Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Vztah s exsnachou a problém v rodině

Vztah s exsnachou a problém v rodině

Zajímal by mě váš pohled na situaci v naší rodině. Podle syna děláme něco, co se v normálních rodinách nedělá. My si to s manželem nemyslíme, proto bychom uvítali pohled někoho nezaujatého. Jde o vztah, který máme já a můj muž s bývalou manželkou našeho syna.

Syn se ženil v pětadvaceti letech, jeho nevěstě bylo o dva roky méně. Brát se museli, půl roku po svatbě se jim narodila dcerka a za další dva roky ještě chlapeček. Bohužel, manželství jim nevydrželo, když bylo dětem osm a šest let, rozpadlo se.  Skutečný důvod rozchodu nevíme, oba nám předložili svou verzi. Syn tvrdil, že mu jeho žena byla nevěrná, ona to popírá a jako důvod rozvodu uvádí, že si prostě přestali rozumět.

My jsme se s mužem po tom, kde je pravda, nikdy nepídili. Jejich rozvod nás mrzel hlavně kvůli dětem, ale smířili jsme se s tím, brali jsme to tak, že jsou dospělí a je to jejich život, jejich věc.  

Syn se krátce po rozvodu seznámil se svou současnou ženou,  bývalá snacha zůstala několik let sama s dětmi, které měla ve své péči. Už od doby, kdy s naším synem chodila, jsme ji měli rádi a ona nás také. Nebyl mezi námi ani v nejmenším napjatý vztah, jak to často bývá. Naopak. Ona je velmi milá, vstřícná, citlivá, vždycky se skvěle starala o děti. Poměrně často jsme se navštěvovali a tak to zůstalo i po té, co se jejich manželství rozpadlo.

Syn je náš, tam byl častý kontakt samozřejmostí, ale i ona, jako jeho bývalá žena, u nás byla vždycky vítána. Minimálně jednou měsíčně k nám i s dětmi přišla na návštěvu a stejně tak jsme navštěvovali i my ji a vnoučata. Když jsem odešla do předčasného důchodu, hodně jsem jí pomáhala například v době, kdy byly děti nemocné, aby si nemusela brát paragraf.

Tak to probíhalo celé roky až dodnes, kdy jsou vnoučata už dospělá. Stále jsme s bývalou snachou v přátelském a milém kontaktu, i když se už navštěvujeme v podstatě jen my sami, vnoučata si návštěvy už organizují po vlastní ose.

Synovi se náš vztah s jeho bývalou ženou už od začátku nelíbil, prý to není normální, je to pro nás cizí člověk. Oponovali jsme, že ji máme rádi a cizí pro nás není, je to matka našich vnoučat. Synova averze vůči našim kontaktům se vystupňovala, když si našel novou partnerku. Ale my jsme i ji přijali hezky a chováme se k ní dobře.  Myslíme, že ale oba dva žárlí na jeho první ženu. O našich návštěvách se dozvídali od dětí, my jsme se snažili o nich radši moc nemluvit, abychom nepřilévali olej do ohně.

Teď o víkendu se ale došlo k docela nepříjemné, možná až vyhrocené situaci, která mě přiměla hned začerstva, dokud to mám v sobě, všechno takhle sepsat.

Už dva týdny se oba s manželem potýkáme s nějakou šílenou virózou. Ani jednomu z nás není dobře. Minulý týden se ozvala bývalá snacha, jak se máme a že by nás přišla navštívit. Řekli jsme jí, že jsme oba nemocní, ať teď raději nechodí, aby se nenakazila, že se jí ozveme, až budeme v pořádku. No a ona se nám tady v sobotu odpoledne objevila s plnými taškami přichystaného jídla. Přinesla toho opravdu hodně: polévku, rajskou s navařenými knedlíky, upečený koláč a ještě další jídla, která měla zamražená, abychom si je dali do mrazáku, abych nemusela vařit, dokud se neuzdravím. Uvedlo nás to do rozpaků, ale zároveň nás to potěšilo. Bylo to od ní velmi milé a přiznávám, že mi to přišlo vhod.

Zrovna když u nás byla, přišel nečekaně i syn, kikslo mu auto a potřeboval si půjčit naše, měli naplánovanou nějakou víkendovou cestu.

Bylo to velmi nepříjemné. Jak přišel a setkal se tu se svou bývalou ženou a zmapoval, že ona přišla s proviantem, strašně se ho to dotklo a všechny nás doslova seřval na jednu hromadu. Mně, manžela a i ji. Co prý to děláme, jestli si uvědomujeme, jak ho tímhle zahanbujeme, že kdybychom řekli jemu, i jeho žena by nám určitě navařila a přivezla jídlo.

