Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Vzít děti na pohřeb dědečka? Babička na tom trvá.

Vzít děti na pohřeb dědečka? Babička na tom trvá.

Potřebovali bychom od vás slyšet názor na velmi citlivou situaci v naší rodině. Zemřel manželův otec, dědeček našich dětí. Byl poměrně mladý, ještě mu nebylo ani pětašedesát. Měl rakovinu, šlo to dost rychle.

Momentálně vyřizujeme všechny náležitosti související s úmrtím, tchyně je samozřejmě hodně špatná, tak to obstaráváme hlavně my. Pohřeb se bude konat v pondělí. A my s manželem řešíme, zda brát nebo nebrat děti s sebou.

Jsou ještě poměrně malé, synovi je osm a dcerce pět let. Dědečka v posledních týdnech už ani neviděly, byl v nemocnici, kam za ním nemohly, a i kdyby ano, asi bychom je tam nevzali. On měl to poslední období hodně špatné, už si ani nebyl podobný, pro děti by to byl šok.

Že dědeček zemřel, jsme synovi i dceři co nejcitlivěji řekli. Plakali, vyptávali se, ale druhý den už na to moc nemysleli. Byli jsme rádi, že se moc netrápí. Možná to zní cynicky, ale je to tak.

Teď jsme ale narazili na problém s babičkou, která trvá na tom, že poslední rozloučení musí být s celou rodinou, že děti tam nesmějí chybět, že by to dědečkovi bylo líto. Velmi na nás naléhá, dneska dokonce citově zaútočila i na děti, kdy před nimi o dědečkovi mluvila a u toho strašně plakala, byly z toho dost rozhozené, měla jsem problém je uspat.

Teď tady s manželem sedíme a přemýšlíme, jak to udělat s tím pohřbem. Oběma se nám zdá, že by to pro děti byla velká psychická zátěž a na pohřeb je brát nechceme. Jenže manžel má ohled i na svou matku, navíc zemřel jeho otec, cítí to jinak, než já. Já bych byla jasně nekompromisní, on se přiklání víc k mému názoru, ale stoprocentně jistý si není.

Tak jsme se oba rozhodli, že se zkusíme zeptat na názor tady. Braly byste tak malé děti na pohřeb prarodičů? Případně máte s úmrtím v rodině a pohřbem a malými dětmi vlastní zkušenost? Předem děkujeme za všechny vaše názory.

Zuzka a Petr


11.10.2018   Rubrika:   |   Komentářů 72   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vzít děti na pohřeb dědečka? Babička na tom trvá.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-72
Nika1
Nika1 - 12.10.2018 23:49

Asi bych je vzala. Byla jsem na pohrbu v 8mi letech. Klasicky v kostele - podobne jako Na samote u lesa. Trauma nemam. Deti berou smrt trochu jinak. Bylo mi lito, ze prababicku uz neuvidim. Vzpominam, ze se ani lidi do kostela nevesli. Na hrbitove ji pak hrali oblibene pisnicky. Smrt k zivotu patri. Takove rozlouceni to je. Kdyz umre stary clovek, je to takove prirozene. Bohuzel jsem byla na pohrbu mladych lidi a to je drasajici, videt rodice, jak se "divaji do rakve" svemu diteti.

 
Bellana
Bellana - 12.10.2018 23:43

Když zemřel můj otec, bylo synovi deset a dceři sedm. Byli v té době na dovolené s druhými prarodiči, takže na pohřeb jsme je nebrali. Kdyby byli doma, dali bychom jim vybrat, jestli chtějí jít s námi. Civilní obřad není dlouhý, myslím, že by to zvládli. Fakt ale je, že maminka nebyla nešťastná. Otec dlouho stonal, smrt byla vykoupením pro oba.

 
Bellana
Bellana - 12.10.2018 23:35

sharon: Jel v protisměru. To udělá jen idiot nebo někdo zhulený. Nebo někdo, kdo si myslí, že díky penězům své rodiny je nepostižitelný. Toho mi není ani trochu líto. A jeho rodina, místo aby se styděla za to, co vychovala, ještě udělá takový cirkus s jeho pohřbem.
Nemám pro to pochopení. Nedaleko našeho domu asi před deseti lety jeden zfetovaný blb naboural tramvaj. Naštěstí se zabil jen on, ale řidičce zničil zdraví. A jeho nesoudní rodiče mu u místa nehody udělali pomník. Kdykoliv tudy jdu, vzpomenu na něho s odporem.

