Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Spor o jméno našeho dítěte. Nedokážeme se dohodnout.

Spor o jméno našeho dítěte. Nedokážeme se dohodnout.

Čekáme s mužem naše první dítě, narodit by se mělo, tedy spíš měla, už víme, že to bude holčička, kolem Vánoc. Oba dva se moc těšíme, postupně chystám výbavičku a společně připravujeme dětský pokojíček. Asi jako všude jinde, je to pro nás ta nejdůležitější událost v životě. A ne jenom pro nás, i pro oboje prarodiče, naše holčička bude jejich první vnouče.

Jediný problém, který řešíme, je výběr jména. Zatímco na chlapeckém jméně jsme se bez problémů shodli, oba víme, že v té kolonce bude vypsáno jen pro formu, u jména pro holčičku na sebe s mužem neustále narážíme a když už se konečně shodneme, pohaní nám ho zase jedni nebo druzí rodiče. Už jsme se zařekli, že na jejich dotazy, jestli jsme už vybrali jméno, nebudeme reagovat a řekneme jim, ať se nechají překvapit.

Jenže oni tím, že nám pohanili ta jména, na kterých jsme se s mužem konečně shodli, nám je zošklivili a my už máme výběr značně zúžený a hlavně , oba máme jiný vkus. Mne se líbí spíš klasická jména jako Anička, Maruška, Hanička, Pavlínka apod., muž by zase byl rád, aby naše dcera měla nějaké zajímavé a originální jméno, případně nějaké moderní. Aničky a Haničky jsou podle něj tuctovky a s tímhle jménem by naše dcera díru do světa rozhodně neudělala. To tvrdí on. A navrhuje Samanthu, Vanessu, Charlottu, Ellu, Emu apod. To jsou zase jména nepřijatelná pro mne.

Společně jsme se zatím shodli na Natálii, Veronice a Valerii. Ale ty se zase nelíbily prarodičům a tak dlouho do nás hučeli, že už jsme ta jména zavrhli.

Ráda bych vás požádala, zda byste se zúčastnily takového našeho menšího průzkumu a napsaly, která jména z těch, které jsme teď oba vymysleli, by se vám pro vaše dítě nejvíce líbila. Anebo navrhněte svoje oblíbená, ráda se budu inspirovat a možná nám tím pomůžete, že se konečně s mužem na některém jméně shodneme.

Já navrhuji tato jména:

Anna
Marie
Pavlína
Hana
Lenka
Jana
Vendula

Manžel zase tyto:

Samantha
Vanessa
Charlotta
Ella
Ema
Berenika
Nelly

Pro úplnost dodávám, že máme celkem universální příjmení, v podstatě německé i německy psané, takže všechna ta jména by k tomu příjmení ladila. To dodávám jen pro upřesnění, že by se holčička případně nejmenovala Samantha Houžvičková.

Berte to téma, prosím, jen jako odlehčení, je mi jasné, že nakonec se s mužem na nějakém shodneme. A předem Vám děkuji za Vaše názory a další inspiraci.

Tereza


7.10.2016   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 92   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Spor o jméno našeho dítěte. Nedokážeme se dohodnout.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-92
Anče
Anče - 9.10.2016 17:21

smajlik - 105Marie Emma a potěšíte se oba.Pokud vyše příjmení začíná na -ma- volte spíš Emma Marie.smajlik - 54