Nedal si nic vysvětlit, vůbec neslyšel, že my jsme nic nechtěli, že jsme ani nechtěli nikoho obtěžovat, snacha ho ujišťovala, že to byl její nápad a chtěla nám jen trochu pomoci.

Strašná a vypjatá situace to byla. Nakonec syn hodně rozezlený odjel (muž mu auto půjčil) a my jsme tady i s bývalou snachou zůstali jako opaření. Ona se omlouvala, že nechtěla způsobit takový rozkol a my ji ujišťovali, že to není v žádném případě její chyba. Ale to víte, je to náš syn, tak jsme zachovávali takový trochu neutrální postoj.

Mně to od té soboty leží v hlavě a je mi z toho nějak úzko. Připadáme si, jako bychom udělali něco špatného, něco, co se nedělá. Přitom v hloubi duše si to nemyslíme.

Jaký je vás názor na tuhle nepříjemnou situaci? Myslíte, že tím, že se stýkáme s bývalou snachou, zrazujeme našeho syna? On to tak asi cítí. Ale pro nás by nebylo lehké s ní kontakt ukončit, máme ji opravdu upřímně rádi.

Radana


12.12.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 75   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vztah s exsnachou a problém v rodině

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75
Anče
Anče - 13.12.2016 23:33

Hanča:V takové míře,aby,když je máma nemocná a ex jí nosila jídlo..ne tohle ne.Vnoučata ano - vidět ji,ale takhle,aby chodila k prarodičům do bytu s jídlem jako k blízkým příbuzným-to bych tedy já nechtěla.Něco to vypovídá o vztahu té matky k nové snaše - jak to,že syn a jeho nevěděli o tom,že je nemocná? Není to naschvál i z její strany - nevím..je to divné.A příspěvek,že takové přátelství je vzácné a je třeba ho pěstovat - to myslíte vážně.Pěstovat vzácné přátelství s bývalou ženou svého syna???Po rozvodu? To mě snad šálí zrak...smajlik - 55

 
Anče
Anče - 13.12.2016 23:28

Bellana: smajlik - 105Proč mi podsouváte tohle?smajlik - 94

 
Anče
Anče - 13.12.2016 23:26

smajlik - 105Vidím,že jsem vás naštvala příspěvkem.Prostě by se mi nelíbilo po rozvodu,aby se moje máma stýkala s bývalým.Nevěřím,že,pokud syn věděl o její nemoci,že by jí nepomohl - sám jí říkal,že by se o ni postarali a jistě rádi! Bral to možná jako naschvál.Je to divné i ze strany ex - je sama a takhle se poutá k bývalé tchyni..možná je v tom něco víc...kdo ví.Já bych tedy nechtěla po rozvodu tohle a,myslím,že moje máma by se s bývalým nesetkávala.Nepomlouvat,neškodit, být slušní,ale žádné vřelé vztahy.Vnoučata ano,ale aby ex nosila jídlo..promiňte,tohle ne ne ne.smajlik - 105

 
rychenza
rychenza - 13.12.2016 22:22

Opravdu si nedovedu predstavit, ze by mi syn mluvil do toho s kym se smim stykat a s kym ne. Ja mu taky do jeho vztahu nemluvim.
Pokud by to snad mel v planu, velmi rychle bych mu ukazala, jak takove vmesovani vypada.
Mit dobre vztahy se svou exsnachou/exzetem, povazuji za velmi dobre a fandim vam. smajlik - 45smajlik - 47

 
rychlonožka
rychlonožka - 13.12.2016 19:37

Váš syn by to měl být, kdo je vám blízký a kdo vám při nemoci pomůže. Kdyby s vámi byl v častějším kontaktu, mohl by to být on, kdo pro vás udělá něco užitečného. On si žije ale asi po svém a stýká se s vámi v takové nějaké slušně společenské úrovni. Neškodí vám, ale ani vám není ničím prospěšný. Je to sice váš syn, ale nechová se jako člověk, který vás má skutečně rád. Kdyby jím totiž byl, byl by šťastný nejen, že se vám dostalo potřebné pomoci při onemocnění, ale i za to, že se stýkáte s lidmi, se kterými si máte co říct a že vás ta setkání těší. Pokud máte pěkný vztah s jeho dětmi a jejich mámou a jemu to vadí, pak se nechová jako dospělý potomek, ale jako rozmachaný fracek. Který sebou plácne při společné procházce před hračkárnou či cukrárnou a začne ječet, já chci to či ono a já nechci jít dál, dokud to nedostanu. Váš syn se prostě nechová dospěle. Zatímco vy oba a vaše bývalá snacha jste tedy obdivuhodní. Tak by to mělo fungovat. A má-li váš syn pocit, že je vyšachován, nic mu nebrání, aby se navštěvoval o to intenzivněji s rodiči té svojí současné nebo bývalé. ON NA TO NEMÁ, ABY S NIMI TOTIŽ TAKOVÝ VZTAH MĚL...! A to mu vadí. Co mu brání, aby i on měl rád nějaké blízké příbuzné? Jeho vlastnosti, které mu v tom brání. Pokud si chcete připadat s manželem trapně sami před sebou, tak můžete návštěvy s bývalou snachou třeba tajit. Myslím ale, že z vašeho chování pro vás od syna nemůžou vzniknout žádné sankce. Dát vás za to zavřít nemůže, vydědit taky ne, zapudit zrovna tak. Maximálně ho vy můžete poslat do háje zeleného i s jeho názory. Budete se ho snad za chvíli ptát, jestli se cestou z nákupu můžete zastavit se sousedkou na schodech, ne?

