Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Očkování a miminka. Chci se rozhodnout správně a jsem zmatená.

Očkování a miminka. Chci se rozhodnout správně a jsem zmatená.

Jsem čerstvá maminka krásné holčičky. Všechno je pro mě nové, moc se o malou bojím a chci ji dát to nejlepší, co se může dítěti dát. Za měsíc jdeme k paní doktorce a mělo by nás čekat první očkování. Já jsem však v rozpacích. Asi moc čtu to obrovské množství informací na internetu, ale už se stalo a já mám hlavu jako pátrací balón a nemohu se rozhodnout.

Očkování Hexa není přímo povinné. Do školky děti bez tohoto očkování neberou, ale do školy je už vzít musí. Dále je mi nabízeno očkování na pneumokoka - Synflorix nebo Prevenar a očkování proti rotavirům. Všechny nemoci proti kterým očkování je, jsou pro dítě velmi nepříjemné a můžou být i smrtelné. Na druhou stranu se říká, že očkování je pro miminko velká zátěž a může dojít k nežádoucím účinkům, které mohou skončit trvalým postižením dítěte. Někdo zastavá názor, že očkovat je lepší až po dvou letech dítěte, někdo razí neočkovat vůbec. Na druhou stranu je právě malé miminko nejnáchylnější k nemocem a musí se dbát na přísnou hygienu.

očkování a miminka.Já si však kladu otázku, zda je větší pravděpodobnost, že mé dítě skončí postižené nebo že zemře na některou nemoc, před kterou ho vědomě očkováním neuchráním? Existuje celá řada očkování, které už nepovažuji za tak důležité. Zabývám se těmi třemi výše uvedenými, které jsem dostala od paní doktorky na letáčku. Na něm je pouze uvedeno z kolika dávek se očkování skládá a kolik vakcína stojí. O nežádoucích účincích tam není ani slovo. Říkám si, že by mi přece doktorka očkování nedoporučovala, kdyby bylo rizikové, ale bohužel i mezi doktory jsou zastánci očkování a neočkování.

Ráda bych tedy poprosila zdejší maminky o názory a zkušenosti. Ještě mám čas se rozmyslet. Předem děkuji.

Ivana


14.5.2012   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 60   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Očkování a miminka. Chci se rozhodnout správně a jsem zmatená.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-61
KamiŠ
KamiŠ - 14.5.2012 12:25

anjelicek22: mono vakcíny bohužel na vše nejsou. Já jsem s tímto požadavkem šla do očkovacího centra.. (že chci naočkovat na každou nemoc extra). Nakonec jsme zvolili kompromis a vybrali čtyřvakcínu.... Není to ideální, ale lepší, než hexa. MMR se bojím i z toho důvodu, že stejně před nemocemi neochrání spolehlivě, děti nemoc neprodělají.. a onemocní v pubertě, což může být průšvih :-( ty vypsané vedlejší účinky u hexy jsou jen ty "momentální".. dopad na imunitu, který se může projevit později atd.. vypsán není..

 
anjelicek22
anjelicek22 - 14.5.2012 12:18

No ak si si nacitala dost, tak presn vies, ze ockovat kombi vakcinami je velke riziko.

Hexa - citujem pribalovy letak, ktory bohuzial zdaleka nezahrna vsetko, ln zname a nahlasene vedlajsie ucinky Citujem: Velmi casto dochadza k lokalnym reakciam - bolest, zacervenanie, opuch - potom horucka, nechutenstvo, unava, podrazdenost, casto podrazdenost, neobvykle vykriky, nepokoj, hnacka, enteritida, Gastroenteritida, , virusove infekcie, Moniliasa (netusim co je), Otilis media, infekcia hornych dychacich ciest, Bronchitida, kasel, nadcha, pharyngitida (?),vysyp, dermatitida, konjuktivida (???) obcasne bolesti bruska, vracanie, zapcha, bronchopasmus, somnolencia, laryngitida, stridor, ekzemy (!) velmi zriedkave su alergicke reakcie, anaphylapticky sok, krce, kolaps, stav pripominajuci sokovy stav

MMR - vytiahnm len tie najkrajsie - vysyp rubeoly, mumpsu, imunita oslabena vyse pol roka po ockovani, encefalitida, meningitida, docasna hluchota, zmeny v spravani...

