Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Jak se postarat o staré rodiče?

Jak se postarat o staré rodiče?

Chtěla bych vás poprosit o vaše zkušenosti ohledně péče o staré rodiče. Právě tento problém řeším a jsem docela v koncích. Vůbec nevím, jak mám naši situaci vyřešit. Rodiče mám moc ráda, jsou mezi námi opravdu krásné vztahy a proto je pro mě celá záležitost tak bolestná.

Je mi šestapadesát let, mám pár roků do důchodu. Mým rodičům je skoro osmdesát. Nebydlíme blízko sebe, když mi bylo dvacet, vdala jsem se a odstěhovala do jiného města vzdáleného dvě stě kilometrů. S rodiči jsme se celé roky vzájemně navštěvovali, v té době nám ta vzdálenost nijak zvlášť nevadila. Jenže teď je všechno jinak, logicky, naši už jsou opravdu staří, navíc oba dva nemocní.

Maminka je nemocná hodně, už nezvládne dojít ani nakoupit, dokonce ani uvařit. Kromě jiného má parkinsonovu chorobu a strašně se jí klepou ruce, horko těžko se sama nají. Tatínek je po fyzické stránce na tom zatím relativně dobře, takže obstará nákupy, vaření a údržbu domácnosti, ale v poslední době mi připadá, že začíná upadat duševně. Zapomíná, dělá různé drobné „kiksy“, třeba dá brambory v hrnci na plotnu, ale nezapne ji a pak se diví, proč už nejsou uvařené apod.

Prostě na nich vidím, že pomalu ale jistě přestávají být schopni samostatného života. Jezdím za nimi pokud možno každý víkend, s tátou dojdu nakoupit, uklidím, uvařím, vyperu, vyžehlím, popovídám si s nimi, pohladím je, potěším a pak se musím vrátit domů, abych mohla jít v pondělí do práce. V týdnu jim každý den volám, abych se ujistila, že jsou v pořádku. Zatím to takto funguje, ale říkám si, jak dlouho ještě. Kdy budou potřebovat skutečnou celodenní péči, protože už pro ně bude nebezpečné, aby zůstali sami. Je mi jasné, že v ne moc dlouhém časovém horizontu to přijde.

A tak to řeším a přiznám se, nevím, jak. Naši bydlí ve svém bytě, jsou tam od roku 1959, prakticky celý život. Je to jejich domov, místo, kde jsou zvyklí, kde mají své vzpomínky, jsou tam prostě doma. Když jsem navrhla možnost přestěhování blíž k nám, rozplakali se, že něco takového si neumí představit. Pro mě stěhování taky nepřipadá v úvahu. Manžel tady má práci, já taky, pár let před důchodem bychom místo jinde těžko sháněli, navíc naši bydlí v lokalitě s vysokou nezaměstnaností.

Nevím, co s tím, jak to všechno vyřešit. Napadlo mě zajistit pečovatelku, která by k nim, až nadejde čas, každý den chodila, ale nevím, jak by naši cizího člověka snesli. Jsou dost uzavření, spíš takoví sami pro sebe, nikdy neměli ani moc přátel, málokdy k nim přišel někdo na návštěvu apod. Těžko říct, jak by snášeli, kdyby jim cizí paní hospodařila v jejich bytě. No, kdyby nebylo vyhnutí, zvyknout by si asi museli.

Přesto se snažím přijít na nějaké jiné řešení, i když mám pocit, že žádné není. Proto jsem se rozhodla napsat sem a požádat vás o radu a vaše zkušenosti. Chci se o své rodiče postarat, pomoci jim, být jim oporou, snažím se a dělám, co je v mých silách, ale mám obavu, že za nějakou dobu to už bude málo a bude potřeba starat se víc. Jak to všechno skloubit a zajistit? Předem vám děkuji.

