Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Dvojčátka – dvojnásobná radost, dvojnásobná pohroma

Dvojčátka - dvojnásobná radost, dvojnásobná pohroma

Jen málokterá žena touží po tom, aby na svět přivedla více dětí najednou. Zejména když už nějakou tu ratolest má. Oznámení o vícečetném těhotenství většinu nastávajícíh maminek zaskočí a záhy se dostaví obavy, jak to všechno zvládne. A to nejen pracovně, ale i finančně. Dvojčata a vícerčata dají přece jen zabrat mnohem víc než dítko, které se hezky ukázněně narodí jako sólista.

Náš magazín má hned několik čtenářek, které patří do skupiny dvojčatových. Jednou z nich je i naše redakční kolegyně Lenka Tallová, kterou znáte pod nickem talenka. Před více než rokem jí k tehdy tříletému Ondráškovi přibyly hned dvě děti najednou, Barunka a Martínek.

Vzpomínáš si na svou první reakci, když ses dozvěděla, že místo jednoho dítěte čekáš hned dvě? A jak reagoval manžel?talenka+dvojčata

To se z paměti vymazat nedá. Hrdinsky jsem vydržela neplakat až před polikliniku, pak jsem spustila vodopád a brečela až domů. Tam jsem hned nic nechápajícímu manželovi nespravedlivě vynadala, že je to jeho vina, a mrskla po něm důkazní materiál – snímek z ultrazvuku. Chvíli na ty dvě tečky nechápavě koukal, pak se začal trochu připitoměle usmívat a bylo vidět, jak je hrdý. Prostě že je borec. Což mě pochopitelně rozběsnilo ještě víc :-) Já jsem se s dvojčaty smiřovala hodně dlouho. Ještě že těhotenství trvá 9 měsíců.

Vzhledem k tomu, že už jsi jedno dítě měla, máš možnost srovnání. Byly těhotenství a pak porod dvojčat jiné než u prvního dítěte? Co pro tebe bylo v tomto období nejnáročnější?

Obě těhotenství jsem snášela velmi dobře. Jen lékaři mě u dvojčat sledovali daleko víc než při předchozím těhotenství, což chápu, ale život nám to komplikovalo. Když mě dvakrát poslali na pozorování do nemocnice (jednou mě propouštěli těsně před Vánocemi – 23. 12.), byla to zátěž pro manžela a babičky kvůli hlídání staršího synka. Ale to jistě znají i maminky, co nečekaly dvojčata. Porody se diametrálně lišily. Ondráška jsem rodila přirozeně, ale moji "potkyši" se uvelebili v kolizní poloze, takže jsem měla domluvený císařský řez. Ovšem porodila jsem o 14 dní dřív, protože jsem spadla na břicho. Vše dopadlo dobře, ale když srovnávám obojí, daleko raději bych brala přirozený porod. Císaře jsem prozvracela, omdlívala jsem, slyšela jsem i to, co jsem raději slyšet neměla, prostě nic moc.

To nejtěžší tě však teprve čekalo. Každá matka ví, jak vyčerpávající jsou první týdny a měsíce po narození jednoho dítěte. Málokterá si dovede představit, co to do důsledku obnáší, když jsou novorozeňata dvě. Jak jsi to zvládala?

Příroda je milosrdná, takže teď už mám těch prvních pár měsíců zahalených v jakési mlze, vidím jen to hezké a raději si moc nevzpomínám, jaké to doopravdy bylo. Nejhorší bylo nevyspání. V porodnici nakojení obou dětí, odstříkání mléka a dokrmení trvalo hodinu, hodinu a půl. A za další hodinu a půl znovu... Doma to bylo trochu lepší, už jsem získávala grif, nicméně spát déle než 2 hodiny v kuse se mi vlastně podařilo, až když bylo "potkyšům" asi 8 měsíců. Na psychiku byly hrozné takové ty začátky, když jsem na hodinovou procházku připravovala děti (včetně kojení) hodinu a půl. Když jsem pak přípravu stáhla (včetně kojení) na půlhodinku komplet, připadala jsem si jako mistr světa. A pak už to šlo líp a líp.

