Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Občas dám synovi na zadek. Jsem špatná?

Občas dám synovi na zadek. Jsem špatná?

Mám pětiletého syna a asi se vymykám dnešnímu modelu výchovy, kdy je dětem dovoleno prakticky vše a plácnout je patří k něčemu nemyslitelnému. Syn je normální kluk, docela často zlobí a když už to přehání, klidně mu dám pár na zadek. U svého okolí se ale setkávám s nepochopením a kamarádky, se kterými se stýkáme a mají také děti, mi dokonce řekly, že bych se nad sebou měla zamyslet.

Přitom si nemyslím, že bych byla nějaká matka tyranka. Jenom se snažím syna vést k tomu, aby byl slušný a vychovaný. Nesnáším, když se rozcapuje, neposlouchá nebo dělá naschvály. To ho vždycky párkrát upozorním, že takhle ne, pak už i zvýším hlas a když to nezabere, dostane párkrát na zadek a hned je klid. Měla bych si kvůli tomu připadat jako krkavčí matka? My i celé generace před námi jsme byli tímto způsobem vychováváni a nevím, že by to na někom zanechalo následky. Mluvím samozřejmě o normálním naplácání, nemám na mysli nějaké výprasky rákoskou nebo vařečkou. To už je opravdu extrém.

Když jdeme někam společně s kamarádkami a jejich dětmi, kolikrát mě to stojí hodně sebeovládání, když vidím, jak s nimi ty jejich děti cvičí a ony jen bezmocně stále dokola vysvětlují něco, co už bylo tisíckrát vysvětleno. Na těch dětech je vidět, že mají maminky na háku a vysloveně zkouší hranice, kam až můžou zajít. Samozřejmě to můj syn v téhle společnosti zkouší taky, ale toho si dokážu rychle srovnat. No a pak poslouchám, jak jsem neschopná matka.  Poslední dobou už na tyhle hromadné akce radši ani nechodím, jen občas, výjimečně.

Nicméně občas se přistihnu, že pod tlakem okolí začínám přemýšlet, jestli opravdu nedělám něco špatně. Syn dostane na zadek tak třikrát týdně, jak kdy. Někdy vydrží i dva týdny hodný, někdy zlobí fest, od rána do večera. Snažím se mu vysvětlovat, uvědomuju si, že je ještě malý, ale přece i to vysvětlování má své hranice. Ale asi jsem dneska s tímhle přístupem za exota.

Co si myslíte vy? Považujete současný výchovný trend, kdy se kolem dětí chodí pomalu po špičkách, jen aby náhodou neutrpěly nějaké trauma za správný? Taky jste svým dětem občas daly, nebo dáváte výchovně na zadek?

Kateřina


11.10.2016   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 63   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Občas dám synovi na zadek. Jsem špatná?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-63
Verera
Verera - 11.10.2016 10:56

orinka: smajlik - 48 Děti, které v životě nikdo neuhodil, rodičům ostudu nedělají, ty, které dostávaly výprask ano. V tom to není.

Podstata je důsledná výchova a ujasnit si předem, kam své dítě nechám zajít a kam už ne. A pak zajistit, aby pochopilo a dodržovalo. Ne jen pod hrozbou trestu ale prostě proto, že pravidla uznává a bere za své. A nebo nás přesvědčí, že je to lepší jinak, proč ne, rodiče nejsou neomylní.

Takové dítě pak nedělá ostudu, protože se hlídá samo. Děti vedené hrozbami trestů jsou bez dozoru jak utržené ze řetězu.

Rodič není policajt, měl by děti směrovat a působit hlavně svým příkladem, čím jsou děti starší, tím méně na ně působí to, co říkáme a do čeho je nutíme a tím víc co děláme a jak se chováme my.

 
krasaka
krasaka - 11.10.2016 10:35

orinka: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
krasaka
krasaka - 11.10.2016 10:35

orinka: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
orinka
orinka - 11.10.2016 9:59

Myslím si, že máš zdravý rozum a vychováváš správně. Na současné trendy nechávat děti růst jako dříví v lese neber zřetel. Pokud se ve výchově shodnete spolu s manželem i prarodiči, je to ideální situace. A po pár letech budeš ráda, že vám nedělá ostudu spratek.

 
Badi
Badi - 11.10.2016 9:49

Jak říká Marge Simpsonová - namažte jim jen půlku chleba, ony už se dovtípí....smajlik - 42
Jinak ano, naplácat 3x týdně mi přijde moc...

 
Verera
Verera - 11.10.2016 9:48

krasaka: Jenže v tom to právě je. Že si to mohou dovolit. To znamená, že rodiče nezakročí, nestanoví jim žádné hranice, v tom je ta podstata.

Nikde není dáno, že jen výprask je způsob , jak to udělat. Je spousta jiných cest . Ale i sebelepší způsob je na nic, když ho rodiče nepoužívají.

