Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Nežijeme povrchně. Jsme proto „socky“?

Nežijeme povrchně. Jsme proto „socky“?

Je nám s manželem 39 a 45 let, máme dvě děti – 11 a 9 roků. Brali jsme se před patnácti lety, v rámci privatizační vlny jsme velmi výhodně odkoupili nájemní byt, v němž jsme bydleli. Zrekonstruovali ho a zařídili, brzy na to se narodil syn, kterému je nyní jedenáct let, za dva roky se naše rodina rozrostla ještě o dcerku.

Odmala jsme se obě děti snažili vést ke sportu, k zájmu o kulturu, hodně jsme cestovali, všude je brali s sebou. V podstatě nic pro nás nebylo překážkou, aktivity jsme jen úměrně uzpůsobili věku našich dětí. Dnes už oba dva skvěle lyžují, plavou a celkově jsou velmi zdatní. Navštěvují několik kroužků, syn hraje na kytaru, dcera letos začala docházet na hodiny klavíru, moc po tom toužila. Také se věnují každý nějakému sportu.

Žijeme všichni hodně aktivně. Ačkoli nemáme s manželem nějak přemrštěně vysoké platy, snažíme se v rámci našich možností dopřát dětem co nejvíce zážitků a aktivit, které je obohatí a vytvoří jim kvalitní základ a návyky do budoucna.rodina

Až do nedávna vše klapalo, žili jsme spokojeně a společně trávený čas a celkově náš rodinný život jsme si užívali. Zlom nastal v letošním školním roce, kdy začal syn chodit do páté třídy. Najednou se něco změnilo. Vypozorovali jsme, že se vyhýbá svým dřívějším kamarádům, stýká se jen s jedním. Do školy chodí nerad, netáhne ho to ven.

Po nějaké době se nám svěřil. Spolužáci mu prý nadávají do socek, vysmívají se mu, že nemá pořádný mobil, nechodí značkově oblékaný, podivují se, jak to, že nemáme plazmovou televizi a spoustu dalších věcí.  Z toho důvodu k nám už před časem přestal spolužáky vodit na návštěvu.

Je z toho nešťastný, cítí, že se odlišuje. Je ještě malý, nedokáže pochopit, že skutečná kvalita života a spokojenost není jen v luxusním materiálním zabezpečení. Pro něj je teď alfou a omegou to, aby obstál před svými spolužáky, zařadil se mezi ně. I když jsme se mu snažili vysvětlit, že jiní lidé utrácejí peníze za stále nové značky mobilů a další kolikrát zbytečné věci, my se snažíme naše peníze investovat do nás jako rodiny, do společného vyžití. A že mu radši než poslední typ mobilu koupíme novou kytaru nebo lyže.

Nechápe to. On by chtěl mít všechno. To, jak jako rodina žijeme, se mu líbí, sám si všímá, že na některé jeho spolužáky nemají rodiče čas a nepěstují s nimi žádné společné zážitky. Je rád, že my spolu podnikáme spoustu akcí, těší se na dovolenou, chystáme se na kolech na Šumavu. Přesto ho jeho postavení mezi spolužáky trápí, cítí se méněcenný, vysmívaný.

Zajímal by mne názor čtenářek na tento problém. Také se setkáváte s případy, kdy jsou děti už odmala vedeny k nekritickému obdivování „materiálna“ a uniká jim pravá podstata života? Kdybychom měli dostatek financí, klidně dětem pořídíme i ty nejlepší mobily a značkové věci, koupíme plazmovou televizi… Ale my na tohle všechno nemáme. U nás je to buď anebo. Když utratíme peníze za spoustu povrchních nesmyslů, už nám nezbude například na nové kolo pro syna, které potřebuje na letní dovolenou. Jen na vysvětlenou. Náš byt je zařízen úplně normálně, je útulný, sladěný, jen v něm chybí spousta všelijakých moderních vymožeností. I oblékáni chodíme dobře, ale neutrácím za zbytečně drahé věci jen proto, že mají nějakou značku.

