Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Karty osudu a vykládací karty Emy Destinnové

Karty osudu a vykládací karty Emy Destinnové

Do říše tajemna, smrti, falše, žárlivosti ale i naděje, lásky a nenadálé radosti, do světa velkých pánů, milenek, vojáků a vdov vstoupíte, navštívíte-li výstavu „Karty osudu – Z historie vykládacích karet“ ve Vlastivědném muzeu v Jesenici u Rakovníka. Ojedinělou výstavu pořádá občanské sdružení Club sběratelů hracích karet v spolupráci s Městským muzeem TGM v Rakovníku. Otevřená bude od 13. července do 23. září.

„Výstava nás zavede do tajemné oblasti magie a věštění budoucnosti, kterou představují právě vykládací karty. Pozoruhodné jsou třeba karty nesoucí jméno nejslavnější francouzské vědmy Mademoiselle Lenormand, ale i karty lidového vykladačství a také díla naprosto svébytná, které se zaškatulkování brání,“ říká Petr Bílý, předseda Clubu karty emy destinovesběratelů hracích karet. K největším raritám výstavy patří ručně malované originály vykládacích karet od Emy Destinnové, které jsou v Jesenici vystaveny úplně poprvé. Světoznámá operní pěvkyně je vytvořila patrně v krušných letech 1916-1918, kdy jí coby údajné špiónce rakouská policie nařídila domácí vězení.  Překvapením bude určitě i ukázka různých variant astrologických vykládacích karet Giovanniho Babtisty Seniho, osobního astrologa Albrechta z Vajdštejna.  

Výstava zahrnující přes 100 vybraných exponátů se zaměřuje zejména karty českého původu. Ty reprezentují hry z dílen Antonína Bernáška a Filipa Fischla v Praze, Josefa Landfrase z Jindřichova Hradce nebo bratrů Willnerových z Teplic. Kromě karet inspirovaných krásnou a obratnou Slečnou Lenormand výstava zahrnuje i půvabné karty lidového vykladačství. Nechybějí ani unikátní návrhy tarotových karet A. R. Svobody z roku 1947, které se po změně poměrů už nestihly dočkat vydání. Expozici doplňuje také zajímavá informace o vývoji českých tarotových karet.

„Návštěvníci se mohou projít se časem 200 let nazpátek a sledovat vývoj vykládacích karet od pouťových planetek z 19. století až k dílům současných autorů jakými jsou třeba Iva Hüttnerová nebo Inka Delevová,“ říká Petr Bílý, znalec karetní historie a aktivní sběratel. Jeho sbírka čítající přes 3000 balíčků hracích i vykládacích karet patří dnes k největším kolekcím u nás i v Evropě.

V červenci a v srpnu je výstava otevřena od úterý do pátku od 8.30 do 15.30, v sobotu a v neděli od 9.00 do 17.00. V září je v uvedených hodinách otevřeno v úterý, ve čtvrtek, v pátek a o víkendech. Vstupné je 30 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti.

 

Více na www.muzeumtgm.cz

 

Redakce


17.7.2012   Rubrika: Kulturní pozvánka   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Karty osudu a vykládací karty Emy Destinnové

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 17.7.2012 9:47

Zajímavá výstava,ovšem zase někde daleko....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78563.
    Archiv anket.