 
Verera
Verera - 11.10.2016 9:41

tornado-lou: smajlik - 47 Pokud takle malé dítě "zlobí", měli by se rodiče zamyslet nad příčinou a ne ho seřezat. V tomhle věku si ještě neuvědomí, že se cítí mizerně, protože mají hlad, žízeň, nebo se prostě nudí při činnostech pro ně nevhodných.

I když se něco prostě udělat musí, můžou se rodiče zamyslet nad tím, jak to udělat pro dítě přijatelnější ( a tím si ušetřit nervy).

Třeba fronty v obchodě jsme s dcerou trávily tak, že jsem jí vyprávěla pohádky ( později jsme vymýšlely spolu nové), sice se okolí dívalo divně, ale byl klid a ještě jsme si to užily.

 
krasaka
krasaka - 11.10.2016 9:37

smajlik - 61 No nevímsmajlik - 26-na dnešní děti bych nervy neměla, psa lze vychovat dříve a efektněji <smajlik47
Moje maminka nám dělala hodinová kázání s tím, že : "počkejte až se večer vrátí tatínek" - ten vyslechl obě strany, vysvětlil, proč se maminka zlobí a JAKÝ MĚL RESPEKTsmajlik - 47
Máti mlela příkazy jako kolovrátek a bezúspěšně /jenže místo kázání bychom raději vydržely pár facek=to byl horor!!!/
Své tři děti /brzy samoživitelka/ se mi naštěstí podařilo vychovat bez výprasků, ale malé zlobivé pacičky nebo zadeček občas dostaly jemné bác-spolužáci byli hodně biti vařečkami, u nás stačilo jen ukázat tu velkou na obracení prádla při vyvářce a byl KLIDsmajlik - 68
Ovšem to, co si mohou dovolit dnešní "spratkové" napříč zeměkoulí, to už není normální - taky vidíme, co z toho vyrůstá - na ně Krále Herodese smajlik - 34
http://www.maminka.cz/clanek/vychova-deti-se-lisi-stat-od-statu-podivejte-se-na-rozdily

 
Verera
Verera - 11.10.2016 9:36

Nejsem zásadně proti plácnutí, ale postupem času jsem dospěla k tomu, že by to mělo být něco naprosto výjimečného, protože to stejně v dlouhodobém horizontu jako výchova nefunguje.

Syn sem tam na zadek dostal, ale pyšná na to nejsem, dcera ne, když to tak s odstupem let hodnotím, stejně to vždycky byla moje prohra, protože se daná situace dala řešit efektivněji.

Pokud dítě nedostává výprask, neznamená to, že kašle na rodiče a skáče jim po hlavě. Svoje děti jsem si taky vždycky dokázala v bandě rozjívenců usměrnit,ale stačil pohled, slovo, nikdy nebyl potřeba výprask.

Děti buď rodiče respektují nebo ne, respekt se ale nedá vynutit bitím, to je vždycky jen strach, až bude syn větší, buď ten strach přestane mít a budete mít problém, nebo mu zůstane a to není základ pro dobré vztahy.
Dítě by mělo poslouchat proto, že pochopí, přiměřeně věku , že je to tak správně.

Pětiletého kluka plácnout jednou za měsíc? Možná. Třikrát týdně? To už je z tvé strany buď beznaděj nebo lenost zkusit najít ve výchově přijatelnější přístup.

 
tornado-lou
tornado-lou - 11.10.2016 9:25

Mimo jiné mám pocit, že veliká spousta výchovných problému s dětma nejsou výchovné problémy, ale problémy "managementu" Nevyspané dítě se bude chovat jako pohroma, hladové, unavené, dítě kterému je zima nebo teplo. Stačí zajistit, aby dítě bylo vyspané, správně nakrmené, dostatečně hodně vyběhané a problémů zázračně ubude.
ty vztekající se děti v supermarketu - představte si že seděly uvázaný v sedačce, pak sedí ve vozíku, na sobě bundu, čepici, hodinu bez napití, bez pohybu a rodiče jim říkají jen mlč a vydrž. nedivím se, že je chytne amok. a ne, plácnout nepomůže. když už to došlo takhle daleko, tak se dá jen počkat až to přejde. jedna dvě scény v obchodáku nejsou známka rodičovského selhání. skutečný problémy s vychovou jsou úplně ale úplně jiný.

