Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Snad každá žena si sem tam povzdechne, když se na ni valí nekonečné domácí povinnosti. Přání mít paní na úklid přepadne určitě leckterou z nás. Představa, že někdo tu nepříjemnou a nekončící práci udělá za nás, je tak lákavá. Mnoho žen už tuto možnost využívá, jiné váhají, některé jsou zásadně proti. Skutečnost, že by do bytu měly pustit někoho cizího, je pro ně vyloučená.

Patříte-li mezi ty váhavé a zabýváte-li se vážně myšlenkou, že si najmete paní na úklid, možná vám rozhodování usnadní následující rozhovor. Našemu magazínu jej poskytla paní Jana, jejíž pracovní náplní je právě uklízení cizích domácností.

Jak jste se k této práci dostala? Úklid domácnosti je pro většinu žen přece jen spíš nutné zlo. A vy jste se rozhodla věnovat se mu profesionálně. Proč?

Jsem vyučená švadlena. Za minulého režimu to bylo docela terno, o zakázky jsem neměla nouzi. Jenže po revoluci už to nebylo ono, ženy o šití na míru přestaly mít zájem. K tomu se přidaly problémy s páteří, dlouhé sezení za šicím strojem mi nedělalo dobře. Potřebovala jsem práci, při které budu v pohybu. Vyzkoušela jsem několik různých profesí, ale nikde to nebylo ono. Navíc jsem rozvedená a starám se o jedenáctiletou dceru, takže například práce v obchodě na směny pro mě nepřicházela v úvahu. A jelikož jsem byla odjakživa „uklízecí blázen“, napadlo mě, že bych mohla zkusit dělat paní na úklid. Nejdřív jsem to vyzkoušela jako vedlejší činnost a pak jsem si založila živnost. Teď se uklízením živím na plný úvazek a musím říct, že mi to vyhovuje. Mám několik rodin, kterým se starám o úklid, za svou práci ručím, časově to můžu krásně skloubit s péčí o dceru, takže je to pro mě ideální.

Ženy, které uvažují o najmutí paní na úklid, se často trápí tím, že jejich domácnost není v dokonalém stavu. Mají pocit, že by měly nejdřív uklidit, aby se paní nelekla nebo aby si nepomyslela, že jsou špindíry. Jak to vidíte vy?

Ženy by před první návštěvou paní na úklid neměly uklízet v žádném případě. Když někam poprvé přijdu, vím, proč mě zavolali: paní domu uklidit nestihne. Dnešní ženy jsou pracovně hodně vytížené a pro spoustu z nich je péče o domácnost dost zatěžující. To v žádném případě není ostuda. Obvykle trvá tak měsíc (při jedné návštěvě týdně), než se dá dům nebo byt do pořádku. Pokaždé udělám kompletní běžný úklid a pak postupně gruntuji místnost po místnosti. Když je hotovo, už jen udržuji stav.

Na co by si ženy měly dát pozor? Některé by se cítily špatně, kdyby měly paní na úklid kontrolovat nebo sekýrovat.

Všechno záleží na domluvě, na důvěře. Myslím, že není nutné chovat se k paní na úklid povýšeně, ostatně já jsem se s tím ani nesetkala. Na druhou stranu je ale normální, když si paní domu řekne, co a jak si představuje, a trvá na tom. Jestliže to paní na úklid není schopna splnit nebo respektovat, je lepší se s ní rozloučit. Když někdo za úklid platí, chce mít jistotu, že práce bude odvedena dobře. Vytřít „náměstí“ uprostřed kuchyně stihne každý, ale od paní na úklid se očekává, že svou práci udělá pořádně.

Někde i žehlím a uklízím prádlo do skříní. Záleží, kdo co vyžaduje. Musím říct, že jsem asi měla štěstí na rodiny, u kterých pracuji. Panuje mezi námi naprostá důvěra, bez zbytečného kontrolování a podezírání. Oni vědí, že se na mě mohou spolehnout, a mě těší, že jsou s mou prací spokojeni.

