Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Bojím se o své dědictví. Jsem hyena?

Bojím se o své dědictví. Jsem hyena?

Možná mě odsoudíte, ale přesto to risknu a popíšu vám problém, který řeším. V podstatě si uvědomuju, že moje myšlenky asi nejsou úplně správné, ale nemůžu si pomoci. Jde o to, že můj otec se chce na stará kolena ženit.

Mému tatínkovi je 76 let a je osm let vdovec. Maminka zemřela po těžké nemoci, bylo to tehdy hodně náročné období. Tatínek byl dlouho doslova jako tělo bez duše, až jsem měla strach, že půjde za maminkou. Snažila jsem se mu být co nejvíc na blízku a pomáhat mu, nakonec asi po roce se začal dostávat z nejhoršího. Měla a samozřejmě mám z toho velkou radost.

Před třemi lety se seznámil s postarší ženou, taky vdovou. Přála jsem mu to, tenkrát doslova rozkvetl. Ani ve snu mě nenapadlo, že budu někdy vnitřně řešit to, co zrovna řeším.

Tatínek mi totiž oznámil, že se bude ženit. Dohodli se na tom se svou přítelkyní. V první chvíli jsem měla radost a pogratulovala jsem mu. Ale když jsem o tom doma přemýšlela, došlo mi, že jeho sňatek bude mít nepříznivý dopad i na mne. A to až jednou přijde na dědictví. Když maminka zemřela, zřekla jsem se svého podílu ve prospěch otce, připadalo mi to tak normální a z mé strany slušné. Říkala jsem si, že stejně o nic nepřijdu. Jsem jedináček, respektive měla jsem bratra, ale ten zahynul při nehodě ještě v dětském věku.

A teď mi došlo, že v případě tatínkovy smrti bude hlavním dědicem jeho nová manželka. Tedy žena, která nic z toho, co on má, nevybudovala, nijak se na tom nepodílela. Ona sama bydlí v pronajaté garsonce, má tři děti, už dospělé a není nějak zvlášť zabezpečená. Předpokládám, že sňatkem s mým tatínkem si značně polepší a vzhledem k tomu, že je o dvanáct let mladší, než on, bude i ve svém stáří pak slušně zajištěná z majetku, který jí vlastně nepatří.

Vím, že to zní hrozně, když to takhle píšu, ale pořád mi to v hlavě šrotuje a nemůžu se té myšlenky zbavit. Tatínek má třípokojový byt v osobním vlastnictví a chalupu, na které jsme se konkrétně já s manželem hodně napracovali. Kromě toho má tatínek ještě docela dost různých cenností a starožitností. Všechno, co si s maminkou během života pořídili. Vadí mi, že bych pak z toho všeho dostala jen nějakou část a většinu by získala žena, kterou má tatínek sice rád, ale je to přece jenom svým způsobem cizí člověk, který by takto přišel k poměrně velkému jmění.

Přemýšlím, že bych s tatínkem promluvila a sdělila mu své pocity, ale nějak se k tomu nemůžu odhodlat. Připadá mi nevhodné s ním na toto téma (dědictví) hovořit. Co byste dělaly na mém místě? Myslíte, že jsou mé myšlenky v této situaci normální, nebo jsem hamižná hyena?

Jiřina


9.2.2016   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 83   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bojím se o své dědictví. Jsem hyena?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-83
Linda
Linda - 10.2.2016 8:22