 
Anče
Anče - 11.10.2016 9:05

smajlik - 105Nesouhlasím s jakýmikoliv tělesnými tresty - připadá mi naprosto odpudivé dotýkat se vlastního dítěte jinak nežli láskyplně...volila bych rozhodně jiný způsob výchovy!smajlik - 11

 
mam-ča
mam-ča - 11.10.2016 7:42

Milá Kateřino, nedělejte si nic z reakcí svého okolí a svoje děti vychovávejte podle svých pravidel. Plesknutí po zadku zlobivého dítěte není žádná újma, pro kterou byste se měla nad sebou zamýšlet.
Vychovala jsem tři hyperaktivní syny (dva s ADHD) a občas bylo nutné je plácnutím přes zadek taky usměrnit. Vyrostli z nich bezva chlapi a na nějaké "výprasky" si vůbec nepamatují.
Až půjde synek do školy, hodí se mu, že se dokáže ukáznit, a respektovat autoritu, a jde to i bez plácnutí.
Nedejte se buzerovat dnešními metodami, kdy dětičky skáčou rodičům po hlavě a všem normálním lidem okolo se klepe ruka, jak by toho spratky s chutí propleskli.
Viz dětičky ležící, řvoucí a kopající v supermarketech u regálu se sladkostmi či hračkami. Takovému dítěti v afektu se těžko vysvětluje, že tohle je nežádoucí chování. Tam pomůže jen jedna dobře mířená a teprve potom se může začít diskutovat. smajlik - 58

 
Linda
Linda - 11.10.2016 7:01

Ziju v Dk ,tady je "tresny" se pomalu krive podivat na dite. Nase dcery obcas dostaly na zadek, ale doma mezi 4 stenami a jenom dokud neumely mluvit smajlik - 42.
Osobne pokladam u deti nad 3 roky ranu (at uz facku a nebo placnuti pres zadek) za osobni prohru. Jsem dospely rozumne uvazujici clovek a nejsem shopna primet dite k poslusnosti jinak nez fyzickou prevahou???? Do tri let se blbe vysvetluje a po dvacatym NE placnu lehce pres ruku ,ze natohle se fakt nesaha.
U nasich dcer jsem to resila,ze pokud udelaly neco co se mi nelibilo tak jsem jim dala 3 sance - napriklad pobihat a pokrikovat po vlaku (bezna zabava deti pri doprave) -poprve jsem rekla stop to se nedela, muzete to a to a ne vice, podruhy jsem jenom houkla halo co jsem rekla a pokud bylo potreba zasahnout potreti tak necim co dceram zcela nevyhovovalo, v tomto pripade sedet na vlastnim sedadle a zabyvat se obsahem sveho zavazadla v kterym mely nejakou hracku. Pouzivala jsme to v podstate na vsechno - poprve rici ne a proc mi jejich chovani nevyhovuje a co jineho by mely delat, podruhe upozorniot ze jsem to myslela vazne a potreti stopku a zamestnat je necim jinym (nejlepe necim co jim nevyhovovalo, aby si zapamatovali ,ze jsem to myslela opravdu vazne smajlik - 42). Na jejich reakci typu "ale ostatni deti muzou" jsem mela velice iritujici odpoved " ty ostatni nejsou moje deti, ty at si tu demoluji / otravuji ostatni lidi/ pokriku ji (dosad si dle situace) jak chteji, ale vy dve budete poslouchat". MOje deti byly krapatko zivoucke na ceske pomery, ale mohla jsme s nimi kamkoliv a kupodivu tahle 3 sance vychova nam vydrzela i pres pubertu. Sice prskaly, oblibena prupovidka nekdy od 3 let starsi dcery - moje maminka umi pocitat jenom do tri - ale zabitralo to. Holky jsou vychovany pomerne slusne, od nikud nas nikdy nevyhodili, nikdy si nikdo nestezoval na nasi spolecnost.
Na danske pomery je to naprosto nezvykla, dite omezujici, vychova, danske matky se na me koukaji pres prsty, ale na druhou stranu pokud potrebuji pohlidat tak vedi ze hlidam jenom s mymi pravidly a kupodivu deti to respektuji. Jedine na koho to neplati jsou manzelovy netere, jejich matka je pedagozka !

 
tornado-lou
tornado-lou - 11.10.2016 6:43

Holka, jestli musíš dávat pětiletýmu synkovi obden na zadek, tak tvoje výchova moc nefunguje. s pětiletým se JDE domluvit tak, aby se chovalo jak má. i když je to živý ditě.
neříkám, že jsem svý děti někdy neplácla, ale bylo to tak okolo těch dvou let, kdy to dítě ještě moc nechápe a je nebezpečný samo sobě. starší děti není potřeba mlátit.
podotýkám, že mám tři, 6, 4 a 2,5 let. a rozhodně to nejsou rozjívení zlá spratci, ale dokážou se chovat tak, aby nám bylo v jejich společnosti fajn. učitelky ve školce s nima taky nemají problém.

 
Badi
Badi - 11.10.2016 6:37

Moji rodiče měli autoritu přirozenou. Fyzické trestání bylo hodně výjimečné.

Předně bych se zamyslela, čím svého syna krmíte. Dnes je jídlo plné chemie a cukru, po kterémžto jsou děti jak utržené ze řetězu...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-63
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127866.
Archiv anket.