Ale přece jenom – pustit do bytu někoho cizího není jen tak.

Není. Každý, kdo se rozhodne, že si najme paní na úklid, by tak měl učinit buď prostřednictvím osvědčené agentury, nebo na přímé doporučení někoho, komu věří. Ostatně přesně takhle jsem získala klientelu já. Všechny „mé“ rodiny jsou příbuzensky nebo přátelsky spřízněné.

Pozoruješ u sebe nemoc z povolání? Například když přijdete někam na návštěvu, kouknete se a hned vidíte, co by bylo potřeba udělat.

Nooo, přiznávám se. Ano. Nedávno jsem byla na oslavě bratrových narozenin. Slavilo se u něj doma, a když jsem v kuchyni u baru čekala, než mi namíchá pití, jen tak cvičně jsem přejela prstem po horní hraně vypínače. Hned jsem si to uvědomila a musela jsem se smát. U mě to není tak, že bych si řekla: „No fuj, ani pořádně uklidit si tu neuměj.“ Moc dobře si uvědomuji, že moje nároky na úklid se vymykají běžné normě. A možná to je právě důvod, proč tuhle práci dělám a proč jsou se mnou klienti spokojeni. Přiznávají, že nikdy neměli domácnost v takovém pořádku, jako od té doby, co se jim o ni starám já. Já vím, jsem blázen, ale mě ta práce opravdu baví.

A co přísloví o kovářově kobyle? Sedí na vás?

Nesedí. I doma uklízím poctivě a pravidelně. Ale k tomu mám jiný přístup, asi úplně stejný jako všechny ostatní ženy, pro které je domácnost tou „druhou směnou“. Vážně uvažuji o tom, že si najmu nějakou paní na úklid. Abych mohla doma odpočívat a taky abych měla víc času na své koníčky.

Děkuji za rozhovor.

Jarka


26.1.2016   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů 50   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50
Piafka
Piafka - 27.1.2016 22:25

Bellana: smajlik - 47

Zatím jsem nepřekonala ten nepříjemný pocit, že by mi doma někdo uklízel "náš binec", ale jinak naprosto chápu, když někdo tuto službu využívá. Jsem hodně pořádkumilovná, ale momentálně mě zbytečně úklid a celá domácnost odtahuje od zajímavějších činností, včetně těch s dětmi, a to mi vadí. Jinak dělat tohle všechno po nocích - dělala jsem to tak dřív, ale už na to nemám tolik energie ani chuti.

 
Bellana
Bellana - 27.1.2016 22:19

Kamarádka měla paní na úklid a žehlení. Ta kamarádka byla neskutečně aktivní, měla dvě zaměstnání, publikovala, studovala a vyčlenila si i čas na práci s cizími dětmi. Na úklid už jí nezbýval. Její známá byla nezaměstnaná a ve svém věku nemohla najít práci. A tak se domluvily k oboustranné spokojenosti. Mně připadá správné, když ten, kdo má peníze, dá možnost vydělat si těm, kteří takové štěstí nemají. Někoho baví šůrovat domácnost, někoho ne. Proč se má člověk nutit dělat něco, co ho nebaví? Dnes už si dívky nevyšívají výbavu, nešijí si prádlo pro miminka, svetry taky kupujeme, pletou jen ty, které to baví. Úklid se od těch věcí, které ženy dříve musely zastat, nijak neliší. I maminka Petra Bajzy měla služku, a to nebyli nijak bohatí.
Já hospodyni nemám, zatím mám čas i sílu. Až nebudu mít sílu, po nějaké se poohlédnu. Mamince si zaplatila úklid jednou týdně. Kdyby na to neměla, budu jí to platit já, pořád by mě to vyšlo levněji, než za ní jezdit kvůli uklízení. Tím spíš, že cesta k ní trvá čtyři hodiny a zpět další čtyři. Takže taková normální šichta. To bych každý týden nedala.