Podařilo se vám v tomto ohledu nalézt zlatou střední cestu? S manželem jsme přesvědčeni, že pro naše děti děláme to nejlepší, co můžeme. Ale co když si to jen namlouváme a ony ve své podstatě touží po něčem úplně jiném, jen jsou ještě moc malé, aby nám to dokázaly otevřeně říct?

Markéta


20.4.2011   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 65   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Nežijeme povrchně. Jsme proto „socky“?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-65
Verera
Verera - 20.4.2011 0:45

Ještě tohle:

"Kdybychom měli dostatek financí, klidně dětem pořídíme i ty nejlepší mobily a značkové věci, koupíme plazmovou televizi… Ale my na tohle všechno nemáme. U nás je to buď anebo. "

Necítí z vás , že byste rádi měli i na tohle, že vám to vadí? Nemluví se u vás občas o nedostatku financí? Děti to vnímají jinak, třeba si opravdu myslí, že jste nějací méněcenní, když si takové věci nemůžete dovolit.

Nevím, ale i kdybychom měli dostatek financí, nebo nadbytek, tak nebudu kupovat něco jen proto, že to mají ostatní, ale proto, že to potřebujeme nebo uznáme za vhodné, že by to naše domácnost měla mít.

Jde o to, že děti by měly vědět, že něco takového opravdu nepovažujete za potřebné a nemáte o to zájem, v tomhle věku je pro ně ještě názor rodičů svatý, takže ho převezmou a dokážou snad i použít proti posměváčkům.

 
Libushe+3
Libushe+3 - 20.4.2011 0:42

Ja myslim, ze to jak zijete je zlata stredni a stridma cestasmajlik - 47Vubec bych to nemenila. Ovsem chapu ze deti (spoluzaci) dokazou byt hnusni a sikanovat vybraneho cloveka kolikrat az k psychickemu zhrouceni.
Ale neporadim jak z toho vensmajlik - 26smajlik - 55

 
Verera
Verera - 20.4.2011 0:37

Mám děti ve stejném věku a tohle tedy neznám. Syn sám řekne, že ví, že nemůže mít všechno a musí si vybrat a nevypadá, že by mu to vadilo. Malý mi na pochopení něčeho takového nepřipadá.

To, že se dětem pořídí všechno co chtějí je to nejhorší, co se dá udělat. Pro život potřebují zažít pocit, že něco nemají a mít nebudou a naučit se rozhodovat, co je důležité a a co ne.

Zamyslela bych se, případně optala ve škole, co se změnilo. Možná tam přišel nový spolužák, který kolem sebe dokázal vytvořit takovouhle atmosféru. To by ale měla učitelka poznat a nějak vhodně zakročit.
Taky záleží, jak se dokáže dítě bránit. Pokud by hned na začátku dokázal s kamarády toho, kdo se mu posmívá, usadit, že sice nemá nový mobil, ale co všechno zažil, že nemá značkové oblečení, protože to je pitomost utrácet za takové nesmysly apod., tak má pokoj.

Zkuste s klukem probrat nějaké vhodné odpovědi a jak se má bránit.

 
modroočka
modroočka - 20.4.2011 0:29

Ten výsměch není s dětské hlavy, ale z pýchy jejich rodičů.
Netrap se tím a dělej tak, jak to máte rádi, jak to vyhovuje Vám celé rodině.
Syn časem pochopí, že jeho "kamarádi" jsou všechno možné, jen ne chytří. A je taky docela možné, že jednou budou závidět právě Vašim dětem, jak báječný vztah měli se svými rodiči. smajlik - 61

 
surika7
surika7 - 20.4.2011 0:12

Asi těžko můžete chtít aby vaše děti měli přesně tak vytříbený názor na život jako vy. Děti často podléhají vlivu kolektivu ve škole, byť tam zajisté nejsou všichni tzv. zazobaní, ale jsou tam i děti oné střední úrovně. Prostě to chce trpělivě s ním stále o tom mluvit a vysvětlovat, že ve společnosti si nejsou a nebudou všichni rovni nikdy, ale vždy je něco za něco. Jednou vám bude vděčný, za hezké dětství a společně strávený čas, za to k čemu jste ho vedli.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-65
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.