Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Vánoční úklid? Peču na to!

Vánoční úklid? Peču na to!

Jsem ze staré školy a prošla jsem poměrně přísnou a asketickou výchovou. Moje maminka byla velmi akurátní dáma, pečlivá až přepečlivá a tatínek neúnavný puntíčkář. Oni dva se asi hledali, až se našli. Na pořádek si opravdu hodně potrpěli a to samé požadovali i po mně, jejich jediné dceři. Jenže bohužel, já jsem jejich povahové vlastnosti v tomto směru nezdědila.

Celé dětství a dospívání jsem doslova trpěla. Rodiče mě samozřejmě milovali a já je také, ale vzhledem k tomu, že jsem byla jedináček, stala jsem se středobodem jejich světa. Vkládali do mě veškeré naděje, měla jsem jejich stoprocentní pozornost. A čelila také velmi vysokým nárokům. Známky byly povolené pouze jedničky a sem tam byla bez většího kázání tolerována i dvojka. Trojka, nedejbože ještě něco horšího, vzbuzovala v mých rodičích náběh na infarkt a mně zajišťovala domácí vězení a zvýšené dávky učení a procvičování.

Jako dítě jsem měla všechno – jak materiálně, tak co se té rodičovské pozornosti týká. Ale mnohokrát jsem si přála, aby byli mí rodiče podobní mámě a tátovi mé kamarádky. Kdykoli jsem k ní přišla na návštěvu, cítila jsem se velmi dobře. Uvolněně, klidně, stejně tak to měla i ona. Její rodiče nic nějak extra neřešili, byli stále veselí a dobře naladění, hodně spolu žertovali a všelijak se špičkovali. Když dostala kamarádka ve škole třeba čtyřku, nijak ji to nerozhodilo, věděla, že mamka s taťkou se z toho neskácí.

U nás to bylo jiné. Komínky ve skříních, každý den úklid, nikde ani smetíčko. Vzpomínám si na pozdvižené obočí nad dvojkou ze čtvrtletky z matematiky a dotaz, proč to nemohla být jednička.

A nejhorší byly Vánoce. Nevím proč, ale máma vždycky doslova šílela. Táta ostatně taky. Oni ty Vánoce chtěli mít dokonalé. Všechno muselo být tip ťop, napečené cukroví, adventní výzdoba. A já se musela zapojovat. Nesnášela jsem to, ty galeje na oknech, leštění skříněk, přerovnávání vzorně srovnaných skříní, pucování každé i té nejmenší součásti naší domácnosti.

Když jsem se po vysoké škole konečně osamostatnila, tak i když jsem ten rodičovský model nesnášela, síla zvyku a vypěstovaný smysl pro povinnost ze mě udělal něco jako robota. Svědomí nebo pocit odpovědnosti, nebo já nevím, co to bylo, mi nedovolilo chovat se jinak, než jak jsem byla od dětství vychovávána a vedena.

Vdala jsem se, narodily se mi tři děti, u nichž doufám, že jsem nebyla tak přísně asketická jako mí rodiče. Alespoň jsem se o to snažila. Ale přístup k úklidu, pořádku a dokonalým Vánocům, ve mně přetrvával.

Až do letošního roku. Děti už jsou několik let samostatné, s mužem jsme sami dva. A já jsem jako každý rok se začátkem adventního času začala sepisovat harmonogram, co a jak postupně udělám, jaké cukroví napeču. A najednou, uprostřed toho sepisování, mi nějak přeskočilo v hlavě a já si řekla, že se na to letos vykašlu. Sama sebe jsem se lekla a pomyslela na své rodiče, co by tomu řekli. Bohužel, už nejsou mezi námi, tak se to ani nedozvím. Ale v každém případě jsem si připadala jako uličnice, která se chystá udělat něco strašně trestuhodného.

Ale přemohla jsem se a zatím se mi daří mé předsevzetí dodržovat. Žádné mytí oken a čištění koberců, píglování dveří a uklízení kuchyňské linky letos poprvé za celý svůj život před Vánoci nedělám.  Možná vám připadám jako blázen, ještě když to tady takhle vypisuju. Asi to ze sebe potřebuju nějak dostat a slyšet od vás, že nedělám nic špatného a že se mezi vámi možná najde některá, která na to „peče“ stejně jako já. Vím, že nedělám nic špatného, ale přesto mě chvílemi přepadne nutkání jít, tu záclonu z okna sundat, vzít kýbl…

Hana


7.12.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 55   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vánoční úklid? Peču na to!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
illča
illča - 8.12.2016 19:31

U nás to bylo jinak....maminka byla docela nemocná ( pomohla jí až operace po roce 1989)...a tak nemohla šílet s uklidem. A tak jsem šílela já se sestrou, fakt jsme dokazaly byt vycidit a vysperkovat dočista dočista a dokonce nas to bavilo. A to u mě pretrvalo az do manzelstvi. Az posledni roky jsem polevila... co taky, vzdyt uklizim prubezne.
Letos mě to ale nemine- u maminky se maluje a tak se budu muset zapojitsmajlik - 68

 
thePlacheck
thePlacheck - 8.12.2016 19:24

Tak jako nevím jestli mi to někdo uvěří ale u nás letos ještě není ani adventní věnec.O nějaké výzdobě nemůže být ani řeč.Jen doufám že aspoň ten stromek dáme nějak do kupy.....