 
Olga (P+H)
Olga (P+H) - 9.10.2016 13:03

Dcera je Hanka a i kdyz to nei obvykle jmeno tak ve skolce, na zakladce i na viceletem gymnaziu jsou ve tride vzdy 2, i kdyz v jinych tridach nebyly :-) Svagrova vybirala jmeno pro dite a vsechno co jmenovala, jsou ted hodne popularni. Tak jsem ji rikala, ze ted je neobvykle jmeno, co bylo za naseho mladi bezne - Jana, Lenka, Šárka, Blanka, Leona, Martina, Denisa, Renata, Zuzka... A tak maji Šimona :-)) Kamaradky dcery jsou - Stázka (Anastazie), Saša (Alexandra), nekolik Nikol, Ema, dve Elišky. Z muzovych navrhu bych si nevbrala, protoze co by pro mne slo, tak je hojne pouzivane.
Stejne se musite domluvit. Treba dcera se jmenuje pro muze nedoptrenim. Rikala jsem Hana, ale muz slysel Jana a nadsene souhlasil. Az po par dnech se ukazalo, ze kdyz mame jine jmeno :-)) Ale uz jsme neustoupila, kdyz mi to odsouhlasil

 
kubikm
kubikm - 9.10.2016 11:36

se jmény je to těžké, to dítě bude jednou chodit do školy, děti jsou hodně vynalézavé v záměrném komolení...
Adéla....prdéla
Julie ...Júlina čurina
to bylo, když já byla malá a tato jména byla exotická

 
illča
illča - 9.10.2016 8:23

No hlavne si do vyberu jmena nenechejte kecat od pribuzenstva.

Já mam radeji normalni ceska jmena, cesky psaná...ale je to opravdu hlavně věc rodicu, jak dite pojmenuji.

 
mam-ča
mam-ča - 9.10.2016 8:15

Prarodiče mají jen hlas poradní, pokud je o radu požádáte. Jinak vaše dítě = vaše volba jména, i kdyby se vám líbila třeba Eulálie smajlik - 16.
Chápu, že manžel chce mít něco extra, ale exotickým jménem dítěti leda ublíží.
Nemyslím, že je nutné sahat k historickým jménům jako Františka nebo Josefka, i když i to jsou jména moc hezká.
Moje babička se jmenovala Karolína a její sestry Klementýna a Viktorie. Všem se dalo říkat krásně zdrobněle - Kadlinka, Týnka a teta Viki.
Je důležité, aby bylo jméno hlavně "ohebné" a mělo hodně variant. Od těch něžných zdrobnělých pro malou holčičku, až po tvrdě znějící variantu pro drzou puberťačku. smajlik - 58

 
Piafka
Piafka - 9.10.2016 8:10

sallie: Vendulka, Vendík, Vendy, Venďásek :)

 
inini
inini - 9.10.2016 8:06

Mrkněte se na stránky Berounského deníku, jaká jména teť letí!
http://berounsky.denik.cz/miminka/fotogalerie-vitame-miminka-narozena-v-mesici-zari-a-rijnu-20161007.html
Např. minulý týden se narodily Emily, Viola, Melissa a Ema Harper. Každý týden tam máte přehlídku jmen, která budou za 6 let plnit lavice 1.tříd smajlik - 64

 
sallie
sallie - 9.10.2016 0:57

Vendula je dlouhé tvrdé jméno, nemá moc dobrých zdrobnělin. Jinak mi ten tvůj výběr přijde poměrně nudný. Hana je dobrá - dala by se manželovi prodat jakožto japonské jméno (nakonec i Hannah by byla možná dostatečně exotická varianta?)...

Z manželova výběru se mi líbí jen Emma (teda já bych měla tendenci psát jí s dvěma M). JInak ty vanessy a šarloty mi přijdou do Čech dost uhozené.

Neshodli byste na něčem mezi? Co třeba Elizabeth, která by byla dostatečně exotická pro manžela, ale mohla by to být Lízinka, Eliška, Bety, Alžběta? Nebo Sofie (Žofie). Taky jsem byla překvapená, kolik Barušek a Barborek jsou ve skutečnosti Barbary.... Julie je taky moc pěkné jméno a velmi mezinárodní...

 
krasaka
krasaka - 8.10.2016 19:50

Piafka: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
Piafka
Piafka - 8.10.2016 19:35

Dnes jsou originální právě ta nejobyčejnější jména - Anna, Jiří, Kateřina, Marie, Petr, Ivo...naopak, ve školkách i školách se to hemží Nelami, Natálkami, Stellinkami...

