Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Je lepší pár facek, nebo kázání?

Je lepší pár facek nebo kázání?

Prakticky od narození našeho syna se s manželem nemůžeme shodnout ve výchově. Teď je malému devět let a naše rozpory se čím dál více prohlubují. Zajímalo by mne, jaký je váš názor a jaké výchovné metody používáte vy.

Většinou je to v rodinách tak, že matka bývá citlivější a benevolentnější a otec má pevnější ruku, u nás je to naopak. Manžel je totiž, dle mého názoru, až příliš měkký a tolerantní i v případech, kdy to není na místě. Já jsem naopak ráznější a vyžaduji dodržování pravidel a určité disciplíny, za což mne manžel často kritizuje a tvrdí, že synovi svým přístupem způsobím celoživotní traumata. Podle mne přehání. Nejsem žádná tyranka.

Myslím, že mužův přístup má kořeny v jeho dětství, jeho otec byl velice přísný a pro ránu nešel daleko. Manžel byl jako dítě často bit, dostával výprasky za sebemenší prohřešky ještě ve čtrnácti letech. Otce se doslova bál, a jakmile věděl, že se stalo něco, co ho rozzlobí, velmi psychicky trpěl. Po těchto svých vlastních zkušenostech je mu jakékoli fyzické násilí vůči dětem vysloveně odporné a skutečně jsem ho nikdy neviděla dát synovi jeden jediný výchovný třepanec.

Místo toho s ním sáhodlouze mluví, vysvětluje, snaží se ho přimět, aby chápal, co udělal špatně a příště se toho vyvaroval. Nemyslím, že je tento postup úplně špatný, ale dá se aplikovat jen do určité chvíle. Syn totiž otcovy měkké a neagresivní povahy začíná pěkně zneužívat. Opravdu hodně zlobí, zcela otevřeně neposlouchá, když dostane nějaký zákaz nebo příkaz, ignoruje ho a dělá, že neslyší.

To pak nastoupím já a kluka plácnu přes zadek, aby se vzpamatoval. Ani to většinou nezabere, takže často musím sáhnout k důraznější „ruční domluvě“. Až pak syn poslechne a udělá, co se po něm chce.

pár facek nebo kázání?Vadí mi to. Nechci být doma za tu zlou a už vůbec bych nechtěla, aby se mne syn, nedej bože, začal bát. Stejně, jako se jeho táta bál svého otce. Jenže když nezasáhnu, synovi všechno projde. Tatínek si ho posadí před sebe a spustí své mravokárné litanie, které on pouští jedním uchem tam a druhým hned ven. A druhý den se situace v nějaké obdobě opakuje.

Nevím, co s tím. Moc bych si přála, abychom s manželem v tomto ohledu táhli za jeden provaz, ale my se prostě dohodnout nedokážeme. On mi vyčítá přílišnou přísnost a nekompromisnost, já jemu zase nepatřičnou benevolenci. Asi by to chtělo nás dva dohromady smíchat a pak by z toho vyšel ten správných výchovný model.

Jak je to ohledně výchovy a trestání dětí u vás? Jsem opravdu nemožná, když klukovi občas pořádně naplácám přes zadek, když si to zaslouží?

Vilma


4.5.2011   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 98   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Je lepší pár facek, nebo kázání?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
Kočkomilka
Kočkomilka - 4.5.2011 8:46

Základem je,aby rodiče táhli za jeden provaz.U nás platilo pravidlo 3x a dost.pak si šli pro vařečku a sami si řekli,kolik si zaslouží,pak šli vařečku zase uklidit.To nastalo asi 3x, za lhaní.Měli jsme denní režim,po večerníčku byla večeře a koupání,v 8 byli ve svém pokoji.Jestli si četli nebo kreslili,jejich věc,ale byli v klidu a my také.Na dceru jsem vztáhla ruku málokdy,byla hodná,se synem to bylo horší.Zhruba od 3 let jsem z něj musela udělat svého pomocníka,pocit velkého chlapa způsobil,že si bez řečí uklidil hračky,přišel k jídlu,pomohl atd.Nikdy jsem nenechala ujet nervy,že já jsem ten silnější a vybíjím si na nich vztek.Základem výchovy je důslednost,co přikážu,na tom trvám. Co v ranném dětství zasadíme,to v pubertě sklidíme.smajlik - 4