Moje deti uz uvidia ockovaciu ihlu len s mono - vakcinami. A do skolky neockovane deti zobrat MUSIA, vsetko ostatne je diskriminacia. Dieta ma byt zdrave a sposobile ist do kolektivu, to nema s ockovanim vobec nic.

 
KamiŠ
KamiŠ - 14.5.2012 12:15

Gábule: no já myslím, že zrovna na tuberkulozu není nutné očkovat dítě hned, jak se narodí smajlik - 55 Podle mě je lepší naočkovat po základním očkování.

 
Gábule
Gábule - 14.5.2012 12:04

KamiŠ: jj, já jsem samozřejmě u svých dětí taky přemýšlela co ano a co ne, a to co dostali, nebo malá dostane, to je opravdu hodně promyšlené a konzultované s pediatrem. Vzhledem k tomu v jakém prostředí se já pohybuji mimo mateřskou dovolenou a jaké jsou v rodině zátěže. Také bych dítěti necpala vše o čem si přečtu, třeba rotavirovou infekci jsem prostě nenechala naočkovat ani jednoho a neštovice také ne.
Naopak o TBC pochybuji, že byl úvažený krok našich zákonodárců, aby jej vyškrtli z povinného očkování, vzhledem k tomu, že tuberkuloza je opět na vzestupu.
díky za odkazy, určitě stojí za to si je přečíst, ty studie :-)

 
KamiŠ
KamiŠ - 14.5.2012 11:14

Gábule: chápu Tě. Ale je potřeba vzít v úvahu, že prostě nejde jen o ty případné teploty, když se člověk rozhoduje, která očkování ano, a která ne a přišlo mi vhodné to tu zmínit. A vyjmenovávat vše opravdu není potřeba. Prevenar má určitě v určitých případech své opodstatnění. Jen není dobře si přečíst proti čemu všemu se dá dítě naočkovat a honem honem to do něj napíchat. A naopak- neočkovat nic taky není cesta.

 
Gábule
Gábule - 14.5.2012 11:09

KamiŠ: články a studie taky nejsou vše, jak jsem napsala, je to jen můj osobní názor, samozřejmě, že nežádoucích účinků je daleké více, to by byl článek možná tak dlouhý jako ty tvé studie, co jsi tady zkopírovala. Jen jsem uvedla teploty, což je asi ten nejméně závažný účinek. Ale pokud ti jde o to tady jmenovat vše, tak prosím, máš volné pole působnostismajlik - 2
Ale nemyslím si, že by maminka či tatínek, co tohle řeší, zda očkovat či nikoli, si nenašli nežádoucí účinky a vše spojené, samozřejmě, že se budou informovat, at na stránkách internetu, odborných publikacích, či jen u lékaře.

 
KamiŠ
KamiŠ - 14.5.2012 10:48

pokračování... O tomto jevu bylo napsáno mnoho odborných studií. Například Sheldon L. Kaplan, MD a kol. ve své práci píše, že zavedení Prevenaru do plošného očkování v roce 2000 sice vedlo ke snížení výskytu invazivních pneumokokových onemocnění (dále jen IPO) způsobených sérotypy obsaženými ve vakcíně v roce 2001 o 58% a v roce 2002 o 66%, zároveň však došlo u dětí do dvou let k vzestupu IPO způsobených sérotypy, které ve vakcíně nejsou, a to o 28% v roce 2001 a o 66% v roce 2002. (Kaplan SL et al. Decrease of invasive pneumococcal infections in children among 8 children's hospitals in the United States after the introduction of the 7-valent pneumococcal conjugate vaccine. Pediatrics 2004 Mar; 113:443-9)."

"Závěr:Z výše uvedených údajů je patrné, že na nebezpečné invazivní pneumokokové onemocnění umírají především pacienti nad 50 let, kteří tvoří víc než 78% všech úmrtí. Invazivní pneumokokové onemocnění je příčinou asi třech úmrtí ročně ve věkové kategorii do 14 let. Očkování proti pneumokokům má však ještě další negativa, a to jsou zejména nezanedbatelné nežádoucí účinky, například neurologické poruchy, které podle odhadů samotných výrobců vakcíny mohou postihnout 30 - 300 dětí z očkovaných 100.000 dětí za rok. Závažným argumentem proti plošnému očkování proti pneumokokům je i výše popsaný stav nazývaný replacement."


celý článek je tady: http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=230&Itemid=146

 
KamiŠ
KamiŠ - 14.5.2012 10:46

Gábule: kdyby nežádoucím účinkem vakcíny byla jen tři dny teplota, byla by to paráda a nemuselo by se očkování vůbec řešit smajlik - 58.

