Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Snad každá žena si sem tam povzdechne, když se na ni valí nekonečné domácí povinnosti. Přání mít paní na úklid přepadne určitě leckterou z nás. Představa, že někdo tu nepříjemnou a nekončící práci udělá za nás, je tak lákavá. Mnoho žen už tuto možnost využívá, jiné váhají, některé jsou zásadně proti. Skutečnost, že by do bytu měly pustit někoho cizího, je pro ně vyloučená.

Patříte-li mezi ty váhavé a zabýváte-li se vážně myšlenkou, že si najmete paní na úklid, možná vám rozhodování usnadní následující rozhovor. Našemu magazínu jej poskytla paní Jana, jejíž pracovní náplní je právě uklízení cizích domácností.

Jak jste se k této práci dostala? Úklid domácnosti je pro většinu žen přece jen spíš nutné zlo. A vy jste se rozhodla věnovat se mu profesionálně. Proč?

Jsem vyučená švadlena. Za minulého režimu to bylo docela terno, o zakázky jsem neměla nouzi. Jenže po revoluci už to nebylo ono, ženy o šití na míru přestaly mít zájem. K tomu se přidaly problémy s páteří, dlouhé sezení za šicím strojem mi nedělalo dobře. Potřebovala jsem práci, při které budu v pohybu. Vyzkoušela jsem několik různých profesí, ale nikde to nebylo ono. Navíc jsem rozvedená a starám se o jedenáctiletou dceru, takže například práce v obchodě na směny pro mě nepřicházela v úvahu. A jelikož jsem byla odjakživa „uklízecí blázen“, napadlo mě, že bych mohla zkusit dělat paní na úklid. Nejdřív jsem to vyzkoušela jako vedlejší činnost a pak jsem si založila živnost. Teď se uklízením živím na plný úvazek a musím říct, že mi to vyhovuje. Mám několik rodin, kterým se starám o úklid, za svou práci ručím, časově to můžu krásně skloubit s péčí o dceru, takže je to pro mě ideální.

Ženy, které uvažují o najmutí paní na úklid, se často trápí tím, že jejich domácnost není v dokonalém stavu. Mají pocit, že by měly nejdřív uklidit, aby se paní nelekla nebo aby si nepomyslela, že jsou špindíry. Jak to vidíte vy?

Ženy by před první návštěvou paní na úklid neměly uklízet v žádném případě. Když někam poprvé přijdu, vím, proč mě zavolali: paní domu uklidit nestihne. Dnešní ženy jsou pracovně hodně vytížené a pro spoustu z nich je péče o domácnost dost zatěžující. To v žádném případě není ostuda. Obvykle trvá tak měsíc (při jedné návštěvě týdně), než se dá dům nebo byt do pořádku. Pokaždé udělám kompletní běžný úklid a pak postupně gruntuji místnost po místnosti. Když je hotovo, už jen udržuji stav.

Na co by si ženy měly dát pozor? Některé by se cítily špatně, kdyby měly paní na úklid kontrolovat nebo sekýrovat.

Všechno záleží na domluvě, na důvěře. Myslím, že není nutné chovat se k paní na úklid povýšeně, ostatně já jsem se s tím ani nesetkala. Na druhou stranu je ale normální, když si paní domu řekne, co a jak si představuje, a trvá na tom. Jestliže to paní na úklid není schopna splnit nebo respektovat, je lepší se s ní rozloučit. Když někdo za úklid platí, chce mít jistotu, že práce bude odvedena dobře. Vytřít „náměstí“ uprostřed kuchyně stihne každý, ale od paní na úklid se očekává, že svou práci udělá pořádně.

Někde i žehlím a uklízím prádlo do skříní. Záleží, kdo co vyžaduje. Musím říct, že jsem asi měla štěstí na rodiny, u kterých pracuji. Panuje mezi námi naprostá důvěra, bez zbytečného kontrolování a podezírání. Oni vědí, že se na mě mohou spolehnout, a mě těší, že jsou s mou prací spokojeni.

Ale přece jenom – pustit do bytu někoho cizího není jen tak.

