Nenechte si ujít unikátní výstavu Prokletí zlata Inků
České veřejnosti se nabízí jedna z posledních příležitostí navštívit výstavu Prokletí zlata – 1000 let zlata Inků, prodlouženou do 31. 10. 2009, která bude v září navíc obohacená o zajímavý doprovodný program.
Během září proběhne přímo v prostorách výstavy přednáškový cyklus na nejrůznější témata z dávného i současného Peru. V bezprostřední blízkosti originálů zlatých šperků a rituálních předmětů kultury Inků a předchozích andských civilizací představí čtyři odborníci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy široké veřejnosti oblast svého výzkumu a během diskuse zodpoví případné otázky.
Přednášky se budou konat čtyři po sobě jdoucí zářijové středy počínaje 9. 9. 2009 vždy od 17 hodin v kinosále výstavy v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu:
9. 9. zahájí zářijový cyklus kurátorka výstavy, paní doc. Markéta Křížová, PhD., přednáškou Čeští misionáři u Indiánů doplněnou obrazovým materiálem.
16. 9. si pak přijdou na své zájemci o incký jazyk - Mgr. Vlastimil Rataj uvede přednášku s názvem Jazyk Inků v současném Peru, kterou přítomní uslyší přímo z nahrávky.
23. 9. naváže PhDr. Olga Vilímková s tématem Inkové dnes: Život Indiánů v horách Peru, a pestrou fotodokumentací.
Tematický cyklus uzavře 30. 9. Mgr. Sylva Květinová přednáškou Zkušenosti z archeologického výzkumu na peruánském pobřeží, která své zážitky doplní fotografiemi.
Vstupné činí 90,- Kč a zahrnuje nejen odbornou přednášku, ale také vstup na výstavu, která bude při této příležitosti otevřena i po skončení programu do 19 hodin.
Výstava Prokletí zlata – 1000 let zlata Inků pocházející ze soukromé sbírky rodiny Mujica-Gallo z peruánské Limy je jedinečná hlavně vysokým počtem vzácných předmětů, které se podařilo včas zachránit a vykoupit od vykradačů hrobů. Především jde však o ucelenou kolekci představenou v odborném a současně napínavém kontextu. Artefakty jednotlivých kultur starých více než 2000 let doprovází faktograficky bohatý komentář, popisující geografický a kulturně-historický vývoj na sebe navazujících civilizací, jejichž evolučním vrcholem byla kultura Inků. Incká říše, trvající pouhých 90 let, představovala dokonale fungující společnost řemeslně velmi zručného a pracovitého národa, který byl rozvrácen španělskými dobyvateli v čele s Franciskem Pizarrem (1532).
31.8.2009 Rubrika: Společnost | Komentářů 6 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Nenechte si ujít unikátní výstavu Prokletí zlata Inků
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Jo pravý zlato si člověk rád prohlédne,ale dovolená skončila a teď musím už jen makat a makat.......
Mamina6: to jen kdyby náhodou měl někdo cestu
Majucha: Tak to je pro nás ještě dálale jinak díky za tip
Doporučuju, byla jsem tam. Jen aby nebyl někdo zmaten, to vstupné 90 Kč je jen na ty přednášky, na výstavu je to něco přes 200. Koho to moc zajímá, doporučuju přímo Museo Oro del Peru, kde je toho daleko víc (tady u nás je fakt jen zlomek), kde navíc není jen zlato, ale i zbraně a textílie a moc moc zajímavé je Museo Nacional de Arqueología, kde sice není zlato, ale všechno ostatní (keramika, vykopávky, šperky ...) od dob Inků až do teď.
Pro nás je to daleko, škoda, tohle mě zajímá
Dostala jsem volné vstupenky, takže na konci září vyrazíme.