Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Jak se postarat o staré rodiče?

Jak se postarat o staré rodiče?

Chtěla bych vás poprosit o vaše zkušenosti ohledně péče o staré rodiče. Právě tento problém řeším a jsem docela v koncích. Vůbec nevím, jak mám naši situaci vyřešit. Rodiče mám moc ráda, jsou mezi námi opravdu krásné vztahy a proto je pro mě celá záležitost tak bolestná.

Je mi šestapadesát let, mám pár roků do důchodu. Mým rodičům je skoro osmdesát. Nebydlíme blízko sebe, když mi bylo dvacet, vdala jsem se a odstěhovala do jiného města vzdáleného dvě stě kilometrů. S rodiči jsme se celé roky vzájemně navštěvovali, v té době nám ta vzdálenost nijak zvlášť nevadila. Jenže teď je všechno jinak, logicky, naši už jsou opravdu staří, navíc oba dva nemocní.

Maminka je nemocná hodně, už nezvládne dojít ani nakoupit, dokonce ani uvařit. Kromě jiného má parkinsonovu chorobu a strašně se jí klepou ruce, horko těžko se sama nají. Tatínek je po fyzické stránce na tom zatím relativně dobře, takže obstará nákupy, vaření a údržbu domácnosti, ale v poslední době mi připadá, že začíná upadat duševně. Zapomíná, dělá různé drobné „kiksy“, třeba dá brambory v hrnci na plotnu, ale nezapne ji a pak se diví, proč už nejsou uvařené apod.

Prostě na nich vidím, že pomalu ale jistě přestávají být schopni samostatného života. Jezdím za nimi pokud možno každý víkend, s tátou dojdu nakoupit, uklidím, uvařím, vyperu, vyžehlím, popovídám si s nimi, pohladím je, potěším a pak se musím vrátit domů, abych mohla jít v pondělí do práce. V týdnu jim každý den volám, abych se ujistila, že jsou v pořádku. Zatím to takto funguje, ale říkám si, jak dlouho ještě. Kdy budou potřebovat skutečnou celodenní péči, protože už pro ně bude nebezpečné, aby zůstali sami. Je mi jasné, že v ne moc dlouhém časovém horizontu to přijde.

A tak to řeším a přiznám se, nevím, jak. Naši bydlí ve svém bytě, jsou tam od roku 1959, prakticky celý život. Je to jejich domov, místo, kde jsou zvyklí, kde mají své vzpomínky, jsou tam prostě doma. Když jsem navrhla možnost přestěhování blíž k nám, rozplakali se, že něco takového si neumí představit. Pro mě stěhování taky nepřipadá v úvahu. Manžel tady má práci, já taky, pár let před důchodem bychom místo jinde těžko sháněli, navíc naši bydlí v lokalitě s vysokou nezaměstnaností.

Nevím, co s tím, jak to všechno vyřešit. Napadlo mě zajistit pečovatelku, která by k nim, až nadejde čas, každý den chodila, ale nevím, jak by naši cizího člověka snesli. Jsou dost uzavření, spíš takoví sami pro sebe, nikdy neměli ani moc přátel, málokdy k nim přišel někdo na návštěvu apod. Těžko říct, jak by snášeli, kdyby jim cizí paní hospodařila v jejich bytě. No, kdyby nebylo vyhnutí, zvyknout by si asi museli.

Přesto se snažím přijít na nějaké jiné řešení, i když mám pocit, že žádné není. Proto jsem se rozhodla napsat sem a požádat vás o radu a vaše zkušenosti. Chci se o své rodiče postarat, pomoci jim, být jim oporou, snažím se a dělám, co je v mých silách, ale mám obavu, že za nějakou dobu to už bude málo a bude potřeba starat se víc. Jak to všechno skloubit a zajistit? Předem vám děkuji.

Radka


27.2.2017   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 40   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak se postarat o staré rodiče?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-40
Kozoroh18
Kozoroh18 - 27.2.2017 15:27

přehodnotit zdravoní stav rodičů a požádat o příspěvek na péči. Pokod ještě tatínek chodí odstarávat nákupy, tak možná by mohl chodit pro hotovky. U nás chodí do školní družiny. Tam by si při čekání popovídal. Tatínek je roztržitý, má starosti, potřeboval by trochu zábavy a to i maminka chodit někam do klubu a nebo aspoň na procházku. Možná by mohli i do lázní.
Moje zkušenost, pokud nechce tak se to nedá změnit. U doktorů se nenechat odbýt. Jsou nožnosti a ty je třeba využít. Byla jsem také měkká a nebojovala.

 
Arna
Arna - 27.2.2017 10:46

Ráda bych se tu vrátila k nedávnému článku o "uzavřené" rodině. Nikoho mezi sebe nepustili, ani snachu-matku jejich vnoučete. Většina tu psala že to tak má brát a mít tak čas pro sebe.
No a tady je příklad takové uzavřené rodiny. Bez přátel, jen sami pro sebe. Mysleme na to, že teď si vystačíme, ale jednou přijde doba, že budeme rádi za pomocnou ruku sousedky, příbuzných,....

