Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Protikuřácký zákon nám zkomplikoval život

Protikuřácký zákon nám zkomplikoval život

Je mi jasné, že mi v mém problému nikdo z vás nemůže pomoci, ani rada v tomhle případě neexistuje.  Ale já se z toho potřebuju aspoň vypsat, jinak mám pocit, že z toho vnitřního přetlaku a vzteku snad prasknu.

Bydlím sama, jsem rozvedená. Žiju na malém městě, mám malou garsonku v centru města. Přistěhovala jsem se sem na konci osmdesátých let a až do nedávné doby jsem tu byla moc spokojená. Bohužel, od konce května, s nástupem protikuřáckého zákona a zákazu kouření v restauracích se všechno změnilo.

Moje garsonka je ve zvýšeném přízemí a kousek od mého okna je vchod do vinárny. Nikdy předtím jsem žádné omezení nebo nepříjemnost z toho, že bydlím vedle nočního podniku, neměla. Samozřejmě občas v noci odcházeli trochu hlučnější hosté, ale to nebylo moc často. Jinak jsem o tom, že je vedle vinárna, vlastně ani nevěděla, je umístěná ve sklepení, takže tam odtud ke mně žádný hluk nedolehl.

Teď je to ale jiné. Od té doby, co se v podnicích nesmí kouřit, chodí hosté na chodník a kouří mi doslova pod okny. Sama jsem nekuřačka, takže na cigaretový smrad jsem hodně citlivá. Teď nemůžu otevřít ani ventilačku, okamžitě mi to jde do bytu. Tím, že mám jen jednu místnost, nemám ani možnost jít do jiného pokoje. Navíc mě obtěžuje ještě hluk. Ne, že by ti lidi venku nějak pořvávali nebo nepřiměřeně hlučeli, oni si normálně povídají, ale je jich tam najednou kolikrát i deset a to mám pak problém slyšet televizi, nebo, když už je později, spát.

Nevím, co s tím, jak to řešit. Zašla jsem za majitelem vinárny, v dobrém, nechtěla jsem dělat zle. I on byl milý, ale v podstatě mi nepomohl. Prý nemůže zakázat hostům chodit na cigaretu ven, už i tak se mu výrazně snížila návštěvnost, nerad by přišel i o ty hosty, kteří mu zachovali věrnost. Sám je z toho nešťastný. Já ho chápu, vybudoval to tady po revoluci, piplal to, hodně si dával záležet. Sám má pár let do důchodového věku a bojí, co by s ním bylo, kdyby byl donucen vinárnu zavřít.

Je to patová situace a čím víc o tom přemýšlím, tím větší vztek mám, že byl takový zákon schválen. Přece nikdo nikoho nenutil, aby chodil do podniků, kde se kouří. Mně samotné cigaretový dým vadí, tak jsem si vždycky zašla do nekuřácké kavárny nebo restaurace.

Neřešíte někdo podobný problém? A dá se to vůbec nějak rozumně porovnat, mezi námi nájemníky (nejsem jediná v domě, komu současná situace vadí), majitelem vinárny a hosty?

Olina


21.6.2017   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 72   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Protikuřácký zákon nám zkomplikoval život

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-72
denda04
denda04 - 23.6.2017 10:45

jsem nekuřák i manžel ,skoro celá rodina ,ale tenhle zákon taky neschvaluji
přece jdu tam ,kde se nekouří v restauraci ,kde se vařilo byla vždy místnost nekuřácká tak se dalo posedět a ,kdo kouříl si zašel ven ,nebo k baru

 
Linda
Linda - 23.6.2017 10:45

denda04: a co delaji kuraci? Nekouri tech 8 hodin a nebo chodi kourit mimo areal nebo proste vsichni zamestnanci musi byt nekuraci????

 
denda04
denda04 - 23.6.2017 10:40

v OV Mital - bývalá Nová huť( NHKG) se nekoří v celém arealu ani venku už 2 roky nikdo si nedovolí to porušit jinak vyhazov

je to hned napsáno u hlavní brány prostě nikde si nikdo nezakouří tečka

 
sharon
sharon - 23.6.2017 9:27

Linda: jistě v každé firmě je to jinak , já co byla a chodili lidi kouřit museli si očipovat na hodinách a pak si to naddělat , byla to japonská firma...................