kareta: Anahir: vzdat se dedictvi jsou dve moznosti: bud uplne a pak nededis nic a nebo vzdat se dokud nezemre i druhy rodic a pak dostat vyplaceno vsechno najednou.
Predpokladam ze tohle je pripad "vzdat se dedictvi" dokud nezemre i druhy rodic. To je treba v pripade, ze rodice bydleli v 3+1 a jeden zemre, tak by spravne polovina bytu mela pripadnout detem a polovina manzelovi/ manzelce. Kdo dneska muze jen tak vyplatit pulku bytu detem? Takze se deti "vzdaji dedictv ve prospech zijiciho rodice" s tim ,aby nemusel dneska prodavat byt a stehovat se a vyplacet hned tady a ted tak zdedi svuj podil AZ po smrti i druheho rodice. V pripade Jiriny je to tak, ze az zemre otec tak by stejne vsechno dedila ona coby jedinacek, takze neni duvod proc dostat polovinu po smrti matky a druhou polovinu po smrti otce, delit a prodavat majetek, kdyz jednou stejne vsechno melo byt jeji. Ovsem v tomto pripade mel pravnik/ notar (nebo kdo to sakra dneska dela) dopsat do smlouvy, ze dedictvi po matce bude doplaceno Jirine zaroven s dedictvim po otci smajlik - 26

 
Anahir
Anahir - 10.2.2016 8:00

Odbornou věc ti tady moc nezodpovíme, to musíš za odborníkem.
Ale hyena nejsi. Chápu, že se k něčemu takovému nemůžeš odhodlat, protože pokud to druhá strana vezme špatně, neučiní pokus pochopit Tvé pocity a důvody, nikdy se z toho nevymotáš.
Hyena bude spíše paní v garsonce....smajlik - 26

Ale taky moc nerozumím ,,gestu" vzdávání se dědictví, které riziko nenese nikomu ze zůčastněných.

 
kareta
kareta - 10.2.2016 7:54

Tak chtěj věci po mamince a vrátit podíl na dědictví, aby se předešlo případným sporům, nic proti paní. Jinak nechápu, proč se někdo vzdává dědictví po rodiči, pokud tedy není zrovna v exekuci nebo přehnaně zadlužený, že by ohrozil druhého rodiče.

 
okolinka
okolinka - 10.2.2016 7:47

A není to náhodou tak že majetek, který otec Jiřiny přinese do manželství není součástí SJM. A dědí ho jen dcera? Protože si myslím, že pokud je manželství bezdetne dědí buď rodiče nebo děti zesnulého, když jsou děti tak dědí děti. Což nebude jejich případ.
Já bych se poradila s právníkem nebo na nějaké bezplatné právní lince.

 
Zuzilka
Zuzilka - 10.2.2016 7:32

Rozhodně bych s otcem promluvila a dá se tento problém řešit závětí ve Váš prospěch.A ted mě napadlo,co předmanželská smlouva?Skvělé řešení

 
Linda
Linda - 10.2.2016 7:20

Nejsi hyena, jenom nechces aby veci po tve mamince zdedila v podstate cizi osoba. A tak bych to tatovi klidne rekla. Co se muze stat? nereknes nic a polovinu zdedi ona pani, reknes svuj nazor a bud dostanes co ti patri a nebo se tata nastve a opet dostanes jenom polovinu ze zakona. Takze v podstate v pripade snatku uz nemas co ztratit, ale naopak mas sanci ziskat to na co mas pravo pokud si o to reknes smajlik - 26. tak to vidim ja. A kdo vi treba te tata prekvapi a sepise predmanzelskou smlouvu a nebo ma napsanoou zavet a nebo co ja vim, moznosti je vice smajlik - 26

 
denda04
denda04 - 10.2.2016 7:15

orinka: souhlasím smajlik - 47 proč se chce ženit ???

není to přání rodiny ?? o maminku by bylo postaráno ve všemsmajlik - 58

 
orinka
orinka - 10.2.2016 5:17

Mně je hlavně divné, že se chtějí v tomto věku brát. V takových případech totiž přijdou o důchody - vdovský a vdovecký. Uvědomuje si to ten pán? Co znám podobné dvojice, jsou ve vztahu druh-družka.. Nebyla by toto cesta, jak mu promluvit do duše?smajlik - 58 A u té příležitosti si najednou náhodně vzpomenout, co by bylo, kdyby....smajlik - 58

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-83
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146827.
Archiv anket.