Vypusťte Krakena!
„Vypusťte Krakena!“ Takto pokynul nejvyšší bůh vládci moří Poseidonovi, aby otevřel masivní podmořskou mříž a vypustil obrovitého titána Krakena... Vzpomínáte na film Souboj Titánů? Na krásnou Andromedu a neohroženého Persea? Příběh z antické mytologie, při němž se tají dech.
Scenáristé však předlohy vždy upravují podle svého, takže některé situace a zápletky se odehrávají jinak, než je psáno v knize. A tak si přizpůsobili antickou mytologii a pověst o Andromedě a Perseovi.
„Ve skutečnosti“ to totiž bylo trochu jinak...
Andromeda byla dcerou etiopského krále Kéfea a jeho manželky Kassiopei. Její matka byla velmi krásná a také velmi ješitná. Jednou prohlásila, že je krásnější než všechny mořské nymfy dohromady. Rozzlobila tím vládce moří Poseidona, který se rozhodl nebetyčnou urážku svých dcer a vnuček pomstít. Vypustil z moře obludu jménem Kétos, jež začala nemilosrdně ničit celé království. Boj s ní byl marný.
Zoufalý král Kéfeus proto navštívil Ammónovu věštírnu, kde, jak doufal, nalezne radu, kterak s netvorem skoncovat a zachránit svou zemi. Způsob, jak dosáhnout opětovného klidu a míru, samozřejmě existoval, ovšem pro Kéfea jako otce byl velmi krutý. Obludě měl obětovat svou dceru Andromedu. Když se o této věštbě dozvěděl lid, velice na krále naléhal, aby poslechl a dceru obětoval.
A tak nebohou a nevinnou Andromedu přikovali ke skále, kde bezmocně čekala, až se její osud naplní. Už už to vypadalo, že skončí rozsápaná v útrobách hrozivé Kétos, když se náhle objevil hrdina Perseus.
Právě se vracel z ostrova Gorgon, kde se mu podařilo zabít strašlivou Medusu, jež vynikala tím, že pohledem na ni každý zkameněl. Jakmile Perseus ohroženou Andromedu spatřil, neváhal a jal se ji zachránit. Vymínil si však, že když se mu záchrana podaří, vezme si ji za manželku. Andromeda i její rodiče rádi souhlasili, a tak se hrdina mohl dát do díla. S pomocí okřídlených sandálů a kouzelného meče pak krvelačnou nestvůru po dlouhém a vyčerpávajícím boji přemohl.
Brzy se slavila svatba... Ani ta se neobešla bez komplikací. Andromeda byla totiž již dříve zasnoubena s Kéfeovým bratrem Fíneem, který se svého nároku na královskou dceru nechtěl vzdát. Když dívce usilovala o život obluda, nehnul sice prstem, ale to mu nyní nebránilo v uplatňování svého práva...
S velkým vojenským doprovodem vtrhl na svatební hostinu, označil Persea za zloděje nevěst a žádal, aby mu Andromedu vrátil. Perseus samozřejmě odmítl. Ozbrojenci se tedy vrhli na Andromedu, aby ji odvedli násilím. Na neozbrojeného Persea se vrhnul sám Fíneus s kopím. Perseus viděl, že v tak nerovném boji nemá šanci, a pak si vzpomněl na Medusinu hlavu, kterou nosil stále při sobě. Zvolal na své přátele, ať odvrátí zrak, a z brašny vytáhl smrtící nástroj. Fíneus i jeho doprovod se okamžitě proměnili v kamenné sochy.
Pak už Andromedě a Perseovi ve štěstí nic nepřekáželo. Z Persea se stal král Argu a se svou ženou přivedli na svět mnoho potomků. Jedním z jejich pravnuků byl i hrdina Héraklés.
Po smrti je bohové přenesli na nebe. A tak můžete i dnes na obloze zahlédnout krásnou Andromedu, neohroženého Persea, ješitnou a vychloubačnou Kassiopeu i jejího muže, krále Kéfea.
23.4.2013 Rubrika: Lidské osudy | Komentářů 3 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Vypusťte Krakena!
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.My občas musíme zavřít Babetku (bišonka) do pokoje,když třeba přijdou odečíst plyn a tak.Po odchodu návštěvy zavelíme : vypusťte Krakena! A Kraken se vyřítí z pokoje a zjišťuje co se dělo.
A já říkám: vypusťte Artabana!!!!............
Sice mi řecké báje a pověsti připadají krutý a morbidní,ale nepřestávají mě fascinovat...moc zajímavý
moc hezké