Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Uklízení. Jaký je nejlepší systém?

Uklízení. Jaký je nejlepší systém?

O víkendu jsme při rodinné oslavě vedly s ženskými účastnicemi debatu na téma jak často uklízíme. Já vím, že to není zrovna hodnotné diskusní téma, nicméně vydrželo nám asi dvě hodiny. A zjistily jsme, že každá máme jiný model údržby domácnosti a každá jsme si ten svůj bránily jako ten nejlepší. Proto mne napadlo zeptat se čtenářek zde na magazínu, jak to mají ony.

Pro příklad uvedu uklízecí systém svůj i některých mých příbuzných.

Uklízím stylem každý den kousek

Já sama nemám ráda nárazové a velké úklidy. Tak jsem se postupně vypracovala k tomu, že každý den věnuju chvíli údržbě domácnosti a něco udělám. Běžný provozní úklid řeším průběžně a k tomu například jeden den otřu dveře, druhý kuchyňské skříňky, třetí den proberu jednu skříň, čtvrtý den uklidím jednu skříňku v kuchyni, pátý den umyju jedno okno… a takhle jedu stále dokola. Vyhovuje mi to, vlastně pořád mám všude uklizeno a nějaké velké jarní či vánoční úklidy se mne netýkají.

Moje maminka – sobotní grunt

Moje maminka to má jinak. Ta v průběhu týdne jenom udržuje základní věci jako kuchyň, příslušenství, maximálně utře prach a zamete, koberec přejede takovým tím mechanickým kartáčem. Zato v sobotu dopoledne to lítá. Jako dítě si pamatuju, jak jsem ty soboty nesnášela. Mamka začíná už v sedm ráno, zapíná pračku, povlíká peřiny (opravdu každý týden), sundává dečky, vyklepává přehozy, odtahuje nábytek a luxuje a pečlivě vytírá.  V neděli si pak užívá dokonale uklizeného bytu. Jednou za dva měsíce uklízí celý víkend, protože myje okna, pere záclony, uklízí vnitřky atd.

Tchyně – tak trochu bohém

Manželova maminka má úklid tak trochu na háku. Pravda, taky je to u ní vidět. Ona se jím nijak nezatěžuje, prostě uklidí,až když usoudí, že to fakt nejde. Co říkala, tak jí trpělivost dojde tak dvakrát do měsíce a pak to lítá. Tchán v tyto dny pravidelně prchá.

Švagrová – obsedantní uklízecí porucha

Manželka mého bratra je pro mne tak trochu uklízecí maniak. Původně jsem si to myslela o sobě, když uklízím celý byt stále dokola průběžně, ale na ni nemám.  Ona je čistotou absolutně posedlá, nesnese, aby se něco někde povalovalo, drobeček na stole nebo na zemi, špinavou lžičku na kuchyňské lince. Je na mateřské a celý den nedělá nic jiného, než šňůruje. Tedy když je doma. I večer u televize alespoň žehlí nebo leští nábytek a podobně. No, zatím má tříměsíční miminko, jsem zvědavá, jak bude zvládat, až se jim synek rozeběhne.

Jak je vidět, každá žena má svůj vlastní styl a způsob, který jí vyhovuje. Mně manžel dost často peskuje, že se každý den tím úklidem zatěžuju, prý to není nutné. Ale já, když si vzpomenu na to sobotní šílenství ze svého dětství, si myslím, že tenhle způsob je ideální. Každý den „podělám“ kousek a nemusím pak terorizovat celou rodinu generálním úklidem.

Jak to máte zorganizované vy? Uklízíte průběžně, nárazově, až když je to potřeba, nebo vůbec?  

Jana


28.5.2013   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 84   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,5/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Uklízení. Jaký je nejlepší systém?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
Abrasia
Abrasia - 28.5.2013 15:46

Verera
Soucítím s tebou. Za mou tvůrčí dcerou se taky pravidelně sypaly ústřižky papíru, zbytky modelovací hlíny, piliny, korálky, kousky látek a vlny a jiné propriety. Jenže než jsem stačila vykoumat jak to zarazit tak mi zrádně dospěla a záludně se zabydlela ve svém, kde se seberealizuje po libosti a výsledek shledávám uspokojivým.