A co teď, když se – sice náročná, ale v podstatě „ležící“ – miminka proměnila ve dvě neřízené střely. Jak řešíš třeba venku rozprch na dvě strany? Máš vůbec čas si přes den, když jsou děti vzhůru, vydechnout?

Mimo zahradu se snažím udržet děti v kočáře a zatím se to daří. A po vzoru jedné dvojčatové šťastné ženy – kat – jsem potkyšům pořídila vodící kšíry a dám si je na vodítka. Docela se těším na reakce okolí. Na zahradě je vypustím a pak už jen kmitám. Kde jsou chvíle, kdy se děti batolily spořádaně na dece a já jsem si četla! Jistě že mám čas si přes den vydechnout. Jednak mají děti sladěný odpolední spánek, takže mám 2 hodiny jen pro sebe (kolem poledne mě tudíž většinou najdete on-line na Šťastných ženách), jednak se potkyšci hodně často zabaví sami spolu – mají prostě parťáka. Nevisí mi na noze 24 hodin denně, jak mi visíval Ondrášek.

Jak příchod sourozenců zvládl Ondrášek?

Myslím, že není rozdíl v tom, jestli přijde jeden mladší sourozenec, nebo dva najednou. Ondra to vzal sportovně. Dlouho trvalo, než sourozence pohladil, nechtěl se jich dotýkat, jen je z povzdálí pozoroval. Asi se jich trochu bál, protože tvrdil, že mají malé zuby a koušou. Ale pak se otrkal. Naštěstí je u nás v domě spousta lidí, kteří si na něj vždy našli čas, takže ztrátou pozornosti rozhodně netrpěl. Teď bere jako normu, že člověk má mít dvě miminka, a když kamarádi hlásí narození jednoho sourozence, stíhá je útrpným pohledem. Je na potkyše hrdý – a už je bere jako parťáky. Je to jedna velká smečka, podporující se v nezbednostech. Přesilovka.

Co bys z vlastní zkušenosti poradila ženám, které narození dvojčat třeba právě očekávají a potýkají se s obavou, jak si s nimi poradí?barunka+martinek

Buďte připraveny na všechny varianty, rizika předčasných a komplikovaných porodů jsou u dvojčat bohužel častější. Pro všechny případy si zjistěte, co by vás čekalo s nedonošeným dítětem. Po porodu každou chvilku klidu věnujte spánku a relaxaci. Využívejte pomoc okolí, jak jen to půjde. Pamatujte, že nejste chobotnice. Někdy se holt stane, že než uspokojíte potřeby jednoho dítěte, to druhé prostě pláče. To z vás nedělá špatnou matku. Připravte se na to, že kamkoliv s dvojkami půjdete, budete středem pozornosti. Uslyšíte poznámky okolí, které vám nemusejí být příjemné, ale zkuste se usmívat, ti lidé to většinou nemyslí nijak zle. A co je nejdůležitější – ta dvojnásobná práce se vám vrátí dvojnásobnou radostí: budou se na vás usmívat dvě děti, budou vás objímat dvoje ručky a pusu dostanete na obě tváře zaráz. A za tohle to fakt stojí :-)

Děkuji za rozhovor a přeji celé vaší rodině hodně štěstí. A tobě také mnoho trpělivosti a síly.

Meryl


14.10.2008   Rubrika: Fórum dnešní   |   Komentářů 79   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dvojčátka – dvojnásobná radost, dvojnásobná pohroma

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-79
maty
maty - 14.10.2008 15:01

kat: a nedávno to byly takový " vánočky", co?!! Ale jsou smajlik - 60smajlik - 60

 
kat
kat - 14.10.2008 14:54

maty: moje dnes 21m

 
maty
maty - 14.10.2008 14:52

kat: občas se zadaří, že udělaj modelky na "povel"smajlik - 68, ale to až poslední dobou (mají 26m)

 
kat
kat - 14.10.2008 14:52

r1911: smajlik - 68obrázek - PA010019.JPGobrázek - P9220011.JPGobrázek - P8230135.JPGobrázek - PA010012.JPGobrázek - PA010008.JPG

