Kolotoč kolem maturit a jejich naprostá degradace

A je to tady! Tak jsem si včera přečetla článek, že část politiků chce státní maturity zrušit. No dalo se to čekat. Od samého začátku to byl podle mého laického soudu paskvil.
Nemám nic proti státním maturitám, naopak, ale to co udělali, je zas jen nesmysl za spoustu peněz, které zaplatíme my všichni. Přitom školství skomírá pro nedostatek peněz a místo, aby kantorství bylo prestižní povolání, kam by se dostali jen ti nejlepší, je považováno za okrajové. Vždyť je to vzdělávání dalších generací, což by mělo být prioritou všech vlád, aby ze škol vycházeli vzdělaní a schopní lidé. Ale oni to udělali přesně obráceně. Dneska má maturitu každý druhý učeň a úroveň tohoto vzdělání byla degradována málem na úroveň znalostí ze základní školy. Tím v žádném případě nechci urazit učně s maturitou, jen si myslím, že pokud se jde někdo vyučit, má skládat jakési tovaryšské zkoušky a ne maturitu. Ty děti za to nemohou, ale neumí ani řemeslo a nemají a ani nemohou mít znalosti maturanta střední školy.
Mám to v rodině, vím, o čem mluvím. Máme v blízkém příbuzenstvu vyučeného kuchaře číšníka s maturitou. Vařit neumí, protože sice měli teorii, co se z čeho vaří, ale na praxi jim přivezli kbelík pasty, kterou oni naředili a ohřáli a ejhle, svíčková byla na světě. Knedlíky vařili jen jednou a jinak je chodili kupovat do vedlejšího marketu. Takže nakonec je z něho člověk pro praxi absolutně nepoužitelný, snad ještě do nějaké velké vývařovny, kde se používají výše zmíněné pasty. A maturita? No ano, má ji, ale upřímně, může si s ní tak akorát podložit skříň. Nehledě na to, že mi řekl, že s maturitou přece nepůjde dělat rukama.
Ale o tom jsem vlastně ani psát nechtěla, spíš jsem se chtěla zamyslet nad maturitou jako takovou. Jak je možné, že nedodržení předepsaného stylu (např.úvahy) může rozhodnout o životě toho mladého člověka? Já nemám nic proti tomu, že by to maturanti umět měli, ale ruku na srdce, kolik z vás kdy v běžném životě potřebovalo napsat úvahu nebo jiný literární sloh? Kolik z vás potřebuje v běžném životě vědět co který spisovatel napsal a co tím chtěl říct? Moc nás asi nebude. Ano znát to máme, ale nemůže to být postaveno nad ostatní znalosti z češtiny. A když už státní maturita, proč dvě úrovně, jak může být maturita lehčí a těžší? To už snad opravdu někdo upadl na hlavu. A jak je možné, že student, který má celé roky z daného předmětu jedničku, může u maturity propadnout? Proč není známka tvořena ze dvou částí, jednou by mohla být průměrná známka za celé studium a druhá ze závěrečných zkoušek. Pak by se nemohlo stát, že kvůli subjektivnímu názoru nějakého hodnotitele, uteče nadanému studentovi rok studia a nebo si dokonce vezme život.
Chtěli snad letošním přísnějším hodnocením napravit celkově zanedbanou úroveň vzdělání?
A tak mi celé to naše školství připadá nešťastné, ošizené a nedostatečné. Chtěla bych našim mocipánům poděkovat za to, kam až to naše, myslím kdysi dobré školství, dostali, v podstatě degradovali. Nebo si myslíte, že naše školství vzkvétá a produkuje vzdělanější lidi než dřív?
14.6.2012 Rubrika: Život a vztahy | Komentářů 63 | Doporučit článek | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Kolotoč kolem maturit a jejich naprostá degradace
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Včera jsem byla nakupovat v jednom obchodě nákup byl 508 Kč, dala jsem slečně 1000,- Kč, pak jsem ještě našla těch 8 Kč v drobných. Slečna si mezitím zadala do pokladny 1000 Kč a nedokázala mě vrátit 500,- Kč. Říkala, že z matiky byla hodně slabá mívala 4 s odřenýma ušima a dělá pokladní. Nějak nechápu co nám to teď ta škola posílá do života za vzdělance.
Johanka74: Jo a já taky spoustu věcí umím i bez maturity. Maturita přece není k tomu, aby tě to naučila, maturita je k ověření, že to umíš. A myslím, že základní matematické schopnosti a myšlení prostě patří k tomu, co by maturita prověřovat měla.
Johanka74: Ale ono nejde jen o tu finanční gramotnost, ale celkově o logické a analytické myšlení. Prostě to že má člověk maturitu, by mělo dokládat, že má určitou úroveň znalostí a určité schopnosti a stejně jako k nim patří znalost mateřského jazyka a základní přehled o literatuře (a kultuře obecně), patří k tomu podle mě i určitá úroveň logického a analytického myšlení, schopnost přesného vyjadřování a práce s "abstraktními" čísly a operacemi.
.gif)
Kassy: To určitě,ale to teda umím i bez matury z matematiky,ale nazvala bych to spíš předmět "finanční gramotnost". Protože když jsem teď koukala na tu základní úroveň matiky, tak pro mě teda fuj fuj 
http://www.novamaturita.cz/sada-a-jaro-2012-1404035744.html
.jpeg)
Kassy - 14.6.2012 12:20 