Radka


27.2.2017   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 46   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak se postarat o staré rodiče?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
rychlonožka
rychlonožka - 28.2.2017 13:31

Ono jak kde. Jak říkám, v tom zmiňovaném případě žili staří i mladí v jednom domku a druhá babička v sousední vsi. Takže se toho moc nezměnilo. A peněz bylo víc: dva důchody babiček a dvacet čtyři tisíc na péči. Oni na dovču stejně nejezdili, mají velikou zahradu s bazénem a věnují se malým vnoučátkům. Známá měla podporu rodiny, obě děti bydlí hodně blízko a její muž byl rád, že je o obě matky, které pro ně hodně udělaly, dobře postaráno. Večer babičky uložili, poseděli spolu na zahradě nad kafem. Dneska už na babičky vzpomínají. Zde to nebyla oběť, ale společná vůle. Nyní je paní v práci celý den, nebaví ji to tam a plat má malý.

 
Moirain
Moirain - 28.2.2017 12:00

Zařídit pečovatelku, příspěvek na péči a podat přihlášky do domu s pečovatelskou službou. Obětovat vlastní život, vlastní rodinu péči je sice krásné, ale vede to k vyhoření, k rozbití vztahů a chudobě. Dům s pečovatelskou službou nebo domov důchodců neznamená, že se o rodiče nezajímáte a odkládáte je. Znamená to spíš opak a zdravý rozum. Teda se mnoho let starala o tchyni s Alzheimerem, paní byla hodně dlouhověká. Celý řád rodiny, výběr zaměstnání potomků se tomu musel podřídit, žádné dovolené, žádný společenský život a za to nadávky a ... špína.

 
sharon
sharon - 28.2.2017 10:15

kubikm: přesně , i já to chtěla napsat ....pečovatelské služby nabízí spousty služeb......já mamince platila pedikuru, kadeřníka, úklid vše u ní v bytě , když jsem ještě musela do práce.....i když bydlela se synovcem tak ten by jí pedikuru neudělal....smajlik - 26

 
kubikm
kubikm - 27.2.2017 21:28

zajít na sociálku v místě bydliště a domluvit pečovatelskou službu, na rozsahu se dá domluvit.
Ideální by byl institut, jak kdysi byl vejminek - dvougenerační byty bohužel nejsou....

 
rychlonožka
rychlonožka - 27.2.2017 20:32

Známá se rozhodla ve stejné situaci odejít z práce. Měla to o to ulehčené, že jedna maminka bydlela s nimi v odmě a druhou si přivezli ze sousední vsi. Několik let se starala o obě maminky, než zemřely. Brala na ně na každou 12 tisíc. Takže se jí to počítalo do důchodu a obě babičky pobíraly samozřejmě svůj důchod. Byla mladší, než Vy. Nyní chodí opět do práce, babičky už nejsou, a taky má asi pět let do důchodu. Vy Vaše rodiče nepřestěhujete. Šlo by ale se k nim nastěhovat, brát příspěvek, a za Vaším manželem odjet třeba v pátek večer a vrátit se v neděli ráno. Starouškové by to snad ten jeden den vydrželi. Jednou byste si mohla vyčítat, že jste v tomhle věku, kdy /je mně stejně/ pro naše zaměstnavatele přestáváme být atraktivní, dala přednost práci před lidmi, kteří si zaslouží, abyste s nimi strávila posledních x měsíců či let a oplatila jim, co pro Vás udělali. Jak Vám odejdou, je to natrvalo.....A jestli není, kdo by se jim věnoval....máte sourozence....? pak to je fakt na Vás....Jo a tahle uzavřenost...to je něco poněkud jiného, než když jsou lidi mladí a v plné síle a odmítají kontakty se snachou...já bych asi k stáru do bytu cizí lidi nepustila taky...byla bych v takové bezmocné pozici...asi bych to taky nechtěla....

 
Verera
Verera - 27.2.2017 17:13

Pokud se odmítají stěhovat a nepustí nikoho do bytu, tak je to asi těžké,ale snad pochopí, že to jinak časem nepůjde.

