Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Spor o jméno našeho dítěte. Nedokážeme se dohodnout.

Spor o jméno našeho dítěte. Nedokážeme se dohodnout.

Čekáme s mužem naše první dítě, narodit by se mělo, tedy spíš měla, už víme, že to bude holčička, kolem Vánoc. Oba dva se moc těšíme, postupně chystám výbavičku a společně připravujeme dětský pokojíček. Asi jako všude jinde, je to pro nás ta nejdůležitější událost v životě. A ne jenom pro nás, i pro oboje prarodiče, naše holčička bude jejich první vnouče.

Jediný problém, který řešíme, je výběr jména. Zatímco na chlapeckém jméně jsme se bez problémů shodli, oba víme, že v té kolonce bude vypsáno jen pro formu, u jména pro holčičku na sebe s mužem neustále narážíme a když už se konečně shodneme, pohaní nám ho zase jedni nebo druzí rodiče. Už jsme se zařekli, že na jejich dotazy, jestli jsme už vybrali jméno, nebudeme reagovat a řekneme jim, ať se nechají překvapit.

Jenže oni tím, že nám pohanili ta jména, na kterých jsme se s mužem konečně shodli, nám je zošklivili a my už máme výběr značně zúžený a hlavně , oba máme jiný vkus. Mne se líbí spíš klasická jména jako Anička, Maruška, Hanička, Pavlínka apod., muž by zase byl rád, aby naše dcera měla nějaké zajímavé a originální jméno, případně nějaké moderní. Aničky a Haničky jsou podle něj tuctovky a s tímhle jménem by naše dcera díru do světa rozhodně neudělala. To tvrdí on. A navrhuje Samanthu, Vanessu, Charlottu, Ellu, Emu apod. To jsou zase jména nepřijatelná pro mne.

Společně jsme se zatím shodli na Natálii, Veronice a Valerii. Ale ty se zase nelíbily prarodičům a tak dlouho do nás hučeli, že už jsme ta jména zavrhli.

Ráda bych vás požádala, zda byste se zúčastnily takového našeho menšího průzkumu a napsaly, která jména z těch, které jsme teď oba vymysleli, by se vám pro vaše dítě nejvíce líbila. Anebo navrhněte svoje oblíbená, ráda se budu inspirovat a možná nám tím pomůžete, že se konečně s mužem na některém jméně shodneme.

Já navrhuji tato jména:

Anna
Marie
Pavlína
Hana
Lenka
Jana
Vendula

Manžel zase tyto:

Samantha
Vanessa
Charlotta
Ella
Ema
Berenika
Nelly

Pro úplnost dodávám, že máme celkem universální příjmení, v podstatě německé i německy psané, takže všechna ta jména by k tomu příjmení ladila. To dodávám jen pro upřesnění, že by se holčička případně nejmenovala Samantha Houžvičková.

Berte to téma, prosím, jen jako odlehčení, je mi jasné, že nakonec se s mužem na nějakém shodneme. A předem Vám děkuji za Vaše názory a další inspiraci.

Tereza


7.10.2016   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 92   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Spor o jméno našeho dítěte. Nedokážeme se dohodnout.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-92
Megí
Megí - 7.10.2016 11:16

Zuzilka: a v rodném listě bude mít napsanou jakou variantu?

 
Megí
Megí - 7.10.2016 11:15

PEGG: zrýmovat se dá jakékoli jméno a navíc - každé jméno jde říci hezky i ošklivě.
My máme Vendulu a Andělu. Jsou hezká i v cizojazyčných nebo zkrácených variantách - Venda, Vendy, malá Vendulka... Andí, Andy, malá Andělka...(v Aj Wendy, Angie, nebo z pohádky S čerty nejsou žerty Angelína) smajlik - 68
Z okolí znám Bereniku, říká se jí Berča (taky by se to dalo chápat jako jméno pro psa, ale to jde v podstatě taky u jakéhokoli jména).
Z Tvého výběru se mi nejvíce líbí asi Veronika, z manželových žádné.
V porodnici se mnou byla jedna, které dali jméno Šarlota (psalo se to nějak česky, ale nevím přesně jak) a novopečený tatínek jí říkal "Šarlíku" - to je taky jak pes Haryk... smajlik - 76
ať už se s manželem dohodnete jakkoli, nechte si to pro sebe a před budoucími prarodiči mějte nějaké "výrobní" jméno jako Aglája apod. smajlik - 3

