Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Trable s tatínkem po smrti maminky

Trable s tatínkem po smrti maminky

Potřebovala bych nějakou radu, protože už jsem v koncích. Absolutně nevím, jak mám pomoci tatínkovi, který se nedokázal vyrovnat se smrtí své manželky, mojí maminky. Je mu šedesát pět let. Situace už začíná být neúnosná a docela dost zasahuje do života mojí rodiny.

Já tatínka chápu, vím, že pro něj to vůbec není snadná situace. Pro mne taky ne, zemřela mi maminka a mým dětem babička. Všichni to neseme velmi těžce, ale musíme fungovat a žít dál, tak s tím bojujeme. Tatínek je ale pořád úplně mimo, hodně se změnil a velmi se upnul na mě a na vnoučata. Zpočátku jsme byli hodně chápaví a snažili se mu všemožně pomáhat, navštěvovat ho, zvát ho k nám, ale teď po téměř roce si myslím, že už by se táta měl nějak vzchopit.

Jenže on do toho svého smutku propadá čím dál víc. Každý den mu musím minimálně zavolat, jinak mě nahání po telefonu a vyčítá, že na něj kašlu. Nedá si vysvětlit, že když jsem v práci, nemůžu pokaždé volat. To samé dělá i dětem, tedy svým vnoučatům. Několikrát v týdnu jim volá, aby za ním přišly. Oni vždycky jdou, mají ho rádi, je to jejich dědeček, ale vidím na nich, jak je to začíná psychicky zmáhat. Je jim 13 a 16 let, logicky mají své zájmy a kamarády, přesto alespoň dvakrát, někdy i víckrát v týdnu jdou ze školy rovnou k dědovi a jsou u něj až do večera. I já se snažím za ním co nejčastěji chodit, o víkendech je táta u nás.

Prostě se snažíme, aby nebyl sám, aby věděl, že nás má, že jsme s ním. Jenže jemu je všechno málo. Nejsou to jenom ty výčitky, když každý den hned během dopoledne nezavolám, ale spousta dalších drobností, jako by mi to dělal naschvál. Starám se mu o domácnost, uklízím, peru, nakupuju, vařím mu. A on mi přidělává práci. Příklad: povlíknu mu postel, přijdu druhý den a povlečení je potřísněné od jídla, které si vzal do postele. Ručníky v koupelně hází po zemi, prádlo nechává na zemi tam, kde ho ze sebe svlíknul. Jídlo, které mu v týdnu přinesu, často najdu za dva dny na lince netknuté a samozřejmě zkažené.

Jsem z toho už strašně unavená a nevím, jak to řešit. Je to můj táta, mám ho ráda, vím, že mu není lehko. Ale poslední dobou mi připadá jako energetický upír, který mě vysává. Už i manžel zaznamenal mou vyčerpanost, začal taky dávat najevo, že ty víkendy ve společnosti dědy, který jenom sedí, smutně kouká, občas si popláče, jsou i na něj už moc. Naléhá na mě, abych dala náš rodinný život zase do nějakého normálu, abych na tatínka zatlačila ve smyslu, že by se měl vzchopit a fungovat.

Vím, že má manžel pravdu, sama to cítím stejně. Jen nevím, jak to všechno zařídit, abych se tatínka nedotkla a nepropadl se kvůli mně do ještě větší deprese.  Nemáte někdo nějakou radu, jak na tatínka zapůsobit, jak mu pomoci a tím vlastně pomoci i naší rodině?   

Vlaďka


5.6.2017   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 71   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Trable s tatínkem po smrti maminky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-71
kareta
kareta - 7.6.2017 10:05

Jarča*: někteří chlapi děsně zvlčí, když nemají dozor ženy. Já třeba vařím tak zdravě, že chlap jezdí na služebky a tam se láduje smažákamasmajlik - 68. Doma pořádný muž má v pronajatém služebním bytě takovej bordel, že si tam ani milenku vzít nemůžesmajlik - 68smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 7.6.2017 9:23