Každopádně vše je věc názoru a je potřeba si zjistit informace a konzultovat s odborníkem, pak se rozhodnout.

Co se týče Prevenaru, tak pneumokoků je celá řada kmenů, očkování však chrání jen proti některým z nich. Je třeba zvážit, jestli není lepší imunitu dítěte posilovat jiným způsobem, jestli očkování je opravdu nutné... Navíc když se očkuje, sílí to, proti čemu se neočkuje- laicky řečeno. Odborně viz citace níže:


"Ze studie publikované v květnu 2004 v Indian Journal of Medical Research (Prymula R., Motlová J., Kříž P.; Comparison of Streptococcus pneumoniae serotypes causing acute otitis media and invasive disease in young children in the Czech Republic. Indian J Med Res 119 (Suppl) 2004; 168–170) vyplývá, že vakcína Prevenar pokrývá jen 52,1% onemocnění zánětu středního ucha a pouze 62% invazivních pneumokokových onemocnění u dětí v České Republice. Důvodem je fakt, že se v ústní mikroflóře dětí v České Republice vyskytují často jiné sérotypy, než které jsou obsažené ve vakcíně. Ta totiž byla vyvinutá především pro americkou populaci, ve které je jiný výskyt sérotypů než v ČR. Bohužel ani v USA nejsou výsledky plošného očkování přesvědčivé, jelikož je zde (dle datábáze VAERS) hlášeno přibližně 40 úmrtí dětí do 1 roku po očkování vakcínou Prevenar."


"Dalším bodem, který hovoří proti zavedení plošného očkování vakcínou Prevenar, je jev známý jako replacement, kdy sice klesá počet onemocnění způsobených sérotypy obsaženými ve vakcíně, na druhou stranu však stoupá počet onemocnění způsobených sérotypy, které ve vakcíně nejsou. O tomto jevu bylo napsáno mnoho odborných studií. Například Sheldon L. Kaplan, MD a kol. ve své práci píše, že zavedení Prevenaru do plošného očkování v roce 2000 sice vedlo ke snížení výskytu invazivních pneumokokových onemocnění (dále jen IPO) způsobených sérotypy obsaženými ve vakcíně v roce 2001 o 58% a v roce 2002 o 66%, zároveň však došlo u dětí do dvou let k vzestupu IPO způsobených sérotypy, které ve vakcíně nejsou, a to o 28% v roce 2001 a o 66% v roce 2002. (Kaplan SL et al. Decrease of invasive pneumococcal infections in children among

 
dadka
dadka - 14.5.2012 10:39

Holky jsou už dospělé a prostě jsem je nechala očkovat podle očkovacího kalendáře a tak moc jsem o tom nepřemýšlela a asi to tak bylo lepší. Bylo to povinné a hotovo. Dnes je těžké se rozhodnout, co je pro dítě nejlepší.

 
Gábule
Gábule - 14.5.2012 10:23

KamiŠ: žloutenku B může dostat i miminko, pokud bude zapotřebí mu třeba dát transfuzní přípravek. Nikdy nevíš, co se může stát.

Za matku, jsem pro očkování , pokud by se něco stalo, a já mohla zabránit tomu očkováním, vyčítala bych si to stejně jako kdyby se miminku po očkování přihodila nějaká komplikace. Takže je jen a jen na dotyčných RODIČÍCH, podotýkám, mají do toho mluvit co oba, zda se rozhodnou pro či proti.
My jsme nechali naočkovat obě děti, druhé dostane za 2 týdny druhou dávku Hexa a Prevenar, v roce navíc žloutenku A a ve 3 letech Menjugate.
První synek obstál vše bez potíží, bez teplot, dcerka první očkování také.

Za odborníka: platí vlastně to samé, mají do toho mluvit co oba rodiče, je na lékaři, jak Ti to vysvětlí, jaká je lokalita, a co on doporučuje, na rodičích je, pro co se rozhodnou.
pro srovnání komplikace po očkování, co se týče nežádoucích účinků, raději budu řešit tři dny teplotu, než abych si pak vyčítala třeba doživotní dietu u dítěte, které díky tomu, že není naočkované, dostalo žloutenku a má trvale poškozená játra.