 
Petruša
Petruša - 13.12.2016 15:56

dadka: i to je možné, třeba se cítil zahanbený...

 
Almega
Almega - 13.12.2016 14:11

Myslím si,že vy,jako rodiče,si můžete dělat co chcete.Syn někde uvízl a nemůže se dostat ven,jinak by dávno přestal se zbytečnou válkou s bývalou ženou.Já bych mu za to nic nepůjčila,aby věděl,že i dospělé děti se mají předem ohlásit a nemají rodičům kecat do života.Nejvýše si můžou něco myslet! a jít.

 
dadka
dadka - 13.12.2016 6:34

Myslím si, že syn vás seřval všechny proto, že ho naštvalo, že s tím nápadem přinést vám jídlo a postarat se o vás,nepřišel on, což by bylo namístě.
Je pěkné, že máte kladný vztah ke svojí bývalé snaše, nic špatného na tom nevidím. Je to přece maminka vašich vnoučat.A hodných lidí, jako je vaše snacha, je třeba si vážit a ne je od sebe odhánět.

 
sallie
sallie - 13.12.2016 5:34

takže on si přišel bez pozvání. když něco potřeboval a ještě vás seřve????
Buďte rádi, že vám vztahy fungují, určitě je to dobře i pro děti.

Nenechte si ten krásný vztah zkazit.... ani vlastním synem...

 
Verera
Verera - 13.12.2016 1:30

Překvapuje mě, že se syn po tolika letech ještě s rozvodem nevyrovnal. Takovouhle reakci bych čekala tak nejvýš pár let po rozvodu, pokud byl opravdu přesvědčený, že mu žena ublížila. Ale tohle je minimálně patnáct let, má novou ženu, minulost by měl mít vyřešenou. Neříkám jásat nad setkání s bývalou ženou, ale nereagovat takhle přehnaně.

Přestat se s ní najednou stýkat? To je nesmysl. A jak to vysvětlit vnoučatům? Že jsou dospělí neznamená, že by je neranilo, kdybyste najednou zavrhli jejich matku jen proto, že i to přeje jejich otec, se kterým možná ani nemají nijak dobré vztahy, protože se mi zdá, že jinak by nebyl jeho vztah s bývalou ženou tak vyhrocený, krotil by se už kvůli dětem.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 12.12.2016 23:04

jen si to přátelství udržujte, je to vzácné, když máte pěkný vzah s první snachu i po rozvodu. Dost často prarodiče svá vnoučata nevídají.

 
Bellana
Bellana - 12.12.2016 19:55

Anče: jj, a nejlépe ještě těm vnoučatům co nejvíc pomlouvat jejich matkusmajlik - 42. To by podle tebe bylo normální (a správné)?

 
sharon
sharon - 12.12.2016 19:43

Hanča: i mě to udivuje.......

 
Hanča
Hanča - 12.12.2016 19:07

Anče: 12.12.2016 16:41 to myslíš vážně, "nestýkat se"

 
Ivi
Ivi - 12.12.2016 18:45

Kdyby jako slušný člověk předem zavolal, že potřebuje půjčit auto, mohl se dozvědět, že rodiče mají návštěvu a mohl si klíče od auta přebrat mezi dveřmi nebo před domem. To neudělal a ani neměl dost slušnosti si vypůjčit auto a bez komentáře vypadnout. Svědčí to o jeho duševní malosti, přesně ve stylu "když ne já, tak nikdo". A pokud věděl, že rodiče jsou nemocní a čekal, až si řeknou o pomoc a sám ji ani náznakem nenabídl, taky to o něm dost vypovídá.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127851.
Archiv anket.