 
Anahir
Anahir - 27.1.2016 18:08

Vzpomínám, že moje maminka po šichtě taky jančila kvůli úklidu. Nic nebylo důležitější. Dnes ví, že to byla pěkná blbost a přizná to.
Bylo přece nepřípustné, aby nějaká žena nedělala vánoční úklidy, jarní úklidy a jiné podobně blbé úklidy, je přece žena má mít vymydlenou domácnost protože se to prostě má a je to jakési prapodivné společenské měřítko a když to dělají jiný, tak ty musíš přece taky.
Njn, někdo je pyšný že ,,porodil pod soustruhem" (nadsázka) a makal dál a někdo si prostě řekl, že radši si užije života když může a věnuje se jiným činnostem.
Naštěstí se doba obrací a kdekdo chápe, že není ostuda si nechat uklidit byt a nemusí být zrovna nemocný nebo věčně v práci.
Naštěstí se již začíná chápat, že je to služba jako kterákoliv jiná a patří na trh služeb jako kterékoliv jiné.

 
dadka
dadka - 27.1.2016 14:43

Nechat si udělat úklid není nic špatného. Mně by taky stačilo, aby paní přišla jednou týdně, především všude vytřela, povysávala a uklidila koupelnu. Jednou za 3 měsíce aby vygruntovala. Nemůžu si kleknout po operaci kolene, tak tam, kam se nedostanu bez toho, abych zaklekla, to dělá manžel.to nemůžu udělat já, to dělá manžel. Mám sice všechny možné pomocníky od vysavače, robotického vysavače, mopu apod. ale prostě někde se to musí ručně.

 
Kaliban
Kaliban - 27.1.2016 11:51

Sharon: No ono to tak vyznělo. Říct, že nechcete nikoho cizího do domácnosti, to je v pořádku. Já bych tam nemohla mít někoho, kdo je tam celé dny, tedy třeba hospodyni, která přijde ráno a odchází večer, náš byt na to prostě není uzpůsoben. V rodině mého manžela hospodyně byla, dokonce s nimi žila v domě. Měla vlastní garsonku.

 
sharon
sharon - 27.1.2016 11:32

Kaliban: píšu snad že je to ženinou úlohou ???....................píšu jen že to jde i bez paní na úklid.....
jinak já se už neživím , mě živí stát.....smajlik - 68

a Vy si to dělejte jak uznáte za vhodný , neberu Vám to..............
já bych prostě cizího do domácnosti nechtěla v žádném století......

 
tornado-lou
tornado-lou - 27.1.2016 11:14

sharon: tvoje slova "znám spoustu žen co jsou zaměstnány od rána do večera a mnohé i o víkendech a stačí si uklidit , stačí i navařit a napéct ...ano třeba na úkor spánku ale to když je člověk mladý tak mu to ani nepřijde....."

já taky spoustu takových žen znám. ale taky vím, že spusta z nich to zvládá proro, že musí, nebo proto, že si myslí, že musí. kdyby měly jinou možnost, nedělaly by to.

 
Haninka
Haninka - 27.1.2016 11:08

sharon: to je v pořádku, máš jiný názor než my, no a? Nevyvracím Ti ho, To se stává, co člověk, to názor. O Tvoje zdraví se nebojím, to snad ani nikde nezaznělo.

 
Kaliban
Kaliban - 27.1.2016 10:58

Sharon: Takže abych to shrnula: Ženinou úlohou je nespat, aby mohla cídit. Pokud necídí, prakticky sbírá drby a žije neužitečný život. To je takové devatenácté století v praxi. Ženino místo je v domácnost . Předpokládám, že znalost čtení a psaní od toho zbytečně ženu odvádí. Já tedy nevím, čím se živíte, ale poněkud mi vyrážíte dech. Já pracuju docela tvrdě, zrovna jako můj muž. Neznáme osmihodinovou pracovní dobu, naše práce jsou prostě takové. A baví nás. Tedy úklid ráda zaplatím paní, která se tím živí, stejně jako pečení vánočního cukroví svěřuji sousedce, která si tím přivydělává. Až třeba jednou bude hůř, tak jim to platit nebudu moci a budu to dělat sama. Zatím mohu. Své volno si užívám jinak a přispívám na živobytí dvěma ženám.

 
sharon
sharon - 27.1.2016 10:56

Haninka: tornado-lou: Jarča*: já si jen dovolila napsat tak jak to vidím a co si myslím......
proč mi to vyvracíte ?..........vím že je to každýho věc......a taky vím že život není o vaření , pečení a uklízení....smajlik - 68 v tom nemusíte mít o moji osobu obavy....smajlik - 66 to fakt ne.......

