Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Manžel. Lenost, nebo začínající demence?

Manžel. Lenost, nebo začínající demence?

Milé ženy, potřebuju radu, protože začínám být zoufalá ze svého manžela. Je o dvacet let starší než já, letos mu bylo 75. Už roky je v důchodu, já chodím samozřejmě do práce. Poslední asi tak rok na něm pozoruju změny, o kterých nevím, co si mám myslet.

Vždycky byl štramák, dbal o sebe, denně se sprchoval, převlékal, holil. I v důchodu si roky ještě přivydělával, s tím přestal, až když mu bylo sedmdesát. Když se pak stal „na plný úvazek“ důchodcem, věnoval se svým koníčkům, je manuálně hodně zručný, takže se pustil do vylepšování bytu, vymaloval, do koupelny dal nové obklady a podobně.

Tyhle jeho aktivity postupně ubývaly a on začal čím dál víc času trávit před televizí. Na procházky, které měl před tím moc rád, ho teď musím doslova přemlouvat. Postupně se dopracoval do naprosté nečinnosti. A já nevím, jestli je to věkem, jestli mu třeba už nezačíná stařecká demence, nebo zda prostě jen tak moc nezlenivěl. Mám ho ráda, nechci mu ublížit, chovám se k němu hezky, trpělivě, ale jeho stav mi dělá velkou starost. K doktorovi jít nechce, prý mu nic není, násilím ho tam dotáhnout nemůžu.

Mám najednou pocit, že je vedle mě někdo úplně jiný. Celkově se tak nějak strašně zpomalil. Chodí, že sotva tahá nohy, nebo jak bych to řekla. Strašně pomalu, nezrychlí, ani když přechází silnici, to mu musím vždycky říct. On je jak když se nachází v nějakém svém myšlenkovém světě a nedokáže plně vnímat okolí. Když mu něco říkám, kolikrát na něm vidím, jak nevnímá, myslí na něco jiného. Přestal o sebe dbát. Když mu přímo neřeknu, do sprchy nejde, neoholí se, nepřevlékne. Zkusila jsem ho nechat, jestli mu to dojde samotnému. Přemohla jsem se a nepřipomínala. Neumyl, nepřevlékl a neoholil se čtyři dny a pak už jsem to nevydržela. Byl samozřejmě cítit. Ztratil zájem o čtení, vždycky byl velký čtenář, nechce si hrát s vnoučaty. Když přijdou, skoro si jich nevšimne, je poznat, že mu to dětské štěbetání nedělá dobře.

Je to můj manžel, mám ho moc ráda, on je jinak strašně hodný člověk, vždycky byl, nikdy mi ani slovem neublížil, v životě mi neřekl nic špatného.  Choval se ke mně jako k princezně, galantní, všímavý, pozorný. Je pro mne strašně těžké ho teď sledovat, jak mi chřadne a odchází před očima. A nevím, jak se k tomu postavit. Ještě mi nepřipadá, že by byl ve věku, aby byl v tomhle stavu. Ale možná to tak je, možná už opravdu začíná být senilní. Akorát když ho porovnám s mým otcem, který je jen o pět let starší, než on, tak táta je na tom o dost lépe. Je vitálnější, živější, zajímá se o dění, každý den chodí na dlouhé procházky.

Chtěla bych se vás zeptat na názor a zkušenosti. Myslíte, že bych měla zkusit na něj nějak víc přitlačit a donutit ho k nějaké aktivitě? Nebo se mám smířit s tím, že už to lepší nebude? A jak ho dostat k doktorovi? On tam prostě nepůjde, aspoň dobrovolně určitě ne. Moc vám děkuji za vaše rady.

Hana


29.10.2018   Rubrika:   |   Komentářů 56   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Manžel. Lenost, nebo začínající demence?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
kubikm
kubikm - 19.10.2018 21:14

Almega: můj muž je ten "zatracovaný" obvoďák
má bohatou praxi
je to vlastně první styčný bod...nemůže to děšlat každý blbec
pokud je dobrý, tak pozná, co je třeba event. vyšetřit
ono ani očkování proti pnemokoku...blbě napsané asi...nebo chřipce není ve staří marné
a mohu tě ujistit, pokud bys u něj neměla kartu s historií, tak ti jen tak potvrzení na řidičák nedá
chtěl to soused z baráku...ani jemu to neudělal...a zjistil, že pán je diabetik, ani o tom nevěděl...už se rok léčí...a řídit zatím může....dle sdělení dia...
mohla bych pokračovat, ale asi víte, co jsem tím chtěla říct

 
Arna
Arna - 19.10.2018 17:26

Almega: Ono to tak ale nejde. To by Hana přišla k doktorovi s tím, že Máňa je zdravotnice a říkala že má alzheimra, tak mu na to něco dejte...

