Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Snad každá žena si sem tam povzdechne, když se na ni valí nekonečné domácí povinnosti. Přání mít paní na úklid přepadne určitě leckterou z nás. Představa, že někdo tu nepříjemnou a nekončící práci udělá za nás, je tak lákavá. Mnoho žen už tuto možnost využívá, jiné váhají, některé jsou zásadně proti. Skutečnost, že by do bytu měly pustit někoho cizího, je pro ně vyloučená.

Patříte-li mezi ty váhavé a zabýváte-li se vážně myšlenkou, že si najmete paní na úklid, možná vám rozhodování usnadní následující rozhovor. Našemu magazínu jej poskytla paní Jana, jejíž pracovní náplní je právě uklízení cizích domácností.

Jak jste se k této práci dostala? Úklid domácnosti je pro většinu žen přece jen spíš nutné zlo. A vy jste se rozhodla věnovat se mu profesionálně. Proč?

Jsem vyučená švadlena. Za minulého režimu to bylo docela terno, o zakázky jsem neměla nouzi. Jenže po revoluci už to nebylo ono, ženy o šití na míru přestaly mít zájem. K tomu se přidaly problémy s páteří, dlouhé sezení za šicím strojem mi nedělalo dobře. Potřebovala jsem práci, při které budu v pohybu. Vyzkoušela jsem několik různých profesí, ale nikde to nebylo ono. Navíc jsem rozvedená a starám se o jedenáctiletou dceru, takže například práce v obchodě na směny pro mě nepřicházela v úvahu. A jelikož jsem byla odjakživa „uklízecí blázen“, napadlo mě, že bych mohla zkusit dělat paní na úklid. Nejdřív jsem to vyzkoušela jako vedlejší činnost a pak jsem si založila živnost. Teď se uklízením živím na plný úvazek a musím říct, že mi to vyhovuje. Mám několik rodin, kterým se starám o úklid, za svou práci ručím, časově to můžu krásně skloubit s péčí o dceru, takže je to pro mě ideální.

Ženy, které uvažují o najmutí paní na úklid, se často trápí tím, že jejich domácnost není v dokonalém stavu. Mají pocit, že by měly nejdřív uklidit, aby se paní nelekla nebo aby si nepomyslela, že jsou špindíry. Jak to vidíte vy?

Ženy by před první návštěvou paní na úklid neměly uklízet v žádném případě. Když někam poprvé přijdu, vím, proč mě zavolali: paní domu uklidit nestihne. Dnešní ženy jsou pracovně hodně vytížené a pro spoustu z nich je péče o domácnost dost zatěžující. To v žádném případě není ostuda. Obvykle trvá tak měsíc (při jedné návštěvě týdně), než se dá dům nebo byt do pořádku. Pokaždé udělám kompletní běžný úklid a pak postupně gruntuji místnost po místnosti. Když je hotovo, už jen udržuji stav.

Na co by si ženy měly dát pozor? Některé by se cítily špatně, kdyby měly paní na úklid kontrolovat nebo sekýrovat.

Všechno záleží na domluvě, na důvěře. Myslím, že není nutné chovat se k paní na úklid povýšeně, ostatně já jsem se s tím ani nesetkala. Na druhou stranu je ale normální, když si paní domu řekne, co a jak si představuje, a trvá na tom. Jestliže to paní na úklid není schopna splnit nebo respektovat, je lepší se s ní rozloučit. Když někdo za úklid platí, chce mít jistotu, že práce bude odvedena dobře. Vytřít „náměstí“ uprostřed kuchyně stihne každý, ale od paní na úklid se očekává, že svou práci udělá pořádně.

Někde i žehlím a uklízím prádlo do skříní. Záleží, kdo co vyžaduje. Musím říct, že jsem asi měla štěstí na rodiny, u kterých pracuji. Panuje mezi námi naprostá důvěra, bez zbytečného kontrolování a podezírání. Oni vědí, že se na mě mohou spolehnout, a mě těší, že jsou s mou prací spokojeni.

Ale přece jenom – pustit do bytu někoho cizího není jen tak.

Není. Každý, kdo se rozhodne, že si najme paní na úklid, by tak měl učinit buď prostřednictvím osvědčené agentury, nebo na přímé doporučení někoho, komu věří. Ostatně přesně takhle jsem získala klientelu já. Všechny „mé“ rodiny jsou příbuzensky nebo přátelsky spřízněné.

Pozoruješ u sebe nemoc z povolání? Například když přijdete někam na návštěvu, kouknete se a hned vidíte, co by bylo potřeba udělat.

Nooo, přiznávám se. Ano. Nedávno jsem byla na oslavě bratrových narozenin. Slavilo se u něj doma, a když jsem v kuchyni u baru čekala, než mi namíchá pití, jen tak cvičně jsem přejela prstem po horní hraně vypínače. Hned jsem si to uvědomila a musela jsem se smát. U mě to není tak, že bych si řekla: „No fuj, ani pořádně uklidit si tu neuměj.“ Moc dobře si uvědomuji, že moje nároky na úklid se vymykají běžné normě. A možná to je právě důvod, proč tuhle práci dělám a proč jsou se mnou klienti spokojeni. Přiznávají, že nikdy neměli domácnost v takovém pořádku, jako od té doby, co se jim o ni starám já. Já vím, jsem blázen, ale mě ta práce opravdu baví.

