Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Vícečetné těhotenství a redukce embryí. Nevím, jak se rozhodnout.

Vícečetné těhotenství a redukce embryí. Nevím, jak se rozhodnout.

Milé ženy. Prosím vás o vaše názory, sama jsem v koncích, nejen já, ale i můj muž. Řešíme dost bolestnou situaci a místo, abychom se radovali, zvažujeme pro a proti a rozhodujeme se k přistoupení k hodně těžkému kroku. K redukci embryí.

Budu stručná, protože nějaké velké rozepisování tady nemá význam.

Je mi pětatřicet let, muž je o sedm let starší. Máme dvě děti, skoro čtrnáctiletého syna a dvanáctiletou dceru. Před rokem jsme si s manželem řekli, že by bylo fajn mít ještě jedno dítě, hlavně já jsem po něm najednou začala toužit, doslova se mi vzbouřily mateřské hormony, nebo co. Muž nebyla proti, tak jsem vysadila antikoncepci a nechali věcem volný průběh s tím, že když se zadaří, bude to krása, když ne, smíříme se s tím.

No a ono se před pár týdny zadařilo. A hned trojnásobně. Když jsem z těhotenského testu zjistila, že jsem těhotná, hned jsem to manželovi volala a oba jsme měli velkou radost. Bohužel, netrvala dlouho. Při lékařské kontrole pomocí ultrazvuku mi lékař sdělil, že nečekám jedno miminko, ale rovnou tři. Málem jsem mu tam zkolabovala. Byl to opravdu velký šok.

Probrala jsem s lékařem naši situaci, ze všech stran včetně nějakých zdravotních aspektů a on mi vysvětlil možnost, že v tomto případě je možné embrya zredukovat ze tří na dvě, nebo i na jedno. Je to zákrok, který se provádí v prvním trimestru, takže na rozhodování moc času není.

Je mi z toho strašně úzko. Neumím si představit, jak bychom ve všech směrech zvládli k našim dvěma dětem ještě trojčata (v tomto ohledu jsou důvody spíše ekonomické), osobně mě děsí představa péče o tři naráz narozené děti. Byla jsem asi sobecká, já měla představu, jak si budu s tím odstupem po starších dětech užívat to miminko. Jenže se třemi naráz bych na nějaké užívání mohla zapomenout. Jenže stejně tak si nedovedu představit, že bych uvnitř sebe nechala vědomě „zabít“ jedno nebo dva zárodky, které alespoň pro mne už jsou moje děti.

Je to strašně těžké rozhodování. Ani jedna varianta není správná, ať se rozhodnu (rozhodneme) jakkoli, vždycky tam zůstane ta hořká pachuť. Když si všechny děti necháme, patrně se z toho zblázníme, když přistoupíme k redukci, budu mít výčitky, že jsem z vlastní pohodlnosti zabila vlastní děti.

Neznám nikoho, kdo tento zákrok podstoupil. S největší pravděpodobností nebude mít tuto osobní zkušenost ani žádná z vás. Přesto se na vás, jako na ženy a matky obracím s prosbou, abyste na tuto situaci napsaly svůj názor. Dokážete si představit, že byste musely něco takového řešit? Jak byste se asi rozhodly?  

Radana


30.3.2017   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 48   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vícečetné těhotenství a redukce embryí. Nevím, jak se rozhodnout.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-49
Petruša
Petruša - 30.3.2017 16:46

asi bych šla na redukci

 
YXH
YXH - 30.3.2017 15:59

orinka: Jo jenze cikani dostanou podporu ve vsem, takze problemy financni mit nebudou. smajlik - 26 Jetli je pisatelka jine barvy, tak to zustane vsechno na nich.
Po pravde receno holky maji pravdu, nez 3 nedonosene, tak radsi jedno zdrave, ale aby urcite byla jistota, ze to co zustane bude vporadku... pokud neco takoveho vubec lekari mohou zarucit. smajlik - 26

 
rychlonožka
rychlonožka - 30.3.2017 15:30

Měla jsem první dítě nedonošené a byl to pěkný záhul. Kdybych věděla, co všechno nás čeká, tak bych do toho ani nešla. Díky špatnému těhotenství a časnému porodu dvě vrozené vady, opožděný vývoj, následně díky zvýšené byť dobře míněné a potřebné péči přecitlivělost, nerozhodnost, nesamostatnost, závislost na rodině, z nedonošence je sice nyní dospělý člověk, ale nemůžu říct, že by těch kladů z celé té záležitosti bylo nějak enormně víc. Práce, starost, lítání po doktorech. Do druhého jsem nechtěla jít ani omylem. Výsledkem je přenošené dítě se dvěma vrozenými vadami jiného charakteru. Jo, mám je ráda, udělala jsem pro ně hodně, maximum, co jsem mohla. Nedonošenec vlastní dětí mít nechce a patrně už je mít nebude. Přenošenec si náhodně pořídil jedno. Zdravé, chytré, krásné. Kde jsme k němu přišli, nevím. Přenošenec je unavený - další dítě prý ani za nic! Potřebuje s ním každou chvíli pomoct. V naší rodině jsem jediná hlídačka. Takže jsem se dočkala třetího bezproblémového dítěte...Jo, to je život.


