Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...že to možná ani netušíš! Kdysi jsme měli jedny z nejpřísnějších potravinářských norem na světě, dnes nám říkají odpadkový koš Evropské unie. V r. 1992 byly staré normy zrušeny, protože : “v nových podmínkách se bude každý výrobce přirozeně snažit uplatnit na trhu vysokou kvalitou svých výrobků“. Tak to viděli naši odpovědní činitelé. Jak to dopadlo v praxi?

Ačkoli již existují vynikající testovací metody, kontroly samozřejmě nepostihnou všechno. Potraviny se v posledním desetiletí padělají častěji než peníze. Normy navíc povolují mnohem nižší procento deklarovaného produktu (např. maso je ještě považováno za maso, obsahuje-li alespoň 50% masa). Norma totiž za maso považuje „poživatelné části živočichů určené k lidské výživě“ a umožňuje přidávání různých levnějších přísad a „obohacení“ (co je to ve skutečnosti, se dočtete dále). Malý příklad: koupíte-li výrobek z vepřového masa, může kromě vepřového obsahovat ještě hovězí, koňské, drůbeží, klokaní a dokonce i potkaní či hlemýždě! To prokázala testovací metoda „Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay“ používaná v Evropské unii. Ovšem protože „peníze jsou teprve až na prvním místě“, výrobci se snaží šetřit různým způsobem a my pak nakupujeme velice „zajímavé“ potraviny, jejichž chuť mnohdy ani nepoznáme. Uveďme si zde nějaké příklady:

Dnes je běžné, že potraviny obsahují přísady čili aditiva. Původně to byly hlavně konzervanty, dnes kromě oblíbených „éček“ aditiva zahrnují rovněž zvířecí zbytky, soju, škrob, vodu a dokonce písek a podobné materiály. Populární technická sůl (na solení silnic) v potravinách dovezených z Polska, nebo metanol v lihovinách z poslední doby nejsou jediná „vylepšení“ potravin.

Masné výrobky se „obohacují“ tzv. separátem, což je to, co se ze živočicha dá ještě „vytěžit“. Příklad: Kuřeti se odříznou křídla, stehna a prsní řízky. Kostra, kůže, tuk a ledviny přijdou do separátoru, který z nich vyrobí kaši. Přidá se barvivo a máte kuřecí párky. Podvádí i obaly: levný druh masa se vydává za dražší, třeba za zvěřinu. Platí to i o oleji nebo vínu. Proč je uzené maso, zejména šunka, levnější, než syrové? Obsahuje až 50% vody - a máte tu novinku: tzv, „křehčené maso“.

Máte radost, že se mléko a jogurt v ledničce nekazí? Jsou z mléčného substrátu plného chemikálií (konzervantů). Bělost se vylepšuje mletou křídou. Kousky ovoce v jogurtu před bakteriemi ochrání ozáření. Radiací se „ošetřují“ i vejce. Má se tak zničit salmonela. Nové kmeny těchto bakterií jsou však vůči radiaci imunní. Vy také? Majonéza, tatarská omáčka a vaječné těstoviny se už vyrábějí bez použití žloutku.

Divíte se, jak se dnešní chléb hrozně drolí? Jíte tzv. „recyklovaný“ chléb, jaký norma povoluje. Ztvrdlý chléb se stáhne z prodejny, rozemele, rozmočí a přidá do těsta. Vyhláška povoluje „malé procento“ což někdy činí až 50%. Mouka se už nenechá uležet před zpracováním, místo toho se do ní přidávají urychlovače a ustalovače. Divíte se, jak rychle chléb dnes „chytí plíseň? Spory plísně nejspíš obsahoval už zmíněný recyklovaný tvrdý chléb.

Připadá vám kečup nějak řídký a po rajčatech moc nechutná? Byl vyroben z jablek a červené řepy. Myslíte, že džus je šťáva vymačkaná z pomeranče? Džus se vyrábí z koncentrátu. Z pomerančů se vylisuje šťáva a odpařováním se zahustí na 4-6ti násobnou koncentraci. Koncentrát koupí výrobce, přidá vodu, případně i dužinu. Někdy se ovšem dužina propere pod tlakem vodou a znovu se vylisuje. Přidá se sacharóza, silice, kyselina, barvivo a další přísady. To je tzv. pulp wash – koncentrát, z něhož se také vyrábí džus.