 
Santé
Santé - 8.12.2016 17:00

Já to nikdy nijak nepřeháněla a letos o dvou berlích se špatně uklízí, takže to bude opravdu letecky uklizeno.

 
melda
melda - 8.12.2016 15:53

teda ja cumim kolik zenskych je v tomhle rozumnych... se priznam, ze jsem to necekal... smajlik - 47smajlik - 61

 
Piafka
Piafka - 8.12.2016 9:10

Nika1: To je opravdu krutý. Přeju, ať všechno dopadne co nejlíp. A Tobě hodně sil.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 7.12.2016 23:19

Nika1 - 7.12.2016 12:26
jak vím co cítíš, to očem píšeš na blízké dopadá mnohem silněji touto dobou. to pak jinak hodnotíme co je opravdu důležité.
Přeji tvé kamarádce hodně smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45
Jsi pro ní velkou oporou, vydrž.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 7.12.2016 23:07

dadka - 7.12.2016 7:44
hlavně zdraví, co ti budou platná naleštěná okna, když ti nebude dobře. Ať se rzchle uzdravíš

Já od zítra dělám topení. Mamka leží. Čtyři roky se to všelijak komplikuje, jsou i krásné chvilky, ale ty bolestivé se nějak více vnímají.
Tak si říkám hlavně zdraví a pohodu.

 
kubikm
kubikm - 7.12.2016 22:25

jinak vánoční úklid
vzhledem k tomu, že doma PRŮBĚZNĚ uklízíme, není třeba nějaká akce....

 
kubikm
kubikm - 7.12.2016 22:22

já kdysi ignorovala Angeliku...jak na něco čumí celý svět smajlik - 48

no a jednou jsem šla do kontejneru...papír...a tam byly vyházené knížky Angeliky

no až dolu jsem nedosáhlasmajlik - 42
tak jsem sebrala a začetla se
a na přebalu bylo, že profesorka historie...a manžel...a že tohle začala psát

film jsem viděla jen jeden...a přišlo mi to blbé
ale ty knížky...a jak znám Paříž...a tak

 
Jarča*
Jarča* - 7.12.2016 21:55

Nika1: to je hrozné. To si člověk hned uvědomí, co je a co není důležité. Moc přeju, ať se stane ten zázraksmajlik - 45

 
Petruša
Petruša - 7.12.2016 20:16

Nika1: to je strašný smajlik - 17 Držím všechny palce, aby operace šla udělat, kamarádka ji zvládla a aby pomohla smajlik - 45

 
Petruša
Petruša - 7.12.2016 20:07

zatím jsem nečetla příspěvky, ale...
okna jsem teda umyla, ale ne kvůli Vánocům, ale protože to bylo potřeba (jako každý rok už od září jsem to přesunula na konec listopadu a je to už na ty Vánoce), povlíkla jsem peřiny, což bych dělala stejně a hotovo :-) Takže normální běžný úklid, samozřejmě do Vánoc ještě vytřu a utřu prach, ale klasika, běžný úklid.
Takkže mě se Vánoční úklid fakt netýká a rozhodně neděláte nic špatného, že "nic" neděláte smajlik - 58

 
Nika1
Nika1 - 7.12.2016 20:02

Arna: U kamosky to je zalezitost 7 mesicu. Zpocatku velka nadeje, pak studena sprcha. Neni ji ani 40 a ma male dite. Tak me bordel nemuze zvednout tlak. Nechci o ni prijit. Nedokazu si to ani predstavit. Ceka ji priserna operace, kdy nam dr.sdelil,ze to taky nemusi vydrzet a treba ani nepujde udelat. Je statecna.

 
Hanča
Hanča - 7.12.2016 14:57

gratuluji, jen škoda, že ti to trvalo tak dlouho, mně k tomu letos donutil manžel se svým bláznivým nápadem malovat(přeci jen letos poprvé přijdou jeho dětičky s rodinama, tak to musí vypadat, kvůli mým by se tak nepřetrhl a nakonec to stejně odnesou naše dětičky, synek vyfasoval štětku a vákleček a muse se podílet), no ale na druhou stranu si za to můžu tak trochu sama, když jsem to zorganizovala, ale moc to nepřeháním, třeba dnes jsem si jela na pokec s kamarádkou u dobré kávy a zákusku, tak jen prosím Tě, ještě těch 14 dnů vyydrž aa ne , že se rozhodneš dohnat vše poslední týden

 
sharon
sharon - 7.12.2016 14:06

PEGG: smajlik - 47...přesně tak......

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127864.
Archiv anket.