Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Snad každá žena si sem tam povzdechne, když se na ni valí nekonečné domácí povinnosti. Přání mít paní na úklid přepadne určitě leckterou z nás. Představa, že někdo tu nepříjemnou a nekončící práci udělá za nás, je tak lákavá. Mnoho žen už tuto možnost využívá, jiné váhají, některé jsou zásadně proti. Skutečnost, že by do bytu měly pustit někoho cizího, je pro ně vyloučená.

Patříte-li mezi ty váhavé a zabýváte-li se vážně myšlenkou, že si najmete paní na úklid, možná vám rozhodování usnadní následující rozhovor. Našemu magazínu jej poskytla paní Jana, jejíž pracovní náplní je právě uklízení cizích domácností.

Jak jste se k této práci dostala? Úklid domácnosti je pro většinu žen přece jen spíš nutné zlo. A vy jste se rozhodla věnovat se mu profesionálně. Proč?

Jsem vyučená švadlena. Za minulého režimu to bylo docela terno, o zakázky jsem neměla nouzi. Jenže po revoluci už to nebylo ono, ženy o šití na míru přestaly mít zájem. K tomu se přidaly problémy s páteří, dlouhé sezení za šicím strojem mi nedělalo dobře. Potřebovala jsem práci, při které budu v pohybu. Vyzkoušela jsem několik různých profesí, ale nikde to nebylo ono. Navíc jsem rozvedená a starám se o jedenáctiletou dceru, takže například práce v obchodě na směny pro mě nepřicházela v úvahu. A jelikož jsem byla odjakživa „uklízecí blázen“, napadlo mě, že bych mohla zkusit dělat paní na úklid. Nejdřív jsem to vyzkoušela jako vedlejší činnost a pak jsem si založila živnost. Teď se uklízením živím na plný úvazek a musím říct, že mi to vyhovuje. Mám několik rodin, kterým se starám o úklid, za svou práci ručím, časově to můžu krásně skloubit s péčí o dceru, takže je to pro mě ideální.

Ženy, které uvažují o najmutí paní na úklid, se často trápí tím, že jejich domácnost není v dokonalém stavu. Mají pocit, že by měly nejdřív uklidit, aby se paní nelekla nebo aby si nepomyslela, že jsou špindíry. Jak to vidíte vy?

Ženy by před první návštěvou paní na úklid neměly uklízet v žádném případě. Když někam poprvé přijdu, vím, proč mě zavolali: paní domu uklidit nestihne. Dnešní ženy jsou pracovně hodně vytížené a pro spoustu z nich je péče o domácnost dost zatěžující. To v žádném případě není ostuda. Obvykle trvá tak měsíc (při jedné návštěvě týdně), než se dá dům nebo byt do pořádku. Pokaždé udělám kompletní běžný úklid a pak postupně gruntuji místnost po místnosti. Když je hotovo, už jen udržuji stav.

Na co by si ženy měly dát pozor? Některé by se cítily špatně, kdyby měly paní na úklid kontrolovat nebo sekýrovat.

Všechno záleží na domluvě, na důvěře. Myslím, že není nutné chovat se k paní na úklid povýšeně, ostatně já jsem se s tím ani nesetkala. Na druhou stranu je ale normální, když si paní domu řekne, co a jak si představuje, a trvá na tom. Jestliže to paní na úklid není schopna splnit nebo respektovat, je lepší se s ní rozloučit. Když někdo za úklid platí, chce mít jistotu, že práce bude odvedena dobře. Vytřít „náměstí“ uprostřed kuchyně stihne každý, ale od paní na úklid se očekává, že svou práci udělá pořádně.

Někde i žehlím a uklízím prádlo do skříní. Záleží, kdo co vyžaduje. Musím říct, že jsem asi měla štěstí na rodiny, u kterých pracuji. Panuje mezi námi naprostá důvěra, bez zbytečného kontrolování a podezírání. Oni vědí, že se na mě mohou spolehnout, a mě těší, že jsou s mou prací spokojeni.

Ale přece jenom – pustit do bytu někoho cizího není jen tak.