Připadá vám, že káva dřív tak nějak chutnala lépe? Možná se nemýlíte. Do pražené kávy se přidává cikorka, ječmen, žito, oplodí kávovníku (slupky), sójové boby další instantní rostlinné materiály. I u čokolády se švindluje. Kakaové máslo se nahradí jiným rostlinným tukem.

Také koření se „pančuje“ Přidává se do něj barvivo, škrob, dokonce i rozemletá zemina nebo písek. Mletá paprika se falšuje přidáním sušené mleté mrkve nebo dokonce práškem z cihel.

Místo pravého medu se rovněž prodává med, který se vyrábí tak, že včelař včely krmí cukrem a cukr zpracovaný včelami stáčí jako med. Za med se vydává i sacharózový sirup. Med z Asie navíc často obsahuje antibiotika.

Máte rádi biopotraviny? Někdy se za něj vydává opraná běžná zelenina.

Aspoň jedna dobrá zpráva: naše normy pro pitnou vodu z vodovodu dosud patří k nejpřísnějším na světě, takže voda z vodovodu je často kvalitnější, než tzv. balená voda. Byl totiž u nás dokonce zaznamenán a stíhán případ, kdy „výrobce“ stáčel balenou vodu na záchodě.

Tolik asi o podvodech v potravinářství. Ne, že by se u nás neprodávaly i kvalitní potraviny. Prodávají. Ale jejich cena je výrazně vyšší. Vysoká cena ovšem nezaručuje kvalitu. Kdo chce žít zdravě, má tedy co studovat a nejen na etiketách. Tak dobrou chuť!

  

Zdroj: magazín 21.století, č.8, str. 39-41, srpen 2012

Více se dočtete na www.svet-potravin.cz

a www.foodnet.cz

Gargamel


12.12.2012   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 38   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-40
Almega
Almega - 12.12.2012 8:55

Člověk si jen myslí,že teď máme všechno...Ovšem jen pokud něco nepotřebuje konkrétního a nezjistí,že to zkrátka není...Začíná to třeba u bot,které si člověk koupí a jsou pohodlné.Dříve šel klidně po roce i dvou do obchodu a zase si je koupil.Dnes je podivný trend neustále "inovovat,modernizovat,vylepšovat" : čti: "ještě více ošidit,zdražit a vnutit šmejd ,snížit trvanlivost,vymyslet přednosti,kde žádné nejsou" !!! Toto se projevuje i v těch potravinách- dříve si lidi nekupovali tolik do zásoby,takže byla trošku jiná skladba potravin-obyčejné,lepší a luxusní,každý si koupil (sehnal),na co měl.Nebylo to zase tak děsné,jak se nyní popisuje.Byly fronty na nové zboží,v zelenině,v masně,všude,ale nyní stejně stojíme dost dlouhé fronty u pokladen a jsme zticha.Tím,že je v obchoďáku toho tolik,a do schránek chodí letáky s nabídkou,tak se holt nakupuje ve velkém a do zásoby,a kolikrát voloviny,co se ani vlastně nepotřebují."Mámo,vem to,stojí to jen xx peněz!" a šup,už se vozejk plní šmejdem.Já ještě přečtu i ta malinká písmenka,takže se nechám poučit,co si nekoupím!! Jak je to podezřele levné,nechci to.Hodně si beru věci zlevněné,ale kvalitní,mám to do kaufl. přes ulici a tím si dopřeju častěji něco,co bych si za obvyklou cenu nekoupila.No a taky nemám mlsnou hubu,maso máme 1x za týden,zato naše kočka ho má i 2x-3x....

 
Monik
Monik - 12.12.2012 8:44

Pekne smajlik - 61 a bohuzel pravdive smajlik - 70 napsano.
Protoze si tyhle veci uvedomujeme uz delsi dobu, tak jsme poridili domek s velkou zahradou a budeme si co nejvic veci pestovat. Uz jsem koukala i po pekarne na chleba.