 
Zuzilka
Zuzilka - 7.10.2016 11:15

Linda -mě se líbí en návrh na mezinárodní jméno.....i s českou variantou je jich dost...Zuzana-Susanne,Kateřina-Catherine.........

 
PEGG
PEGG - 7.10.2016 10:11

Ségra pracuje ve školce a před pár lety se to hemžilo Esmeraldami a Keviny
smajlik - 76

 
PEGG
PEGG - 7.10.2016 10:07

Mám prvního vnoučka, ale ani ve snu by mě nenapadlo před jeho narození mluvit mladým do jejich rozhodnutí. I kdyby to byl Kleofáš, stejně bych ho měla ráda.smajlik - 68

 
PEGG
PEGG - 7.10.2016 10:03

Rozhodně se vykašlete na oboje rodiče, bude to vaše dítě a rozhodnutí je na vás. Jen dobře zvažte, abyste té malé neudělali ze života peklo. Ostatní děti se rády posmívají špatně vybraným jménům. Hlavně takovým, který jsou dobře zrýmovat. Deniska - teniska apod.
Sice bych cizí jméno pro dítě nechtěla, ale např Ema nebo Nella se mi líbí.
smajlik - 105
smajlik - 61smajlik - 45

 
Linda
Linda - 7.10.2016 9:49

A nebo muzete udelat kompromis s dvema krestnimi jmeny, obe KRATKA a pasujici k sobe, napr, Anna Ema Nováková , neni to idealni, ale jde to a navic si kazdy muzete rikat dceri jak chcete (znam takove manzelstvi, neshodli se na jmene u vytouzene dcery po 4 synech a tak je holka Susan Jane - pro mamku Zuzanka a pro tatuldu Janicka avyhovuje to cele rodine smajlik - 34)

 
surika7
surika7 - 7.10.2016 9:42

No...kéž budete v životě řešit jen takovéto "niance" určitě vytřídíte jména v neutrálních jménech pro oba přijatelné....prostě kompromis smajlik - 105

 
Ivi
Ivi - 7.10.2016 9:37

No nevím, píšeš, že máte neutrální jméno a "muž by zase byl rád, aby naše dcera měla nějaké zajímavé a originální jméno". Trochu potíž vidím v tom, že dcera s neutrálním jménem se jednou vdá a pak by to jméno už mohlo znít jinak . např. Samantha Vopičková nebo Vanessa Hrazdírová mi nezní moc libozvučně. Líbí se mi Anna a pak Melánie (když tohle jméno řeknu, většina lidí si klepe na čelo). Na rodinu bych nedala, je to vaše dítě, tak ho pojmenujete jak chcete vy, rodina si určitě zvykne. smajlik - 61

 
Verera
Verera - 7.10.2016 9:35

S příbuznými jsme měli podobný problém. Poté, co jsme každému začali říkat, že to bude Eulálie, dali nám pokoj. Když byl někdo zvlášť neodbytný, dodal manžel, že uvažujeme ještě o Hermenegildě, to odradilo i ty nejzarputilější smajlik - 34

 
Verera
Verera - 7.10.2016 9:31

Mám z toho podobný pocit. Jestliže jeden z rodičů není cizinec nebo nežijete v zahraničí, tak mi cizí jména a ještě s krkolomným pravopisem připadají jen jako směšný pokus o originalitu (a počeštěný pravopis je strašný).