Teta je upoutaná na lůžko, v dětství měla obrnu a ke stáru se to zhoršilo natolik, že jednou po nemoci už nevstala. Je to pět let, chodí k ní pečovatelky, mají vždycky domluvenou dobu odkdy dokdy a co udělají. Z důchodu a příspěvku to zvládne platit ale u dvou víceméně soběstačných lidí je ten příspěvek mizerný, záleží, jak to posoudí odpovědný úřad.

Dovážka obědů je dobrá, tohle si zařídil dědeček, když si zlomil nohu a pak už to nezrušil, prý na co se patlat denně s vařením, když mu to hotové přivezou až domů. Zbývalo mu i na večeři. Bývá to tedy jen ve všední dny.

A nebo je možné někam docházet, někde mají obědy pro důchodce s příspěvkem, poptej se na možnosti v místě.

Domov seniorů taky nemusí být až takový strašák, chce to obhlídnout, ledaskde je to spíš penzion s programem pro zájemce a čekací doby se hodně liší, můžete mít zrovna v místě jejich bydliště štěstí. Pokud by tam chtěli zůstat. Praktičtější by bylo něco blíž , ale zase by je to úplně vytrhlo ze známého prostředí.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 27.2.2017 15:27

přehodnotit zdravoní stav rodičů a požádat o příspěvek na péči. Pokod ještě tatínek chodí odstarávat nákupy, tak možná by mohl chodit pro hotovky. U nás chodí do školní družiny. Tam by si při čekání popovídal. Tatínek je roztržitý, má starosti, potřeboval by trochu zábavy a to i maminka chodit někam do klubu a nebo aspoň na procházku. Možná by mohli i do lázní.
Moje zkušenost, pokud nechce tak se to nedá změnit. U doktorů se nenechat odbýt. Jsou nožnosti a ty je třeba využít. Byla jsem také měkká a nebojovala.

 
Arna
Arna - 27.2.2017 10:46

Ráda bych se tu vrátila k nedávnému článku o "uzavřené" rodině. Nikoho mezi sebe nepustili, ani snachu-matku jejich vnoučete. Většina tu psala že to tak má brát a mít tak čas pro sebe.
No a tady je příklad takové uzavřené rodiny. Bez přátel, jen sami pro sebe. Mysleme na to, že teď si vystačíme, ale jednou přijde doba, že budeme rádi za pomocnou ruku sousedky, příbuzných,....

 
Arna
Arna - 27.2.2017 10:41

Jak píše tornádo-lou, zažádat o příspěvek na péči, ne každý lékař to ochotně vyřídí. Já tak přišla o rok příspěvku. Pokud nepomůže ošetřující lékař, dojít přímo tam kde to vyřizují, jsou povinni dojet i domů když již člověk nemůže sám dojet.
Z těch peněz pak není problém zaplatit paní na hlídání. Sama tak občas chodím vypomáhat když stálá "paní na hlídání" nemůže.
O domově důchodců bych uvažovala v nejkrajnějším případě. Oni i tzv.zmatení lidé stále tíhnou k domovu. Když jsem dělala v DD, občas nám stařečky přivezla policie, protože se jednoduše vydali na cestu domů.

 
tornado-lou
tornado-lou - 27.2.2017 9:14

tohle dělá charita, a úrověň těch služeb jde nastavit různě. k babičce chodila taky pečovatelka, některý dny jí jen dala nachystanej oběd, nalila pití a zkontrolovala jestli je všechno v pořádku. jiný dny pomáhala s koupáním atd.
donáška jídla by určitě taky pomohla, prý je to tak trochu pořád totéž, ale určitě to pomůže. a obvykle je toho jídla dost, stařečci to mívají k obědu i k večeři. u nás obec třeba nabízí i možnost přinesení nákupu. takže tohle všechno jde.
co ještě jde udělat - požádat o příspěvek na péči. je kolem toho papírování, ale každá koruna hádám dobrá. na tohle je taky potřeba myslet.