 
YXH
YXH - 28.5.2013 14:53

Uklid??? Co to je uklid??? Neznajem.... Neponemajemsmajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
Verera
Verera - 28.5.2013 14:51

Také bych potřebovala poradit. Jelikož zdrojem většiny bince u nás doma jsou děti (asi se mi trochu vymkla ta podpora tvořivosti), potřebovala bych je naučit, že úklid je nedílnou součástí jakékoli činnosti.

Syn pochopil, že pokud chce na počítač, musí mít věci jakžtakž v pořádku a něco pomoct. S tím problém není. Ovšem dcera je dítko velmi odolné, v chaosu se vyzná, řád je pro ni něco velice nudného a hned tak něco ji nerozhází, zejména zákazy.
Už několik let ji vždy, když narazím na pozůstatek její činnosti, odvolám od toho, co dělá, ona okamžitě přijde, uklidí, ale nemá to jakýkoli dopad do budoucna.

Příklad: Po příchodu ze školy má školní oděv složit na poličku. Pravidelně je na poličce jakýsi nevzhledný huzel oblečení.
Já to zjistím, zavolám od počítače, ona vyskočí, s úsměvem složí a jde si zase hrát.
Když už mi dochází trpělivost, řeknu jí, že pokud se to bude opakovat, nebude mít další den počítač.
Další den je na poličce jakýsi nevzhledný huzel oblečení. Zavolám od počítače, ona vyskočí, s úsměvem složí, vyženu ji od počítače, protože nesplnila zadání a zakážu na druhý den. Chápavě přikývne a jde si číst.

Další den je na poličce opět nevzhledný huzel oblečení. Zavolám od knihy, ona vyskočí, s úsměvem složí, vyženu ji od knihy, upozorním, že počítač nebude ani zítra,protože nedošlo ke zlepšení a zakážu na druhý den i knížky. Chápavě přikývne a jde si psát úkol.

Další den je na poličce zase nevzhledný huzel oblečení. Zavolám od úkolu, ona vyskočí, s úsměvem složí, upozorním, že počítač a knížky nebudou ani zítra,protože nedošlo ke zlepšení a zakážu jí psát domácí úkoly....

Soucitně na mě pohlédne: " Já vím mami, máš to se mnou těžký, ale slibuju, že se pokusím si zítra vzpomenout. "

Tak a teď se ukažte. Pokud přijdete na něco, co bude fungovat uděláte mi radost (mimochodem, to je jediné, co u dcery trochu zabírá- když mi chce udělat radost, občas si opravdu uklidí. Ovšem zase se drží zásady, že čím vzácněji to bude, tím větší radost mi udělá)

 
Verera
Verera - 28.5.2013 14:33

Monik: Musel by samořejmě existovat nějaký systém na pořizování nových předmětů. Prostě by na něj před příchodem lípla kód, do systému by zadala, že tento nový předmět má být umístěn do sektoru C5 její ložnice a bylo by to vyřešené.

Uklízecí maniaci by si kupovali historické nemovitosti s lakovaným nábytkem, na kterém je vidět každé smítko smejčili by a smejčili. On to fakt má někdo jako koníček? Chápu ty, kteří chtějí mít hezky uklizený byt a tak prostě uklízejí. Ta odměna po nepříjemné činnosti je hezká. Ale že by se někdo vyžíval v samotném procesu?

 
vosmajda
vosmajda - 28.5.2013 13:31

A taky nevím, proč náš koberec a sedačka přitahují špínu, když to drhnu víckrát než ostatní. Asi to tím přijde o nějakou ochranu proti špíně, jinak si to vysvětlit neumím. Jsou na tom pořád černé fleky a nevím proč, vždyť tam nesedáme nějak nehorázně špinaví.

 
vosmajda
vosmajda - 28.5.2013 13:29

Nemusím jakýkoliv úklid, tak jsem nepřišla na to, jaký je nejlepší systém. Každý den kousek - to mám pocit, že si kazím každý den, nebo navařit si dopředu a udělat velký úklid - to zas nemám ráda, jak je to připraveno, ráno to pomyšlení, že prostě musím, že se do toho musím dát. Taky jsem si jednou stanovila jistý den v týdnu na úklid, a dopadlo to tak, že mi ten den bývalo špatně, ještě než jsem začala. Tak v tom teď mám chaos.

