Smutné osudy afghánských žen
Budete se trvale zdržovat doma. Jestliže se vydáte z domu, musí vás doprovázet příbuzný mužského pohlaví. Budete-li na ulici přistižena sama, budete zbita a poslána domů.
Za žádných okolností nebudete ukazovat svoji tvář. Mimo dům se budete zahalovat burkou. Jestliže tak neučiníte, budete přísně zbita.
Zakázána je veškerá kosmetika.
Zakázány jsou šperky.
Nebudete mluvit, pokud nebudete oslovena.
Nebudete hledět mužům do očí.
Nebudete se smát na veřejnosti. Učiníte-li tak, budete zbita.
Nebudete si lakovat nehty. Učiníte-li tak, bude vám uříznut prst.
Dívkám je zakázáno navštěvovat školu. Všechny dívčí školy budou s okamžitou platností uzavřeny.
Ženám je zakázáno pracovat.
Bude-li vám prokázáno cizoložství, budete ukamenována.
Je jen těžko uvěřitelné, že tyto zákony byly platné doslova před několika málo lety. Řídit se jimi musely v rozmezí let 1996 až 2001 afghánské ženy. V té době vládlo v jejich zemi radikální náboženské hnutí Talibán…
Tisíce planoucích sluncí
Málokterá kniha mne dokáže rozplakat. Když jsem však minulou sobotu dočetla román Tisíce planoucích sluncí, nedokázala jsem se slzám ubránit. Prostřednictvím osudů dvou žen, jejichž život sledujeme od útlého dětství, je čtenářům představen život v Afghánistánu. S jeho tradicemi, ale i pokrokem, s válečnými roky v době sovětské okupace až po otřesné podmínky, kterým muselo obyvatelstvo čelit od chvíle, kdy se moci ujal nelítostný a nemilosrdný Talibán.
Osudy dvou žen, které dělí téměř dvacetiletý věkový rozdíl i podmínky, ve kterých vyrůstaly, byly shodou náhod, okolností a událostí svedeny dohromady. I přes počáteční nepřátelství a despekt si k sobě našly cestu a společně tak čelily krutému životu, jemuž byly vystaveny.
Starší Marjam vyrůstala jako nemanželské dítě se svou matkou doslova na okraji společnosti v polorozpadlé chatrči několik kilometrů od města. Po tragické matčině smrti byla v patnácti letech provdána za obchodníka z Kábulu, o třicet let staršího. Její naděje a touha po vzdělání a lásce tak byly navždy pohřbeny a ona velice brzy okusila, co to znamená být manželkou muže, jenž nekompromisně dodržuje ty nejpřísnější afghánské tradice.
Druhá dívka Lajla měla začátek svého života mnohem nadějnější. Vyrůstala v Kábulu v rodině učitele. Její otec byl velmi pokrokový muž, který velice dbal na vzdělání a všemožně svou dceru podporoval. Lajla byla nadaná a pilná žačka s velkými plány do budoucna.
Ty zkřížilo hnutí Talibán, které jak ji, tak všechny ostatní afghánské ženy uvrhlo do absolutního bezpráví a vzalo jim jakékoli šance a možnosti na prožití normálního, plnohodnotného života.
Právě v tomto období jsou osudy obou žen svedeny dohromady a čtenář napjatě a nevěřícně sleduje, co talibánské zákony pro ženy v praxi znamenaly. Těžko si dokážeme představit, co musely cítit matky, jež byly nuceny dát po smrti svého muže děti do sirotčince, jelikož je bez možnosti pracovat neměly jak uživit. Jak pro ně muselo být těžké, když se snažily je alespoň navštěvovat, ale po cestě byly odchytávány talibánskými hlídkami a bity za nedovolený pohyb na ulici. Ženy byly doslova na okraji společnosti a byly pro ně vyhrazeny i samostatné nemocnice, které ovšem byly velice špatně vybaveny, takže veškeré zákroky včetně třeba císařského řezu byly prováděny za plného vědomí…
Tisíce planoucích sluncí je kniha plná citu, touhy, lásky, nadějí, smutku, bolesti a beznaděje. A i když v jejím závěru zlehounka prosvítá světýlko lepší budoucnosti alespoň pro jednu z hlavních hrdinek, nemůže se čtenář ubránit slzám a bezmocnému vzteku nad vším tím utrpením, kterým musely nejen Marjam a Lajla, ale i všechny afghánské ženy projít…
Khaled Hosseini
Tisíce planoucích sluncí
Vydalo nakladatelství Leda s.r.o. v roce 2008
17.3.2009 Rubrika: Společnost | Komentářů 20 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Smutné osudy afghánských žen
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.ten smajlík je omyl
sonije: myslím, že bys byla mile překvapená.. není to horor..je to dobré..i pro těhule..ale není těhu jako těhu
To je fakt hrozny jake maji podminky ty zeny a pak si rikam jestli se nemame lip kdyz tohle ctu
pár knih s touto tématikou jsem taky přečetla, ale vždycky brečím nad tou jejich bezmocností. Doporučuji knihy Zemřeš ukamenováním, Upálená zaživa...a to se dělo ve 20 století a děje dodnes...hrdinka knihy zemřeš ukamenováním skutečně dostala trest smrti ukamenováním za to, že byla těhotná...