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 12.12.2012 8:40

Křeček: nemyslím si, že to bylo zas tak hrozné, že nic nebylo. Bylo všechno co jsme k normálnímu životu potřebovali. Že byl někdy výpadek toaleťáku, vložek. Myslím, že to bylo hodně o lidech, kteří měly zásoby na několik let a potom se nedostalo na ty ostatní. Nemám pocit, že bych tím nějak zvlášť trpěla. Že nebyly banány a pomeranče pořád?. Teď jsou pořád a když je koupím, tak je ani nikdo nejí. Bylo vše mnohem kvalitnější a člověk se nemusel bát, že se po něčem přiotráví a jak píše PEGG, uzeniny byla pochoutka. To mě tedy dřív vadily úplně jiné věci.

 
Křeček
Křeček - 12.12.2012 8:14

Taky se mi tedy moc líbí to vzpomínání, jak to "dříve" dobře fungovalo.
Copak si nikdo nepamatuje, že "dříve" tady především nic nebylo?
A v 80. letech stejně můj děda brblal, že čokoláda není čokoláda atd.
Dneska jsme sice zaplavani sr*** z Číny a odpadem ze západu, ale nikdo nás přece nenutí to kupovat, na druhou stranu kdykoli chceme, máme vložky, toaletní papír, maso.....

jen tedy ty lyžáky pro dceru jsem ještě nesehnala smajlik - 42

 
Křeček
Křeček - 12.12.2012 8:08

PEGG: já myslím, že už to mám docela nastudované, od jakého výrobce mám kupovat
u ovoce a zeleniny vybírám podle země původu a radši koupím svazek českého česneku za 60 (on mi taky vydrží 2 - 3 měsíce), než čínskou srajdu za 16
u masa se řídím výrobcem, jen občas když kupuju párky, tak mi manžel musí to složení přečíst smajlik - 68 já totiž ty drobné texty ani nevidím

 
PEGG
PEGG - 12.12.2012 8:01

Křeček - 12.12.2012 7:45 to je sice pravda, kdyby nebyl odbyt, tak by to nemohli prodávat, ale mě teda fakt nebaví stát u každého výrobku a studovat složení. Já bych raději připlatila a koupila kvalitu, ale se bohužel podle ceny nezjistí. Taky je pravda, že uzeniny prakticky nekupujeme. Jaká dřív bývala dobrota kus gothaje a čerstvý rohlík, to jsem si kupovala cestou ze školy. Dneska? Chuť ohavná, samá křupka a druhý den smrdísmajlik - 70

 
Jagea
Jagea - 12.12.2012 7:50

No však naše zemědělství nám dřív kdekdo záviděl, byli jsme soběstační a jak se ho podařilo i za přispění EU zlikvidovat.smajlik - 17 Samozřejmě, že pro bohatší země EU jsme nyní vítaným odbytištěm jejich odpadních hnusů. Člověk by smajlik - 70 na střídačku s smajlik - 17

 
Křeček
Křeček - 12.12.2012 7:45

Mám předplacený časopis dTest, snažím se řídit výsledky jejich průzkkumů
opravdu neplatí, že to nejdražší je nejkvalitnější
A normy - nenormy: kdyby Češi nebyli smajlik - 79 a koukali na to, co kupují, tak se tady přece ty odpadky nebudou prodávat.

 
PEGG
PEGG - 12.12.2012 7:17

Vím to už dlouho a je to děsné. Místo aby s rostoucím rozvojem světa se lidé stravovali jen kvalitními potravinami, tak to je čím dál větší hnus. Pak se všichni diví, že je tolik rakovin, z čeho asi. A navíc nám Eu přikazuje co můžeme a nemůžeme pěstovat, zemědělství zničili, teď je všude jen řepkasmajlik - 85
Jagea - 12.12.2012 6:36 - s tou vodou máš naprostou pravdu, ani ta kojenecká mnohdy nevyhovuje normám a pokud se půl roku válí někde ve skladu, tak ta kvalita asi taky nebude valná. Osobně bych to dětem nekupovala, to se raději spolehnu na tu kohoutkovou.smajlik - 105

 
Jagea
Jagea - 12.12.2012 6:36

Snad jediný článek, kde musím souhlasit s každým písmenkem. Ano, je to smutná pravda o dnešních potravinách.
Aspoň, že máme (zatím) ve vodovodu kvalitní vodu. Ano, české normy na tuto vodu jsou tvrdší než na balenou, a proto se často směju těm, co se nad ní ošklíbají a tahají tuny bezbublinkové balené, které je mnohdy horší než ta, kterou máme pohodlně doma otočením kohoutku...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-40
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77183.
    Archiv anket.