 
Almega
Almega - 19.10.2018 17:04

Připadá mi,že za tím asi je počínající nemoc. Ono pro muže je těch 75 docela dost let. Já osobně k doktorovi kromě k zubaři nechodím,za dva roky budu muset nějakého lékaře kvůli řidičáku navštívit,ale do té doby nehodlám marnit čas pronic zanic někde v čekárně.Nic mi není,naštěstí. Bohužel,nemoci si nevybírají,spadnou na nás i když nechceme.Paní Hana zřejmě bude muset nějak zařídit,aby se na jejího manžela přišla třeba nějaká známá,obeznalá ve zdravotnictví,podívat (vymyslí si nějakou záminku např.),a posoudí,je-li to opravdu vážné, a jestli se s tím má dále něco dělat,a jak to zařídit.

 
YXH
YXH - 19.10.2018 16:57

Myslim si, ze by mel mit vysetreni od lekare, na pravidelnou prohlidku si ho muze pozvat on sam a pak udelat dukladne vysetreni. A vyloucit jakekoliv zradne onemocneni. Krome kornateni cev, nadoru atp take depresi.
V dnesni dobe 75 neni jeste tak vysoky vek. Ale vim, ze bolesti at uz kloubu nebo svalu dovedou cloveka poradne zabrzdit i v mladsim veku (vlastni zkusenosti). Ale kdyz to clovek trochu prekona a ma pevnou vuli a chut do zivota, tak se to da prekousnout. Ale musi se chtit.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 19.10.2018 16:01

asi bude něco i na tom, jak se ztratí kontakt s lidmi a už se nic nemusí, začne se asi chřadnout.
Celý den je možná sám, dříve byl zvyklí na společnost, tak o sebe dbal, nyní je doma. Tu je asi každá rada drahá.
Blbá rada, ale třeba pravidelné procházka a péče o smajlik - 40

 
Jarča*
Jarča* - 19.10.2018 13:11

Pentlička: ono je to hrozně individuální. Znám pána 76 let, který závodně běhá i jezdí na kole, a máme kamaráda přes 60, který je rád, že chodí. A mojí mamince bude 75 příští rok, a zatím má elánu dost, ještě chodí uklízet, dělá na zahradě atd. Je fakt, že ono pak může přijít něco najednou.
Ohledně pána z článku bych se taky šla poradit s doktorem, jestli by ho mohl pozvat jakoby na preventivní prohlídku, a provedl všechna možná vyšetření. Bohužel nikdo nevíme, kdy a jak na nás stáří dolehne.

 
krasaka
krasaka - 19.10.2018 12:58

Pentlička: smajlik - 61Jsem stejného věku, ovšem s mnoha fyzickými omezeními /čekám na operaci kyčle/, u lékaře jsem cca 4x ročně. Zde potvrzení od lékaře k řízení motorového vozidla platí 5 let, ale vyšetření trvalo celou hodinu!.Protože žiji jen se dvěma pejsky, nikdo na mně nemůže pozorovat duševní chřadnutí, ale taky si občas postesknu, že už to není, co kdysi ! Sice mám spoustu různých zájmů, denně četba, PC, logické hry, Sudoku ap. - ale mnohdy se zarazím a chvíli vzpomínám na určité slůvko nebo jméno V.I.P. osobnosti - spíše si vzpomenu v cizí řeči a pak přeložím zět do češtiny. Jsem zabedněný BÝK, tudíž se tím trápím i v noci, dokud problém nevyřeším-ale...už dávno jedna známá dobrá lékařka říkala, že pokud znám své jméno a trefím domů, tak to ještě není tak zlé /jenže to by už byl Alzheimer jako vyšitý?/!

 
Pentlička
Pentlička - 19.10.2018 11:50

Mně teda přijde 75 let jako celkem vysoký věk. A nikdo od stolu asi neurčí, jestli mu začíná demence nebo jen prostě slábne a ochabuje stářím. Opravdu je potřeba udělat lékařská vyšetření, ale jak ho dostat k doktorovi, to nevím. Nezdá se mi možné, že by 75 letý pán nikdy nepotřeboval jít k doktorovi. Každý dospělý by měl aspoň chodit 1x za 2 roky na preventivní prohlídku.

 
Arna
Arna - 19.10.2018 10:09

Ještě mě napadlo, pokud stále řidí auto, měl by mít pravidelné lekařské prohlídky a to je dobrý důvod "dotlačit" ho do ordinace. Trvat na odběrech a CT mozku. Může to být třeba jen nedostatkem nějakého minerálu či vitamínu, ale také.nadorem na mozku. Hlavně se nenechat odbýt obvoďákem.

 
sharon
sharon - 19.10.2018 8:44

hlásí se pomalounku stáří a u každého je to jinak , nedá se to porovnávat, bohužel roky přibývají nám všem.....

pardon ale můj tatínek v tom věku už byl rok po smrti smajlik - 26a naopak kamarádky táta má dnes kremaci a bylo mu 92.......to je prostě život a na stařeckou demenci nejsou léky.....
jak říká Arna - lékařské vyšetření....smajlik - 45

 
Arna
Arna - 19.10.2018 8:23

Milá Hano, pokud to jde tak rychle, není to normální. K lékaři ho těžko dostaneš, jedině nějakou lstí. Domluv se s jeho lékařem ať ho pozve na pravidelnou prohlidku.
Ale ne každý obvoďák je ochoten spolupracovat, bohužel.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57097.
Archiv anket.