 
sharon
sharon - 12.10.2018 22:29

kubikm: já na tom nic divnýho nevidím a proč by je jako testovalina drogy , nějak jsem tě nepochopila.....copak víš- víme jestli se nepřátelili ?????
mj o M.Davidovi nevím že tam byl, byla vidět jen jeho dcera.....smajlik - 26

 
kubikm
kubikm - 12.10.2018 22:05

Arna: zajímavý je výčet lidí, kdo tam byl
že David - to se nedivím, je komediant, ale proč Verešová? Suchánek? Genzer? Hůlka? atd....
a další
jiné testují na alkohol a drogy...a tady to nedělali? taky divné

 
sharon
sharon - 12.10.2018 15:18

Arna: já myslím že je to o penězích......je to smutný ale vem si že to neudělal naschvál......a že se může stát cokoli komukoli čímž ho ale neomlouvám.....

 
catcat
catcat - 12.10.2018 14:55

orinka: zažila jsem otevřenou rakev pouze 1x v životě, při pohřbu maminky. Jen táta a já jsme se s ní šli rozloučit takto, ostatní viděli jen uzavřenou rakev. A bylo to na výslovné přání táty. Jinak nikdy jsem otevřenou erakev nezažila

 
Arna
Arna - 12.10.2018 14:36

My se tu dohadujeme zda vzít či ne malé děti na pohřeb a v této chvíli je na internetu přenášen pohřeb Kočky. Tolik lidí a ochranka, kamery,...
Co jsme to za národ že uctíváme takového kontroverzního člověka, vraha otce od třech dětí? Kvůli této rodině se povolí v pátek odpoledne v největším provozu omezení! Jestli taky povolili nějaké móresy rodině řidiče, kterého zabil z hrubé nedbalosti?
Takovým máme uhýbat?
Jak by řekla Cecilka z Hoštic: jdu blejt, velebnosti!

 
máša h.
máša h. - 12.10.2018 13:52

zažila jsem rozloučení se známým, byly tam tři vnučky ve věku 10 - 13 let a mladší vnouček... těch dětí mi bylo opravdu líto, bylo to pro ně hodně drásající... netrvala bych na účasti...

 
sharon
sharon - 12.10.2018 13:36

catcat: NO PRÁVĚ ...co vím tak se rakev se otevírala na přání a ne všichni se museli jít podívat , jak je to dnes nevím ale při nomální kremaci je přece rakev zavřená , alespon u nás....

Pentlička: souhlasím.....

 
orinka
orinka - 12.10.2018 13:36

Technická. Rakev v krematoriu je otevřená kvůli tomu, aby se vyloučila záměna nebožtíků. Někdo z rodiny nebo aspoň důvěryhodný musí potvrdit totožnost.

 
romanasnehotova
romanasnehotova - 12.10.2018 12:06

Myslím, že i děti by se měli rozloučit, i když to bude náročné.

 
Hanča
Hanča - 12.10.2018 11:23

no, každý to má asi jinak, mně zemřel otec před sedmi lety a hned po mamce, nás dcerách to nejhůř nesnl můj tehdy 22letý syn, byl poslední kdo s dědou mluvil asi tak hodinku před smrtí, malý děti bych vzala až pak na sezení po pohřbu, na samotný obřad ne, teda aspoň takhle se to řešilo u nás, mladšímu ynovi bylo tenkrát 13 a taky mamka netrvala na tom, že pro něj musíme dojet na tábor, aby byl na pohřbu

 
catcat
catcat - 12.10.2018 10:58

Znovu se ptám - kde furt berete tu otevřenou rakev??? Přehlídla jsem snad něco?smajlik - 76

 
Pentlička
Pentlička - 12.10.2018 10:46

Dětští psychologové doporučují děti na pohřeb vzít. A já s tím souhlasím, je to rozloučení se zemřelým, nějaké takové zakončení. A že je babička smutná, pláče, mluví o dědečkovi, to je snad normální a děti by tohle měly zažít, měly by poznat, že život není jen smích a legrace, ale i smrt a žal.
Mně umřela milovaná babička v osm letech, měla rakovinu, viděla jsem ji i v rakvi a nijak mě to nepoznamenalo. Byla jsem smutná, plakala jsem a trápila se, ale považuji to za normální reakci každého citlivého člověka na smrt blízkého.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-72
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 421174.
Archiv anket.