 
r1911
r1911 - 14.10.2008 14:49

kat: Máš nějakou aktuální fotku v PC?
maty: Brebina: taky pěkné dvojky smajlik - 47

 
kat
kat - 14.10.2008 14:44

illona: smajlik - 34cha tomu se fakt musím zasmátsmajlik - 34 to mi trošku připomíná naší familii, taky s dětmi chodíme za kulturou a co jiným muže připadat hrozný tak mě nechává klidnousmajlik - 42 at se tam sežerousmajlik - 42 člověk si ty situace už jakžtakž vyhodnotí dopředu. Mě moje děti přijdou hodný, ovšem někomu to tak nemusí připadat, oni jsou dost hlučný, jak jsou tři tak se musí brát o svý slovosmajlik - 26 ale jinak to nejsou žádný rabiátismajlik - 66

maty: to je super, jak se dá nafoti líbající sestry? já to nikdy nestihnusmajlik - 26 ono vůbec udržet obě v jednom záběru je pro mě nadlidskej úkolsmajlik - 68smajlik - 55

 
maty
maty - 14.10.2008 13:57

talenka, Brebina: děti jsou smajlik - 60smajlik - 60
za sebe musím říct, že mi ty otázky ani tolik nevadí- některé....

Brebina: tak u nás je to obráceně, jako mimina byly hrozně uřvaný (uplakaný by bylo slabé slovo), pak se pořád praly o hračky, návštěvy k nám nemohly a ani my nikam, bály se lidí a to i babičky smajlik - 76, ale kolem toho druhýho roku se to celkem hodně zlepšilo (ťuk ťuk smajlik - 36). Vůbec jim nevadí, když k nám někdo přijde a ani když někam jdeme my, hodně si spolu začly hrát.Je to samozřejmě pořád náročný, ale když je pak vidíte, jak jdou venku spolu za ruce nebo když se pusinkujouobrázek - 007(14).JPG...

 
illča
illča - 14.10.2008 13:33

talenka - na letošní dovolené jsme se potkali s rodinou, která měla čtyřletá trojčata( holka a dva kluci,) a k tomu tak sedmiletého klučíka. Seděli jsem vedle nich v restauraci - a řeknu ti - bylo to MAZEC! Už jen objednávání jídla bylo zajímavé - každé dítě chtělo něco jiného, pak si to všechny děti rozmyslely a chtěly k jídlu to, co měl ten druhý - takže si to tak pěkně proházely a objednávka vlastně zůstala stejná. Když pak jídlo donesly, trojčátka se sborově rozbrečela, opět nastala výměna talířů... nakonec vše dojídal tatínek, maminka odevzdaně seděla a pozorovala ten mumraj.smajlik - 76

 
talenka
talenka - 14.10.2008 13:28

illona: smajlik - 24a já bych se usmála a řekla bych: Ani ne, docela to jde smajlik - 58smajlik - 24

 
illča
illča - 14.10.2008 13:26

talenka - smajlik - 47smajlik - 60smajlik - 45
( jsem si jistá, že otázku - "to tedy musí být nápor na fyzično i psychično,starat se o tři malé děti ,že? " bych určitě položila i já smajlik - 72smajlik - 68)

 
talenka
talenka - 14.10.2008 13:17

al.do: nepokládala smajlik - 24 a i kdyby - od přátel je to něco jiného než od lidí na ulici smajlik - 24

 
...
... - 14.10.2008 13:16

talenka: smajlik - 59 to se dělá, takhle mě dojímat???? smajlik - 17smajlik - 58smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68
Moc hezký rozhovor smajlik - 58 a zpytuju svědomí, zda jsem též nepokládala takové pěkné, neotřelé dotazy smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
máša h.
máša h. - 14.10.2008 12:52

Brebina: jsou úžasnýsmajlik - 47smajlik - 47

 
TULI
TULI - 14.10.2008 12:26

Brebina: to jsou krasni blondacci!!!vypadaji jak dvojcata!!!smajlik - 68smajlik - 68

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 14.10.2008 12:19

talenka: Brebina: Máte kouzelný děti a video je také moc pěkné.smajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-79
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471296.
Archiv anket.