Není potřeba,, aby dítě dělalo díru do světa jménem, ale aby se s tím jménem cítilo dobře. Sice jsou teď už děti zvyklé na ledacos, ale občas se rodičům povede vymyslet něco, co je zdrojem veselí pro spolužáky.

Mě se líbí taky jména spíš běžná, vybírali jsme taková, která se v generaci našich dětí příliš nevyskytují.

Taky je dobré si promyslet, jak byste dítěti říkali a podle toho volit. Některá jména příliš variant nenabízejí, což ale někomu vyhovuje, protože cokoli kromě základní považuje za komolení, někdo zase potřebuje velkou variabilitu.

Osobně mám problém s některými jmény , jak říkat lidem v dospělosti. Třeba Anna, Marie. Malá je Anička, ale v práci, kde se oslovujeme jménem, ale obvykle tou základní variantou to zní divně.

Z tvého výběru je Anna a Marie hodně běžná, Vendula zase dost tvrdá, připadá mi to trochu jako oslovení někoho, na koho se zlobím. Se zbytkem by možná byla dcerka výjimečnější než s manželovými exotickými jmény.

Z manželova výběru se mi líbí Ema, ale těch je taky dost, z Nelly bych udělala Nelu (ale zase dost časté). Možná Vanesa s 1 s, ale jak by jí říkaly děti, Vano??!! Berenika bude věčně vysvětlovat, že není Veronika, ostatní po představení diktovat i pravopis, což je občas nutné u příjmení,ale proč i u křestního jména?

 
kareta
kareta - 7.10.2016 9:30

Rodičům oznamte, že to bude Kunhuta a vy si dejte ještě práci, je spousta krásných jmen.smajlik - 19

 
Linda
Linda - 7.10.2016 9:23

Terezo at vyberete jakekoliv jmeno, tak vzdycky to bude pro nekoho spatne!
Ja se odstehoval do zahranici a vedela jsem ,ze tu zustanu a tak jsem chtela jmeno mistni, nakonec dite tu bude zit tak at nestrasi s necim ceskym s hackama. A kdyz se dcera narodila cela moje rodina brucela, ze nemam zadnou narodni hrdost, ze neberu ohled na ne , ze to a tamhleto. Tak jsme druhou dceru pojmenovali mezinarodne, jmeno ma svou podobu cesky i mistne a pise se anglicky, podle me naprosto jednoducha zalezitost. Dceri je letos 20 roku a dodnes se kazdym rokem sejde nejake prani v kterem je spatne napsana smajlik - 34.

Pro vas by navrhla - vykaslete se na pribuzenstvo, je to vase dite a ne jejich! At se nechaji prekvapit. A vy dva volne v mezinarodnich vodach. Je spousta jmen, ktere jsou ceske nebo maji klasicky cesky ekvivalent, a pritom by mohla odpovidat manzelove vkusu - na ukazku treba Christine, nebo Matilde staroceske jmeno a pritom pouzivane v ruznych obmenach v cele Evrope nebo Josephine, nebo Catherine a milion dalsich.
PS: A jen tak mimochodem rekni manzelovi ze Nelly (nase se pise Nellie) je v Dánsku psi jmeno - promin, ale je to tak. smajlik - 72

 
myson
myson - 7.10.2016 9:22

řešili jsme stejný problém, nakonec se jmenuje Michal po tátovi... Pro holčičku se mi líbila Nela, a nebo moje jméno Michaela - to je takové univerzální.

 
Pentlička
Pentlička - 7.10.2016 8:31

My jsme si vzali kalendář a zatrhli každý u každého jména +, -,0-neutrální. Vyřadili jsme ty, kde jsme měli aspoň jeden z nás - , shodli jsme se na obojím +, v případě, že bychom neměli ani jedno společné +, tak bychom zabrousili do těch neutrálních.
Osobně preferuji česká jména, zahraniční mi v českých poměrech přijdou směšná, nedala bych je.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-92
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.