Není. Každý, kdo se rozhodne, že si najme paní na úklid, by tak měl učinit buď prostřednictvím osvědčené agentury, nebo na přímé doporučení někoho, komu věří. Ostatně přesně takhle jsem získala klientelu já. Všechny „mé“ rodiny jsou příbuzensky nebo přátelsky spřízněné.

Pozoruješ u sebe nemoc z povolání? Například když přijdete někam na návštěvu, kouknete se a hned vidíte, co by bylo potřeba udělat.

Nooo, přiznávám se. Ano. Nedávno jsem byla na oslavě bratrových narozenin. Slavilo se u něj doma, a když jsem v kuchyni u baru čekala, než mi namíchá pití, jen tak cvičně jsem přejela prstem po horní hraně vypínače. Hned jsem si to uvědomila a musela jsem se smát. U mě to není tak, že bych si řekla: „No fuj, ani pořádně uklidit si tu neuměj.“ Moc dobře si uvědomuji, že moje nároky na úklid se vymykají běžné normě. A možná to je právě důvod, proč tuhle práci dělám a proč jsou se mnou klienti spokojeni. Přiznávají, že nikdy neměli domácnost v takovém pořádku, jako od té doby, co se jim o ni starám já. Já vím, jsem blázen, ale mě ta práce opravdu baví.

A co přísloví o kovářově kobyle? Sedí na vás?

Nesedí. I doma uklízím poctivě a pravidelně. Ale k tomu mám jiný přístup, asi úplně stejný jako všechny ostatní ženy, pro které je domácnost tou „druhou směnou“. Vážně uvažuji o tom, že si najmu nějakou paní na úklid. Abych mohla doma odpočívat a taky abych měla víc času na své koníčky.

Děkuji za rozhovor.

Jarka


26.1.2016   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů 50   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50
Kaliban
Kaliban - 26.1.2016 20:58

Ad strach z cizího člověka doma. Mám paní přes agenturu. Agentura mi byla doporučena. Prověřuje si personál, kontrolují a tak.

 
Kaliban
Kaliban - 26.1.2016 20:55

Mám paní na úklid. A ano, moje babička pracovala na poli a měla šest dětí. Jenže její práce byla z velké části doma. Uklízela průběžně. Já mám práci, která je časově náročná a pracujeme oba i doma. Jednou týdně k nám chodí paníJednou za čtvrt roku vygruntuje. Peru si sama. Není to nijak finančně náročné.

 
dadka
dadka - 26.1.2016 19:48

Za úklid se až zase tak moc neúčtuje. Záleží taky na tom, co všechno si necháváte uklízet a jak často. 
Hanča
Hanča - 26.1.2016 18:58

tak mně by stačilo asi zahodit PC a schovat háčky a jehlice, raději pletu než uklízím, takže úklid je nutné zlo, který se někdy musí udělat, nejlíp mi to jde, když není manžel doma, ale to je málokdy

 
YXH
YXH - 26.1.2016 16:19

krasaka: smajlik - 47
Kamaradka ma pani co ji uklizi kazdou sobotu. Oba dva pracujou (maji vlastni podnik) tak tam stravi hodne casu a vydelaji dost, tak proc ne. Oni tim davaji moznost nekomu jinemu aby si privydelal.
Sama bych mela pocit, ze jsem neschopna udrzovat vlastni dum, ale zase na druhe strane, kdybych byla vytizena jako oni a byla na tom financne tak abych si to mohla dovolit, asi bych se na to divala jinak taky.

 
Kadla
Kadla - 26.1.2016 14:03

Denrepa: Mně to nepřipadá nereálné. Mně bylo před pár dny rovných padesát. Za totáče jsem pracovala 5 let (1984 - 1989) a docela dobře si umím představit, že bych měla dceru ve věku 11 let - narodila by se mi v 39 letech, což není nijak moc pozdě... A pokud by paní byla třeba tři roky mladší než já, tak by jí při narození dcery bylo pouhých 36...

 
denda04
denda04 - 26.1.2016 12:07

psala jsem ,že pokud to někdo chce a nevadí mu cizí člověk doma tak ANO nevidím v tom problém a hlavně jak na to má peníze smajlik - 58smajlik - 47

 
dadka
dadka - 26.1.2016 11:53

Taky bych měla obavy z cizího člověka v domě. Ale pokud nebudu na stáří ze zdravotních důvodů moci, určitě si uklízet nechám.

