Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Moje dcera je terčem posměchu

Moje dcera je terčem posměchu

Mám devítiletou dceru, chodí do třetí třídy. Jsem rozvedená a starám se o ni sama. Rodiče bydlí na druhém konci republiky a bývalý manžel má novou rodinu, takže si dceru bere sotva jednou za měsíc. Jeho nová žena o její návštěvy prý příliš nestojí.

Beru to, jak to je. Snažím se ničím zbytečně netrápit a Ivetce se věnuji, jak nejvíc můžu. Vzhledem k tomu, že jsem na ni sama, byla jsem i dost omezená co se výběru povolání týká. Práce na směny apod. pro mne nepřipadala v úvahu. Potřebovala jsem stálé místo s pevnou pracovní dobou. To se mi nakonec získat podařilo, i když platově to žádný zázrak není.

V důsledku toho jsme s Ivetkou nuceny žít velice skromně a musím doslova obracet každou korunu, než ji vydám. Víc než půlku platu dám jen za nájem a různé poplatky. Na samotné žití nám toho tedy moc nezbývá. Oblékáme se hlavně v second handech a přiznávám, že občas něco nakoupím i u Vietnamců.

Až do nedávna jsem to jako problém neviděla. V poslední době se však Ivetka začala chovat divně, byla uzavřená, nechtěla moc mluvit. Po nějaké době se mi z ní podařilo dostat, co ji trápí.

Mají ve třídě poměrně početnou skupinku holčiček, které se začaly nad ostatní vyvyšovat. Vychloubají se, co všechno mají, předvádějí značkové věci, nové mobily. Pro ty, kteří vykazují nižší materiální úroveň, mají jenom posměch a urážky. Tedy i pro mou dceru.

Ta to velice těžce nese, zvlášť, když se do té „honorace“ zařadila i její dosud nejlepší kamarádka. Najednou se s ní přestala bavit, nadává jí do socek a chudáčků. Ke všemu začala svým novým kamarádkám vyprávět, jak to vypadá u nás doma (v době, kdy se s Ivetkou přátelily, u nás často bývala na návštěvě), takže se ta děvčata dozvěděla, že nemáme ani DVD ani věž, vlastníme jen jeden počítač se starým monitorem a Ivetka že nemá ani jednu pravou Barbínu.

Vím, že pro nás, dospělé, je tohle možná trochu směšné, nad podobné invektivy se většinou dokážeme s nadhledem přenést. Ale malé dítě to vnímá jinak, mnohem citlivěji. Bolí mne, když vidím, jak je moje holčička zraněná a nešťastná. Snažím se s ní o tom mluvit, vysvětluji jí, že ta děvčata jsou přes všechen luxus, kterým jsou obklopena, v podstatě hrozně chudá, ale mám dojem, že ta moje devítiletá cácorka to ještě v těchto souvislostech nedokáže pochopit. Došlo to tak daleko, že odmítá chodit do školy, vymýšlí si bolesti břicha a podobně.

A já nevím, co s tím. Patrně jsou to zavedené zákonitosti dnešních dětských kolektivů a  každé dítě se s tím musí nějak vyrovnat. Přesto mi není jedno, když vidím, jak se Ivetka trápí. Dá se vůbec nějak devítiletému dítěti vysvětlit, že materiální statky nejsou v životě to hlavní?

Monika


4.5.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 66   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Moje dcera je terčem posměchu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-68
máša h.
máša h. - 4.5.2010 13:46

Křeček: nemuseli ani mít tetičku na západě... já šla do 1.třídy v r. 1968, někdo jezdil k moři... někdo ne, někdo nakupoval v Tuzexu, někdo ne... někdo si postavil, někdo žil v paneláku. Ne že bych nechtěla džíny, ale kdybych našim řekla, jestli seženou bony, dali by mi akorát mokrej hadr na hlavu... Hospodářství jim sebrali komanči, tak žili skromně, bez remcání. Vychovali čtyři děti, jediné, co opravdu chtěli, bylo, abychom měli aspoň maturitu. Smekám před nimismajlik - 105

