Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Každá z nich je dcera a každá z nich je matka

Každá z nich je dcera a každá z nich je matka


Hrdinky románu Matky prožívají mateřství v hraničních situacích. Zuzana Lauková počne na sklonku druhé světové války dítě s ruským partyzánem Alexejem, kterého vzápětí zastřelí němečtí vojáci. Zuzana je po válce falešně obviněna ze zrady a těhotná odvlečena do ruského gulagu. Táborová existence je zkouškou přežití pro všechny vězně, natož pro zranitelnou matku s malým dítětem. Po Stalinově smrti se Zuzana díky amnestii konečně může vrátit domů, jenže její syn už je občanem Sovětského svazu a kolem krku nosí pionýrský šátek.

Zuzanin osud je provázaný se současností – na sklonku života vypráví svůj příběh studentce Lucii, která jej chce použít jako zdroj pro svou diplomovou práci. I Lucie řeší vlastní těhotenství a komplikovaný vztah k matce a učí se převzít zodpovědnost za právě počatý život. Muži hrají v Matkách jen okrajovou úlohu, je to ženský svět, v jehož středu stojí dvě silné ženy, rebelky vůči matkám, ale zároveň nejisté, pochybující bytosti ve vztahu ke svým dětem.

- - - -

V příběhu se nebojuje na frontě, ale bojují v něm dva charaktery vítězů a poražených, obnažuje se lidské zlo, pokora, strach, odvaha. Rankov důmyslně střídá detail s celkem a psychikou postav.
Gabriela Rakúsová (SME)


Román Matky má silné humanistické poselství. Způsob jeho podání čtenáři však naštěstí není křečovitý ani falešně patetický.
Ľubomír Jaško (Aktuality.sk)


Novinka: Matky

Pavol Rankov

Přeložila Jana Faschingbauerová
Počet stran 272, váz.
ISBN 978-80-7294-729-4

Cena: 269,00 Kč
Běžná cena: 299,00 Kč

Nakladatelství HOST
www.hostbrno.cz


Redakce


5.4.2013   Rubrika: Knižní recenze   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Každá z nich je dcera a každá z nich je matka

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78616.
    Archiv anket.