 
PEGG
PEGG - 4.5.2011 8:44

Mitrola - 4.5.2011 8:00 - souhlassmajlik - 47 Nemám ráda bití dětí, svoje dvě jsem nikdy nebila, syn dostal jednou na prdel a pak v pubertě jednu facku a dceru (17) jsem ještě neuhodila a už to asi neudělámsmajlik - 68
Myslím, že je to o autoritě, je to stejné jako ve škole, některý učitel řval jen vešel do třídy a nikdo si z něj nic nedělal a u jiného stačilo, aby vstoupil a nikdo si nevolil ani špitnout a to i ti největší sígři. Bitím,ale ani zbytečným pindáním se nic neřeší a pak pokud je to příliš často,dítě si na to zvykne,jako na něco běžného,ale výchovný moment to nemá. Vím, že každé dítě je jiné a na každé platí něco jiného,ale to by právě měl vystihnout rodič, co na jeho dítě platí. Já osobně věřím na lásku, pokud ji dítěti projevujeme, musí zanechat pozitivní stopy. Výchova dětí je běh na dlouhou trať a výsledky se dostaví většinou až po letech. Bohužel každý jsme rodič amatér a tak se vlastně teprve s příchodem vlastních dětí učíme jejich výchově. Taky hodně záleží na tom, co kdo považuje za zlobení. Podle mě absolutní poslušnost dospělých taky není dobrá, pak si dítě myslí, že musí poslouchat všechny dospělé a že když dospělý něco řekne,je to svaté, takže pak se nelze divit, že dědek úchylák ukecá malou holku,aby s ním šla k němu domůsmajlik - 85
Jj, být rodič není jen radost 9 měsíců před narozením dítěte, je to závazek a zodpovědnost a spousta náročné práce.smajlik - 61

 
arsiela
arsiela - 4.5.2011 8:42

Já to řešila u mladýho tím odnášením na chodbu,třeba padesátkrát.U mrněte mi pomáhá metoda pevného obětí(ale ne dovedena do extrému),ale to taky nefunguje na každé dítě.Psycholožka je dobrá volba.Přeju pevné nervy

 
Křeček
Křeček - 4.5.2011 8:42

HelenaPa: tak to bych zkusila naproto ignorovat (ovšem věřím, že to nejde :-))

 
HelenaPa
HelenaPa - 4.5.2011 8:40

Křeček: Díky, snažím se být důsledná. To myslím, že je nejdůležitější.
Do těch 4 let, to jakž takž šlo. Dělal občas něco podobnýho, ale dost často stačilo napomenou, důrazněji sdělit, pohrozit, že by mohl dostat přes zadek a tak. Prostě větší scéna byla tak jednou za týden až 10 dní. Poslední dobou je to jak kdy. Skoro obden. A už jsem z toho na palici.

On hrozně dbá na to, aby si ostatní lidi mysleli, jak je úžasnej. Nikdo nesmí vědět, že zlobil. Na veřejnosti většinou scény nedělá a působí dojmem velmi dobře vychovaného. Slušně zdraví, prosí, jde za ruku, polechne na klidný pokyn.
Když je doma se mnou nebo tatínkem (a poslední dobou i u babičky a dědy), tak zkouší scény, jaké jsem popsalal dřív.

 
Křeček
Křeček - 4.5.2011 8:33

HelenaPa: myslím, že psycholožka je správný začátek, určitě přijde na to, co na mladýho platí

 
Křeček
Křeček - 4.5.2011 8:32

HelenaPa: říkáš poslední rok - a co před tím?
Nám u starší dcery pomáhala důslednost - ale řekla bych, že v těch pěti letech už jsme díky tomu měli dost poblémů vyřešených
začalo to už v batolecím věku, přesně jak říkáš, všechno řešila šíleným jekem - šoupli jsme ji do pokoje, ať přijde, až se vyřve - bývala za prá minut zpátky vyřvaná a o ničem nevěděla
dělala scény, když měla jít večer spát, no tak jsme s ukládáním začínali už v 7, aby se tak do osmi vyječela (jiank si stžovali sousedi, bydlelij sem v paneáku) - to nám nějaký ten měsíc trvalo, byl to prostě večerní rituál - ale z postele ven nesměla (dostnala přes prdel a šoupli jsme ji zpátky)...

zkrátka důslednost - věci budou, jak chceme my, ať ječíš nebo ne

 
HelenaPa
HelenaPa - 4.5.2011 8:27

Téma se mi taky hodí. Zrovna jsem objednaná k psycholožce, protože už taky nevím, co s mladým. A to je mu teprve necelejch pět. Poslední rok je k zbláznění. Nereaguje na nic.

Nefunguje domluva, vysvětlování, zákaz. Ani když ho nechám pocítit důsledky. Někdy funguje odměna, ale zase nechci, aby plnil povinnosti nebo poslouchal jen za úplatek.

Pokud není po jeho, spustí řev, huláká na nás, že jsme hloupí, drzí, blbí. Už jsem se fakt neudržela a v takové chvíli dostal regulérní facku. Jenže to nepomůže vlastně ničemu. Ani ho to nepoučilo, ani mě to neuklidnilo. Jen ho trochu probrala z nepříčetného řevu.