Není. Každý, kdo se rozhodne, že si najme paní na úklid, by tak měl učinit buď prostřednictvím osvědčené agentury, nebo na přímé doporučení někoho, komu věří. Ostatně přesně takhle jsem získala klientelu já. Všechny „mé“ rodiny jsou příbuzensky nebo přátelsky spřízněné.

Pozoruješ u sebe nemoc z povolání? Například když přijdete někam na návštěvu, kouknete se a hned vidíte, co by bylo potřeba udělat.

Nooo, přiznávám se. Ano. Nedávno jsem byla na oslavě bratrových narozenin. Slavilo se u něj doma, a když jsem v kuchyni u baru čekala, než mi namíchá pití, jen tak cvičně jsem přejela prstem po horní hraně vypínače. Hned jsem si to uvědomila a musela jsem se smát. U mě to není tak, že bych si řekla: „No fuj, ani pořádně uklidit si tu neuměj.“ Moc dobře si uvědomuji, že moje nároky na úklid se vymykají běžné normě. A možná to je právě důvod, proč tuhle práci dělám a proč jsou se mnou klienti spokojeni. Přiznávají, že nikdy neměli domácnost v takovém pořádku, jako od té doby, co se jim o ni starám já. Já vím, jsem blázen, ale mě ta práce opravdu baví.

A co přísloví o kovářově kobyle? Sedí na vás?

Nesedí. I doma uklízím poctivě a pravidelně. Ale k tomu mám jiný přístup, asi úplně stejný jako všechny ostatní ženy, pro které je domácnost tou „druhou směnou“. Vážně uvažuji o tom, že si najmu nějakou paní na úklid. Abych mohla doma odpočívat a taky abych měla víc času na své koníčky.

Děkuji za rozhovor.

Jarka


26.1.2016   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů 54   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nestíháte? Najmout si paní na úklid není ostuda.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
tornado-lou
tornado-lou - 27.1.2016 10:02

sharon: Ani mě nenapadne abych uklízela na ukor spánku! proč bych to proboha měla dělat? Já budu radši vyspaná, zdravá a výkonná

nechala sem si dvakrát udělat velký uklid před porodem a skvělý. ted uklízím sama (protože vykopat se všichni z domu aby uklízecí paní měla prosotr k práci je složitejší nez uklidit smajlik - 16), ale až začnu chodit do práce a nebudu stíhat, tak si třeba někoho najdu, aby mi jednou týdně vytřel a vydrbal koupelnu. proč by ne.

 
Haninka
Haninka - 27.1.2016 9:49

sharon: každému podle jeho gusta...taky se půjdu raději bavit, než uklízet, musím stíhat obojí smajlik - 26 ale mám kamarádky, které nejsou líné, ale mají tolik koníčků, a po večerech se jim opravdu nechce uklízet ani na úkor spánku, tak si prostě zaplatí paní, která k nim jednou za týden přijde vydrbat koupelny, vytřít, vyluxovat. Spokojenost na obou stranách. Nepřísluší mi je hodnotit smajlik - 66 i kdyby stály na rohu a drbaly a doma jim někdo uklízel, jejich věc.

 
sharon
sharon - 27.1.2016 9:42

znám spoustu žen co jsou zaměstnány od rána do večera a mnohé i o víkendech a stačí si uklidit , stačí i navařit a napéct ...ano třeba na úkor spánku ale to když je člověk mladý tak mu to ani nepřijde.....a taky musí pomoct děti a manžel.................a někdo má času plno a má doma bordel protože je líný....smajlik - 68 a nělkdo třena raději sbírá drby a naříká jaký má doma bordel i takovou znám.....něco jinýho je stáří a nemoc.....to je pak pomoc potřeba !

 
rychenza
rychenza - 26.1.2016 23:34

Nemam ono "muj dum muj hrad" a nevadi mi pustit nekoho do bytu, aby mi uklidil nebo vykonal jine prace.
Vsechno se da sice zvladnout, ale ja nevim, proc bych to chtela. Radeji si uziju zivota a rodiny. A kdybych mela dbat na to, co vsechno zvladly zeny driv, tak jeste kousu po vecer kuze.