Myšlenka státních maturita je dobrá, nějaké sjednocení by být mělo. Bohužel to má v téhle chvíli ještě pár much. Každopádně doufám, že to nějakého chytráka nenapadne zase zrušit...
A k té literatuře, když už teda někdo nečte, nechápu, proč si nevybere taková díla, která jsou zfilmovaná, takových je v tom seznamu dost. I když to každá škola asi bude mít trošku jinak. Ale většinou ty známé knížky zfilmované jsou... tak když se na to člověk koukne, musí snad u té matury vypotit aspoň něco, co se týče děje a hlavních postav...
Případ s vietnamským studentem je smutný. Učitelům bych ale vinu nedávala...

Kassy: 12:20
Moje řeč.
Johanka74: A to já si myslím, že matematika by v základní úrovni povinná báýt měla. Ne diferenciální rovnice a integrály, samozřejmě, ale i humanitně zaměřený student by měl být schopen si spočítat, o kolik přeplatí půjčku, jestli se mu vyplatí ten úžasný nový tarif na telefon nebo jestli se na úzkém schodišti v baráku vytočí s dvoumetrovou postelí. Matematika není jen počítání rovnic a rýsování úseček bez významu, ale především by měla učit a rozvíjet analytické a logické myšlení, což je věc, kterou v životě potřebuje každý, i ten kdo je humanitně zaměřený. Třeba by pak ubylo lidí, kteří se nechají napálit všelijakými podomními prodejci nebo zdánlivě výhodnými půjčkami.

Johanka74: Ty pracovní listy dělají češtináři ve škole a u nás kolegyně dávala záměrně ukázky od téhož autora. Nevím, jestli je to povinnost, ale dělala to tak. Navíc vybírala ukázky z knížek, které probírali společně v hodinách. CERMAT sice nabízel nějakou databázi pracovních listů, ale u nás si je všichni dělali sami, aby tma studentům nedali něco, co neprošli. A že na jednoho učitele těch prac. listů bylo přes stovku. Dost si mákli.
.gif)
Ještě pro doplnění - ta ústní zkouška - to dostali pracovní list.- nahoře bylo zadání té jejich knížky a dole pod tím češtinská otázka - článeček, u kterého měli určit, jakým stylem je psaný, jestli je to třeba fejeton, návod pracovního postupu atd. nevím,zda to byla náhoda nebo ne,ale dcera měla Hrabala Ostře sledované vlaky a přímo pod tím ten článek byl právě o Hrabalovi . Myslím,že co jsem viděla ukázku pracovního listu tak to bylo taky tak, článek dole se vztahoval přímo ke knize nebo autorovi,takže taková nápověda pro ty, kteří by zpanikařili..aby řekli aspoň něco.
Johanka74: já Ti se čtením nevím. Já čtu od dětství jak šílouš, na mně doma platil zákaz čtení za trest. Brácha byl přesný opak. A moje dcera, ačkoliv je dyslektik, čte taky pořád. Bráchovi kluci taky nečtou... Myslím, že je to zaviněno i tím zázemím, že ten kluk nečetl. Prostě rodinný vzorec...
.gif)
Kočkomilka - díky moc - letí to 
CatCat - ale Vietnamec, kterej se narodil tady a uměl česky normálně, myslím,že psali,že jsou v zemi asi od 1983. neříkejte mi že nezvládne přečíst 20tenkejch knížek?
Mam.ča - tak tady ta zrovna nebyla zodpovědnej student, prostě se rozhodla,že se přece nenechá buzerovat nějakým systémem,aby musela číst knížky
, ale neudělala kromě jiného i matiku takže by jí to bylo beztak k prdu.
Podle mého by zase vůbec neměli uvažovat o povinné matematice. Chápu,že každý by měl umět česky,mít aspoń minimální přehled o literatuře, ale proč by měli mít humanitně či jinak zaměření studenti maturu z matiky,to nepochopím. Ještě že to nebylo za nás, to bych maturitu vůbec nikdy neudělala 
.jpeg)
Johanka74 - 14.6.2012 11:12 - jenže jak psali, patřil k těm dobrým studentům. V životě už nebude potřebovat (by nepotřeboval
) přečíst jedinou českou knížku. Myslím, si známka by neměla být jen za ten jediný den, vždyť studoval čtyři roky
.jpeg)
Kassy - 14.6.2012 11:06 -
tak jak jsi to napsala, to má logiku a tak by to bylo v pořádku. Ale co na tom paskvilu, který teď "funguje" stálo tolik peněz?
když nejsou dořešeny základní podmínky.

Johanka74: 11:12 Je smutné, že z maturity mají někteří zodpovědní studenti takové nerváky, že z nich při ústní zkoušce nevypadne ani slovo. Tam by ale měla nastoupit znalost studenta profesorským sborem, a jestli celou dobu studia patřil student k premiantům, tak by mu měli dát druhou šanci třeba následující den, nebo z něj dostat pár slov aspoň na tu čtyřku.
Něco ke kafíčku...