A co přísloví o kovářově kobyle? Sedí na vás?

Nesedí. I doma uklízím poctivě a pravidelně. Ale k tomu mám jiný přístup, asi úplně stejný jako všechny ostatní ženy, pro které je domácnost tou „druhou směnou“. Vážně uvažuji o tom, že si najmu nějakou paní na úklid. Abych mohla doma odpočívat a taky abych měla víc času na své koníčky.

Děkuji za rozhovor.

Jarka


26.1.2016   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů 54   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Blankapol
Blankapol - 7.3.2023 22:49

Já bych v tom také neviděla rozhodně žádnou ostudu. Proč by ne, když má někdo náročné zaměstnání a potom chce věnovat raději čas dětem. Tak je to třeba u nás. Také jsem si na úklid našla firmu https://uklidprahacz.cz/ a musím říct, že mi opravdu dokáží ušetřit dost času.

 
Vorackova
Vorackova - 2.4.2021 9:39

Také si myslím, že mít paní na úklid rozhodně není ostuda. S manželem máme vlastní firmu, kde trávíme denně přes 10 hodin a někdy i víkendy. Opravdu nechci potom čas ještě trávit úklidem domu. Hlavně čas, který mohu věnovat dětem. Proto jsem si najmula firmu http://www.uklidmleziva.cz/uklid.php , která nám zajišťuje kompletní diskrétní úklid domu.

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 6.11.2020 11:16

Není to tak, že by mě uklízení nebavilo, ale prostě to opravdu nestíhám. Pokud bych se měla věnovat úklidu, tak bych už vůbec neměla čas na děti. Proto jsem si v Praze najmula firmu, která zajišťuje kompletní úklid domu nebo bytu https://cistenikobercu.cz/services/uklidovy-servis/

 
koliaska105
koliaska105 - 28.2.2020 8:38

Tak to já si doma zásadně uklízím sama. Teď se třeba chystám na generální jarní úklid. Většinou to dělám tak, že začnu u šatníku, ze kterého vyřadím staré věci a udělám místo pro nové. Ty staré ale většinou nevyhazuju. Když ještě vypadají hezky, tak je posílám do https://www.onlinesekac.cz/

 
Anče
Anče - 23.7.2016 11:11

Paní na úklid jsem měla 2x - nejprve paní přes agenturu - přišla paní asi 50letá,uklízela vcelku dobře,ale šlo mi na nervy její věčné povzdechování a naznačování jak je ta práce těžká..konec..2.byla holčina asi 20 letá,která byla super,ale po týdnu volala,že nepřijde-umřela jí babička,pak přišla na 14 dní a pohřbívali dědečka...více úmrtí v její rodině už jsem neriskovala a ,,konec.Teď úklid beu ,sportovně, a je nám dobře.Doktoři stejně říkají,že trocha prachu nikoho nezabije...smajlik - 105

 
Anče
Anče - 23.7.2016 11:08

sharon - je to chudák....

 
cawan
cawan - 3.3.2016 12:43

Jelikož mám velký dům, jsem na tom podobně. Nestydím se za to, že mi někdo pomáhá, máme více času na koníčky a děti http://domekazahrada.cz/

 
sharon
sharon - 13.2.2016 16:33

Gigol: co ty jsi za blba...............
smajlik - 36

 
Gigol
Gigol - 5.2.2016 19:54

Ktera bude chtit piste poklidim co nevidet :)

 
Gigol
Gigol - 5.2.2016 19:53

Danima: zrovna ty bys to mohla zkusit ohnu se k lince za tebe a pak i stebou pohlidam poklidim a treba te znovu udelam v poho ne?

 
Gigol
Gigol - 5.2.2016 19:51

Gigol ti uklidi a jak te pritom ohne bude vymalovano gigolo4you.cz

 
Gigol
Gigol - 5.2.2016 15:14

Chces se poradne vysoustat s mladym peknym svalnatym muzem ve veku 25? Zkus gigolo4you.cz udelam ti z vaginy strikajici niagaru

 
Danima
Danima - 3.2.2016 20:11

Já se přiznám okamžitě, že službu úklidu v domácnosti využívám přes půl roku 1x za měsíc formou většího úklidu a generální úklidy na vánoce a teď na velikonoce. Zbytek se snažím udržovat sama. A funguje to. Jsem zdravotní sestra na směny. Plno přesčasů a volného času málo. Nakoplo mě konstatování mého 12-letého dítěte, že buď chodím do práce nebo jen uklízím, nakupuji a křičím na něj. Nyní je doma skvěle, nechávám si vozit nákup do bytu, uklízet byt apod. Ale rodinná atmosféra je někde jinde. Stojí to sice peníze. Jenže nejsem tak unavená, šetřím si záda na pacienty místo ohýbání se a šůrování pod linkou smajlik - 64.

 
catcat
catcat - 28.1.2016 15:14

Haninka: smajlik - 56

 
Haninka
Haninka - 28.1.2016 13:29

catcat: je mi to jasné, ale sejří mě to smajlik - 36smajlik - 36smajlik - 36

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.