 
Abrasia
Abrasia - 28.5.2013 13:25

Verera
To je nápad. A mohla by ta pračka vzduchu lapat ve vzduchu i větší částice, jako třeba kočku? Náš kocour před chvílí zbácl z nebes a vyděsil mě k smrti, nemehlo jedno. Ani prokrastinovat už člověk v klidu nemůže. Nejvíc mě nadchl ten mluvící rám. U nás hulákám "Táhni s tím krámem" tak akorát já. Ještě bych ten rám doplnila o pružinu s botou.

 
loupák
loupák - 28.5.2013 13:15

Monik: smajlik - 34
Verera: 12:49: jůůůůů krásnej sensmajlik - 47

 
Abrasia
Abrasia - 28.5.2013 13:14

Jarča
Vím. Dostala zápal plic a přijela za ní sestra, která spáchala třetí světovou, jen co rozdýchala šok. Nikdo neměl tušení, v čem žije, protože paní Mirka vyvinula úsilí hodné Titána, aby její životní styl před rodinou nepraskl. Byt dali asi v deseti lidech do obyvatelného stavu, což vyšlo na pěkné peníze, protože jen odpadků vyvezli dva kontejnery, paní Mirka se uzdravila a začala docházet na terapie a pod dohledem rodiny a psycholožky upravila svůj život na přijatelný standart. Ale nebylo to lehké.

 
Almega
Almega - 28.5.2013 13:11

Já protestuji proti přílišnému uklízení tím,že uklízím jen tehdy,když není nikdo doma a asi tak 1x za měsíc,jinak si raději sednu s knížkou a čtu si.Však se to nezblázní...Jedině kytky,kočku a králíka opečovávám, a v kuchyni,nádobí a sporák,záchod a koupelnu častěji olíznu.

 
Bellana
Bellana - 28.5.2013 13:07

Verera: smajlik - 16
Jarča*: Ty by bydleli v bytech po bývalé kolegyni Abrasie. Tam by se vyřádlily. Až by jeden uklidily, mohly by se přesunout do jiného, on by se vždycky nějaký našelsmajlik - 2

 
Jarča*
Jarča* - 28.5.2013 13:00

Verera: smajlik - 34 jeden nápad lepší než druhej. Ale co by dělaly ty, co mají uklízení jako koníčka?smajlik - 26smajlik - 68

 
Monik
Monik - 28.5.2013 12:54

Verera: Napad dobrej. Ale co kdyby si napr. svobodna zena chtela privest noveho milence a dverni ram by zacal vyrvavat? smajlik - 42

 
Verera
Verera - 28.5.2013 12:49

Možná by se měly začít stavět nízkoúklidové domy a byty , něco po vzoru nízkoenergetických. Všechny práce odbourat nejde, ale dost ano.

Vnitřek by byl z materiálů. na kterých se neusazuje prach, po podlaze by samočinně rejdil robotický vysavač. Pračka vzduchu by zachytávala poletující částice.
Na nádobí by byla myčka a používalo by se jen takové, co jde v myčce mýt. Myčky by byly dvě, z jedné by se vždy čisté nádobí bralo, tím by odpadlo uklízení nádobí.
Veškeré oděvy by byly z materiálů, které se nežehlí. Naházet něco do pračky není až tak práce, byla by se sušičkou- odpadne věšení prádla.

A hlavně u dveří by byl kontrolní rám a pokaždé, když by člověk domů nesl něco co není v seznamu věcí s přesně stanoveným místem doma, by se rozblikala červená a přísný hlas vykřikl : "Táhni s tím krámem." Tím by se eliminovaly povalující se předměty.

 
Verera
Verera - 28.5.2013 12:42

Monik: smajlik - 34 Šťastná to žena.

Jak tak o tom přemýšlím, tak nejlepší systém úklidu je vůbec nedělat binec, ale v praxi to nějak nefunguje.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 399048.
Archiv anket.