Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Mamince, babičce, praneteři, švagrovi... Vánoční dárkové šílenství.

Mamince, babičce, praneteři, švagrovi... Vánoční dárkové šílenství.

Vánoce jsou svátky klidu, míru, porozumění, rodinných setkání, lásky... a také dárků. Zatímco děti dárky především rády dostávají, pro mnoho dospělých je mnohem důležitější dárky dávat. Vybírají, co komu koupí, a s napjatým očekáváním pak sledují výraz obdarovaného. Když je nadšený, je spokojenost i na straně dárce. Pokud je však reakce vlažná, u obou zúčastněných nastoupí zklamání.

Někdy je opravdu těžké vybrat pro každého správný, jedinečný a originální dárek. Takový, který by udělal radost a potěšil.

Často za to může zvyk dodržovaný v mnoha rodinách, kdy se vánočními dárky obdarovávají nejen ti nejbližší, ale i vzdálenější příbuzní. U nás doma to vždycky bylo tak, že si dárky vzájemně dávali ti, kteří se sešli pod jedním stromečkem. Odpadly nám tedy starosti, čím obdarovat tetu, strýce, všechny bratrance a sestřenice, synovce a neteře.

V některých rodinách je však zvykem provozovat poněkud širší dárkové pojetí a předvánoční období se pro jejich členy stává pravým nefalšovaným šílenstvím. Tím spíš, když se rodina stále rozrůstá o nové partnery a partnerky a další a další narozené děti. Vymýšlení a nakupování vánočních překvapení pak je asi pro málokoho z širokého společenství radostí. Spíše se z něj stává nepříjemná povinnost, spojená s dalšími aspekty.

Zanedbatelná totiž v takovém případě není ani finanční stránka věci. Nemůžete někomu, kdo vám loni daroval kuchyňského robota, slavnostně předat vonnou svíčku. Je jakýmsi nepsaným pravidlem, že dary by měly mít přibližně stejnou hodnotu, i když to s ježíškovskou tradicí nemá nic společného.

Zajímavé jsou i situace, kdy jeden druhému radí, co tomu třetímu koupit. To je totiž další vánoční zákonitost: Málokdo ví, co má všem členům široké rodiny darovat. Na řadu přijde podrobná analýza všech dárků za uplynulé roky a postupná vylučovací metoda, na jejímž konci zůstane zoufalý jedinec, pro něhož se termín „vánoční dárky“ stal strašidelným zaklínadlem a nejraději ze všeho by zrušil celé Vánoce.

Jak je to ve vaší rodině? Provozujete vzájemné obdarovávání v rámci celého příbuzenstva, nebo jste příznivci spíš komornějšího podání a toto šílenství se vás netýká? Anebo patříte k nešťastníkům, kteří by se nejraději na nakupování dárků vykašlali, ale rodinná tradice velí jasně? Babičce, dědovi, tetičce, švagrovi, neteři...

Redakce


15.11.2016   Rubrika: Vánoce   |   Komentářů 46   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mamince, babičce, praneteři, švagrovi... Vánoční dárkové šílenství.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-46
Zuzilka
Zuzilka - 15.11.2016 6:14

V naší rodině jsme to vyřešili tak,že dárky se dávají pouze dětem.....Jinak bychom se finančně zruinovali..

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-46
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.