A s tím zahraničím - právě podle jména a příjmení je snadno poznat, že tento kolega je asi ze Španělska, tenhle z Polska, tenhle je německého nebo švýcarského či rakouského původu...všichni jsou na to hrdí, jen my, Češi, chceme ještě v kolébce připravovat dítě na zahraniční kariéru tím, že mu dáme exotické křestní jméno...je to postavené na hlavu

 
rychlonožka
rychlonožka - 8.10.2016 16:45

Krásné starosti....jen závidět Vám je můžeme....spor o jméno....budou v životě daleko vážnější věci....važte si těch hezkých maličkostí. Rodiče zavčasu pošlete kamsi. Je to Vaše dítě. Pokud se neshodnete s mužem - pak si dítě pojmenujte sama. Konečně, jako máma, co s tím hlavně zkusí, bych řekla, že máte právo veta.

 
YXH
YXH - 8.10.2016 16:22

krasaka: smajlik - 68smajlik - 68 Ve Varech by to mela byt Natasa smajlik - 68

 
orinka
orinka - 8.10.2016 12:03

Cizokrajná exotická jména mají v oblibě hlavně Romové. Takže já jsem vděčná za našeho Adama, Jiřího a jiná běžná jména.

 
krasaka
krasaka - 8.10.2016 11:43

YXH: YXH - 7.10.2016 22:01

Njn. jenže "obyčejná česká Karla" se pánovi nelíbí smajlik - 76- když mají Gottovi Charlotte, tak proč ne on smajlik - 26
Jenže U dcer Gotta je pravděpodobnější, že budou studovat v USA /či jinde/ a pak zakotví někde v cizině- /manžel Terezy je typický český maloměšťák!/
Ať se vrátí do reality a s předstihem upřednostňuje jména jako Šeherezád, Sulejka, Djamila, Fatima ap.
/ http://islamcz.webnode.cz/news/arabska-zenska-jmena-a-z/
bude to brzy moderní a jediné možnésmajlik - 85smajlik - 48

 
lippia
lippia - 8.10.2016 10:29

Milá Terezko, prarodičům do jména vašeho dítěte nic není, prostě jim to nechejte jako překvapení. Myslím, že každé jméno je krásné, když se vyslovuje s láskou a může jej jedinec nosit hrdě.
Vůbec nic vám nebrání dát vaší dceři jména dvě, zvolte hezkou kombinaci a uvidíte, jak bude nakonec sama pyšná. Nepíšete, jestli jména vybíráte tak, aby vaše dcera byla jedinečná i dík svému jménu, nebo jen jedna z davu s hezkou zdrobnělinou ve jméně. Osobně preferuji jména, která nejsou příliš četná, třeba vám s manželem pomůže databáze jmen, najdete tam jak možnosti kombinací, tak především četnost použití v ČR, stejně jako původ jmen, zjistíte, že jména exotická, jsou víc česká než ta, co za česká považujete. Jsme v 21.století, kdy lidé cestují po celém světě a vzájemně se prolínají stejně, jako jejich jména, mnoho mladých odchází do zahraničí studovat a pak se třeba ani do ČR nevrátí, tak proč tak slepě trvat na české Leničce, když je jich v ČR skoro 120000. Raději Annu Marii ("AnMarí"), ve světě velmi oblíbená kombinace, mohlo by se zdát česká, a ona je egyptsko-hebrejská v ČR v počtu 1271, či Emu Bereniku, které jsou jen 2smajlik - 55.
Přeji vám společnou šťastnou volbu a hlavně šťastné, spokojené a zdravé dítě, protože na tom záleží mnohem víc, než na jejím jméně.
http://www.nasejmena.cz/
http://krestni-jmena.cz/
http://legacy.unas.cz/ostatni/doc/Puvod_historie_jmen.pdf

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-92
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127851.
Archiv anket.