Kozoroh18: jj, na jednoho vdovce u nás připadá 5 vdovsmajlik - 4
Jinak mě taky zaráží ten věk. Neřeknu, kdyby to byl nemohoucí stařík nad hrobem. Ale pán je ve věku mého manžela, který ještě pracuje, a to bych ho tedy hnala, kdyby házel svršky po zemi nebo si bral jídlo do postelesmajlik - 36

 
Haninka
Haninka - 7.6.2017 9:18

rychlonožka: smajlik - 5smajlik - 47

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 7.6.2017 9:06

rychlonožka - 6.6.2017 23:32
asi to je tak přesně
Vladˇka, si může vše zničit, tatínek se někde zamiluje a ona už tam nebude smět chodit. Paní bude prosazovat jen svou rodinu.

 
orinka
orinka - 7.6.2017 6:58

rychlonožka: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47 Zlatá slova!

 
rychlonožka
rychlonožka - 6.6.2017 23:32

Vlaďko, někdy člověk druhému pomůže tím, že pro něj nic neudělá. Zní to drsně, ale lidi, co se musejí sami starat, to dotáhnou dál než ti, co ke všemu snadno přišli. Týká se to jak výchovy dětí, tak pomoci přátelům či příbuzným. Samozřejmě při úmrtí v rodině je lidsky přirozené, že to lidi semkne a že jsou k sobě empatičtí. Někdo se vyrovnává s odchodem partnera déle. Vy jste si ale v rodině nastavili poněkud zvláštní pravidla. Děti ztratily babičku, Vy maminku, ale tatínek vás řečeno ošklivě drží v šachu. On je ten největší chudák, neboť on je vdovec. Kde je proboha psáno, že se mu musíte každodenně všichni věnovat? On si neumí uklidit, nakoupit? Umýt nádobí a zapnout pračku? On vás všechny zdeptá a udolá. Cystáte se s dětmi a mužem někam na dovolenou? Jistě ne. Tatínkovi by to utrhlo srdce, viďte. To mu nemůžete udělat. Váš otec se nikdy snažit nebude, poněvadž má full servis a nemusí se o nic přičinit sám. A ještě Vám řeknu to ošklivě, otravuje víkendy. Ušila jste si na sebe bič. Děláte tatínkovi služku a jemu to vyhovuje. Co budete dělat, až bude skutečně starý a nemocný? Vzpamatujte se. Nechte ho, aby se staral taky sám. Půjde to ztěžka, ale Vy jistě nechcete přijít o manžela, nebo ano? Rozklíží Vám to celou rodinu a už to nedáte dohromady. Zůstane Vám ten táta, ČÍM BUDE STARŠÍ, TÍM TO BUDE HORŠÍ a pokud se Vám rozpadne rodina, potom zůstanete sama následně i Vy. Vzpamatujte se. Dědovi denně nevolejte a neposluhujte. Ponechte mu na jeho volbě, zda bude mít uklizeno či ne. Pokud chce, ať si nechá vozit obědy, pokud ne, ať má studené. Začněte ho zvát ob víkend a naplánujte si nějakou práci, při které ho zapojíte. Děti tam nechte chodit jednou týdně. Vždy mu řekněte, kdy se uvidíte příště. Vycvičíte si z něj manipulátora a zničíte se zdravotně. A začněte tím, že se v klidu se svojí rodinou posadíte a domluvíte si pravidla. Abyste byli jednotní a neprůstřelní. Ve všech rodinách dochází k tomu, že jeden z prarodičů odejde dříve, ale kdyby se ti, co tu zůstali, chovali jako Váš otec, je zbytek rodin umístěn po blázincích. To přece nejde. Musí být nějaká rozumná mez. Váš otec ji překračuje a to s Vaší vydatnou pomocí.

 
sharon
sharon - 6.6.2017 16:22

orinka: prodá byt a zaplatí si penzion...třeba...smajlik - 26

 
sharon
sharon - 6.6.2017 16:20

orinka: asi ano, já mám dojem že už tu to bylo , nebo něco podobnýho......ale zapojení autorky by bylo fajn....

 
Verera
Verera - 6.6.2017 16:10

A co má pán dělat, když na něj nezbyde žádná práce, žádnou zájmovou činnost neprovozuje, jen sedí doma a nudí se? A v hlavě se mu honí divné myšlenky.