 
Ota
Ota - 4.5.2010 13:45

dadka: na tohle jsem dost alergickejsmajlik - 105
Za totáče jsme na tom nebyli stejně, za totáče byly celé vrstvy "mlaskajících nabobů" rekrutující se z podivuhodných skupin obyvatelstva. Neříkám, že někteří z nich nemuseli makat nebo že to všechno byla lidská spodina, ale když si vzpomenu kam směřovali budoucí živitelé rodin, kteří se smáli chudákům študovanejm.
Darmo se u nás v národním podniku, neříkalo chudej jako inžinýr smajlik - 76


 
Juana
Juana - 4.5.2010 13:30

Ženský, ale ono i za komoušů to bylo stejný, jen ty rozdíly nebyly tak velký - měla jsem za kamarádku holku, se kterou se nikdo nebavil, protože byla tlustá a její matka chlastala a ona chodila nemožně oblečená - chodila do vedlejší třídy a bavily se s ní jen holky od nás ze třídy a my se pak hodně zkamarádily, obě jsme hodně četly scifi. Na gymplu to samé, taky jsme tam měli partičku nóbl dam s hadry z ciziny, jedna měla starého milence ze západního Německa a hrála si na honoraci.

 
Křeček
Křeček - 4.5.2010 13:18

Ani za totáče na tom nebyli všichni stejně.
Někdo ty tetičky na západě měl, někdo ne.

 
Bohunka_P
Bohunka_P - 4.5.2010 13:09

Tohle je strašně těžké a bohužel s tím asi moc nenaděláš... smajlik - 17 Vysvětlit se dá leccos, ona to holčička asi i určitým způsobem chápe, ale trápení jí to nijak nezmenší... Znám to taky z vlastní zkušenosti, vždycky jsem byla v tomto směru outsider a i když jsem rozumem chápala proč, nebolelo to o nic míň.
Jediné, co pomůže, je rada, která tu už zazněla - najít jí koníček, ve kterém bude dobrá... Tím získá sebevědomí a bude mít takovou tu "svou hvězdu", ze které bude brát sílu...

 
Ramondia
Ramondia - 4.5.2010 13:07

Nemám dceru, ale syna, na druhém stupni ZŠ. Co vím, tak kluci to oblečení zas až tak neřeší, možná ještě tak ty mobily. Je pravda, že naše rodina na tom není špatně, syn hodně sportuje, takže mu kupujeme kvalitní značkové sportovní oblečení, ale to je kvůli kvalitě, ne kvůli zvuku značky. Jinak ostatní oblečení mu nekupujeme žádné drahé, i za menší peníz se u nás nechá nakoupit pěkné moderní oblečení, ve kterém dítě vypadá šik.
Ale přestože u sebe a u svých kamarádů syn neřeší, za kolik kdo co má, tak jsem si bohužel všimla, že co se týče holek, největší úspěch u něho a i u jeho kámošů mají právě tyhle nafintěné bárbíny, které nemají v hlavě nic jiného než to, jak vypadají a co mají na sobě a těm neznačkovým a méně štíhlým atd. .... se nepokrytě posmívají, a hlavně právě před klukama. Přestože jsem mu to řekla, že je to jenom skořápka a jejich chování svědčí o malinkém mozečku. Sice mi dá možná v duchu za pravdu, ve škole s klukama nadbíhají právě těmhle, čímž jim zvyšujou jejich pochybné "sebevědomí". Štve mě tím, protože se ho snažíme taky směrovat jinak: sport, skauting atd. - doufáme, že jednou dozraje. Snad se nepodílí na posměchu.
Je to o tom, že celá tahle společnost je prolezlá a zkažená konzumem, tím, že léta jsme tu neměli nic a teď se snažíme všechno dohonit na svých dětech, a tím je kazíme.
Jinak Monice bych zkusila poradit, ať si promluví s učitelkou. Na prvním stupni by si s těmi holkami ještě mohla promluvit a ještě by na ni mohly dát.