 
Kaliban
Kaliban - 26.1.2016 20:58

Ad strach z cizího člověka doma. Mám paní přes agenturu. Agentura mi byla doporučena. Prověřuje si personál, kontrolují a tak.

 
Kaliban
Kaliban - 26.1.2016 20:55

Mám paní na úklid. A ano, moje babička pracovala na poli a měla šest dětí. Jenže její práce byla z velké části doma. Uklízela průběžně. Já mám práci, která je časově náročná a pracujeme oba i doma. Jednou týdně k nám chodí paníJednou za čtvrt roku vygruntuje. Peru si sama. Není to nijak finančně náročné.

 
dadka
dadka - 26.1.2016 19:48

Za úklid se až zase tak moc neúčtuje. Záleží taky na tom, co všechno si necháváte uklízet a jak často. 
Hanča
Hanča - 26.1.2016 18:58

tak mně by stačilo asi zahodit PC a schovat háčky a jehlice, raději pletu než uklízím, takže úklid je nutné zlo, který se někdy musí udělat, nejlíp mi to jde, když není manžel doma, ale to je málokdy

 
YXH
YXH - 26.1.2016 16:19

krasaka: smajlik - 47
Kamaradka ma pani co ji uklizi kazdou sobotu. Oba dva pracujou (maji vlastni podnik) tak tam stravi hodne casu a vydelaji dost, tak proc ne. Oni tim davaji moznost nekomu jinemu aby si privydelal.
Sama bych mela pocit, ze jsem neschopna udrzovat vlastni dum, ale zase na druhe strane, kdybych byla vytizena jako oni a byla na tom financne tak abych si to mohla dovolit, asi bych se na to divala jinak taky.

 
Kadla
Kadla - 26.1.2016 14:03

Denrepa: Mně to nepřipadá nereálné. Mně bylo před pár dny rovných padesát. Za totáče jsem pracovala 5 let (1984 - 1989) a docela dobře si umím představit, že bych měla dceru ve věku 11 let - narodila by se mi v 39 letech, což není nijak moc pozdě... A pokud by paní byla třeba tři roky mladší než já, tak by jí při narození dcery bylo pouhých 36...

 
denda04
denda04 - 26.1.2016 12:07

psala jsem ,že pokud to někdo chce a nevadí mu cizí člověk doma tak ANO nevidím v tom problém a hlavně jak na to má peníze smajlik - 58smajlik - 47

 
dadka
dadka - 26.1.2016 11:53

Taky bych měla obavy z cizího člověka v domě. Ale pokud nebudu na stáří ze zdravotních důvodů moci, určitě si uklízet nechám.

 
Jarča*
Jarča* - 26.1.2016 11:51

V našem malém bytě by to nemělo smysl - a taky bych měla pocit, že než bych si tam někoho pozvala, nejdřív musím pořádně ukliditsmajlik - 16 Ale kdybych měla velký dům nebo byt a k tomu přiměřené příjmy, nic špatného by mi na tom nepřipadalo. Já vím, že dřív se to taky stíhalo, ale dneska jsou přeci jen jiné možnosti trávení volného času, než aby se pořád šůrovalo. A věřím, že kdo je opravdu pracovně vytížený, chce si ten volný čas užít jinak.
A když je někdo starý nebo nemocný, už vůbec není co řešit - moje mami takhle chodila pomáhat několik let sousedům v domě a byla spokojenost na obou stranách.

 
PEGG
PEGG - 26.1.2016 11:49

Dneska už to nepotřebuji, ale když byly děti malé, tak bych to někdy s radostí uvítala. smajlik - 105
Ostudu v tom nevidím. Naopak, beru to jako příležitost výdělku pro někoho dalšího. Vlastně tím supluji stát, vytvářím pracovní místo. smajlik - 93

 
Nofar
Nofar - 26.1.2016 11:42

Proc ostuda? Takovou moznost by mely mit vsechny pracujici zeny. Ostuda jsou spis cesti muzi, kteri pozaduji od sve zeny po osmihodinove smene v zamestnani jeste i plny domaci servis. A neni jich malo.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77633.
    Archiv anket.