 
Jarča*
Jarča* - 26.1.2016 11:51

V našem malém bytě by to nemělo smysl - a taky bych měla pocit, že než bych si tam někoho pozvala, nejdřív musím pořádně ukliditsmajlik - 16 Ale kdybych měla velký dům nebo byt a k tomu přiměřené příjmy, nic špatného by mi na tom nepřipadalo. Já vím, že dřív se to taky stíhalo, ale dneska jsou přeci jen jiné možnosti trávení volného času, než aby se pořád šůrovalo. A věřím, že kdo je opravdu pracovně vytížený, chce si ten volný čas užít jinak.
A když je někdo starý nebo nemocný, už vůbec není co řešit - moje mami takhle chodila pomáhat několik let sousedům v domě a byla spokojenost na obou stranách.

 
PEGG
PEGG - 26.1.2016 11:49

Dneska už to nepotřebuji, ale když byly děti malé, tak bych to někdy s radostí uvítala. smajlik - 105
Ostudu v tom nevidím. Naopak, beru to jako příležitost výdělku pro někoho dalšího. Vlastně tím supluji stát, vytvářím pracovní místo. smajlik - 93

 
Nofar
Nofar - 26.1.2016 11:42

Proc ostuda? Takovou moznost by mely mit vsechny pracujici zeny. Ostuda jsou spis cesti muzi, kteri pozaduji od sve zeny po osmihodinove smene v zamestnani jeste i plny domaci servis. A neni jich malo.

 
Abrasia
Abrasia - 26.1.2016 11:34

Pokud bych kvůli zaměstnání nestíhala domácnost, zaplatila bych si úklid. Zatím si nechávám jen čistit koberce a sedačku. Nic divného na tom nevidím. spíš by mi připadalo divné žít v jednadvacátém století na skládce.

 
krasaka
krasaka - 26.1.2016 11:06

denda04: smajlik - 61 jasně - domácnost se dá zvládnout při zaměstnání od-do nebo v důchodu.
Ovšem jsou i ženy zaměstnané od vidím do nevidím, mnohdy i o víkendech a jsou tak dobře honorovány, že zaplatit si paní na úklid není vůbec žádný problém smajlik - 66
/u mne se jednalo o učitelku, ředitelku školy, starostku, architektu, lékařku, majitelku podniku i zdrav.sestru,jezdící za nemocnými domů+postižené dvě dámy,ty taky vše nezvládnou/!
Nikdy mne nepodezíraly,jim stačilo doporučení sousedky nebo kamarádky - klíče bývaly na obvyklém místě a peníze taky-jen jedna mladá Američanka-nepracující - ta se opalovala na lehátku u bazénu,lakovala si nehty a občas nakoukla či chtěla něco navíc - a to všechny věděly že nejsem Němka smajlik - 47

 
sharon
sharon - 26.1.2016 11:06

mam-ča: to je jiná..nemohoucnost to je jasný.......ale jinak za mě ani náhodou........

 
mam-ča
mam-ča - 26.1.2016 10:52

sharon: Taky by mi vadil cizí člověk v bytě, dotýkající se "mojí špíny". Ale někdy můžou nastat situace, kdy se všechno zvládnout nedá. Např. nemoc nebo stáří.
Nikomu nemohoucnost nepřeju, ale měl by si jí každý aspoň na chvíli vyzkoušet, aby měl pochopení pro ty, kteří opravdu nemohou.
Průšvih je, že ti nemocní nebo staří na ty úklidové služby většinou nemají ani odvahu ani finanční prostředky. Pak nám ukazují v TV, jak stěhují stařečka ze zabordeleného bytu...smajlik - 48

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146263.
Archiv anket.