 
Ploduska
Ploduska - 4.5.2010 12:40

Bety , 8.35
souhlas.

navíc "... že ta děvčata jsou přes všechen luxus, kterým jsou obklopena, v podstatě hrozně chudá, ..." nechápu dost dobře ani já. osobne si myslí, že když má nekdo peníze, tak to neznamená, že jeho díte nejak citově strádá smajlik - 71

jak tu nekdo psal, za socíku jsem na tom byli všichni +- stejne a taky k tomu ve školách docházelo smajlik - 26 záminka se najde vždycky a dítě není dostatečně odolné , tak je to težký.

rozumný mi prijde ten kroužek mimo školu.

 
PEGG
PEGG - 4.5.2010 12:29

dadka - 4.5.2010 12:06 - smajlik - 47 tak to jsi napsala přesně. Taky to vidím kolem sebe, tatínkové začínali od nuly, ti šikovní se někam dopracovali, teď odcházejí do důchodu a předávají podnik svým dětem, které vidí jen ty prachy bez práce a většinou to přivedou na buben,ale chovají se jak kdyby to byla jejich zásluha a dávají všem okolo najevo,že oni jsou něco vícsmajlik - 76

 
dadka
dadka - 4.5.2010 12:06

Jak to tak všechno čtu, je mně z toho dosti šoufl. Za totáče jsme byli skoro všichni na stejné lodi a nebyly takové velké rozdíly jako dnes.Ale opravdu to záleží na rodičích. Dcera je učitelkou na prvním stupni a mohla by vykládat! Většinou lidé, kteří jsou bahatí vlastní pílí svoje bohatství najevo nedávají, ale takoví pochybní zbohatlíci se strašně chlubí a v hlavě mají vymeteno.

 
Juana
Juana - 4.5.2010 11:42

Jo a náš kamarád, který vydělal dost slušný prachy na prodeji textilu (měl i malou dílnu a síť obchodů po Praze) sám chodil v kalhotách od Vietnamců - jak byl z oboru, měl přehled o tom, kde se co vyrábí a prachy utrácel za dovolené a za cestování a ne za hadry. A manželova teta z Kanady, která tam taky není socka, pokaždé při návštěvě Čech proleze Holešovickou tržnici a utratí tam majlant a její dcery taky - libují si, že tam seženou lacino věci, které nikdo u nich nemá. smajlik - 16 Já tedy spíš oblézám lepší sekáče a hledám pro děti nové značkové věci, nedávno jsem sehnala krásnou džínsku pro dcerku za celých 25 Kč, fungl nová, s výšivkami - no nekup to za ty prachy. smajlik - 16 Jsem zvědavá,jak se to vyvine u ní ve třídě, zatím je to v pohodě. Syn je už v tercii a patří mezi vyvrhele ne kvůli oblečení, ale kvůli prospěchu, ovšem on je hodně silná osobnost, kamarádí se se stejně "postiženými" a řeší spolu úplně jiné problémy. Hadry ho nezajímají, ale knihy, různé vědecké obory a tak, takže to je přesně analogie s turisťákem (ten pro něj fakt není, jak jsme zjistili). Prostě to chce mít silné sebevědomí a mít zajímavého nenáročného koníčka a tohleto tupé stádo ať se jde bodnout. Ale to začíná v rodině, od malička je třeba dítě směrovat jinam.

 
Jadvinka
Jadvinka - 4.5.2010 11:40

děti umějí být někdy zlé-ale je to výchovou.Naši mladí taky nemají nazbyt-při třech dětech.Přesto chodí vnučky jako ze žurnálu.Jde to docela lehce na Aukru totiž jdou pořídit nádherné věci za pár kaček.Takže vypadají jako dcery milionáře a přitom honí sekáčovou parádu.U Vietnamců kupujeme jen věci na venek.