 
PEGG
PEGG - 23.6.2017 9:10

Mně nějak uniká smysl tohoto nařízení. To je fakt lepší, když kuřáci postávají před hospodou a čudí? Sice neobtěžují personál a nekuřáky v hospodě, ale obtěžují kolemjdoucí (zabírají celý chodník) a lidi, kteří bydlí nad hospodousmajlik - 76V některých hospodách mají tak dobrou klimatizaci, že si člověk ani nevšimne, že někdo kouří. Co bylo špatného na kuřácké a nekuřácké části?
A oni fakt nesmí mít v hospodě kuřárnu?smajlik - 66 To je docela blbost, ta by to vyřešila.

https://e-petice.cz/petitions/petice-za-vypsani-celostatniho-referenda-o-protikurackem-zakone.html?gclid=CNiawYi209QCFSyT7QodMRMGWg

 
Linda
Linda - 23.6.2017 9:08

orinka: sharon: moje mile smajlik - 25 ja pracuji pro celosvetovy koncern, ktery stehuje zamestnance z jednoho pracoviste na druhe jen tak pro srandu kralikum (snad misto jineho konicka), za tech 10 roku ,co jsem tady, sedim v 6 kancelari a mam 5 sefa a pritom porad delam totez.... tato firma propaguje heslo, ze jeji zamestnanci maji placeny pohyb v pracovni dobe (no bodejt by nemeli kdyz od jedne kancelare k druhe je nekolik km a vsicni jsme vyfasovali kola - kaslu na to, ja pouzivam Skypesmajlik - 42)... skutecne se domnivate ze tato firma resi , ze mozna 5% z nejakych 2-3 milionu zamestnancu hodinu denne prokouri????

 
Pentlička
Pentlička - 23.6.2017 8:11

Já jsem nekuřák a kuřáci mi šíleně vadí, hrozně mi to smrdí. Takže jsem na jednu stranu ráda, že si teď můžu zajít na kafe nebo na pivo kamkoli se mi zachce a nemusím zoufale hledat nějaký nekuřácký podnik, nebo trpět. Na druhé straně chápu, že tímto opatřením se kuřáci kouřit neodnaučí a někde to dělat budou, takže tam bude rambajs a nepořádek. Jen nevím, jak to řešit.

 
sharon
sharon - 22.6.2017 19:38

orinka: za mě se muselo naddělávat anebo chodili kouřit místo jídla.....

 
orinka
orinka - 22.6.2017 19:20

Linda: a ono, když se to sečte, se to pak naddělává? To jsou přece prostoje. Neumím si představit zaměstnavatele, který toleruje zaměstnanci, že místo práce několikrát za den skoro půl hodiny vykuřuje.smajlik - 26

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 22.6.2017 17:40

Lizbet - 22.6.2017 11:45
smajlik - 75

jedni odhlasují, druzí upraví a pak možná i zruší

 
sharon
sharon - 22.6.2017 14:55

Verera: i u nás to je , my v 6 patře a pod náma se kouří na balkonech.....a já mám všechen smrad v bytě...........můj muž pokud je doma jede kouřit až dolů za dům......smajlik - 26
s tím nic nenadělám............max že na balkoně napíchám do květináčů vonně tyčinky.......protože hulí i má těsná sousedka a je to naspravedlivé, od ní jde smrad a ode mě vůně....smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
Verera
Verera - 22.6.2017 14:13

Ale pokud to roky funguje jinde, třeba by se dalo inspirovat tam,nějak to přece taky musejí řešit.

 
Verera
Verera - 22.6.2017 14:11

Je to nedomyšlené, když už chtěli chránit nekuřáky a personál před kouřením v hospodách, tak měli zahrnout i ochranu lidí, bydlících nad hospodou. I když ve většině případů je to neřešitelné, když nikde kolem není rozumný prostor, kde by to nevadilo. Ono už je peklo bydlet nad dvorkem s hospodskou zahrádkou. To by nesměli povolovat hospody nikde v bytové zástavbě.

Mně stačí, že soused kouří doma a větrá. Každé ráno neomylně mezi 6:30 a 7:00 mně probudí smrad z cigaret, který nám táhne do bytu, jenže v tomhle vedru nejde mít zavřená okna, taky nevím, co s tím a to je jen jeden člověk.

 
Lizbet
Lizbet - 22.6.2017 11:45

Kozoroh18: Já jsem měla na mysli spíš ty, co ten zákon v této podobě odhlasovali.smajlik - 42 Sama jsem nekuřák a také mi vadí to postávání před hospodou.
Když jsme kdysi dávno bydleli v bytě, soused pod námi chodil kouřit na záchod. A samozřejmě se to táhlo k nám . také hrůza.
Co se týká vajglů - to by měl vyřešit majitel hospody - zajistit popelník. Už jsem to u některých hospod viděla. Ale tím se nevyřeší ten kravál a další nepříjemnosti, které vznikají postáváním před hospodou.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 22.6.2017 11:33

Linda - 22.6.2017 9:21
nezakazuji kouření, to je každého jeho osobní věc. Mne vadí jen když mě to fouka někdo pod nos. Jinak mu to neplatím a tak ať si utrácí za co chce.
Jen mne štve co je těch vajglů všude kam koukneš. Doma si to také nehážou po podlaze či chodbě. Tak by nemuseli ani na chodníku .....

Jezdila jsem s dětma na tábory do německa, dovolila jsem rodičům návštěvu, to aby viděli jak jsou děti ubytované a neměli obavy. Dodnes slyším jak říkali prošli jsme téměř celou vesnici a neviděli nepořádek a ani žádný poházený vajgly od cigaret. Je to v lidech.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-72
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77634.
    Archiv anket.