Svatá Lucie. Žena s krutým osudem.

Sv. Lucie se narodila okolo roku 286 v sicilských Syrakusách, v rodině zámožných křesťanů. Světice měla uzavřít sňatek s bohatým pohanským mladíkem, ale sňatek odmítla a své věno rozdala chudým. Pohanský mladík pak sv. Lucii udal jako křesťanku.
Když nechtěla obětovat pohanským bohům, byla přivázána ke spřežení několika volů, kteří ji měli odtáhnout do místního nevěstince. Sv. Lucie však stála pevně na místě a ani volské spřežení s ní nedokázalo pohnout. Dívka pak byla v roce 304 v Syrakusách umučena.
V kostele sv. Jeremiáše a sv. Lucie v Benátkách, v Itálii, se nacházejí ostatky této světice. Sv. Lucie je patronkou slepců a nemocných dětí, tkalců, služek a sedláků. Je pomocnicí při očních chorobách, při bolestech v krku a nejrůznějších infekcích, při krvácení a úplavici.
V českých zemích na sv. Lucii bylo zakázáno příst len a drát peří. Po vesnicích chodily ženy převlečené za Lucky, v bílém oděvu a se zamoučeným obličejem. Když Lucky v některé domácnosti zastihly hospodyni, kterak dere peří nebo přede len, peří rozfoukaly a kužel s předivem odnesly.
Známé je pořekadlo „Svatá Lucie noci upije.“ Lucie má však svátek před zimním slunovratem. Vyskytl se názor, že se jedná o omyl našich předků. S tím však nelze souhlasit, neboť lidová pořekadla a pranostiky jsou přesné a vycházejí z dlouhodobého pozorování přírody našimi předky. Ten rozdíl vyplývá totiž z nesrovnalostí mezi starším juliánským kalendářem a skutečným slunečným časem.
Juliánský kalendář se v důsledku určitých nepřesností posunoval každých 128 let zhruba o jeden den vpřed. Propočty lze zjistit, že ve 14. a 15. století svátek sv. Lucie připadal na den zimního slunovratu, a právě tehdy pořekadlo vzniklo. Po reformě kalendáře a posunu času byl stanoven svátek sv. Lucie na 13. prosince, ale lidová ústní tradice o upíjení noci sv. Lucií přetrvala staletí. Všem Luciím, Luckám a Lucinkám k jejich svátku přeji všechno nejlepší.
Tak si třeba poslechněte píseň Santa Lucia s Waldemarem Matuškou, nebo píseň Ztratila Lucinka bačkorku s Miluškou Voborníkovou, anebo píseň od The Beatles Lucy in the sky with diamonds – Lucie s diamantovými očima, každá podle svého vkusu a nálady, a předvánočně rozjímejte.
13.12.2010 Rubrika: Lidské osudy | Komentářů 6 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,8/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Související odkazy:
- Neprávem opomíjená kněžna Doubravka
- Svatá Barbora je patronkou horníků
- Svatá Ludmila - první česká světice
Diskuse ke článku - Svatá Lucie. Žena s krutým osudem.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
do SYRAKUS jezdime casto - kostel je mooc hezky ! A LUCIE ma na tacku sve oci !! neco hrozneho ! chudak devce !!

Takže je otázka, kdy vznikla pranostika, jestli před gregoriánským kalendářem a nebo až při něm.
Nebo se mohla časem operativně upravit o tu druhou část.
Doufám, že aspoň s tím slavíkem na Hromnice a přechodem na gregoriánský kalendář to platí.
Jorgos: Taky odjakživa znám toto vysvětlení.

Pokud vím,tak se říká "Lucie noci upije,ale dne nepřidá"....Píseň Ztratila Lucinka bačkorku nesnáším,neb za mého dětství pomalu nic jiného z rozhlasu po drátě po ránu neznělo,ještě snad "...který prvý z pionýrů poletíme do vesmíru...",tak se mi to hned připomene....
.gif)
Někteří to s tou "upitou nocí" vidí jinak (a IMHO mají pravdu).
http://vlastafiller.sweb.cz/a003r.html
http://www.zlatokop.cz/ckz/clanky/cesky/Synek/1LucieNociUpije.htm

Chudák holka, ta neměla na růžích ustláno. A ještě zemřít tak mladá