Je to jen můj osobní názor.

 
Ťapina
Ťapina - 14.5.2012 10:14

Je třeba si uvědomit, že u nemocí, které jsou součástí hexavakcíny nestojí volba jen na možnostech a) nechám naočkovat a dítě může mít nějakou komplikaci a b) nenechám naočkovat a dítě může nemoc chytit, ale je tu poměrně důležitý aspekt ten, že čím víc nenaočkovaných dětí se bude pohybovat ve společnosti, tím větší je riziko, že se nám tyhle skvělé nemoci vrátí v plné síle jako v době, kdy očkování nebylo. U těch ostatních už je to na zvážení rizika a přínosu, je fakt, že všeho moc škodí.

 
Kassy
Kassy - 14.5.2012 9:53

Za prvé by mě zajímalo - tatínek do toho nemá co mluvit? V prvé řadě byses snad, Ivano, měla poradit a domluvit s ním.
Za druhé - jestli chceš relevantní rady, tak se poraď s lékřem nebo aspoň na nějakém odborném fóru. Tady ti většina může napsat leda svoje dojmy a zkušenosti.

Jinak za mě - o hexavakcíně bych vůbec neuvažovala, že ji nedám. To je podle mě základ. Maximálně možná budu zvažovat rozdělení, jak tu někdo psal, tetravakcínu a ty zbylé dvě později. Co se nepovinných očkování týče, tam podle mě záleží na tom, kde žiješ, v jakém prostředí se dítě pohybuje, jaká je pravděpodibnost, že nemoc chytí, jakou má imunitu... To všechno by měla posoudit tvoje dětská doktorka a poradit ti, ne ti jen nacpat letáčky. Takže si najdi takovou doktorku, která to udělá a které budeš věřit.

 
PEGG
PEGG - 14.5.2012 9:38

Radit nemohu a jsem snad ráda, že jsem tohle nemusela řešit, když byly děti malé, bylo to povinné a nenapadlo mě o tom přemýšlet. Ale vlastně jsem se taky musela rozhodnout, jestli nechat dceru očkovat proti rakovině děložního čípku, nakonec jsem ji očkovat dala.

 
KamiŠ
KamiŠ - 14.5.2012 9:24

Já jsem nechala dceru rozočkovat, šla jsem do očkovacího centra v Motole a vybraly jsme šetrnější variantu, která tolik nezatíží organizmus. Dostala vakcínu, která obsahuje očkování proti čtyřem nemocem, obrnu a žloutenku, které jsou součástí hexavakcíny, dostane později. Teď jí jsou tři roky. Čeká nás mmr (spalničky, zarděnky a příušnice, očkuje se od 15 měsíců, já považuji lepší naočkovat proti těmto nemocem nejdříve po druhém roce), pak ta obrna a žloutenka (ta se dá chytit krví a pohlavním stykem, připadá mi zbytečné zatěžovat miminko očkováním proti nemoci, kterou nemůže chytit). Určitě je dobré o očkování přemýšlet a ne do dětí bez rozmyslu napíchat, co se dá. Zajímavé články k zamyšlení jsou na www.rozalio.cz

 
Linda
Linda - 14.5.2012 8:53

Deti mám uz pomerne velké a tenkrat jsem je nechala ockovat podle ockovaciho kalendáre a nepremyslela o tom. Dneska bych je nechala ockovat povinnyma vakcinama a ty navic nepovinné bych nechala na pozdeji, minimálne po 1. roce. Získás tim vic casu na rozmyslenou a vic zkusenosti s ditetem, kazde dite je jiné a kazde snási vakciny jinak. Pokud i pri blbym cernym kasli (vakcine) bude mit 3 dny prujem a horecky, tak bych o nejakych nepovinnych novinkách vubec neuvazovala. Kdo vi treba do te doby zjistite, ze je nepotrebujete a nebo naopak ze zrovna ve vasem kraji je nebezpeci veliké a vakcinu koupite.
A jak pise mashanka: kazdé tve rozhodnuti které povazujes za správné a vhodne, JE správné. Ze se casem ukáze, ze ses mylila je mozné, ale jsi jenom clovek. A to plati jak o vakcinách tak o jakémkoliv jiném rozhodnuti které provedes v roli rodice.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-61
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77190.
    Archiv anket.