obhlížela gramofony,dcera si chce pouštět vinyly,kterých máme doma haldy a i teď se to prodává.Máme doma dva gramce,ale nejsou v nich jehly a chybí i zesilovače...Takže jsem oblezla obchody a přecházel mi zrak,že mají jakési retro-gramce,i s tou troubou,ovšem kvalita je strašná!! A vše značka hyundai,což mě velmi překvapilo,co se vše nedělá pod tím,já myslela,že jen auta...A cena za ten šmejd nepřiměřená.V porovnání s tím,co jsme mohli koupit před lety,jsou to nemotorné atrapy...A tak je to s mnoha věcmi.Vše je fórové,dočasné,použij a za rok se ti to rozpadne a ty jdi,kup si nové,roztáčej dál tu spirálu spotřeby až k našemu sebezničení....!!!

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-40
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.