Když spustí řev, zkoušela jsem:
- vykázat do vedlejší místnosti (nenamáhá se odejít, když ho odnesu, hned zase přijde zpátky)

- dělat, že ho nevnímám (huláká o to víc, když nereaguju, začne shazovat na zem věci, třískat dveřma, čekám, kdy něco doopravdy rozbije)

- dělat pravý opak toho, co po mně chce a vysvětlit mu, že pokud křičí, dělám opak (rozčílí ho to ještě víc)

- když jsem zase "byla hloupá", tak jsem po jeho uklidnění mu odmítla číst pohádku s odůvodněním, že "jsem přece hloupá a hloupí lidi neumějí číst" ("nejseš hloupá, tak mi ji přečti")

- zatrhnout přísun sladkostí v den, kdy se takhle chová (řve, že nic nedostane, pak se klidní, ale nemotivuje ho to druhý den k lepšímu chování a scénu klidně zopakuje, i když ví, že pak nic nedostane)

- lupnout na zadek (spolehlivě zvýší decibely, jinak efekt nulový)

- pomazlit - natáhla jsem ruce, aby se šel pomazlit, zklidnit, že si to v klidu vysvětlíme (Neeeee, on nechce vysvětlovat, on CHCE, aby bylo po jeho)

Tak a teď babo raď ("baby raďte"), co s tím smajlik - 26

 
Křeček
Křeček - 4.5.2011 8:25

Záleží na situaci.
Je potřeba např. náležitě vysvětlit, proč si nemá brát bonbóny od cizích lidí nebo psát svou adresu na facebook.
Ale když třeba dcera (taky 9) drze odsekne, tak ji v tu chvíli jednu plesknu - a pak si dává nějakou dobu sakra pozor.

 
Nika1
Nika1 - 4.5.2011 8:19

Vždyť je spousta jiných trestů než fyzické. Klukovi bych zaheslovala PC, telku a sebrala kolo, dala zaracha atd. Prostě něco, co by ho sakra mrzelo.

 
Zaffira
Zaffira - 4.5.2011 8:09

a to mu nevadí, že ho děcko neposlechne a druhej den to udělá zas? Tak nech domluvy a řešení situací na něm. Až budeš po klukovi něco chtít a neposlechne, zavolat tatínka, ať si to vyřídí. Zavolat mu i do práce, ať dá kázání po telefonu, nebo sepsat seznam prohřešků s tím, že večer si s tatínkem synáček popovídá. Myslím, že denní hodinový otcovy monology začnou být pro kluka dost brzo trest a tatínka to taky přestane bavit.
Nebo je vyliskat oba, a bude klid smajlik - 42

 
Almega
Almega - 4.5.2011 8:05

U nás jsem taky byla za zlou matku a manžel byl hodný tatíček...Děti jsme nebili,ale když vysvětlování nezabíralo,tak k rychlejšímu poučení přispěl výchovný lepák a bylo...Ovšem táhli jsme jako rodiče za jeden provaz,aby si dítka náhodou nemyslela,že já zakážu a otec dovolí....

 
surika7
surika7 - 4.5.2011 8:00

I tady platí ono známé....zlatá střední cesta. tělesný trest je to až to poslední, jde spíše o autoritu kterou si buď dokážete nebo nedokážete vytvořit v rodině.
Děti velmi záhy pochopí komu z rodičů mohou odmlouvat, neposlechnout či trucovat atd. a ke komu si to jen tak nedovolí. Bohužel ani nekonečné proslovy či bití k tomu nevedou !!!!

 
caira
caira - 4.5.2011 7:37

arsiela: smajlik - 47 jasně stanovit pravidla: neuděláš to a to - bude následovat takovýto postih
to je fér

 
arsiela
arsiela - 4.5.2011 7:28

Lujza: tak tohle jsem bohužel slyšela,taky když mi ujeli nervy a puberťák schytl víc než jednu( i když sakra zaslouženou).Pravda víckrát si už nedovolil to co tenkrát.
Já mám k bití děti odpor,myslím právě k tomu co uvádí Vilma jako důraznější ruční domluvu.U nás se totiž důrazenější ruční domluva praktikovala za každou pitomost až to skončilo mým rozbitým nosem,spálenou rukou a přeraženým pohrabáčem.
Neříkám ,že sem klukům jednu nelípla.Jasně,pokud mě mínila skočit coby prťata pod auto,tak jednu dostali,učínější než hodinové vysvětlování.
Autoirita se dá získat jiným způsobem,než bitím,nebo mentorováním.A bít devítiletého,to už mi přijde dost za hranou.
Tam bych volila co píšou holky,nechat ho nést natvrdo důsledky svých činnů.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77194.
    Archiv anket.