Rytířské turnaje
.jpg)
Rytířské turnaje byly ve středověku velmi oblíbené. Již ve 12. století se konaly první turnaje ve Francii a později taky v Německu. V českých zemích se rytířské turnaje rozšířily v třicátých letech 13. století, za panování krále Václava I. Rytířské turnaje byly především významnou společenskou událostí a byly velmi nákladné. Mohl si je dovolit pořádat jenom panovník, nebo opravdu bohatý šlechtic.
Na turnaj se sjelo několik set šlechticů a několik desítek bojujících rytířů. Krásné šlechtičny byly oděny do drahocenných šatů a pyšnily se drahými šperky. Rytíři měli své brnění zdobené stříbrem i zlatem. Urozené paní mezi nimi vyhlížely ženichy pro své dcery. Turnaje byly několikadenní a byly provázeny bohatými hostinami a panstvo se taky bavilo lovem. V doprovodném programu vystupovali kejklíři, hudebníci a konaly se taky plesy a bály.
Rytířské turnaje byly ukázkou dlouhodobého výcviku se zbraní a v jízdě na koni. Rytířských her byla celá řada, nejčastěji však vyjížděli rytíři proti sobě na koních a dlouhými dřevci se snažili vyhodit protivníka ze sedla. Nejeden rytíř byl v těchto turnajích zabit, nebo vážně zraněn. Zato vítěz turnaje si užíval svou slávu, kterou od hradu k hradu šířili ve svých písních minnesängři. To byli potulní zpěváci, skládající oslavné písně, kteří byli vítáni na každém hradě.
Jedním z našich nejslavnějších rytířů byl Jan z Michalovic. Tento rytíř koncem 13. století na rytířských turnajích pořádaných u dvora českého krále Václava II. nenašel přemožitele mezi českými ani německými rytíři. Václav II. tedy Jana z Michalovic vyslal do Francie jako reprezentanta rytířského stavu české země, ke královskému dvoru Filipa Sličného. Ve Francii se na turnajích scházel výkvět středověkého rytířstva z celé Evropy. Rytíř Jan z Michalovic taky zde všechny rytíře, se kterými bojoval porazil, a sám francouzský král Filip Sličný vzdal hold jeho rytířskému umění. Jeden středověký minnesängr o Janu z Michalovic napsal tento verš. „V české zemi rytíř žije, slávou všechny převyšuje.“
Dávno je pryč doba rytířů a rytířských turnajů. Z hradu rytíře Jana se stala malebná zřícenina. Hrad Michalovice stojí na pískovcové skále nad řekou Jizerou, nedaleko Mladé Boleslavi.
Pro tento hrad je charakteristická mohutná válcová šikmá věž zvaná Putna. Věž se naklonila v 19. století, kdy zde lidé hledali poklady, a proto byla počátkem 20. století podezděna a její základy byly vybetonovány. Zachovalo se taky jádro hradu se zříceninou gotického paláce a části hradeb. Z hradu je pěkný výhled do údolí řeky Jizery.
18.3.2013 Rubrika: Lidské osudy | Komentářů 5 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Rytířské turnaje
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky. a stejne byli odvazni...

Dekuji za pekny poucny clanek.
Preposlala jsem ho dceri, at vi vic o nasi historii. Zajima se o historicky serm a vse co s nim souvisi.
.gif)
Poslouchala jsem kdysi folkovou skupinu,,Minnesengři,, a vůbec by mě nenapadlo,že ten název má spojitost s dobou dávno minulou abych se teda přiznala
-už jsem zase chytřejší,děkuji,moc pěkný počtení

i sám Karel IV. byl zdatný rytíř a turnajů se účastnil...
moc hezky napsané

vždycky, když tu čtu takhle zajimavě podaný článek tak mám chuť se tam jet podívat. Už aby bylo jaro :-).
O prázdninách jedeme do Jeseníků, nějaké zříceniny a hlavně poutavé čtení by k tomu bylo? Dětem se nechce moc chodit, ale když vytáhnu k cestě do kopce příběh tak jsme nahoře raz dva :-).