Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Víte, co znamená vaše příjmení?

Víte, co znamená vaše příjmení?

Každý z nás má kromě křestního jména i příjmení. Tato druhá část pojmenování se rozšířila s rozvojem křesťanství, kdy lidé dávali svým dětem jména biblických postav a vznikla tak potřeba nějak od sebe rozlišit všechny ty Jany, Petry, Tomáše… , aby bylo každému jasné, o kterého konkrétního člověka se jedná.

A tak lidé začali svým spoluobčanům dávat ještě druhá jména, která je přesněji vystihovala. Příjmení se pak v rodové linii po otci dědila z generace na generaci. Tato druhá jména vystihovala člověka podle jeho práce, bydliště, povahových vlastností. Mnohá z nich nosí potomci prvních „pojmenovaných“ dodnes, ačkoli s pravým významem již nemají nic společného: Kovář, Polesný, Ponocný, Poslušný, Hodný, Budil, Růžička, Malý…

Kromě ryze českých příjmení se v průběhu času u nás začala rozšiřovat i příjmení německá, případně taková, která mají v němčině svůj základ. Nositelem takového příjmení byl patrně i můj dědeček z maminčiny strany, který genealogiese jmenoval Mildner. Jako malé mi připomínalo mýdlo a myslela jsem, že je to nějaká obdoba slova mydlář. Až když jsem ve škole došla k vyjmenovaným slovům po „m“ mi došlo, že Mildner bude něco úplně jiného. Později jsem zapátrala v německo-českém slovníku a zjistila, že mild znamená v němčině mírný, lahodný, laskavý, shovívavý… A byla jsem doma. Pravda také je, že dědeček byl skutečně takový, jak ho vystihovalo jeho příjmení. Patrně se v jeho rodě nedědilo jenom jméno, ale i povahové vlastnosti.

Větší práci jsem měla se svým vlastním příjmením – Zacharová. Tatínkův otec se narodil na Slovensku a dlouho jsem si myslela, že je to nějaké tradiční slovenské příjmení, protože v Čechách moc nositelů nemá. Pak jsem zjistila, že slovo zachar či spíše záchar má původ v hebrejštině a znamená muž. Určitě má souvislost s biblí a stvořením světa, ale zatím jsem se tomu nějak do hloubky nepokoušela proniknout. Možná, že až budu jednou v důchodu, najdu si čas a pustím se do sestavení genealogie našeho rodu a zjistím další zajímavé informace.

Mé vyvdané příjmení je Machálková. Tam není třeba nějak výrazněji pátrat. Prapředek mého manžela patrně něco, nebo něčím máchal.

Také se občas zamyslíte nad tím, co si s sebou nesete po svých předcích? Víte, co znamená vaše příjmení? A pokud ne, rádi byste to zjistili? Znáte, nebo máte nějaké hodně neobvyklé příjmení?  

Meryl


28.3.2011   Rubrika: Jména a jejich význam   |   Komentářů 64   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Víte, co znamená vaše příjmení?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-64
kubikm
kubikm - 28.3.2011 9:39

Kočkomilka: poláček je ale i ten, kdo obdělával pole...malé...

 
Jadvinka
Jadvinka - 28.3.2011 9:28

moje rodné příjmení pochází někde z arabských zemí co znamená nemám páru,vyvdané je polské a Jadviga prý byla i nějaká šlechtična.Zámek ,ale nevlastníme muž má krev červenou a panské móresy nemá smajlik - 68

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 28.3.2011 9:17

Rodné příjmení bylo patrně odvozené od vzrůstu mužských členů rodu.A vyvdané? Nevím o tom,že by v okolí byla komunita maličkých Poláků.....Takže kdo ví.smajlik - 68

 
Markýza
Markýza - 28.3.2011 9:15

Jarmila1: asi je - ale člověk je takový divný tvor, většinu ho zajímá, jaké má kořeny, kam patří

 
kubikm
kubikm - 28.3.2011 9:10

Almega: faktis? tak vzácné?

 
kubikm
kubikm - 28.3.2011 9:09

Linda: mám knížku naše přijmení
tam je vanek jako odvozenina od václava
václav zvaný vaněk....

 
Almega
Almega - 28.3.2011 9:03

Moje rodné příjmení už nosí jen 5 lidí na světě a je tak zvláštní(vypadá spíš jako staročeské nebo německé...),že jsem ho dosud nikde v žádných knihách nenašla.Vyvdané příjmení je trochu běžnější,ale jeho výklad "kočičí ondřej" považuju za slátaninu.To jsem v té knize o příjmeních našla....

 
Sofffie
Sofffie - 28.3.2011 8:50

Já jsem rozená Bumbová - to snad není zapotřebí dlouze překládat smajlik - 64smajlik - 38

 
Jarmila1
Jarmila1 - 28.3.2011 8:47

A není to jedno, co to znamená?

 
Markýza
Markýza - 28.3.2011 8:46

smajlik - 16vím, rodné je zkomolenina národnosti, poměrně dost rozšířená a k vyvdanému se traduje historka, související s Napoleonem, válkou, zranením a šavlí. Moc lidí jej tady nemá, za to vím, že když potkám někoho se stejným příjmením, jsme všichni příbuzní - aspoň od toho prapředka určitě (hodně je jich zpoza riečkysmajlik - 16tam mají i svou ves)

 
Stanik
Stanik - 28.3.2011 8:46

vyvdane je slovenske.. a co znamena nemam fakt paru. A rodne je jednoznacne.

 
Linda
Linda - 28.3.2011 8:30

Co asi tak delal v dávných dobách Vanek????

A v Dánsku (no vlastne v celé Skandinávii) tuto problematiku vyresili ponekud zajímave. Dríve se ríkalo krestní jméno a místo príjmení bylo dcera nebo syn toho a toho (at uz se pouzili krestní jméno otce nebo jeho zamestnání) viz klasika Ronja dcera loupezníka. A v lehkých zmenách zustalo dodnes, takze príjmení typu Svendson je vlastne Svend (krestní jméno otce) a son= syn. Samozrejme se nemení príjmení kazdou generaci podle krestního jména otce jako v drívejsích dobách.

 
kat
kat - 28.3.2011 8:29

Tak vyvdané příjmení je celkem jasné, je zvířecí...ale to mé rodné mi docela vrtá hlavou...hodně se zajímám o genalogii, mám už udělaný opravdu velký rodokmen..bohužel z otcovy strany nemám nic..s rodinou se nestýkáme,nikdo o ní nic neví...a docela by mě původ příjmení zajímal...myslím, že by mohlo být z němčiny.. od slova brzy...což by odpovídalo,neb jsem až nezdravě dochvilná...Nevíte někdo kde to zjistit?

 
Pentlička
Pentlička - 28.3.2011 7:53

Moje rodné příjmení prý znamená "tetřívek", moje vyvdané je zdrobnělina křestního jména Cyril.

 
Bridgetj
Bridgetj - 28.3.2011 7:52

Co znamená moje příjmení nevím, ale zato vím, že je jich plno. Asi znamená, že budu celý život v poklusu smajlik - 68

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-64
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 423111.
Archiv anket.