 
Arna
Arna - 27.2.2017 10:41

Jak píše tornádo-lou, zažádat o příspěvek na péči, ne každý lékař to ochotně vyřídí. Já tak přišla o rok příspěvku. Pokud nepomůže ošetřující lékař, dojít přímo tam kde to vyřizují, jsou povinni dojet i domů když již člověk nemůže sám dojet.
Z těch peněz pak není problém zaplatit paní na hlídání. Sama tak občas chodím vypomáhat když stálá "paní na hlídání" nemůže.
O domově důchodců bych uvažovala v nejkrajnějším případě. Oni i tzv.zmatení lidé stále tíhnou k domovu. Když jsem dělala v DD, občas nám stařečky přivezla policie, protože se jednoduše vydali na cestu domů.

 
tornado-lou
tornado-lou - 27.2.2017 9:14

tohle dělá charita, a úrověň těch služeb jde nastavit různě. k babičce chodila taky pečovatelka, některý dny jí jen dala nachystanej oběd, nalila pití a zkontrolovala jestli je všechno v pořádku. jiný dny pomáhala s koupáním atd.
donáška jídla by určitě taky pomohla, prý je to tak trochu pořád totéž, ale určitě to pomůže. a obvykle je toho jídla dost, stařečci to mívají k obědu i k večeři. u nás obec třeba nabízí i možnost přinesení nákupu. takže tohle všechno jde.
co ještě jde udělat - požádat o příspěvek na péči. je kolem toho papírování, ale každá koruna hádám dobrá. na tohle je taky potřeba myslet.

 
dadka
dadka - 27.2.2017 8:58

Zpočátku, pokud to s rodiči ještě jde, bych volila pečovatelkuz. Ona by u nich doma nebyla pořád, udělala by to nejnutnější, uklidila, vyprala, nakoupila. Jídlo bych řešila donáškou. Ale je třeba mít na mysli, že rodiče se rychle zhorší a ty budeš muset zažádat o domov důchodců,, kde budou mít stálou péči, budou spolu obývat pokoj a bude o ně postaráno.
Jenže na tohle jsi měla myslet už dávno, čekací doby jsou různě dlouhé, spíše delší. Povzpomínej, jestli nemáš někoho známého v sociálních službách.
Moje teta byla také v domově, napřed se jí tam hrubě nelíbilo, nechtěla se zúčastňovat žádných aktivit, jen seděla v pokoji, ale pomalu se rozkoukávala a potom tam byla velice spokojená. Když budou chtít být rodiče sami pro sebe, nikdo je nebude k ničemu nutit.

 
Jarča*
Jarča* - 27.2.2017 8:57

Linda: smajlik - 47 To je dobrý nápad, aby si Radka vzala třebas na pondělí volno a u rodičů na tu pečovatelku počkala, aby neměli pocit, že jsou na novou situaci sami.

 
Abrasia
Abrasia - 27.2.2017 8:55

Určitě doporučuji pečovatelku. Měli jsme babičku s těžkou osteoporózou, stěhování ke komukoliv z nás striktně odmítala, takže jsme péči vyřešili takhle, k všestranné spokojenosti. Bydleli jsme cca sto kilometrů, jezdili jsme každý víkend a babička si s námi chtěla povídat a ne koukat, jak věšíme záclony. Dovezli jsme dobrůtky, věnovali jsme se jí, úklid a nákup obstarala pečovatelka, prádlo a důkladnější gruntování paní sousedka za plat a všichni byli v pohodě. Babička mohla zůstat ve svém milovaném bytě a nic jí nechybělo.

 
kareta
kareta - 27.2.2017 8:49

Linda: smajlik - 47
Donáška jídla je fajn, odpadne tím i trocha toho uklízení (po vaření). Pokud je v blízkosti dům s pečovatelskou službou nebo "seniorhaus", mívají různé akce, ke kterým se mohou rodiče přidat. No a na parkinsona je fajn mariška, stálo by za úvahu zmírnit ty nepříjemné příznaky kouzelnou bylinou. Dnes už to je dokonce legálně přes lékaře,Jinak dojíždět každý víkend 200km makat v další domácnosti je o zdraví...

 
Linda
Linda - 27.2.2017 8:22

Tak jak to delas dodnes te to za chvili polozi, musis myslet taky sama na sebe, aspon obcas. Pokud bys onemocnela ( a nemusi to byt nic vazneho, staci blba chripka) tak rodice sami ani nenakoupi. A tak bych jim to taky predlozila, v jejich ocich jsi mladice, ale ona i mladice muze upadnout a zlonmit si na 6 tydnu nohu!
Osobne zaridila bych rodicum (samozrejme po predchozi domluve) donasku jidla - vyresis tim tatovo vareni a zaroven cast nakupu. Muzete zacit treba s donaskou obden a nebo nekde maji i sluzbu vyzkouset si v omezenem casovem useku zda by jim to vubec vyhovovalo a chutnalo. Pred lety jsem podobnou sluzbu zarizovala babicce a (90 roku) a velice ji chutnalo a porce ji velikosti stacila na dva dny takze donasku mela 3x v tydnu. Stejne tak pecovatelku bych zacala nejdrive castecne, treba prvni mesic se domluvit, ze si budes brat v patek (nebo v pondeli) volno a prijedes na vikend o den driv a budes u nich az pecovatelka prijde, aby si na ni zvykli v tve pritomnosti. NA zacatek to bude pro tebe vic zapreh, ale az se zabehnou pomuze to i Tobe. Zjisti si na uradech na co maji rodice narok, jak s pomoci tak s event. ekonomickym prispevkem na peci.

 
Jarča*
Jarča* - 27.2.2017 8:21

V této situaci mi připadá pečovatelka jako nejlepší řešení. Sama sice nemám s touto službou konkrétní zkušenosti, ale snad se tu ozvou čtenářky, které o tom ví víc. Myslím si, že není nutné, aby paní v domácnosti rodičů hned "hospodařila". Představovala bych si to tak, že pomůže s nákupem, s donáškou léků, zeptá se, jestli něco nepotřebují, a až časem by se vidělo, s čím vším je schopná pomoci. A snad si rodiče postupně zvyknou. Za zkoušku by to určitě stálo.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-40
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.