 
Juana
Juana - 4.5.2010 11:03

Jako dítě jsem chodila taky do turistického oddílu a fungovalo to tam přesně naopak -měli jsme tam jednu dívčinu, jedináčka, měla tetičku ve Švýcarsku a zkoušela se vytahovat džínama a kosmetikou od tetičky - děsně nám tím lezla na nervy a jak byla v menšině, naopak jsme jí myslím dávaly dost silně najevo, že tohle teda nééé a možná jsme ji taky svým způsovem šikanovaly. Jenže ona si za to mohla sama, protože se pořád vytahovala.

 
bohunka
bohunka - 4.5.2010 10:52

Já jsem na syna šla stylem - Ty vyrosteš, třeba půjdeš na operaci a brýlí se zbavíš. Ale ti dva darebáci jsou hloupí a to jim zůstane, blbí budou furt .... Taky to pomohlo. Ale když si vzpomenu jak jsem byla holka, moje spolužačky nosily rifle z tuzexu, prádýlko z Tuzexu, malovátka měly od tetičky z Anglie.... a já musela nosit tesilky a hadry po sestřenicích z města.... Dodnes cítím křivdu že to naši nechápali ( oni to nechápou dodnes jak nám bylo ).

 
PEGG
PEGG - 4.5.2010 10:39

Bohužel, děti jsou jen obrazem svých rodičů, ventilují to co slyší doma. Lidské kvality jsou jinde, než ve značkovém oblečení, ale to ta malá pochopí až jednou. Věřím, že z ní bude daleko kvalitnější člověk,než z těch nafrněných pipin,ale to jí asi teď moc nepomůže. Víš já bych se vykašlala na sekáče a raději bych chodila k větnamcům. I když kvalita není veliká,ale mají pořád nové a levné zboží a moderní. Mojí dceři je 15 a nikde jinde nenakupuje,protože říká, že místo jedné značkové mikiny za 15stovek se oblékne celá a může toho mít daleko víc.
Snaž se dceři vysvětlit,že není nutné jít s davem, pomoz ji najít něco,v čem bude dobrá.
Buď její kamarádka víc než matka, prostě buďte hodně spolu.
Hodně štěstísmajlik - 61smajlik - 45

 
Verera
Verera - 4.5.2010 10:38

Jestli se ty holky chtějí posmívat, tak si důvod najdou. Kdy Ivetka přijde jednou v nějakém značkovém oblečení, tak se jí vysmějí, že se opičí.

Ideální by bylo, kdyby jim Ivetka dala najevo že ji ty jejich řeči nezajímají a dokázala je usadit, vystihnout zase jejich slabou stránku a dál si jich nevšímat. Spojit se třeba s ostatními dětmi. Když by byly dvě skupiny, bylo by to snazší. Ono taková s nadhledem pronesená věta :" Ty jsi praštěná, dovedeš s e jen vytahovat oblečením a věcma co ti koupí rodiče a neumíš ani kotrmelec (nebo co prostě té holce nejde a Ivetce ano)" udělá svoje. Zvlášť pokud je za ní parta podobně smýšlejících.


Jenže tohle každé dítě nedokáže. Ono je asi důležité, co si doopravdy myslí Ivetka o důležitosti těchto věcí. Dcera tuhle přišla ze školy s tím, že jedna o rok starší holka se má, že je bohatá . Tak jsme si o tom popovídaly a došly k závěru, že ta holka je vlastně chudák, sice jí rodiče koupí na co si vzpomene,ale jinak musí chodit do kroužků, které jí vyberou, nikdo se jí neptá na její názor a musí naplňovat ambice rodičů.

Občas trénuju děti obraně před konzumem , zasmějeme se přemrštěným cenám a usoudíme, že za tu cenu by bylo něco užitečnějšího a levnějšího, že raději pojedeme na výlet než kupovat další hračky, okomentujeme reklamy coby tahání lidem peněz z kapes za věci, které, kdyby byly dobré, reklamu nepotřebují - děti v tomhle věku přebírají postoj rodičů i v takových věcech.

Moniko, nevím, jak se chováš ty, jestli dáváš najevo lítost, že s i nemůžeš koupit oblečení, které bys chtěla apod. , ale pokud z toho naopak uděláš přednost a budeš přesvědčivá(tj. sama za sebe dáš přednost výletu před značkovým oblečením, najdeš klady na dovolené u babičky místo u moře, budeš s ní podnikat finančně nenáročné,a le zajímavé věci) tak jí pomůžeš vybudovat sebevědomí , jsi její vzor ,a to potřebuje nejvíc.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-68
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388248.
Archiv anket.