 
dadka
dadka - 27.2.2017 8:58

Zpočátku, pokud to s rodiči ještě jde, bych volila pečovatelkuz. Ona by u nich doma nebyla pořád, udělala by to nejnutnější, uklidila, vyprala, nakoupila. Jídlo bych řešila donáškou. Ale je třeba mít na mysli, že rodiče se rychle zhorší a ty budeš muset zažádat o domov důchodců,, kde budou mít stálou péči, budou spolu obývat pokoj a bude o ně postaráno.
Jenže na tohle jsi měla myslet už dávno, čekací doby jsou různě dlouhé, spíše delší. Povzpomínej, jestli nemáš někoho známého v sociálních službách.
Moje teta byla také v domově, napřed se jí tam hrubě nelíbilo, nechtěla se zúčastňovat žádných aktivit, jen seděla v pokoji, ale pomalu se rozkoukávala a potom tam byla velice spokojená. Když budou chtít být rodiče sami pro sebe, nikdo je nebude k ničemu nutit.

 
Jarča*
Jarča* - 27.2.2017 8:57

Linda: smajlik - 47 To je dobrý nápad, aby si Radka vzala třebas na pondělí volno a u rodičů na tu pečovatelku počkala, aby neměli pocit, že jsou na novou situaci sami.

 
Abrasia
Abrasia - 27.2.2017 8:55

Určitě doporučuji pečovatelku. Měli jsme babičku s těžkou osteoporózou, stěhování ke komukoliv z nás striktně odmítala, takže jsme péči vyřešili takhle, k všestranné spokojenosti. Bydleli jsme cca sto kilometrů, jezdili jsme každý víkend a babička si s námi chtěla povídat a ne koukat, jak věšíme záclony. Dovezli jsme dobrůtky, věnovali jsme se jí, úklid a nákup obstarala pečovatelka, prádlo a důkladnější gruntování paní sousedka za plat a všichni byli v pohodě. Babička mohla zůstat ve svém milovaném bytě a nic jí nechybělo.

 
kareta
kareta - 27.2.2017 8:49

Linda: smajlik - 47
Donáška jídla je fajn, odpadne tím i trocha toho uklízení (po vaření). Pokud je v blízkosti dům s pečovatelskou službou nebo "seniorhaus", mívají různé akce, ke kterým se mohou rodiče přidat. No a na parkinsona je fajn mariška, stálo by za úvahu zmírnit ty nepříjemné příznaky kouzelnou bylinou. Dnes už to je dokonce legálně přes lékaře,Jinak dojíždět každý víkend 200km makat v další domácnosti je o zdraví...

 
Linda
Linda - 27.2.2017 8:22

Tak jak to delas dodnes te to za chvili polozi, musis myslet taky sama na sebe, aspon obcas. Pokud bys onemocnela ( a nemusi to byt nic vazneho, staci blba chripka) tak rodice sami ani nenakoupi. A tak bych jim to taky predlozila, v jejich ocich jsi mladice, ale ona i mladice muze upadnout a zlonmit si na 6 tydnu nohu!
Osobne zaridila bych rodicum (samozrejme po predchozi domluve) donasku jidla - vyresis tim tatovo vareni a zaroven cast nakupu. Muzete zacit treba s donaskou obden a nebo nekde maji i sluzbu vyzkouset si v omezenem casovem useku zda by jim to vubec vyhovovalo a chutnalo. Pred lety jsem podobnou sluzbu zarizovala babicce a (90 roku) a velice ji chutnalo a porce ji velikosti stacila na dva dny takze donasku mela 3x v tydnu. Stejne tak pecovatelku bych zacala nejdrive castecne, treba prvni mesic se domluvit, ze si budes brat v patek (nebo v pondeli) volno a prijedes na vikend o den driv a budes u nich az pecovatelka prijde, aby si na ni zvykli v tve pritomnosti. NA zacatek to bude pro tebe vic zapreh, ale az se zabehnou pomuze to i Tobe. Zjisti si na uradech na co maji rodice narok, jak s pomoci tak s event. ekonomickym prispevkem na peci.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.