Začala bych omezením činností, která není nutná. Jde o to, jestli skutečně je na tom psychicky tak, že raději nebude jíst než by si šel nakoupit a bude chodit 14 dní v jedněch ponožkách a utápět se v neštěstí.
Pak už je na místě odborná pomoc. Jinak je činnost nejlepší lék. Měl by se začít o sebe komplet starat, samozřejmě je možné mu sem tak tak 1x týdně upéct buchty nebo uvařit svíčkovou, ale to je dobrá vůle, ne povinnost.

Poradit ve všem, co se týče domácnosti, ale nedělat za něj.
Chodit na návštěvy na pokec a při té příležitosti mu nosit třeba časopisy s tipy, co na víkend, nějaký místní plátek s informacemi z okolí, něco optimistického, kontaktovat kamarády, jestli nějaké má nebo dát leták místního spolku důchodů, hasičů. turistů, co já vím, co ho zajímalo dřív. Zařídit mu průkazku do knihovny, předplatné do divadla, jestli chcete chodit s ním... prostě něco, aby vytáhl paty z domu. Jak už jednou začne, půjde to snáz. Jen si musí uvědomit, že mu rádi pomůžete, když bude vážně potřebovat, ale nemá služebnictvo.

Klidně bych se tak 14 dní vymluvila na záda a že musím být v klidu, pokud nemáš dostatek pevné vůle vydržet.

 
YXH
YXH - 6.6.2017 15:27

To upnuti se na vasi rodinu, znam. Zazila jsem neco podobneho, sice ne tak do extremu, ale opravdu to dusi a je tezke se z toho dostat ven....
Jestli tatinek neni nemohouci, tak neni duvod, proc by nemohl delat veci sam. Holky maji pravdu, domluvit se s lekarem, a kdyz potvrdi, ze tatinek je vporadku, tak bych dost pritvrdila. At se stara sam. Pomohla bych mu s pradlem, ukazala jak se pouziva pracka a vesi pradlo na susak. Na spolecnou veceri jednou za tyden, jinak at se stara sam, jestli bude jist zdrave nebo ne, to uz je jeho vec, je uz dospely, a jestli chodil do prace tak snad i svepravny. Zapojit do nejakeho klubu, mozna, ze ma zname z byvale prace, se kterymi by se mohl obcas sejit na posezeni. To ze nic nedela, je pro nej horsi, nez kdyby nekde chodil na brigadu. Je liny a zpohodlnel jeste vic protoze jste mu to umoznili.

 
orinka
orinka - 6.6.2017 15:21

mam-ča: A pak jsou tu soukromé penziony za mastný peníz.

 
orinka
orinka - 6.6.2017 15:19

sharon: Pokud existuje a není to vymyšlené kvůli diskusi.

 
mam-ča
mam-ča - 6.6.2017 15:07

No, dneska získat pro své blízké Domov důchodců, nebo Domov s pečovatelskou službou, zvlášť když pánovi je teprve 65 let a je zdravý, rovná se zázraku.
Na místo se leckde čeká třeba 10 let, až někdo umře.
A já bych tedy svého otce do Domova důchodců nedala. Domov s pečovatelskou službou je o něčem jiném, tam mají svůj dekretovaný byt, svůj nábytek, své věci, a služby odebírají jen ty, které chtějí. Ale takových zařízení je málo.
Domov důchodců má pevný řád, něco jako Dětský tábor pro zlobivé děti.
Tam až tehdy, kdy je člověk 24/7 odkázán na pomoc druhých a nemá kdo by se o něj postaral.

 
catcat
catcat - 6.6.2017 15:03

Popis tatínkova chování se hodí na stoletého stařečka a ne na chlapa65 let. Potřebuje psychoterapeuta a to dřív, než ho bude potřebovat celá Vladčina rodinasmajlik - 26

 
Bellana
Bellana - 6.6.2017 15:01

Sorry, tak vtipné to nebylo, aby se to muselo odeslat dvakrát.smajlik - 48

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-71
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471583.
Archiv anket.