Radu fakt nemám. Pouze tu, abyste myslela hlavně na svoje zdraví a ty dvě děti, co už tady jsou a potřebujou Vás.

 
orinka
orinka - 30.3.2017 14:02

tak vidím, že tu nikdo není, ach jo...

 
orinka
orinka - 30.3.2017 13:21

No jo, ale teď jsem si vzpomněla - ta cikánská paterčata, to jsou zase děti jako lusk, opradu krásné a zdravé. Těžko radit.smajlik - 55

 
orinka
orinka - 30.3.2017 13:19

mam-ča: to je opravdu hrůza, taková trojčátka, trojí trest pro rodiče. A pak si vybersmajlik - 26

 
tetička
tetička - 30.3.2017 12:58

Kdybych si měla vybrat mezi jedním zdravým miminem nebo třemi nedonošenými, tak zdraví vítězí nadevším. Se 3 nedonošenci se nebude moci věnovat ani zbývajícím dvěma starším dětem.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 30.3.2017 12:54

mam-ča - 30.3.2017 10:07
jednou jsem se u zubaře ohradila těhotenstvím a kojením, prej odvápnění není, tělo si ze zubů nic neodebírásmajlik - 76

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 30.3.2017 12:51

to je těžké rozhodování
pokud si nebudeš dělat žádné výčitky. může se čekat jedno a dopadnout to může různě, to samé i při vícečetném těhotenství.
Co kdyby jsi se musela rozhodovat, které z dětí budeš muset dát po rozchodu s manžel do výchovy jemu a které si necháš ty.
Přeji hodně smajlik - 45 a dobrou volbu.

 
Arna
Arna - 30.3.2017 12:16

Kamarádka po umělém oplodnění čekala trojčátka a vzhedem k tomu že byla velmi slabá, redukovali je na dvě. Porod byl předčasný, jedno mimčo zemřelo po pár dnech, druhé přežilo, ale s postiženým zrakem.
Tři mimča je opravdu zápřah a celkem 5 dětí je téměř nepředstavitelné. Důležité je jaké máte zázemí, bydlení, babičky, finanční možnosti,...
Rozhodnout se ale musí každý sámsmajlik - 26

 
sharon
sharon - 30.3.2017 11:52

mam-ča: smajlik - 47

 
orinka
orinka - 30.3.2017 11:26

Zeptala bych se celé rodiny a rozhodování nechala na kolektivu. Děti jsou velké, můžou pomáhat. Jakákoliv redukce bude do smrti vyvolávat pochyby, jestli to bylo správné. A nedejbože....co když se tomu jedinému dítěti něco stane? Pak by to bylo na mašli.

 
krasaka
krasaka - 30.3.2017 10:41

mam-ča: smajlik - 61Tak to je síla, pokud si Radana prohlédne ty kloučky Koláčkovy a něco si o nich přečte, pak se jistě rozhodně správněsmajlik - 47
Já jsem sice před léty ignorovala rady lékařů a prosadila jsem si v 36létech dítě /tehdy to byl nenormální věk na miminko/ ke dvěma větším dcerkám,ale to se jednalo pouze o jednoho človíčka a nyní jsem ráda,že ho mám, protože si rozumíme nejlépesmajlik - 94
Ovšem v případě trojčátek bych zřejmě dlouho neváhala, domnívám se, že doktoři už mají nyní takové znalosti, že mohou i v raném stádiu těhotenství vyhodnotit, který plod má největší šanci ke zdárnému vývinu smajlik - 26
Zde je možno si přečíst spoustu rad a názorů - přeji hodně štěstí smajlik - 45
https://www.google.es/search?q=redukce+embry%C3%AD&rlz=1C1AOHY_csES710ES710&oq=redukce+embry%C3%AD&aqs=chrome..69i57j69i61l2.7626j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 
mam-ča
mam-ča - 30.3.2017 10:07

Jako matka nedonošených dvojčat bych vám radila redukci na jedno dítě. Naprosto bez výčitek svědomí. Je minimální možnost, že by byla trojčata řádně donošená. Nedonošenci trpí řadou zdravotních problémů, a je velké štěstí, pokud jsou způsobeny jenom nezralostí a děti to časem doženou.
Především matka musí být dostatečně silná, aby mělo dítě šanci na zdravé dětství. Vícečetné těhotenství dává matce pořádně zabrat (páteř, odvápnění zubů a kostí, rozestup břišní stěny, apod.).
Je-li tu možnost porodit jedno zdravé dítě, podstoupila bych redukci.
Vždyť i když vysadíte tři stromky na jedno místo, tak nebude prospívat žádný z nich.
Ono to může dopadnout i takhle : http://trojcata-kolackovi.webnode.cz/

 
dadka
dadka - 30.3.2017 9:34

Vůbec bych neváhala a rozhodla se jen pro jedno dítě.Pro těhotenství taky už nejsi úplně nejmladší a pro vícečetné dvakrát ne. Mohou nastat komplikace a nebudeš mít třeba ani jedno. Byla by to honička a nervy namísto užívání si jednoho miminka.
Je to tvoje rozhodnutí, tohle je jen můj názor.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-49
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 126104.
Archiv anket.