 
Jarča*
Jarča* - 27.1.2016 10:04

sharon: jestli má někdo jako středobod svého života domácnost, pečení a vaření, nic proti. Ale spousta lidí to má jinak, a proč by se měli nutit do něčeho, co je nebaví? Život je jen jeden.
Já si vždycky vzpomenu na mojí kamarádku už od dětství, která si celý život nese trauma z toho, že u nich se doma nedělalo nic jiného, než uklízelo. Ani dneska si třebas nemůže pořádně užít návštěvu, protože to má nastavené tak, že je nesvá, když nemá všechno vysmejčeno, včetně umytých oken, dveří atd. Neudělalai by její rodiče lepší, kdyby raději s dětmi jezdili na výlety, na kolo, chodili s nimi do divadla?
Neříkám, že se děti nemají učit pořádku, ale život je o hodně pestřejší, než samé uklízení, a jestliže má někdo možnost přenechat to jinému, a raději si užívá jiné aktivity, naprosto to chápu. A jak píše YXH, dá zase možnost někomu jinému, aby si přivydělal.

 
tornado-lou
tornado-lou - 27.1.2016 10:02

sharon: Ani mě nenapadne abych uklízela na ukor spánku! proč bych to proboha měla dělat? Já budu radši vyspaná, zdravá a výkonná

nechala sem si dvakrát udělat velký uklid před porodem a skvělý. ted uklízím sama (protože vykopat se všichni z domu aby uklízecí paní měla prosotr k práci je složitejší nez uklidit smajlik - 16), ale až začnu chodit do práce a nebudu stíhat, tak si třeba někoho najdu, aby mi jednou týdně vytřel a vydrbal koupelnu. proč by ne.

 
Haninka
Haninka - 27.1.2016 9:49

sharon: každému podle jeho gusta...taky se půjdu raději bavit, než uklízet, musím stíhat obojí smajlik - 26 ale mám kamarádky, které nejsou líné, ale mají tolik koníčků, a po večerech se jim opravdu nechce uklízet ani na úkor spánku, tak si prostě zaplatí paní, která k nim jednou za týden přijde vydrbat koupelny, vytřít, vyluxovat. Spokojenost na obou stranách. Nepřísluší mi je hodnotit smajlik - 66 i kdyby stály na rohu a drbaly a doma jim někdo uklízel, jejich věc.

 
sharon
sharon - 27.1.2016 9:42

znám spoustu žen co jsou zaměstnány od rána do večera a mnohé i o víkendech a stačí si uklidit , stačí i navařit a napéct ...ano třeba na úkor spánku ale to když je člověk mladý tak mu to ani nepřijde.....a taky musí pomoct děti a manžel.................a někdo má času plno a má doma bordel protože je líný....smajlik - 68 a nělkdo třena raději sbírá drby a naříká jaký má doma bordel i takovou znám.....něco jinýho je stáří a nemoc.....to je pak pomoc potřeba !

 
rychenza
rychenza - 26.1.2016 23:34

Nemam ono "muj dum muj hrad" a nevadi mi pustit nekoho do bytu, aby mi uklidil nebo vykonal jine prace.
Vsechno se da sice zvladnout, ale ja nevim, proc bych to chtela. Radeji si uziju zivota a rodiny. A kdybych mela dbat na to, co vsechno zvladly zeny driv, tak jeste kousu po vecer kuze.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146668.
Archiv anket.