Knížky o Afgánistánu jsou pro nás hodně cenné, protože krom toho, že je to stragegická a výbušná oblast toho nikdo moc neví, o všedním každodenním životě vlastně nevím nic. Co tam vaří, jak perou, jestli chodí do školy...
Já taky nevím, jestli bych na takovou knížku měla - přesně kvůli těm slzám a bezmocnému vzteku, jak se píše v poslední větě. To, jak se v dnešní době ještě někde žije, je pro nás něco naprosto nepochopitelného.
Ale četla jsem třebas Bez dcerky neodejdu, nebo z Afriky Bílou Masajku a Útěk z afrického pekla. Není to asi taková síla jako výše zmiňovaná knížka, ale i tak to bylo docela poučné, zvlášť pro ty, které mají odvahu jít žít do země s odlišnou kulturou.
sonije: uvědomují, možná ne všechny, ale věř, že většina ano. Já si to dřív taky myslela, že ne, ale není to pravda.
Doudice, já už nad tím přemýšlela kolikrát, strašnej život to je, ale podle mě si to ty ženy ani neuvědomují, protože prostě nic jiného neznají
Dítě číslo 44.. To bych raději nečetla, zvlášť, když je to inspirováno skutečností. Já v těhotenství koukala na horor Evilenko, je to také inspirováno vrahem dětí Čikatilem. Tenkrát se mi u toho dělalo zle, ale dokoukala jsem, abych věděla, jak to skončí no a celé šestinedělí se mi o něm zdálo. Takže jen pro silné nátury a rozhodně ne těhule
Musí to být strašnej život
Taky mám knížky ráda, ale na takovéto musí mít člověk náladu , aby to rozdýchal.....ale asi se po ní při ceśtě do města podívám
Jako školní práci jsem se kdysi zabývala muslimy. Ono je to jako se vším. Myšlenka celkem dobrá, jen se nesmí zneužívat a vše převracet. To byl i komunismus, myšlenka dobrá, ale naprosto nesplnitelná. Není to o systémech, ale o lidech a ti pokud můžou, zneužijí vše. Já zase doporučuji Orwell 1984, moje nejoblíbenější, kam až jsme mohli dojít s komunisty. No a pro pobavení též podoba s komunismem čistě náhodná - Farma zvířat, co se stane, když farmu vedou prasata:-) Když nad tím tak přemýšlím, tak to může sedět i teď na naši vládu
Já jsem teď dočetla Zahradu bestií od Jeffreyho Deavera. Doporučuji, zajímavé čtení. Je to o nacistech, podobnost s Talibanem čistě náhodná, vdané ženy např. nesměly pracovat, měly jen rodit děti. A to se stalo v Německu, národě vzdělanců jen před "pár" lety! Na tyhle ideologie a fanatiky je třeba si dát pozor. U nás např. známé duo Jirka sirka bubřinka a Dr.(Neu)Rath
všecko vězí v nevzdělanosti a fanatismu. Z Lovce draků si vybavuju tu hrůzovládu Talibanu, scéna na tržišti - manželská dvojice chce nakoupit u nahluchlého prodavače, ten ženu neslyší a ona zesiluje hlas. Talíbánci to sledují a ženu zmlátí, protože není dovoleno, aby žena takto hlasitě mluvila. Manžel to může jen pozorovat, protože kdyby se jí zastal, zabili by ho na místě.
Tak tohle bych nezvládla, to mi je jasný. Je mi zle jen jak čtu tenhle článek.
Díky za typ:-)
Pokud nepropadáte depce doporučuju si přečíst také Dítě č. 44... to je síla, shtla jsem to za 2 dny....není to o ženách, ale o lidech a v Rusku